print header

10 ציוני דרך בהתפתחות התינוקות והגורמים המשפיעים עליהם

היום בו ילדים מגיעים לעולם הוא אחד מהמאושרים ביותר בחייו של כל הורה, ומהרגע הזה יוצאים להרפתקה כמשפחה אחת גדולה. הורים לומדים בכל יום משהו חדש על ילדם הרך בשנים, כאשר יש כמה ציוני דרך לאורך הזמן שמרגשים כל פעם מחדש ומאפשרים לראות את תהליך הגדילה המרתק של התינוקות. 10 השלבים המרכזיים הבאים מגיעים כל אחד במועדו וכל ילד עובר אותם בזמנו בגלל סיבות שונות, שתוכלו ללמוד עליהן כעת ולדעת מה מחכה לכם מעבר לכל פינה.  
 
ידיים של הורים אוחזות בכפות רגליים של תינוק
 

1. חיוך (8 שבועות)

כל הורה מכיר את הרגע המרגש בו ילדו הרך מחייך לכיוונו בצורה מקסימה ומנגד אנשים מסביב מבטלים זאת ואומרים "זה רק גזים", אך האם זה תמיד נכון? ובכן, זה תלוי בגיל של ילדכם, שכן "חיוך חברתי" בקרב תינוקות אפשרי רק כאשר הם בני 8 שבועות לערך. זה כך משום ששמונה שבועות זה פרק הזמן שלוקח למערכת העצבים ולראייה של תינוקות להתפתח כך שהם יכולים לראות חיוכים ולהגיב אליהם באופן זהה. החיוך הוא בעצם המיומנות החברתית הראשונה של תינוקות ובאמצעותו הם לומדים כיצד לפתח קשרים ולהתפתח מבחינה רגשית. כאשר הם מחייכים, תינוקות מראים לכם בעצם שהם יודעים להבחין בין מצבים רגשיים שונים דוגמת העובדה שהם שמחים כשאתם נמצאים בסביבתם ועצובים כאשר אתם מתרחקים מהם.

2. התהפכות (2-3 חודשים)

כאשר תינוקות מתחילים לזוז ולהבין שיש להם שליטה בגופם, הם מתחילים לעשות כמה דברים מרגשים וחמודים כאחד. אחת מהפעולות הללו היא התהפכות שמתחילה כאשר תינוקות שוכבים על הבטן ומתחילים להתנועע על ידי הזזה של רגליהם וגופם קדימה ואחורה עד הרגע המיוחל בו הם מצליחים להתהפך על גבם. התהפכות לכיוון השני, כלומר מהגב לבטן לוקחת קצת יותר זמן, והיא מתרחשת כאשר תינוקות מגיעים לגיל של 5 חודשים ודורשת קואורדינציה וחוזק מוגברים לעומת התהפכות מהבטן לגב. כאשר הם מנסים לעשות זאת, מומלץ להיות לידם כדי לוודא שהם בטוחים ובשביל להרגיעם אם הם מתחילים לבכות, מה שקורה לפעמים כשהם מופתעים מעצמם.
תינוקת שוכבת על הבטן מוקפת צעצועים
 

3. אחיזה (3-4 חודשים)

לאחר כמה חודשים, תינוקות מתחילים לאמוד היכן חפצים שונים נמצאים בחלל החדר בו הם נמצאים, מה שמאפשר להם לתכנן לעשות איתם דברים, כמו לתפוס אותם. הפעולה הפשוטה של הפלה והרמה של חפצים מלמדת אותם שהם יכולים לתמרן דברים בעזרת הידיים שלהם וללמוד בכוחות עצמם על אופן הפעולה שלהם. כאשר הם מרימים צעצוע שעושה רעש למשל, הם למדים סיבה ותוצאה, וזה מאפשר להם לחקור את העולם.

4. צחוק (4 חודשים)

לאחר שעוברים את שלב הבכי של תינוקות שנובע מכאבי בטן ומיחושים שונים, מגיעים לשלב מהנה במיוחד: צחוק. בגיל 4 חודשים אתם תתחילו לשמוע את הצליל המתוק הזה בוקע ממעמקי הבטן של התינוק שלכם, והכיף האמיתי הוא שתינוקות הם האנשים הכי קלים לבידור! פרצופים מצחיקים, צלילים משונים ועוד מגוון של מצבים יומיומיים שנראים לנו רגילים לחלוטין גורמים להם לצחקק את הצחוק המתוק שלהם ולהקסים אותנו אף יותר. 
תינוק מחייך

5. שינה במהלך לילה שלם (4-6 חודשים)

אם תשאלו הורים טריים מה הקושי הגדול ביותר עם התינוק החדש שלהם, רובם ככולם יענו ששנת לילה טרופה ולא אחידה היא אחת מן הצרות העיקריות שבהן. שינה חשובה הן להורים והן לתינוקם, אך היא לא מגיעה לצורתה הרציפה עד גיל 4-6 חודשים. הרגע המיוחל הזה מגיע כאשר תינוקות מסוגלים לישון במהלך כל הלילה בלי לדרוש אוכל או לחוש את הערנות שגורמת להם לא לישון במהלך החודשים הראשונים לחייהם.

6. חיבוק (5 חודשים)

בגיל חמישה חודשים ילדים מתחילים לחקות את ההתנהגות שהם רואים בסביבתם, ואחת מהן היא כמובן: חיבוקים. כאשר הם רואים אנשים אחרים מתחבקים או לחילופין כשמחבקים אותם, תינוקות חוזרים על התנועה מלאת החיבה הזו עם כל מי שהם אוהבים, כמו אבא, אימא, הבובות שלהם וכל דבר אחר שמעורר בהם שמחה ואהבה. למרות שאין כמו חיבוק חמים של תינוקות, יש כאלו שלא עושים זאת לעתים תדירות, ואין לחשוש מכך או להרגיש רע. זה נובע מכך שתינוקות רבים מתמקדים בחקר של הסביבה שלהם ועוסקים בכך במקום בחיבוקים, וזה לא מעיד על אופיים או אופייכם.
גבר ותינוקת מחובקים

7. ישיבה זקופה (8 חודשים)

אחת מאבני הדרך בהתפתחות הגופנית של התינוקות היא ישיבה זקופה. זה קורה כאשר יש להם מספיק שיווי משקל וחוזק בידיים ושליטה על הראש, הצוואר ופלג הגוף התחתון שלהם. בגיל 8 חודשים הראייה של התינוקות משתפרת במידה שמאפשרת להם לראות דברים בקו הראייה הישיר שלהם, מה שגורם להם להזדקף כדי לזכות במבט טוב יותר. בשלבי הישיבה הראשונים, תינוקות יאחזו בדברים בשביל תמיכה בגופם וכדי לשמור על שיווי משקל. כדי לסייע להם לחזק את עצמם ולשפר את שיווי המשקל שלהם, אחזו בצעצוע שהם אוהבים מול עיניהם והניעו אותו מצד לצד כדי לעודד אותם לשלוח את ידם קדימה, מה שיאפשר להם לייצב את פלג גופם העליון וגם את רגליהם.

8. זחילה (6-10 חודשים)

לאחר שהם לומדים את המיומנות החשובה של ישיבה באופן עצמאי, תינוקות חשים לשלב החשוב הבא ברשימה – זחילה. זה מתחיל בדרך כלל על ידי כך שתינוקות מציבים את עצמם בתנוחה חדשה – עמידה על ארבע. הניסיון הבא הוא בחינה של הידיים שלהם, וכאשר הם מבינים שהן יכולות לתמוך בתנועתם ולתת להם תנופה, הופ, הם ישעטו קדימה בזחילה! חלק מהתינוקות לא מתחילים ישר בזחילה אלא גוררים את עצמם על הרצפה או מתקדמים אחורה וקדימה כדי להתקדם, וכדי לסייע להם, פנו עבורם שטח על הרצפה שהם יוכלו לנוע בו והניחו דברים קצת מחוץ להישג ידם כך שירגישו מוטיבציה לנוע לעברם. 
הורים זוחלים עם תינוקם

9. משיכה כלפיי מעלה (8 חודשים)

כאשר תינוקות מנסים לעמוד, הם נתמכים על ידי עצמים שונים, כמו ההורים שלהם למשל, שמאפשרים להם למשוך את עצמם כלפיי מעלה. בגיל 8 חודשים, הרגליים ופלג הגוף העליון שלהם חזקים דיים כדי שתינוקות יוכלו להרים את עצמם ללא התמיכה שנזקקו לה עד כה. הביטחון שלהם נבנה אט אט בזכות ההצלחה שלהם בזחילה וכל ציון דרך קטן או גדול שהם הגיעו אליו. תחילה, תינוקות עדיין יאחזו בדברים כדי לקום ועם הזמן יתרוממו בכוחות עצמם ובלי תמיכה.
 

10. הליכה (10-18 חודשים)

כאשר פעוטות עושים את הצעדים הראשונים שלהם, זה בהחלט מרגש לכל מי שנמצא סביבם, ובמיוחד להוריהם. הצעדים הראשונים הללו מסמלים התקדמות גדולה בהתפתחות מפני שהם דורשים כוח, קואורדינציה ושיווי משקל. כאשר פעוטות מרגישים בטוחים בעצמם במידה מספקת, העמידה שלהם מתקדמת לצעידה איטית אך בטוחה שמשלבת בתוכה את כל מה שהם למדו עד כה. ההליכה מאפשרת להם להתחבר עם האנשים סביבם ולפתח את היכולות החברתיות שלהם בדרך חדשה בה הם לא יכלו להשתמש עד השלב המיוחל הזה.
ילדה קטנה הולכת

הגורמים המשפיעים על התפתחות התינוק:

השלבים שתוארו מעלה מסמלים את ציוני הדרך שתינוקות עוברים, כאשר משך הזמן עד כל הישג משתנה בין ילד לילד. השוני נובע ממספר פרמטרים שגם הם משתנים מילד לילד ומשפיעים על ההישגים שלו:

1. אופיו של הילד

כל אדם נולד עם אופי משלו כאשר אחדים הם נועזים יותר ואחרים הם שקולים ולא מוכנים לנסות כל דבר רק כי הם מרגישים דחף לכך. זה נכון במיוחד לגביי תינוקות שבשלבים ההתפתחותיים שלהם נבדלים זה מזה, כאשר לכל אחד יש אופי משלו ותעוזה שמשתנה בהתאם לכך.

2. חוזק טבעי

לכל אחד מאיתנו יש נקודות חזקות, נקודות חלשות ותחומים בהם אנו מצליחים יותר או פחות. ניתן לראות ניצנים לכך כבר בגיל שנה, הגיל בו ילדים אמורים ללכת ולדבר, כשחלק מתחילים לעשות זאת מהר יותר מהשאר. לכל ילד יש קצב התפתחות משלו ולא מומלץ להשוות בין התינוק שלכם לבין תינוקות של אנשים אחרים כיוון שתמיד יהיו ביניהם הבדלים שאינם משליכים על ההתפתחות העתידית שלהם.
תינוק יושב בתוך גיגית על החוף

3. נוכחות של אחים גדולים

פעוטות שיש להם אחים גדולים מגיעים להישגים מסוימים מוקדם יותר מהצפוי משום שהם דוחפים את עצמם להתקדם כמו אחיהם הגדולים. מאידך, אחים גדולים יכולים לגרום גם לעיכובים קטנים בהתפתחות, שכן הם אינם מקפידים לחנך את אחיהם הטריים ומעניקים להם צעצועים ודברים שונים נוספים מבלי לנסות לעורר בהם מוטיבציה להשיג אותם בכוחות בעצמם. כדי שילדיכם יתפתחו בקצב רגיל, דברו עם אחיהם הגדולים ואמרו להם שזה חשוב לעזור להם, אבל לא בכל עת מפני שהם צריכים ללמוד לעשות דברים לבדם.

4. לידה מוקדמת

תינוקות שנולדים מוקדם מהצפוי מגיעים לציוני הדרך שצוינו מעלה לאט יותר מתינוקות שנולדו במועד הלידה המיועד שלהם. אין סיבה לחשוש כאשר זה קורה, אלא פשוט להתחיל את ספירת ההתפתחות מהתאריך בו הם היו אמורים להיוולד, ולא בתאריך הלידה שלהם. כך למשל ילד שנולד חודש לפני הזמן יגיע לציוני הדרך של גיל 3 חודשים כאשר הוא יגיע לגיל ארבעה חודשים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.