print header

9 סיבות מפתיעות ללחץ דם גבוה

 רבים כיום מודעים לחשיבות תקינותו של לחץ הדם, שהוא הלחץ שמפעיל הדם על דפנות כלי הדם שבהם הוא עובר. למעשה, לא מעט מקפידים בימינו למדוד אותו כדי לוודא שהוא עומד במדדים הנכונים – לחץ סיסטולי של 120/80 מ"מ כספית עבור אדם בוגר בריא במנוחה בישיבה. יתכן שערכתם לא מעט בדיקות לשם כך, בין אם בעזרת מכשיר ביתי ובין אם אצל רופא, ובכל פעם תהיתם מדוע לחץ הדם שלכם גבוה מהרגיל. בזמן שרבים יודעים כיצד לטפל בבעיה זו, מעטים מכירים את כלל הסיבות שעלולות לגרום לה להיווצר מלכתחילה. סביר להניח ששמעתם בעבר שצריכה מוגזמת של נתרן היא אחת מהן – והיום תכירו 9 גורמים נוספים שהם מפתיעים למדי, וחלקם פתירים וניתנים לטיפול.
 

1. התייבשות

לא פעם אני סובלת מכאבי ראש בימים חמים שבהם אני מבלה בחוץ, תחת השמש הקופחת, מבלי לשתות כמות מספקת של מים. כך עלולה להיגרם התייבשות, כמו גם ממחלות שבהן הגוף מאבד נוזלים דרך מערכת העיכול, כוויות שבהן כמות מים גדולה יותר יוצאת דרך העור והרעלת מזון שבה אנו עלולים לאבד נוזלים בהקאה. בזמן שאנו חווים התייבשות, מתרחשים בגוף שני תהליכים שגורמים להתכווצות כלי הדם, כשבראשון המוח שלנו מסמן לבלוטת יותרת המוח לשחרר כימיקלים מיוחדים שתפקידם לעשות זאת. בשני הכליות שלנו מייצרות פחות שתן במטרה לשמור יותר נוזלים בגוף, מה שגורם לכלי הדם שנמצאים בלב ובמוח להתכווץ אף יותר. כתוצאה מכך התייבשות עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם, אך כפי שאתם יכולים להבין – זוהי בעיה פתירה; בעזרת הכתבות הבאות תוכלו ללמוד כיצד לשתות יותר מים במהלך היום, ואיך להכניס לגוף יותר נוזלים בעזרת תזונה בריאה.

2. דום נשימה בשינה

סובלים מהפרעת השינה הזו, שמתבטאת בהפסקה של תהליך הנשימה או בירידה בקצב הנשימות במהלך השינה? לא כולם יודעים את התשובה הזו לגבי עצמם, ולכן אם אתם לא מאובחנים, אתם מוזמנים לנסות לאבחן את עצמכם בעזרת הסימנים הבאים שמעידים עליה, בטרם אתם הולכים להיבדק אצל מומחה. אחת מהסיבות לכך שכדאי לכם לעשות זאת היא שכשהנשימה מופרעת באופן תדיר במהלך בשינה, כפי שקורה בדום נשימה בשינה, מערכת העצבים משחררת כימיקלים שמעלים את לחץ הדם. יתרה מכך, נכנס לגוף פחות חמצן, מה שעלול לפגוע בדפנות כלי הדם ולהקשות על הגוף להסדיר את לחץ הדם במהלך זרימתו. לכן אם אתם סובלים מהתסמונת הזו, מהרו לטפל בה לא רק כדי לישון טוב בלילה, אלא גם על מנת להסדיר את לחץ הדם שלכם.
 
סיבות ללחץ דם גבוה: גבר ישן

3. בעיות בבלוטת התריס

בלוטת התריס שנמצאת בקנה הנשימה היא אמנם קטנה – אך יש לה תפקיד מפתח בייצור והפרשת הורמונים חשובים אל הדם. כאשר היא לא עובדת כמו שצריך ולא מייצרת כמות מספקת שלהם, קצב פעימות הלב יורד והעורקים מאבדים את גמישותם. בנוסף, רמת הורמונים נמוכה עלולה להעלות את רמות ה-LDL, שגם מכונה "הכולסטרול הרע" – מה שעלול להקשיח אף יותר את אותם עורקים. כתוצאה מכך נוצר מצב שבו הדם שלנו זורם מהר יותר בכלי דם נטולי גמישות ודוחף את הדפנות הקשיחים שלהם, וכל אלו מובילים לעלייה בלחץ הדם. דרך אגב, תופעה הפוכה של שחרור יותר מדי הורמונים מבלוטת התריס יכולה לגרום ללב שלנו לפעום מהר מדי, מה שעלול גם הוא להוביל לעלייה בלחץ דם. לכן הקפידו לשמור על בלוטת התריס שלכם בריאה בעזרת הטיפים שבכתבה הבאה.

4. תזונה לקויה

כמו בבעיות רפואיות אחרות, לעיתים הפתרון טמון בתזונה נכונה שמתאימה למצבכם הבריאותי. אז כאמור בתחילת הכתבה, רבים שסובלים מלחץ דם גבוה כבר יודעים שעליהם להפחית את כמויות הנתרן שהם צורכים, אך האם יש טיפים נוספים שאפשר ליישם? לפי מומחים רבים, בהחלט כן! כדי לשמור על כמות נוזלים מאוזנת בדם, הכליות זקוקות לאיזון בין הנתרן לאשלגן שצורכים. בשל כך, גם אם אתם מכניסים לגופכם פחות מלח – כל עוד אתם לא צורכים מספיק מאכלים עתירי אשלגן, לא תפתרו את בעיית לחץ הדם הגבוה שלכם. לכן הוסיפו לתפריט שלכם בננה, דגים, שעועית, ברוקולי ותרד, ועוד שלל מרכיבי מזון שמכילים מגוון חומרים מזינים שיאזנו את לחץ הדם שלכם.
סיבות ללחץ דם גבוה: בננות

5. שלפוחית שתן מלאה

זה אמנם ישמע לכם מעט מוזר, אבל רגע לפני שאתם עורכים בדיקת לחץ דם – כדאי שתבקרו בשירותים ותרוקנו את שלפוחית השתן שלכם. ההסבר לכך נחשף במחקר שפורסם בשנת 2011, בו נדרשו 172 נשים להתאפק ולא להטיל שתן למשך 3 שעות לפחות, ונבדקו האם זה משפיע על לחץ הדם שלהן. ממצאי המחקר העלו כי רמת לחץ הדם שלהן אכן הייתה גבוהה יותר לפני שהן הטילו שתן. מכיוון שהסיכויים לסבול מלחץ דם גבוה הולכים וגוברים עם הגיל, עליכם לוודא שהנתונים שאתם מקבלים במהלך הבדיקות הם מהימנים ומדויקים, והדרך הפשוטה ביותר לעשות זאת היא פשוט ללכת לשירותים לפני ביצוען...

6. נטילת תרופות מסוימות

התרופות שאנו נוטלים נועדו לשפר את הרגשתנו ולתרום לבריאותנו, אך כל מי שהסתכל בספח המצורף לאריזה שלהן, כנראה שם לב שיש לחלקן רשימת תופעות לוואי ארוכה. בשל כך, כמה מהתרופות הללו יכולות אמנם לפתור לכם בעיה בריאותית שאתם סובלים ממנה, אך גם להעלות את לחץ הדם. התופעה הזו עלולה לקרות כתוצאה מנטילת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, כדוגמת אספירין או תרופות שמכילות את התרכובת איבפרופן, כגון נורופן, אדוויל ואדקס. היא גם יכולה להתרחש לאחר נטילת תרופות נוגדות דיכאון, שנועדו לשפר את מצב הרוח על ידי העלאת רמותיהם של כימיקלים כמו דופמין, נוראדרנלין וסרוטונין. כמה מהתרופות האלו הן ונלפאקסין, מעכבי מונואמזין אוקסידאז, נוגדי דיכאון טריציקליים ופלואוקסטין. גם נטילת תרופות מסוג SSRI עלולות להביא להשפעה דומה אם צורכים אותן במקביל לליתיום או לתרופות אחרות שמשפיעות על הסרוטונין.
סיבות ללחץ דם גבוה: תרופות

7. אמצעי מניעה הורמונליים

היום נשים רבות משתמשות במגוון אמצעים הורמונליים למניעת היריון, כמו גלולות, זריקות או התקנים תוך-רחמיים כאלו ואחרים. כל אלו נעזרים בהורמונים שמצרים את כלי הדם, וכתוצאה מכך כאמור לעיל – הם עלולים לגרום לעלייה בלחץ הדם. הסיכויים לסבול מהבעיה הזו גוברים בקרב נשים מעל גיל 35, או כאלו שמעשנות או סובלות מהשמנת יתר. לכן אם אתן בוחרות להשתמש בכל אחד מהאמצעים הללו ואתן נמצאות באחת מאוכלוסיות הסיכון שציינו, הקפידו לבדוק את לחץ הדם שלכן מדי 6-12 חודשים.

8. תרסיסי אף נגד צינון

בכל פעם שנסתם לי האף כתוצאה מצינון או נזלת אלרגית, אני ממהרת להשתמש בתרסיס שיפתח את הנחיריים ויעזור לי להפסיק לקנח את האף כל שנייה. אז נכון שהפתרון הזה הוא נהדר ומספק לי אוויר לנשימה, תרתי משמע, אך כפי שאתם יכולים להבין – גם הוא עלול להעלות את לחץ הדם. התופעה הזו מתרחשת מפני שיש בתרסיסי אף למיניהם חומרים כמו פסאודואפדרין ופנילאפרין, שאמנם מסייעים בפתיחת האף, אך עלולים להצר את כלי הדם ובכך לגרום לאותה כמות דם לעבור בחלל צר יותר. יתרה מכך, התרסיסים האלו יכולים להפחית את השפעתן ויעילותן של תרופות להורדת לחץ דם גבוה, לכן אם אתם סובלים מהבעיה הזו – התייעצו עם הרופא שלכם בטרם השימוש בהם או טפלו בצינון בשיטות טבעיות כמו אלו שבמדריך הבא.
 
סיבות ללחץ דם גבוה: בחורה מצוננת משתמשת בתרסיס אף

9. בדידות

הסיבה שהכי הפתיעה אותנו היא בדידות, ולכן החלטנו לחתום עימה את הכתבה. לפעמים בדידות לא נובעת ממספר האנשים שנמצאים מסביבנו ברגע נתון, אלא לקרבה שאנו חשים כלפיהם. מי שחווה אותה לא חייב להיות אפילו בלחץ או בדיכאון, והוא יכול להיות בריא לחלוטין – נפשית ופיזית. לפי מחקר שפורסם ב-2010 ונערך בקרב אנשים בגילים 50-68, גם בדידות עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם, כשההשפעה הזו היא לא מידית, אלא מופיעה כעבור כ-4 שנים. עורכי המחקר סוברים כי הסיבה לכך היא החשש המתמשך שיש לאנשים בודדים מפני דחייה או אכזבה, והצורך הגובר שלהם בביטחון – שמשנים את האופן שבו גופם עובד. לכן אם אתם סובלים מבדידות או מכל אחד מהגורמים שציינו מעלה – טפלו בהם במהרה כדי להוריד ולאזן את לחץ הדם שלכם.
 
מקור התמונות: canva

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.