print header

הכירו את Donnect - מיזם ישראלי חינמי לחיפוש תרומות כליה

אתם אולי לא יודעים את זה, אבל סביר להניח שאתם מכירים אדם שזקוק להשתלת כליה, וגם אם זה לא המצב כיום - זה כנראה יקרה בעתיד. 12% מהאוכלוסייה סובלים ממחלת כליה בשלב כזה או אחר של החיים, והסיבות לכך נעות מסיבוכי סוכרת לנזקי תרופות מסוימות ועד למחלות תורשתיות שונות. מתוך אותו פלח באוכלוסייה, עשרות אלפי אנשים זקוקים להשתלת כליה כדי להציל את חייהם, ולפעמים הם צריכים לחכות יותר מ-10 שנים עד שזה יקרה, מאחר ובממוצע מתקיימים רק 300 ניתוחים כאלה בשנה. כפי שאתם יכולים לשער - זה לא מספיק, והנתונים מצביעים על 5,000 נפטרים בשנה (14 חולים ביום) שהיו יכולים לחיות חיים טובים וארוכים אם רק היה נמצא להם תורם במועד מוקדם מספיק. למה זה לא קורה והאם ניתן לשנות את המצב? היום תגלו שהתשובה לכך היא "כן" מוחץ ותכירו את "דונקט", מיזם ישראלי ללא מטרת רווח, שיצר את מאגר המידע הגלובלי הגדול הראשון מסוגו שמטרתו להציל חיים.

האפשרויות שעמדו בפני אנשים שהיו זקוקים להשתלת כליה לפני דונקט

בישראל כ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים ממחלת כליה כרונית בשלבים שונים, וכפי שכבר הבנתם - רבים מהם יזדקקו בשלב כזה או אחר להשתלה כדי לבטל את הצורך בשגרת טיפולים ומעקבים קשה ומעיקה, ובסופו של דבר גם כדי להציל את חייהם. עד היום עמדו בפני אנשים שנמצאים במצב הזה שלוש אפשרויות עיקריות:
 
אפשרות 1: לחפש התאמה להשתלה בקרב בני המשפחה - בתיאוריה, זו אמורה להיות אפשרות שבה רבים יכולים לעשות שימוש, אך גם כאשר קרוב משפחה כמו אב, אם, בעל, אישה וכדומה מוכן להיות תורם כליה עבור החולה, זה לא תמיד אפשרי. כדי שזה יקרה נדרשות בדיקות שונות שמטרתן לוודא שתרומת הכליה לא מסכנת את התורם וכן כדי לבחון את מבנה, בריאות ותפקוד הכליות שלו, לאשר התאמת סוג דם בין התורם לנתרם ולבדוק האם קיימת התאמת רקמות שנחוצה לשם השתלה מוצלחת. לאור כל הדרישות האלו, רק במקרים מעטים ניתן למצוא מועמדים מתאימים בקרב המעגל המשפחתי המצומצם, ורוב האנשים ממשיכים לאפשרות השנייה.
 
מאגר חיפוש תרומות כליה: אנשים אוחזים ידיים
אפשרות 2: הצטרפות לרשימת ההמתנה להשתלת כליה - כאשר יש תורם אשר כליתו עומדת בכל המבחנים שפורטו באפשרות הקודמת, ניתן להשתיל אותה באדם חולה אפילו אם התורם נפטר, כאשר מתקיימים התנאים המאפשרים זאת כמובן. ברשימת ההמתנה מחכים החולים הרשומים עד ליום שבו אדם שניתן לעשות שימוש באיבריו לאחר מותו נפטר והכליה שלו תואמת עבורם. לפי נתוני הNational Kidney Foundation, יותר מ-3,000 אנשים מצטרפים לרשימת ההמתנה לאיבר זה מדי חודש, וכאן בישראל היא בהחלט גדלה לאורך השנים; כיום היא עומדת על 857 ממתינים בהשוואה ל-690 בשנת 2010. המיקום של חולים ברשימה נקבע באמצעות קריטריונים אשר גובשו על ידי משרד הבריאות והם כוללים דחיפות רפואית, מידת התאמה בין התורם לחולה, זמן המתנה להשתלה ונסיבות רפואיות נוספות. לא רק שזה אומר שאנשים יכולים לחכות במשך שנים ארוכות כפי שכבר נאמר, אל גם שרבים מהם חווים קושי רב בהתמודדות עם המחשבה שעליהם להמתין עד שאדם מסוים ימות רק כדי שהם יוכלו לחיות.
 
אפשרות 3: קמפיין חברתי - סביר להניח שנחשפתם לאפשרות השלישית בפרסומות שאתם רואים ברחבי הרשת או בפוסטים שונים ברשתות החברתיות. בקצרה, נאמר כי מדובר באנשים שההמתנה ברשימה קשה עד בלתי אפשרית עבורם, והם מרחיבים את מעגל החיפוש העצמאי שלהם מסביבת המשפחה לכלל העולם באופן אקראי, ללא שימוש בשום סיוע או כלי למיקוד. האפשרות הזאת לפעמים מתסכלת לא פחות מרשימת ההמתנה, היא דורשת השקעה מצד החולה ובני משפחתו שאינה תמיד אפשרית והיא מעוררת הרבה קשיים מול גופי ביטוח ורפואה. בכל זאת, יש לאפשרות הזאת יתרון גדול אחד שהוא הפנייה לקהל גדול, והיום אתם תגלו שיש כלי חדש לאנשים שצריכים השתלת כליה שעושה שימוש חכם וממוקד ביתרון הזה ובשיתוף פעולה עם המערכת הרפואית והגורמים המוסמכים לתחום.

Donnect - מיזם חדש למציאת תורמי כליה

לאור הקושי הגדול שעומד בפני אנשים הזקוקים להשתלות כליה בארץ ובעולם, הוקם בישראל מיזם בינלאומי על ידי חולים, למען חולים, אשר אליהם הצטרפו אנשי רפואה ומדע מוסמכים - דונקט (Donnect). דונקט מציע מאגר חכם המבוסס על אלגוריתמים מתקדמים, אשר מוצאים עבור החולה ובני משפחתו הצלבה תואמת במהירות, ביעילות ובחינם - שכן זהו מיזם ללא מטרות רווח והוא מוצע ללא עלות לכל תושבי ישראל. זו למעשה מהפכה בריאותית חברתית הפועלת בהתאם לכל החוקים וההנחיות בתחום, שהולכת לעשות עבור חולי ותורמי כליה את מה שעשה בעבר מאגר מח העצם – להציע לאדם אפשרות לקחת את הבריאות לידיים שלו במקום להיות תלוי ברשימות המתנה, בירוקרטיה מסובכת או חשש לשיקולים שגויים.
מאגר חיפוש תרומות כליה: אישה שמחה מסמלת לב מול החזה שלה
בדונקט אתם לא צריכים לחפש בלי סוף אחר אנשים שיכולים להעניק כליה לכם או לבני משפחתכם, אתם לא צריכים לנבור בו כדי למצוא התאמה וגם אין צורך ביציאה לקמפיין חברתי מסובך או הפעלת קשרים כדי להתקדם ברשימת המושתלים. כל מה שצריך לעשות זה להירשם, למלא את הפרטים ולתת לדונקט למצוא את ההתאמה הטובה ביותר מכל רחבי העולם. ניתן להירשם כאדם שזקוק להשתלת כליה, כתורם כליה, וכאשר זה אפשרי - הכי מומלץ להירשם כזוג עם אחד מבני המשפחה של החולה אשר אינם מתאימים לו ולחפש התאמה עם זוגות אחרים במצב דומה - כך למעשה תוכלו להציל שני חיים. לאחר זיהוי התאמה רפואית ביולוגית בין תורמים ונתרמים, המערכת האלגוריתמית של Donnect מסייעת בחיבור הזוגות לבתי החולים המתאימים להמשך טיפול לביצוע ההשתלה, בכפוף לעמידה בחוקים וברגולציות הקיימות באזורים השונים בעולם.
 
אתם מוזמנים לצפות בסרטון הבא כדי להבין את המשמעות האדירה של המיזם הזה ולהכיר את כמה מהאנשים שעומדים מאחוריו: 

לסיכום

אם אתם או מישהו מהיקרים לכם זקוק להשתלת כליה, דונקט עושה עבורכם את כל העבודה וזמן ההמתנה בה עשוי להיות קצר בהרבה מהאפשרויות שעמדו בפני אנשים עד היום. בנוסף, בזכות כלים טכנולוגיים שונים, המיזם יכול לבצע הצלבות ברמת התאמה גבוהה ביותר והוא מתאים לכל אחד ואחת, בכל גיל ובכל מצב בריאותי. המאגר הזה חשוב עבור כולנו בהווה ובעתיד כי הוא פותח את עולם השתלות הכליה לקהל גדול מתמיד וכך מאפשר לעזור להרבה אנשים ולהציל חיים. כאמור, מהפכה דומה כבר התרחשה בעבר, וזה כבוד גדול לראות שיש ישראלים שלא רק יצרו מאגר שכזה, אלא בחרו להציע אותו בחינם כדי לשפר את החיים של כולנו כקהילה אחת גדולה. אם גם אתם רוצים להירתם למטרה החשובה הזו, הירשמו למאגר ושתפו את הכלי הזה עם האנשים הקרובים אליכם כדי לעזור למי שצריך להצטרף למאגר הבינלאומי שיכול להציל חיים.

 

מעוניינים להירשם למאגר? מלאו פרטיכם בטופס:

 
בלחיצתך "שלח" הינך מאשר להעביר את הפרטים לחברת דונקט
 

מקור התמונות: Mikael Häggström,123rfDeposit

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.