print header

ממצאים מעניינים: אלו התכונות שמיוחסות לכל צבע עיניים

לכל אחד מאיתנו יש צבע עיניים משלו, כשהחלוקה מבחינה מדעית היא ברורה למדי: יש את הצבע החום על גווניו, את הכחול, הירוק והלוז (ישנם גם אפור וענבר, אך הם נדירים מאוד, בעיקר כאן בישראל). לצבע העיניים אין בהכרח השפעה מדעית על אופיינו, אך מתברר שכן יכולה להיות לו השפעה על הדרך שבה אנשים אחרים רואים אותנו וישנן תפיסות חברתיות שונות המושפעות מצבע העיניים של האדם. העניין הוכח במספר סקרים ומחקרים שנעשו בעולם, ואת תוצאותיהם המעניינות כדאי שתכירו, ואולי כך גם תדעו מה בדיוק צבע העיניים שלכם "מספר" עליכם לסביבה ברוב המקרים.  

תכונות שמיוחסות לצבע עיניים: אילוסטרציה של אישה על סולם צובעת עין של אישה אחרת

נשים בעלות צבע עיניים בהיר מתמודדות עם כאב טוב יותר מאלו עם עיניים כהות

אמנם בסרטים ובסיפורים התרגלנו לקבל את דמות הנסיכה בעלת העיניים הכחולות כשהיא נמצאת במצוקה וזקוקה לאביר על סוס לבן שיבוא ויושיע אותה – אך במציאות מתברר כי דווקא נשים בעלות עיניים בהירות הן בעלות כוח סבל גדול יותר. במחקר שתוצאותיו פורסמו בשנת 2014 נמצא כי נשים בעלות עיניים בגוון ירוק או כחול יכולות להתמודד טוב יותר עם כאב ולחץ מאשר נשים בעלות עיניים בצבע חום או בצבע לוז. במחקר נמצא כי בזמן הריון ולידה, חברות הקבוצה הראשונה (בעלות העיניים בהירות) נטו לחוות פחות כאבים, ובנוסף לאחר הלידה הן גם חשו פחות תחושות חרדות ודיכאון – בעוד שלבעלות העיניים הכהות היו יותר מחשבות שליליות בתקופה זו.

אנשים בעלי עיניים כחולות נחשבים לחמודים ומושכים יותר

טוב, זה לא מפתיע לאור כל מה שכבר התרגלנו לחשוב – אבל כן מעניין לשמוע שלתפיסה שאנשים בעלי עיניים כחולות הם חמודים ומושכים יותר יש גם ביסוס מחקרי. במחקר שהתפרסם בשנת 2016, ובו נשאלו מאות אנשים לגבי תפיסותיהם בנוגע לצבעי עיניים שונים, נמצא כי אמנם רק 7% מהנשאלים ציינו כי הם תופסים את בעלי העיניים הכחולות כאינטליגנטיים, אך רוב גדול כן הצביע על כך שהם נתפסים כמושכים יותר מבחינה גופנית. מלבד זאת צוין גם כי עיניים כחולות משויכות לתכונות כמו חביבות ומתיקות.

תכונות שמיוחסות לצבע עיניים: גבר עם עיניים כחולות

אנשים עם עיניים כהות נחשבים ליותר מעוררי אמון

נכון שרובנו מוצאים את בעלי העיניים הכחולות מושכים יותר – אך בכל מה שקשור לאמון, דווקא ידם של בעלי העיניים הכהות היא על העליונה. כך עולה מן המתוצאות של אותו המחקר שהוזכר בסעיף הקודם, המצביעות על כך שבעיני הרוב, אנשים בעלי עיניים חומות נחשבים ליותר אינטליגנטים ונחמדים, והם גם זוכים להיחשב על ידי אחרים כטיפוסים יותר אמינים וככאלו שניתן לסמוך עליהם.

אנשים בעלי עיניים ירוקות נחשבים ליצירתיים וערמומיים

אמנם מדובר בצבע עיניים נדיר ביותר, רק 2% מהאוכלוסייה בעולם התברך בו, אך גם לגביו – כך מעידים המחקרים – ישנה תפיסה חברתית רווחת. במחקר שהצבענו עליו בסעיפים הקודמים נמצא ראשית כל כי 30% מהנחקרים מוצאים את הגוון הזה כמושך ביותר; מלבד זאת, בעיני רבים הצבע הזה מצביע על יצירתיות וגם על סוג של ערמומיות המתחבאת באדם.  כדאי לציין שעד היום ישנן תרבויות שבהן עיניים ירוקות נתפסות כ"עיני הרוע" – אבל יכול להיות שזה רק בגלל שהן כה נדירות.

תכונות שמיוחסות לצבע עיניים: איור של עין ירוקה

גברים בעלי עיניים חומות בהירות סובלים מיותר בעיות פסיכיאטריות מנשים בעלות עיניים באותו צבע

עיניים חומות הן אמנם הסוג הנפוץ ביותר בעולם – אך מתברר שגם בתוך הקבוצה הגדולה הזאת, של אנשים שזהו גוון העיניים שלהם, יש תת-חלוקה מעניינת: מתוך המחקר שכבר הצגנו כאן עולה כי מבין כל הגברים והנשים שניחנו בעיניים בגוון חום-בהיר, מתברר כי יותר גברים סובלים מבעיות פסיכיאטריות שונות מאשר נשים. בנוסף, אצל 68 וחצי אחוזים מהנשאלים בסקר, נמצא כי הגברים בקבוצה זאת נתפסים כפחות יציבים מאשר הנשים.   

נשים בעלות עיניים חומות כהות נתפסות כפחות חברותיות ובעלות ביטחון עצמי נמוך יותר

עוד תת-חלוקה יוצאת דופן שנמצאה בתוך קבוצת בעלי העיניים החומות, שייכת לנשים שעיניהן בגוון חום כהה (שיש המתארים כעיניים שחורות). מקרב הנשאלים במחקר, נמצא כי יותר מ-65% תפסו את הנשים בעלות גוון העיניים הזה כלא חברותיות כלל. בנוסף, תופסים אותן כבעלות פחות ביטחון עצמי ושאפתנות מאשר גברים עם אותו סוג עיניים – הנתפסים מצידם כבעלי אישיות דינמית יותר, שיכולים להיות חמי מזג, אימפולסיביים וכאלו המחפשים הרפתקאות מסוכנות.  

תכונות שמיוחסות לצבע עיניים: אישה עם עיניים חומות כהות

אנשים בעלי עיניים כחולות נוטים לנסות יותר דברים חדשים

בסקר רחב היקף שנעשה בארה"ב בקרב כ-1,000 אנשים, נמצא כי בעלי העיניים הכחולות שבינינו נתפסים כאנשים שמוכנים להתנסות יותר, וככאלו שמביעים חיבה רבה יותר וניחנו בביטחון עצמי. נדמה שאנשים תופסים את בעלי הגוון הכחול ככאלו שנהנים יותר מדברים חדשים, אוהבים למצוא את עצמם במצבים חברתיים ולהתחבר עם חברים חדשים, לצאת להרפתקאות ולהקפיד על פעילות גופנית ועל הבריאות.

אנשים עם עיניים בצבע לוז מתפקדים טוב תחת לחץ

פה בארץ, ובכלל במזרח התיכון, נדיר יחסית למצוא אנשים בעלי צבע עיניים לוז (שנקרא בשפה המקצועית אלסר) – רק 5% מהאוכלוסיה באזור שלנו התברכה בגוון עיניים זה, שנפוץ יותר באירופה ובארה"ב. עם זאת, אלו מביניכם שכן קיבלו את הצבע הזה ישמחו לדעת שהם נתפסים, לפחות על ידי חצי מהנשאלים בסקר שהצגנו בסעיף הקודם, ככאלו שמסוגלים לתפקד טוב יותר תחת לחץ, ו-40% מהנחקרים גם חשבו שהם הכי נלהבים לגבי העבודה שלהם.

תכונות שמיוחסות לצבע עיניים: גבר עם עין בצבע לוז

אנשים בעלי עיניים ירוקות נוטים להיות אופטימיים יותר לגבי העתיד

שמירה על אופטימיות היא הכרחית, בעיקר בתקופה כמו שאנו נמצאים בה עכשיו – ולכן החדשות הטובות כאן הן עבור האנשים בעלי גוון העיניים הירוק, שנתפסים כבעלי ראייה אופטימית של העתיד, כמו גם ככאלו שיודעים להציב לעצמם מטרות ונלהבים לגבי העשייה שלהם. בנוסף בעלי העיניים הירוקות נתפסו בקרב כמעט כחצי מהנחקרים כאנשים המוכנים לתרום עבור מטרות שנמצאו כחשובות לטעמם.

אנשים בעלי עיניים חומות נוטים לרצות לחיות את החיים במלואם

כאמור, אנשים בעלי עיניים חומות,על גווניהן השונים, הם הרוב בעולם – ולכן יכול להיות שבדרך כלל לא מיוחסות להם תכונות מיוחדות, אך על דבר אחד כן הסכימו לפחות 36 וחצי אחוזים מתוך הנשאלים בסקר שהצגנו מארה"ב; בעלי עיניים חומות נתפסים ככאלו שממצים את חייהם עד תום, מה שבהחלט יכול כנראה לעודד רבים מכם ולהזכיר לכם שגם אם ניחנתם בעיניים חומות ממוצעות – עדיין יש בכם משהו מיוחד ומלא תשוקה לחיים...

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.