print header

ארבעת סוגי האוהבים על פי ד"ר הלן פישר

התרבות שלנו, שכוללת סיפורים רבים מספרים וסרטים, מסמנת לנו פעם אחר פעם שלכל אחד מאיתנו יש נפש תאומה שמחכה שנאהב אותה וכמהה לתת לנו אהבה ולחיות איתנו באושר ובעושר. יתכן שזה באמת כך ואכן לכל אחד מאיתנו יש נפש תאומה, אך ככל הנראה אנחנו מסתכלים על הנושא הזה בראייה כללית מדי שמונעת מאיתנו להבין מה זה בדיוק אומר. על פי ד"ר הלן פישר, פרופסור לאנתרופולוגיה שחקרה את נושא האהבה, ישנם 4 סוגים של אוהבים, ובכל אחד מהם שולטים כימיקלים אחרים שגורמים להם לפתח הרגלים מסוימים, לפתח אישיות מסוימת ואף לאהוב בדרך מסוימת ולחפש אהבה מסוגים מסוימים. אתם מוזמנים להכיר את ארבעת סוגי האוהבים, בהם תוכלו למצוא את עצמכם ובני זוגכם, וזה יעזור לכם להכיר את עצמכם ואותם קצת יותר לעומק.
 
ארבעת סוגי האוהבים: לוח איקס עיגול שבו הלבבות מחליפים את העיגולים
 

1. החוקרים

אוצר המילים של החוקרים כולל לרוב מילים כמו "הרפתקה", "ספונטניות", "טיול", "חדש" ו-"כיף", זאת משום שהכימיקל ששולט בהם הוא דופמין. אנשים שכאלה מחפשים מישהו לאהוב שיוכל להיות שותף פעיל למשחק שלו הם קוראים "החיים". האוהבים החוקרים הם מאוד אימפולסיביים, מרדנים וסקרנים, ורמות הדופמין הגבוהות שלהם גורמות להם להיות מכווני מטרה, משום שקיים במוחם קשר הדוק בין התלהבות ונחישות. מאחר שהם מסוג האנשים שעלולים להשתעמם בקלות, הם מנסים תמיד להיות בתנועה, ונהנים במיוחד מגילוי מקומות ותרבויות חדשים. 

בתחום האהבה

החוקרים נוטים להימשך לחוקרים אחרים. למרות שזה נשמע פשוט, זה עלול להיות אתגר גדול עבורם; כששני חוקרים נפגשים, הניצוצות מיד עפים לכל עבר בלבבות של שניהם, אך אם הם לא ילמדו יחדיו כיצד לפתח סבלנות כלפי התשוקות של האחר אשר שונים משלהם, הם ילכו בדרך שתוביל אותם לריבים וחיכוכים רבים. בסופו של דבר מצב שכזה עלול להוביל לפרידה, כך שלמרות שאהבה שכזו יכולה להתפתח מהר מאוד, אם לא מטפחים אותה בצורה הנכונה היא עלולה להיהרס במהרה גם כן.
ארבעת סוגי האוהבים: צללית של זוג עומד על צוק מול נוף עירוני בשעת ערב
 

2. הבונים

אוצר המילים של הבונים מורכב לרוב ממילים כמו "משפחה", "כנות", "ערכים", "אמון" ו-"נאמנות", זאת משום שהכימיקל ששולט בהם הוא סרוטונין. אנשים שכאלה מחפשים מישהו לאהוב שיוכל לעזור להם במטרות ששמו לעצמם בחיים. סרוטונין הוא כימיקל שמעודד את האדם להיות זהיר יותר משום שהוא מדכא את רמות הדופמין, ולפיכך, בונים הם אנשים רגועים, חברתיים, יציבים וכאלה שמודעים לעצמם ושמכוונים את עצמם להקמת משפחה. בנוסף, קל להם מאוד ליצור קשרים עם אחרים והם מכבדים אנשים בעלי סמכות.

בתחום האהבה

בונים נמשכים לבונים אחרים, וזוגות שכאלה לרוב נוצרים כבר בימי התיכון או הצבא – אלו הם הזוגות שנראה כאילו מאז ומעולם היו ביחד. למרות שהרעיון הזה נשמע מאוד אידיאליסטי ונחמד, זה לא אומר שאין להם מכשולים במערכת היחסים. לדוגמה, שני בונים יחדיו יכולים להיות מקובעים מדי לחוקים, לוח הזמנים והמסורות שיצרו לעצמם, והם עלולים להתחיל להתווכח על מי דוגל בדרך החיים הנכונה, מה שחשוב מאוד עבורם משום שזה משפיע על כל המשפחה. חשוב מאוד שאנשים בונים ישמרו על ראש פתוח וילמדו להיות גמישים, זאת על מנת שיוכלו להתפתח במערכת היחסים שלהם יחד איתה.
ארבעת סוגי האוהבים: הורים מחזיקים תינוק ומסתכלים עליו עם חיוך על הפנים

3. המובילים

אוצר המילים של המובילים כולל שימוש במילים כמו "אינטליגנציה", "דיון", "שאיפות", "אתגרים" ו"פוליטיקה", זאת משום שהכימיקל ששולט בהם הוא טסטוסטרון, ואנשים שכאלה מחפשים מישהו לאהוב שיוכל לחלוק את הדעות והמחשבות שלהם. מובילים הם אנשים נועזים, החלטיים ובעלי ביטחון עצמי רב, והם מעריכים היגיון על פני כל דבר אחר. לפיכך לא קל להשפיע על אופן קבלת ההחלטות שלהם בעזרת פניה לרגשותיהם. המובילים אוהבים גם תחרות ויש להם שאיפות גדולות מאוד. הם יכולים להיות עצמאיים ואף מסוגלים להיות מבודדים למשך זמן רב מבלי להרגיש רע עם זה. בנוסף לכל, הם לרוב מצטיינים במוזיקה ובאתלטיקה.

בתחום האהבה

לעיתים רחוקות מובילים יחפשו אדם אחר שגם הוא מוביל. במקום, הם יעדיפו לחפש מישהו שהפוך מהם לגמרי, כלומר מסוג מנהלי המשא ומתן. זאת משום שלמובילים קשה להתבטא מילולית ולקרוא אנשים כמו שיכולים מנהלי המשא ומתן, ולכן הם משלימים אחד את השני. עם זאת, למרות הזיווג המוצלח הזה, גם במערכת יחסים שכזו עלולות לצוץ בעיות. המובילים לדוגמה הם מכורים לעבודה, מה שעלול לגרום להם להזניח את בני זוגם ומשפחתם. על מנת שאנשים מובילים יוכלו לקיים מערכת יחסים מספקת ואוהבת, עליהם ללמוד מה המשמעות של להקשיב ללב במקום להיגיון.
ארבעת סוגי האוהבים: אישה מובילה גבר יד ביד מול נוף עירוני

4. מנהלי המשא ומתן

אוצר המילים של מנהלי המשא ומתן מכיל לרוב מילים כמו "אדיבות", "רגישות", "אמפתיה", "למידה", ו"אקראיות", זאת משום שהכימיקל ששולט בהם הוא אסטרוגן. אלו הם מסוג האנשים שפשוט מחפשים נפש תאומה לאהוב, והם לרוב פילוסופיים יותר משאר סוגי האוהבים, זאת בשל רמות האסטרוגן הגבוהות שלהם, אשר מאפשרות להם לשקוע במחשבות עמוקות. זה עוזר להם להתחבר לרעיונות מסוגים רבים ותיאוריות שונות לגבי החיים, ולכן קל להם גם להבין אנשים אחרים ולהיות אמפתיים. בנוסף, הם מוכשרים בהבנת רעיונות מופשטים בשל הדמיון המפותח שלהם, וכתוצאה ממנו הם גם נוטים לחלום הרבה בהקיץ. מנהלי המשא ומתן הם אינטואיטיביים מאוד ונוטים להסתמך על תחושת הבטן שלהם כשהם עושים החלטות.

בתחום האהבה

כאמור, ברוב המקרים מנהלי משא ומתן מוצאים את עצמם מתאהבים באנשים מובילים, משום שהם משלימים אחד את השני, אך הבעיה העיקרית שלהם היא שהם נוטים לחשוב יותר מדי על הערות וביקורות קטנות שקיבלו מבני זוגם. על כן הם נוטים גם לשקוע בתחושות שליליות לעיתים קרובות, מה שגורם להם גם לנסות לתקן את עצמם יותר מדי, בה בעת שהם מרגישים אבודים בדרכם. הם תמיד מחפשים להבין את עצמם ומי הם באמת, וזה עלול לגרום להם לשכוח מכל מה שסביבם ולהתרכז אך ורק בעצמם, להיות מודעים יותר מדי לעצמם ועקב כך לפתח ביקורת עצמית חריפה שאינה מועילה.
ארבעת סוגי האוהבים: גבר מלטף אישה שיושבת על מעקה של גשר

כמה מילים לסיכום

לכל אחד מארבעת סוגי האוהבים שהוזכרו יש סיכוי גבוה יותר להימשך לסוג מסוים של בן אדם, אך חשוב לזכור שאין זה אומר שהם לא יכולים לחיות בזוגיות מוצלחת ומאושרת גם עם סוגי אנשים אחרים, ויתכן שיש בכם או בבני זוגכם מאפיינים שמתאימים לשני סוגי אוהבים, אולם אחד מהם דומיננטי יותר. כל עוד בני הזוג בוגרים מספיק כדי להתמודד עם הנקודות החלשות אחד של השני, הם יכולים לעבוד יחדיו ולזכות ביחסים טובים ומוצלחים. יש לדעת גם שלמרות מחקרה הנרחב של ד"ר הלן פישר, מעט מאוד ידוע לנו אפילו כיום על רגש האהבה, ותמיד יש צורך במחקרים נוספים. בסופו של דבר מערכות היחסים שלנו גורמות לנו לבחור לאהוב את בן או בת הזוג שלנו שוב ושוב, והדבר החשוב ביותר הוא להיות אדיב לאנשים שאיתם אנו ביחסים ולנסות להבין אותם ואת נפשם. 
 
אתם מוזמנים לצפות בהרצאה הבאה של ד"ר הלן פישר, אותה העבירה עוד בעת עריכת המחקר על ארבעת סוגי האוהבים, ובה היא חושפת פרטים רבים ומרתקים על אהבה מכל מחקריה האחרים, שללא ספק תרצו לדעת גם בעצמכם.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.