print header

10 הרגלים שעלולים להרוס זוגיות ואיך ניתן להילחם בהם

אנשים רבים אוהבים עד עמקי נשמתם את בני או בנות זוגם, אך משום מה מצליחים להרחיק אותם מהם בשלל דרכים, שכוללות הרגלים רעים שכדאי להיפטר מהם במהרה. דוגמאות להתנהגויות שכאלו הן הטחת ביקורת והרצון לשלוט, והן עלולות להביא למריבות קשות ולפעמים גם לפרידה. בגלל שאנחנו לא רוצים שתגיעו למצבים שכאלו, אספנו עבורכם 10 הרגלים נפוצים שונים שמשפיעים על מערכות יחסים של אנשים רבים ושאתם עלולים להיתקל בהם או אולי אפילו תגלו שהם חלק מחייכם. אחרי שתכירו ותבינו את ההתנהגויות האלו, חשוב שתלמדו כיצד למנוע או להימנע מהן, ובזכות זאת לחיות באושר ועושר עם אהבת חייכם. 

 

1. כל הזמן מבקרים את עצמם

הרגלים שהורגים זוגיות: אישה מסתכלת על עצמה במראה
רבים נוטים לבקר את עצמם ולמנות פגמים שקשורים למראה ולהתנהגות שלהם בפני בן זוגם, למשל, על כמה שהם נראים נורא או שהבגדים שלהם לא מתאימים להם יותר. הבעיה היא שאין להם מושג שלפעמים רק הם חושבים ככה, וברגע שהם משמיעים את התלונות האלו לאדם אחר באופן קבוע, הוא עלול להשתכנע ולחשוב כמוהם. לכן, אם אתם נוהגים כך, עדיף שתשאירו את הביקורת העצמית לעצמכם, ובמקום להגיד משפטים כמו: "אני נראית נורא! אתה בטח תפסיק להסתכל עליי בקרוב...", עדיף שתשאלו פשוט איך אתם נראים עם הבגד החדש שקניתם, ותתנו לבן או בת זוגכם להגיד את דעתם. יתרה מכך – תתחילו להעריך את עצמכם, כי אתם מדהימים בדיוק כפי שאתם!

2. שופטים אחרים מסביבם

הרגלים שהורגים זוגיות: נוסעים באוטו
ודאי קרה לא פעם שנסעתם עם בן זוג שלא הפסיק להתלונן על נהיגה מעצבנת של אחרים, שמצריכה את הורדתם המידית מהכביש. אנו מניחים שנסיעה שכזו לא הייתה מהנה במיוחד וגרמה לכם ללא מעט חוסר נוחות. הסיבה לתחושה זו היא מאוד פשוטה: ברגע שאחד מבני הזוג בקשר מוטרד מכל דבר באופן תמידי ומרבה להתלונן, התנהגותו המעצבנת תשנה במוקדם או במאוחר את אופי הקשר ותגרום לתחושת מיאוס. במצב שכזה, חשוב לזכור שבכל דבר שנראה רע ניתן למצוא גם מעט טוב, ולכן במקום להקשיב כל הזמן למחשבות שליליות או להביע אותן, כדאי לראות את הצדדים החיוביים בחיים ולהדגיש אותם בפני האנשים שאתם אוהבים.

3. שואפים להיות בני זוג מושלמים

הרגלים שהורגים זוגיות: אישה מנקה וגבר שמזמין אותה לאכול
כולנו רוצים להיות בני זוג מושלמים, אך בואו נודה בזה – מדובר במשימה די מפרכת שעלולה להתיש את שני הצדדים במערכת היחסים. הסיבה לכך היא שמאמץ רב מדי לטובת הקשר או לטובת משק הבית המשותף עלול לעייף מאוד כל אדם לאורך זמן, וגם לגרום לאנשים לפספס המון רגעים מדהימים שהם חלק מכל זוגיות. בשל כך, מי שמנסה להיות בן זוג מושלם מסתכן ביצירת תסכול אצל הצד השני בקשר, במקום תחושת הערכה. הבעיה הזאת עלולה להוביל למשפטים מעליבים בסגנון "ניקיתי כל היום כדי שתחזור לבית מצוחצח ולך אכפת רק מארוחת ערב!". לכן, אם אתם נתקלים במצב שכזה, אל תיכנסו לוויכוחים שנובעים מהתחושות הקשות האלו, אלא הודו לבן או בת הזוג על הכוונות הטובות ונסו פשוט ליהנות מחברתם בלי להתאמץ יותר מדי.

4. סומכים רק על דעתם

הרגלים שהורגים זוגיות: בן זוג חולה
אנשים שחיו לבד במשך הרבה זמן סובלים לרוב מהרגל שגורם להם לסמוך רק על דעתם, מבלי להתחשב בזו של בני זוגם. הסיבה לכך היא שהם פשוט התרגלו למצב שאין עוד מישהו שיכול להביע עמדה, ובמקום לשנות את התנהגותם ולהתאים אותה למצב החדש – הם ממשיכים בשלהם. אם אתם מזדהים עם מצב שכזה, כדאי שתזכרו שכמוכם, גם בני זוגכם הם בעלי ניסיון מסוים בתחומים שונים, ולכן במקום להתעקש על שלכם, כדאי לכם להקשיב להם ואולי תלמדו דברים חדשים. למשל, אם הצטננתם ואהובכם מציין כמה חשוב לו שתלכו להיבדק אצל רופא, אל תתעקשו להישאר בבית עד שתחלימו, אלא הקשיבו לו וגשו להיבדק - כי ברור שהוא רק רוצה בטובתכם...

5. מחפשים שקרים בכל פינה

הרגלים שהורגים זוגיות: בחורה מאשימה את בן זוגה בבגידה
סרטים שונים מראים מצבים שמסבכים את מערכת היחסים, למשל תרחישים שבהם בן זוג קונה לאהובתו מתנה לאחר שבוע בו הוא נשאר עד מאוחר בעבודה. למרות שהכוונה שלו טובה – להודות לה על הסבלנות שהפגינה כלפיו בזמן שנעדר - בת הזוג בטוחה שהוא עושה זאת כדי לפצות על בגידה עם עמיתה מהמשרד. ההשפעות של הסרטים האלו או מחשבות שעולות בלי שום קשר אליהם גורמות לכך שאנשים מסוימים חושדים כל הזמן בבני זוגם; התנהגות שכזאת בהחלט עלולה לעייף ולהכעיס את הצד השני, שיחוש שלא סומכים עליו ושכל הזמן בוחנים אותו. אם אתם מתנהלים כך, חשבו כמה לא כיף להיכנס לבית בו אתם מרגישים שכל הזמן מסתכלים עליכם בעין חשדנית ועוינת, כאילו אתם פושעים; מסיבה זו, כדאי שתלמדו לתת אמון או לטפח אותו אצל בני זוגכם, ובאופן כללי זהו חלק בלתי נפרד מכל מערכת יחסים בריאה. 

6. מבזבזים יותר כסף ממה שיש בתקציב

הרגלים שהורגים זוגיות: גבר קונה גלגלים חדשים
אחת הבעיות הכי גדולות במערכות יחסים קשורה לכסף, ובעיקר לשאלה: "כמה אפשר להוציא ולבזבז?". הסיבה לכך היא שלכל אחד מבני הזוג יש את הרצונות שלו - למשל, האחד מעוניין במכונית נוצצת והשנייה במלתחה חדשה ואופנתית - אך עליהם למלא תחילה שורה של צרכים בסיסיים שיעזרו להם לחיות במשותף, כמו אוכל, ריהוט ואפילו חופשות. כמו כן, הם גם צריכים לזכור שעליהם לחסוך בשביל להצליח לבנות עתיד יחדיו, בו יוכלו לחיות בכבוד. אם אתם מתמודדים עם מצב שבו אין מחשבה קדימה ואיזון צרכים שכזה, כדאי שתשבו ותנהלו ביחד את סדרי העדיפויות של הוצאותיכם בהתאם למצב חשבון הבנק - לפני שהוא מתרוקן...

7. צריכים לשלוט בכל דבר

הרגלים שהורגים זוגיות: גבר שותה קולה
ישנם בני זוג שמרגישים צורך עז להגיד לצד השני מה לעשות בתחומים שונים כמו תזונה, לבוש והתנהגות. משפטים נפוצים שמעידים על מצב שכזה הם "אתה באמת רוצה לאכול את הקינוח המשמין הזה?" או "אני יודעת שאתה אוהב את החולצה הזאת, אבל אל תלבש אותה, היא לא הולמת אותך". אם אתם מזדהים עם המצב, כדאי שתדעו שלא משנה כמה תנסו, לא תצליחו לשלוט בכל דבר, כי החיים הם בלתי צפויים ומותר לבן זוגכם להתנהג לעיתים בדרך שלא מתיישרת עם תפיסתכם. בנוסף, כשאתם מנסים להפגין שליטה תמידית, אתם משדרים לבן זוגכם חוסר אמון בו, בסביבה ובעצמכם, ובכך אתם מרתיעים אותו, לכן עדיף שתרפו לעיתים וש"תזרמו" עם החיים...

8. משווים כל הזמן את בן הזוג לאחרים

הרגלים שהורגים זוגיות: בני זוג בארוחה
אף אחד לא רוצה לשמוע כמה הוא לא מספיק טוב ביחס לאחרים, ודאי שלא מהאדם שצריך להיות כוח תומך ומעודד בחייו. לדוגמה, מעטים היו רוצים לשמוע מאהובם שהמנה שהם הכינו לא מספיק מוצלחת ושמישהו אחר היה מכין אותה טוב יותר. לפי מומחי זוגיות, כדאי להימנע מהתנהגות שכזו ובמקום זאת להרבות במחמאות, מכיוון שיש אנשים שזקוקים לדעה חיובית של אחרים ולשמוע כמה שהם נהדרים כדי להעלות את ביטחונם העצמי. לכן, אם אתם מתנהגים כך דעו שאתם מתישים ומעליבים את אהוביכם, ובמקום לעשות זאת, כדאי שתעריכו אותו על המאמצים שלהם, ואם יש צורך בשיפור עזרו להם לעשותו בתמיכתכם המלאה.

9. נותנים רמזים במקום לומר את הדבר כהווייתם

הרגלים שהורגים זוגיות: בן זוג מנסה להבין למה אהובתו כועסת
מכירים את הימים בהם אתם מרגישים שבן זוגכם כועס עליכם, אך כשאתם מתעניינים ומנסים להבין מה קרה, הוא עונה שהכול בסדר למרות שברור שלא כך המצב? בעקבות התנהגות שכזו, נוצר מעין כדור שלג מתגלגל שעלול להעיב על הקשר - מצב בו אתם לא מודעים למקור הבעיה ולכן לא מסוגלים לפתור אותה, ואהובכם נשאר מתוסכל. זוגיות שכזו, שמבוססת על רמזים והסתרה, מעידה על כך שאחד הצדדים לא יכול לבטא את מחשבותיו בפתיחות ובכנות, מסיבות כמו פחד מלקיחת אחריות על דברים שעלולים לפגוע. כדי לתקן זאת, כדאי שתערכו שיחה מעמיקה שתעזור לכם להתחקות אחר הדברים שמפריעים לכם, ולהקפיד על שיח פתוח ולא פוגעני בו אתם מבינים האחד את השנייה. 

10. מזכירים את כל טעויות העבר

הרגלים שהורגים זוגיות: גבר מביא פרחים לאהובתו

אחת השגיאות הגדולות שעושים במערכות יחסים, היא להזכיר לבן הזוג את טעויות העבר, למשל שהוא שכח לפני שנה את יום הולדתכם או את יום הנישואין. התנהגות שכזו רק מגבירה חיכוכים וגורמת לצד השני להרגיש רע עם עצמו, ולכן כדאי לתקן אותה בהקדם. פתרונות אפשריים הם טיפול בשגיאה כבר ברגע שהיא קורית, או הימנעות מהעלאתה מהאוב באופן חוזר ונשנה. לדוגמה, אם בן זוגכם מביא לכם פרחים לכבוד יום הנישואין לאחר ששכח לעשות זאת בשנה שעברה, אל תודו לו על כך שהשנה זכר, אלא פשוט תחייכו ותעריכו זאת. זכרו שמה שהיה בעבר – שייך אליו, ולכן אין טעם לשוב ולחפור בכך.

מקור התמונות: brightside

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.