print header

8 סימנים שלפיהם תוכלו לדעת שתינוקכם בריא ומתפתח נכון

תינוקות הם ללא ספק אחד מפלאי הטבע היפים והמאתגרים ביותר שיש. המעבר המופלא הזה שהופך אותנו להורים שצריכים לטפל ביצור קטן ותלותי שזקוק לנו 24 שעות ביממה הוא מקסים, אך יוצר לפעמים תחושת תסכול וחשש שמא אנחנו לא פועלים נכון בגידולו. שאלות רבות עולות בקרב הורים צעירים ומבוגרים כאחד אשר מביעים את החששות והפחדים שלהם, למשל האם התינוק אוכל מספיק, האם הוא ישן טוב ועוד שאלות שאינן פוסקות עד לגילאים גדולים יותר. על מנת שתוכלו לקבל תשובות בסיסיות על חלק מן השאלות הנזכרות ועל עוד אחרות, הכירו את 8 הסימנים שמעידים על כך שהתינוק שלכם מתפתח כמו שצריך.
 
 8 סימנים שתינוקכם בריא: תינוק קטן בוכה

1. הקול והמגע שלכם מרגיעים את התינוק

מה זה מוכיח: יש לכם מערכת יחסים טובה עם התינוק שלכם.

תינוקות שרק נולדו בוכים הרבה, ולא די רק בלדבר איתם כדי שיירגעו. עם זאת, כאשר אחד מההורים, ובעיקר האם, ימשכו את תשומת ליבו וידברו עם התינוק הבוכה, הוא ירגיש תחושת ביטחון, שלווה וחום מכיוון שאלו היו חלק ניכר מן הצלילים המוכרים לו עוד בהיותו ברחם. בנוסף הרימו אותו ותנו לו לחוש את חום גופכם כדי שהוא יוכל להרגיש ולהריח אתכם, וכך הוא יירגע מהר יותר. כאשר התינוק שלכם נרגע בנוכחותכם, זה צעד ראשון וסימן ברור כי הוא מתפתח רגשית בצורה מצוינת.

2. עלייה במשקל והחלפת טיטולים רטובים 8-10 פעמים ביום

מה זה מוכיח: התינוק שלכם מקבל מספיק חלב וגדל בקצב בריא, אפילו אם הכמות של האכילה משתנה מיום ליום.

אם שמניקה לא יכולה לדעת כמה בדיוק תינוקה אוכל, הרי אין סימני מדידה כמו בבקבוק, אז איך בכל זאת ניתן לדעת אם התינוק אכל מספיק? ההוכחה הטובה ביותר היא בחיתולים הרטובים. ככל שאתם מחליפים יותר, כך אתם יכולים להיות בטוחים שהתינוק אוכל ושותה כנדרש. כמו כן, חשוב להגיע לביקורת תקופתית אצל רופא הילדים, כך הוא יוכל להעריך במדויק אם התינוק גדל בצורה תקינה. חשוב שתדעו כי ישנם זמנים שנראה כאילו שיש האטה בגדילה, והתינוק לא צורך את אותה כמות מזון כמו בהתחלה, לכן עליכם לבדוק את משקל התינוק. אם המשקל בעלייה, אזי הכל תקין, ואם לאו כדאי לבדוק מה הבעיה. 

3. התינוק שקט וקשוב לפחות כמה דקות ביום

מה זה מוכיח: התינוק מתבונן בעולם ומתחיל ללמוד.

השבועות הראשונים שלאחר הלידה משעממים למדי; ברוב שעות היום התינוקות עסוקים באכילה ושינה (אכילה כל שעתיים בערך, ושינה של 16 שעות לסירוגין), כאשר בין השאר הם גם בוכים לא מעט. רק כאשר התינוק יכול לשלוט על שרירי העיניים שלו ולהתמקד במטרה הוא מתחיל להיות רגוע יותר. לדבריה של ד"ר ג'ניפר שו, רופאת ילדים מאטלנטה ארצות הברית, כאשר תינוקות שקטים וערניים, הם מתרשמים מכל מה שסביבם ומעבדים כל מיני פרטים חדשים. עוד היא אומרת ש"תינוקות מתחילים להיות ערים יותר כאשר הם בערך בני חודש, ורק אז הם יכולים להירגע ולספוג רמזים חזותיים טוב יותר".
 
 8 סימנים שתינוקכם בריא: תינוקת מצחקקת לעבר הבובה שלה

4. התינוק מאזין בשקט לרעש, ומפנה את מבטו אל עבר הצליל החדש 

מה זה מוכיח: השמיעה של התינוק מתפתחת, והוא משתמש במוחו כדי להבחין בצלילים.

לרוב תינוקות מסוגלים לשמוע מלידה, אבל לוקח כמה שבועות עד שהם יכולים לסנן את הרעש הלבן (רעש קבוע בעל תדרים אחידים) של הקיום היומיומי מחוץ לרחם. הרעיון שקולות מסוימים מעניינים יותר מאחרים מתפתח עם הזמן, למשל, רעש של האוויר היוצא מהמזגן הוא לא כמו צחוקה הפתאומי של האחות הגדולה של התינוק, או צליל של צעצוע לעומת דיבורים שבוקעים מהטלוויזיה. ברגע שאתם קולטים את התינוק שלכם מגיב לקולות ומחפש את מקורם, אתם יכולים להסיק שהאוזניים שלו בריאות והוא גדל להיות סקרן וערני לגבי הצלילים שהוא שומע.  

5. התינוק מסתכל על צורות, צבעים ותנועות

מה זה מוכיח: הראייה של התינוק מתחדדת והתפתחות המוח שלו מתגברת.

אם אתם חושבים שכאשר התינוק בוהה במאוורר התקרה המסתובב אין זה סימן של התקדמות, אתם טועים ובגדול. כדאי שתדעו שתינוקות נולדים עם יכולת ראייה למרחק שנע בין 20-30 ס"מ בלבד בשבועות הראשונים לחייהם – שזה בערך המרחק בין הפנים שלכם לשלהם כאשר אתם מאכילים אותם. בחודש הראשון חלה קפיצה שבה המרחק משתנה לכ-45 ס"מ, עד כי אחרי חודשיים גדל הטווח והם מסוגלים לעקוב אחרי דפוסים מסוימים, צבעים בהירים וחפצים שמסתובבים כגון מובייל או מאוורר. עם זאת, צריך להבין שבשלב זה אומנם אין לתינוקות יכולת להבחין בין צבעים בצורה מושלמת או יכולת תפיסה של עומק, וכל מפגש עם צבעים מנוגדים נוטה למשוך את תשומת ליבם.
 8 סימנים שתינוקכם בריא: תינוק מכוסה מגבת מושיט יד וצוחק

6. התינוק יוצר קשר עין, מחייך ומצחקק מול אנשים

מה זה מוכיח: התינוק הופך ליצור חברתי ומאושר.

השבועות הראשונים הם פחות מתאימים למי שמחפש אינטראקציה עם תינוק, מכיוון שכמו שכבר אמרנו, הוא ישן ואוכל רוב היום. לאחר כחודש מתחיל להיווצר קשר העין הראשון והמכוון, החיוך הרצוני הראשון קורה לאחר כחודשיים מהלידה, הנהימות הקטנות בגיל 3 חודשים והצחוק בגיל 4 חודשים. כאשר אתם רואים שאבני הדרך הללו מתרחשים כשאתם בסביבתו של התינוק, זה מורה על כך שהוא מתחבר אליכם ונעשה מודע לסביבה. במובן מסוים התינוקות מבינים שאנשים מקיימים איתם יותר אינטראקציה כאשר הם מתנהגים בצורה יותר פעילה ומעורבת חברתית. בגיל 5 חודשים תינוק כבר צריך לחייך בחזרה אל אדם שמחייך אליו, כאילו זה רפלקס. כל אלה הם מדדים חשובים להתפתחות השפה המוקדמת; "תינוקות משתמשים בשפת הגוף, כולל קשר עין והבעות פנים, הרבה לפני שהם יכולים לדבר", אומרת ד"ר שו.

7. התינוק בוכה קצת פחות וישן בזמנים קבועים יותר

מה זה מוכיח: מערכת העצבים של התינוק מתפתחת.

לרוב ידוע כי תינוקות בוכים הרבה ומתעוררים בשעות לא קבועות במהלך החודשים הראשונים לחייהם, כך שגם לנו ההורים משתבשת השינה ואנו הולכים כמו זומבים עד שהכל מסתדר. אל תחשבו שהשינוי קורה כבר בהתחלה - ייקח לזאטוט שלכם כ-4 חודשים עד שהוא ייכנס לתלם ויתחיל לישון לפחות 4 שעות בין הארוחות בלילה או להראות סימנים של שגרה. אצל תינוקות שזה מתרחש אצלם לפני או עד 4 חודשים הכל בסדר, אבל מה קורה אם התינוק מעט בוגר יותר ועדיין לא נכנס לשגרה? עבור תינוקות שכאלה צריך לנסות ולהתחיל איתם סדר יום קבוע ובעל לוח זמנים מסודר. אם תקפידו לדבוק בסדר היום שקבעתם, התינוק ייכנס במהרה לתלם והתפקיד שיישאר לכם לאחר מכן זה להרגיע את זוג החברים שלכם שאצלם זה עדיין לא כך.
 
 8 סימנים שתינוקכם בריא: תינוק עם כובע רוכן על הגחון ומחייך

8. התינוק מתחיל לתמוך במשקל הגוף שלו

מה זה מוכיח: השרירים של התינוק שלכם מתחזקים.

תינוקות רבים מרימים את ראשם לזמן קצר מאוד עד לגיל חודש. כאשר הם מגיעים לגיל חודשיים הם בדרך כלל עושים זאת לזמן ארוך יותר ובמיומנות רבה. לכן, אם תינוקכם יכול להחזיק את ראשו למעלה לבד, או לכרוך את ידו סביב ידכם ולנסות לקום, דעו שהוא מגמיש את שריריו הגדלים. כדי לעזור לו לשפר את היכולות הללו, הניחו אותו יותר על הרצפה בשעות הערות שלו כאשר הוא רוכן על הגחון; צורת שכיבה זו תאפשר לו להאיץ את התפתחות השרירים השונים, כולל אלה המאפשרים להתגלגל או לשבת ללא סיוע. תינוקות שלא מאפשרים להם לשהות יותר מדי על הבטן, ייקח להם זמן רב יותר לעשות את הפעולות של גלגול וישיבה עד כדי איחור משמעותי בשלב הזחילה.
 
* הכתבה מתייחסת לשני המינים, וכתובה בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.