print header

11 טיפים שיעזרו לכם להפוך כל כישלון להצלחה

מי מאיתנו לא התמודד עם תחושות כישלון בשלב כזה או אחר? הן חלק מהחיים ולעיתים אנחנו אפילו לא מודעים אליהן, אך הן חשובות מאוד לתהליך הלמידה ולהצלחה שלנו. הדחף הטבעי אחרי חווית כישלון הוא האשמה עצמית והרגשת בושה, אולי בגלל שאנחנו לא יודעים איך להתמודד עם ההשפלה, אך אם נדע לשנות את צורת החשיבה הזו ולהסתכל על הכישלונות כבעלי ערך ולא כמביישים, אז נוכל באמת להבין שרק דרכם ניתן ללמוד ולהצליח. כדי לשנות את תפיסת העולם הזו, אספנו את 11 הטיפים השימושיים הבאים שתוכלו ליישם כבר עכשיו ולהתחיל להתמודד עם הכישלונות שלכם בצורה נכונה עוד היום!
 
טיפים להתגברות על כישלון: צלילת של אדם על על סולם בשדה פרחים
 

1. כלל המאמץ ההפוך

כשאנחנו רוצים לייצר חשיבה חיובית לעיתים ניתקל במחשבות נגדיות ושליליות. זה קורה כמעט לכל אחד, וזוהי מלכודת של המוח שקל מאוד ליפול אליה - לולאת שליליות שבגללה אנחנו מוצאים את עצמנו כועסים כי חשבנו על נושא מכעיס, או עצובים בשל מחשבות על נושא עצוב. הדרך להתגבר על המלכודת הזו היא להכיר בה ולהשלים עם המחשבה השלילית שמעסיקה אותנו. עצם ההשלמה מייצרת חוויה חיובית, כזו שלא בהכרח תוביל אותנו לאושר מיידי, אבל זוהי התחלתה של החלמה מהמחשבות השליליות.

2. למדו לשלוט בביקורת העצמית

לעיתים קרובות לאחר חווית כישלון אנו נוטים לנתח את מה שקרה ולחשוב בצורה ביקורתית על מה שיכולנו לעשות אחרת. שיחה עצמית שכזו יכולה להיות הרסנית, לכן חשוב שתלמדו לשלוט בה ולא תתנו לה לגרום לכם להרגיש חסרי משמעות ותועלת. תנו לכישלון לצרוב לרגע, הסיקו ממנו את המסקנות המתאימות, ואז עשו כל שביכולתכם כדי להישאר חיוביים ולחזור חזרה למסלול.
טיפים להתגברות על כישלון: ציור של אדם הולך בשדה לצד עץ

3. להפוך את הפצעים לעוצמות

בעת כישלון אנחנו "זוכים" לפציעה נפשית או פיזית, וכשנכיר בה ונלמד ממנה אנחנו נייצר תחושת סקרנות לגביה. כשנפתח סקרנות כלפיה אז ניתן לה תשומת לב, כזו שתעזור לנו להשלים איתה ולהפוך אותה לעוצמה. בסופו של יום הכל עניין של נקודת מבט - אתם יכולים לבחור לא ללמוד כלום מהכישלונות שלכם, או שאתם יכולים לבחור להעצים את עצמכם על ידי הפיכתם לעוצמות, כאלו שיובילו אתכם לאופק ועתיד טובים יותר. 

4. אנחנו תוצר ניסיון העבר, אך אל לנו לתת לכישלונות שלנו להגדיר אותנו

לעיתים קרובות מאוד אנחנו מפחדים לדבר על כישלונות העבר שלנו משום שאולי הם יהיו הדבר שיגדיר אותנו. כמובן שזה ממש לא נכון, ועליכם להכיר בעובדה שהכישלון הוא לא מה שמאפיין אתכם - העובדה שנכשלתם בדבר מה לא הופכת אתכם לכישלון. צרו מחשבות חיובית על ידי מתן מענה לשאלות "מה המאפיינים שאני אוהב בעצמי?", "מה הופך אותי למיוחד?" וכדומה, וזכרו שגם אם העבר לא ורוד כמו שרציתם או קיוויתם, העתיד שלכם עדיין יכול להיות מזהיר.
טיפים להתגברות על כישלון: ידיים של אדם מבוגר
 

5. כל כישלון הוא קלף משחק

כדי להפוך כישלון להצלחה משהו חייב להשתנות, ואם נחשוב על החיים כמו משחק פוקר, נגלה שממש כמו במשחק אנחנו לא שולטים בקלפים שאנחנו מקבלים. למרות זאת, יש לנו שליטה על צורת המשחק וזוהי האחריות שלנו! כשתדמיינו את הכישלונות שלכם כקלפים המחולקים במשחק פוקר תמצאו את עצמכם גמישים יותר ופחות נוקשים, יותר נינוחים ופחות עקשניים. דרך חשיבה זו תגרום לתחושה טובה ומעוררת, כזו שתעניק לכם נקודת מבט סלחנית יותר על הכישלונות שלכם.

6. למדו לצחוק על הכישלונות שלכם

התמודדות עם כישלונות היא חלק מהחיים, ואי אפשר לברוח מהחוויה הזו לגמרי. החכמה היא ללמוד איך אנחנו מגיבים לכישלונות שלנו - האם התגובה היא רק לקונן על מר גורלנו או שמא ניתן לצחוק עליהם מול כולם? ההצלחה המיטבית היא לפתח גישה הומוריסטית כלפי הכישלונות הללו, לכן הפכו את סיפור הכישלון שלכם לבדיחה מצחיקה, ואם תספרו אותה כך שגם אתם וגם הסובבים אתכם יצחקו ממנה, תחושת האכזבה תשתנה במהרה בעזרת החיוכים הרבים.
 
טיפים להתגברות על כישלון: אישה צעירה מחייכת

7. המטרה חשובה, אך הדרך עוד יותר

בחיים למדנו להציב לעצמנו מטרות ויעדים שאליהם אנחנו מכוונים ושואפים, אך מה קורה כשאנחנו נכשלים? באופן כמעט טבעי אנחנו נהיים אדישים למטרה ובמקרים מסוימים אפילו נוותר עליה. הפתרון לכך הוא להמשיך להציב מטרות, ובמקביל חשוב עוד יותר להגדיר את הנקודות שתצטרכו לעבור בדרך להשגתן. מטרה היא יעד שאליו אנחנו שואפים, משהו שאנחנו כמהים אליו, ואילו הדרך היא מכלול הפעולות שאנו צריכים לעשות כדי להגיע אליה.

8. פעולות עקביות יוצרות תוצאות עקביות

לרוב, לאחר חווית כישלון אנחנו נוטים להרים ידיים ולהגיד שננסה שוב בעתיד, אך אל לנו לשקוע במחשבה זו, ובמקום עלינו לאמץ את הצלחות העבר ולשאוב מהן את הכוח להמשיך ולנסות שוב. תנו לעצמכם ליפול ולהיכשל, אך באותה המידה דעו לקום מהר, לנער את האבק מכם ולהמשיך הלאה. העשייה היומיומית חשובה הרבה יותר מעשייה לפרקים, והגדולה האמיתית טמונה בעקביות למשך זמן - כך תסללו דרך רצופה לעבר ההצלחה.
 
טיפים להתגברות על כישלון: עובדים באתר בנייה

9. כישלונות וטעויות הן לא בעיות, אך אי ניצול ההזדמנות ללמוד מהן דווקא כן

זהו את הכישלונות שלכם ולמדו מהם במהרה, כפי שאנשים מצליחים רבים חוו מספר לא קטן של כישלונות והם למדו והתעצמו בעזרתם. אתם צריכים לנסות להבין את כישלונות העבר ולשאול את עצמכם "מה אני יכול ללמוד מהם?". התמקדו בלמידה ולא בשאלה "מה יכולתי לעשות יותר טוב?". זכרו, הלמידה היא אחד מהמפתחות להצלחה ואתם צריכים לראות את כישלונות העבר כחלק מתהליך גדול הרבה יותר.

10. נקיטת פעולה עדיפה על חוסר מעש

לעיתים, כשאנו עומדים בפני משימה, אנחנו נוטים לפחד ולחשוש מכישלון ולרוב אנחנו פשוט נוותר מראש. הפחד מכישלון הוא הגורם לחוסר עשייה זה, שבגללו אנחנו נשארים משותקים במקום והחיים שלנו לא מתקדמים. אתם נבחנים כאשר הפחד מכישלון גובר על הפחד מעשייה, ולשם הצלחה מומלץ שתערכו השוואה לפחד אחר, פחד גבהים למשל, שעליו מתגברים בעזרת התמודדות מולו, כלומר עליכם לשים את עצמכם במצב המפחיד בכוונת תחילה.
 
טיפים להתגברות על כישלון: כלים על לוח שח-מט

11. אין ביכולתנו לעשות הכל לבד

לפעמים הכישלונות שלנו גורמים לנו להישאר באזור הנוחות שלנו ואנו צריכים עזרה כדי להתנער מהרגל מזיק זה. אחד הדברים הגרועים ביותר שנוכל לעשות הוא לחשוב שההתמודדות עם הכישלון היא שלנו בלבד, אז חפשו לעצכם חבר קרוב או מאמן אישי שיתמוך בכם ובמאמציכם, אחד שיש לו את הניסיון והדרך להדריך אתכם לעבר ההצלחה האישית שלכם.

מקור התמונות: Vinoth ChandarHartwig HKD

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.