print header

סימנים לאישיות תחרותית וכיצד לתעל את האנרגיה הזו בצורה חיובית

תחרותיות יכולה לעיתים להיות בריאה ומועילה, אך במקרים מסוימים - ואם הולכים איתה יותר מדי רחוק - היא עלולה לגרום לכל פעילות מהנה להפוך לסיוט של ממש עבור כל המשתתפים. אמנם כולם רוצים שיהיה בצוות שלהם אדם שמתייחס לתחרות ברצינות, אך זאת עד שהם מבינים מה זה באמת אומר להיות אדם תחרותי. לא כולם יכולים להתמודד עם הפסד כמו אחרים - ואדם בעל אופי תחרותי מתעב את זה יותר מכל, כשהוא חי פשוטו כמשמעו עבור הניצחון – כל מה שפחות מזה פשוט לא מקובל. האם אתם אנשים שלוקחים משחקים, קריירה ותחרויות קצת יותר מדי רחוק? יש 15 סימנים שיכולים להעיד על כך, ואתם תגלו שזו תכונה די שלילית שיש לה השלכות משמעותיות על חייכם שדווקא גורמות לכם להיכשל - אך אל דאגה, גם אם אתם חשים שזה אכן באופי שלכם, יש גם דרכים לתעל את התכונה הזו ולהפיק ממנה דברים חיוביים.

15 סימנים להיותו של אדם תחרותי

אם אמרו לכם פעם שאתם אנשים תחרותיים, יתכן שקיבלתם את זה כמחמאה, יכול להיות שזה פגע בכם ואולי אפילו הכחשתם וטענתם שזה כלל לא נכון. אז כדי לדעת אחת ולתמיד האם אתם באמת כאלה, הנה רשימה של 15 סימנים שמעידים על כך.

1. תמיד הצטיינתם בבית הספר, אפילו בנושאים ששנאתם.

2. אתם שונאים להפסיד ואנשים אומרים עליכם שאתם לא יודעים איך להפסיד בכבוד.

3. אתם שונאים לעבוד בצוות כי אתם מאמינים שזה מאט את הקצב שלכם.

איך לתעל יצר תחרותי: איש בחליפה וכפפות אגרוף

4. אתם מסרבים לעשות דברים שאתם לא טובים בהם כי אתם לא רואים סיבה לעשות זאת - הרי לא תנצחו בהם.

5. אתם אוהבים להיות קצת לפני אחרים בכל דבר, בין אם זה להיכנס ראשונים למעלית, לעבור ראשונים דרך הדלת או לחצות את קו הסיום של מסלול כזה או אחר ראשונים.

6. הצלחות של אנשים אחרים גורמות לכם לרצות לעבוד קשה יותר כי אתם מעוניינים להגיע לאותן תוצאות.

7. כישלון הוא גורם המוטיבציה הגדול ביותר שלכם לביצוע שינוי בחיים, מכיוון שלא תתנו לו להתרחש פעמיים – אם משהו לא עובד, אתם תדאגו למצוא מה כן יפעל עבורכם.

8. אתם משווים את עצמכם לאחרים ללא הרף, כי אתם רוצים לדעת מה הם עושים טוב יותר מכם.

9. אתם יוצרים תחרויות סודיות בראשכם ודואגים לעשות הכל כדי נצח בהן.

10. אתם מנסים לנצח אפילו במתן מתנות לאנשים שאתם אוהבים, כך שאתם תעניקו את המתנה הטובה ביותר מכולם.

11. איבדתם חברים בגלל היצר התחרותי שלכם, כי אנשים לא מבינים את הרצינות שלכם בנוגע לתחרויות.

12. אנשים אחרים נרתעים לעיתים מהכישרונות שלכם ומהדברים שאתם טובים בהם. 

13. אף אחד לא רוצה להיות בצוות שלכם כי אתם צועקים, נותנים הוראות ולא חוסכים ביקורת ממי שלא עומד בסטנדרטים שלכם.

14. אף אחד לא רוצה להתחרות נגדכם כי זה פשוט מבעית.

15. תעשו כל מה שצריך כדי לנצח, ואפילו תכופפו חוקים מסוימים בדרכים כאלה ואחרות מבלי לעבור על הכללים.

איך לתעל יצר תחרותי: כלי שחמט שרק אחד מהם עומד והשאר נפלו

הצד השלילי של היצר התחרותי

חשוב לציין שלרוב אין שום דבר רע עם יצר תחרותי, אך זאת רק אם הוא לא פוגע בחייכם, כשבמידות גדולות מדי הוא בהחלט עלול לעשות זאת ולהוביל אתכם דווקא למה שאתם מנסים להימנע ממנו - לכישלון. הנה 3 דרכים שבהן הוא גורם לכך.

1. אתם מסרבים ללמוד דברים חדשים

לאנשים תחרותיים יש נטייה להימנע מלהתנסות בדברים חדשים, פשוט כי הם לא טובים בהם, מה שגורם להם לחוש תסכול רב ומערער את ביטחונם העצמי. אך זה הגיוני שלא יהיו טובים בהם, כי כדי להפוך למצטיינים בדבר מה צריך ניסיון ואימונים, וכולם הרי מתחילים גרועים בתחביב או בתחום חדש. עקב כך, אתם נשארים בתוך בועה של מצוינות בכל דבר שאתם עושים, אך לא מתנסים בדברים חדשים.

2. אתם פורשים במכשול הראשון שאתם נתקעים בו

לאנשים תחרותיים קשה להתמודד עם התחושה שהם לא הכי טובים שיש במה שהם עושים, מה שגורם להם לפרוש אם הם מרגישים כך. עם זאת, כפי שציינו כבר בסעיף הקודם, כדי להצטיין בדבר מה צריך קודם כל להיות גרוע בו, וזה דורש הרבה זמן ומאמץ, כשלא ניתן להימנע ממכשולים שמצריכים עבודה קשה כדי לעבור אותם. אם תפרשו, לא תתנו לעצמכם את האפשרות להתפתח ולהשתפר.
איך לתעל יצר תחרותי: אדם קופץ בגרם מדרגות מעל חביות

3. אתם מאבדים חברים ואף בני זוג

טבעי שמערכות יחסים באות והולכות, אך יצר תחרותי עלול לדחות אנשים אחרים ולגרום לכם להישאר בודדים. היצר התחרותי גורם לכם להשוות כל אדם אחר אליכם, ואם אתם מנצחים בדבר מה - אתם נוטים לגרום לאדם המפסיד להרגיש רע עם עצמו שלא לצורך. בסופו של דבר אנשים אחרים יפסיקו להזמין אתכם לאירועים מסוימים, וההערכה העצמית של בן או בת הזוג שלכם תתערער. 

איך להפיק תועלת מיצר תחרותי

על אף הצדדים השליליים של היצר התחרותי אשר מובילים אתכם לכישלון, אתם יכולים לרתום אותו להצלחה בחיים ובקריירה אם רק תדעו כיצד להשתמש בו נכון. עם מעט עבודה ומאמץ, תוכלו להפוך את היצר התחרותי שלכם לכוח על שיש ברשותכם.

1. התחרו רק נגד עצמכם

מאחר שאתם טובים בכל דבר שאתם עושים, אין אדם טוב יותר להתחרות בו פרט לעצמכם. הפנו את האנרגיה התחרותית שיש בכם פנימה ונסו להתעלות על עצמכם, להשתפר ולהיות טובים יותר במה שאתם עושים ממה שהייתם אתמול. הציבו לעצמכם מטרות וצרו שינויים קטנים בדרך שבה אתם עושים דברים כדי לבדוק איך הם משפיעים על התפקוד שלכם. יתכן שתגלו שיש צורה טובה יותר לבצע דבר מה שהתרגלתם לעשות באופן מסוים.

2. הפסיקו להתייחס להצלחה כאל משאב מוגבל

אחד הצדדים השליליים ביותר של היצר התחרותי הוא שאתם מסתכלים על כל מצב כתחרות שבה יש מדליית זהב אחת, והיא חייבת להיות שלכם. עם זאת העולם האמיתי לא עובד ככה, והתקדמות בקריירה לא נערכת במסלול אחד, כשיש שלל הזדמנויות לקידום והצלחה. אל תקנאו באחרים שהתקדמו בחיים, וחגגו יחד עם האנשים שאתם אוהבים את ההצלחות שלהם.
איך לתעל יצר תחרותי: אנשים מרימים ידיים לאוויר ושמחים

3. עזרו לאחרים להצליח

אחרי שהבנתם את הטיפ הקודם, תוכלו להבחין בכך שהידע והניסיון שלכם יכולים להפיק תועלת לאחרים ותשמחו להעניק להם עזרה. ככל שתקיפו את עצמכם באנשים מוצלחים, כך יהיה לכם קל יותר להצליח בעצמכם - כי הם יהיו המקורות שלכם אל האנשים והתחומים האחרים שיכולים לסייע לכם להשיג את מטרותיכם. תופתעו לגלות עד כמה היצר התחרותי שלכם יכול לסייע לאחרים לשאוף למעלה, אך זאת רק עם תציעו את עזרתכם ותדריכו אותם במקום לנסות להניא אותם מפעולה. זה כולל גם את העמיתים שלכם לעבודה.

כמה מילים לסיכום

יצר תחרותי הוא לאו דווקא דבר רע, כל עוד משתמשים בו נכון. אנשים תחרותיים יכולים להגיע להצלחה אדירה בחיים אם רק יכוונו את עצמם מחדש, והם אף עשויים להיות מקור להשראה לאחרים שלא מרגישים שעליהם להתחרות בהם. עם קצת מאמץ, תוכלו לתעל את האנרגיה התחרותית שלכם כך שתביא אתכם להצלחה במקום לכישלון.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.