print header

6 טיפים וכלים חשובים עבור ההורים לקראת החזרה ללימודים

עוד מעט נגמר החופש הגדול וילדינו יחזרו לשגרת הלימודים, כשחלקם יתחילו להכיר אותה רק כעת בכיתה א'. לילדים שלנו לא תמיד קל לבצע את המעבר בין ימים שלמים של משחק והנאה לבין שגרת לימודים משעממת ומלחיצה בצורה חלקה, ועלינו ההורים להכין אותם לכך, הן מבחינת הציוד הנדרש להם והן מבחינה נפשית. בנוסף, יעזור מאוד אם גם לנו יהיה קצת שקט נפשי, ולשם כך עלינו לדעת שהילדים שלנו נמצאים בידיים טובות כשהם מבלים שעות מחוץ לבית במקום שבו אין לנו הרבה שליטה עליהם. עבור כל אלו ועוד הכנו עבורכם אוסף טיפים וכלים יעילים וחשובים שיעזרו לכם ולילדיכם להתחיל את שנת הלימודים בראש שקט. אז קחו נשימה עמוקה והתחילו להתכונן ולהכין את ילדיכם לקראת שנת הלימודים.
 
6 טיפים להורים לקראת החזרה ללימודים: איש עומד ומחזיק לצדו ספרים שקשורים יחדיו בעזרת חגורה
 

1. הכירו היטב את בית הספר של ילדכם

ככל הנראה כבר רשמתם את ילדיכם לבית הספר שבו ילמדו, אך בכל זאת מומלץ שתכירו אותו טיפה יותר לעומק. תוכלו לעשות זאת בעזרת האתר "(כמעט) הכל אודות מוסדות החינוך" של משרד החינוך. באתר תוכלו למצוא דוחות מיצ"ב (מדד יעילות וצמיחה בית ספרית), מדדי הצלחה בבחינות הבגרות, לוחות חופשים, הודעות ועדכונים ועוד, והכל בקלות ובלחיצת כמה כפתורים בודדים.
6 טיפים להורים לקראת החזרה ללימודים: בחירת מוסד באתר (כמעט) הכל אודות מוסדות החינוך
כדי למצוא את בית הספר שבו ילדכם לומד, רשמו את שמו באזור "שם המוסד" – פעולה זו עשויה להיות מספיקה כדי למצוא אותו, אולם אם אתם רוצים למקד את החיפוש שלכם השתמשו גם בשדות האחרים – הוספת היישוב יכולה להיות תוספת מספקת גם כן למיקוד התוצאה. לבסוף לחצו על "איתור" שבצד שמאל של המסך. שימו לב שביכולתכם גם לחפש מוסדות גני ילדים, על ידי לחיצה על העיגול שלצד "גן ילדים" בחלקו העליון הימני של המסך.
 
לאחר שתלחצו על "איתור" תופיע מולכם טבלה עם כל המוסדות שענו על הקריטריונים שהגדרתם – בחרו את המוסד שבו לומד ילדכם, ובמסך הבא תוכלו לגשת לכל המידע שהמוסד הפך לזמין עבור הקהל הרחב. 

לפניכם פירוט של הלשוניות שבראש העמוד ומה תוכלו למצוא בהן:

פרטי התקשורת – בלשונית זו תוכלו לראות את מיקום בית הספר על פי כתובת ועל גבי המפה, וכן מספרי טלפון ופקס, דוא"ל המזכירות, שם המנהל ושם המפקח. שימו לב שאם מדובר בבית ספר תיכון, התצוגה מחולקת ל"חטיבת ביניים" ו"חטיבה עליונה".

מאפייני מוסד –  כאן תוכלו למצוא מידע על המוסד כמו המגזר שלו, האם הוא לוקח חלק בתוכנית "אופק חדש" (תוכנית רפורמה חינוכית בחינוך היסודי ובחטיבות הביניים), שפת הלימודים הרשמית, הימצאות כיתות לימוד מיוחדות ועוד.

דוחות מיצ"ב – מבחני המיצ"ב שנערכים מדי שלוש שנים בבתי הספר שברחבי הארץ, בודקים את רמת הידע של התלמידים במקצועות מדע וטכנולוגיה, עברית או ערבית (בהתאם לשפת בית הספר), מתמטיקה ואנגלית. בלשונית זו תוכלו למצוא את דוחות המיצ"ב העדכניים של המוסד, ובהם השוואה בין הישגי המוסד לבין שאר המוסדות בשלל התחומים, והשוואה בין האקלים והסביבה הפדגוגית שבמוסד ביחס לשאר המוסדות על פי שאלונים וראיונות שנערכו עם התלמידים. לחצו כאן כדי לעבור לאתר "(כמעט) הכל אודות מוסדות החינוך".

6 טיפים להורים לקראת החזרה ללימודים: מידע על מוסד חינוכי באתר (כמעט) הכל על מוסדות החינוך

מדדי בית הספר בחט"ע – במוסדות שממוקמים בחיפה ובפתח תקווה נערך פיילוט לקביעת מדדים שונים בתחומי "הישגים לימודיים", "הוגנות בבחינות", "החזקת תלמידים" ונתוני גיוס לצה"ל. בנוסף ניתן לראות פירוט בנוגע להישגי בית הספר בבחינות הבגרות ועוד. משום שמדובר בפיילוט, לא כל חטיבה עליונה כוללת את המדדים האלה. לחצו על "לצפייה במדדי בית הספר" כדי לצפות במדדים.

מידע לשירותך – בלשונית זו תוכלו לראות לוח שנה הכולל חופשות, דוחות תשלום, נתונים כמותיים כמו כמה מורים ותלמידים יש במוסד, חוזר תשלומים ותקצוב מוניציפלי – שימו לב שחלק מהאפשרויות לא זמינות בחלק מהמוסדות.  

המוסד מציג – בלשונית זו תוכלו לקרוא את תיאור בית הספר שנכתב על ידי המוסד עצמו, ושם תמצאו גם קישור לאתר בית הספר אם קיים ותמונות שלו. יתכן כי בחלק מהמוסדות לא תמצאו את המידע הזה, שכן על המוסד עצמו למלא אותו באתר.

הודעות ועדכונים – בלשונית זו תוכלו להתעדכן בהודעות שמופקות על ידי המוסד. יתכן כי בחלק מהמוסדות לא תמצאו שום הודעות, שכן על המוסד עצמו להעלות אותן לאתר.

כל המידע הזה יכול לעזור לכם לדעת לאן הולכים ילדיכם מדי יום ולאילו תוצאות תוכלו לצפות מהם בהשוואה לבתי ספר אחרים. בנוסף, זהו אתר שימושי במיוחד במקרה שעוד לא רשמתם את ילדכם לאחד ממוסדות החינוך או שברצונכם להעביר אותו למוסד חינוכי אחר, לכן מומלץ לשמור אותו במועדפים ולחזור אליו מדי שנה.

2. למדו כיצד להכין בבית מוצרים שילדיכם צריכים עבור הלימודים

6 טיפים להורים לקראת החזרה ללימודים: קלמר ומחברת שנעשו בעבודת יד
לפני שאתם יוצאים לקניות עם ילדיכם לקראת החזרה ללימודים, חסכו כסף והכירו את המוצרים שתוכלו להכין יחד איתם, כמו עטיפות ספרים ומחברות, קלמרים, פינת למידה ביתית ועוד. לא רק שהמדריכים האלה יספקו לכם ולילדיכם עיסוק לימים האחרונים של החופש, הדברים שתכינו יחדיו יהיו ייחודיים לילדיכם ולא יהיה ילד בכיתה שיהיה לו את אותם פריטים מקוריים ומקסימים. לחצו כאן כדי להכיר את 11 המדריכים להכנת דברים שכל ילד צריך לפני החזרה לבית הספר.
 
3. הכירו את הטיפים לקניות לקראת החזרה ללימודים
6 טיפים להורים לקראת החזרה ללימודים: עפרונות שונים בתוך מתקן לכלי כתיבה
אחרי שהכנתם דברים מיוחדים לילדיכם לקראת החזרה ללימודים, הגיע הזמן לצאת לקניות עבור הציוד שעדיין צריך להשלים. בין שמדובר ביומן בית ספר, תיק גב או מחברות, ישנם שלל טיפים שמומלץ להכיר עוד לפני שנכנסים לחנות; הם יעזרו לכם לחסוך כסף ולעשות את הקניות בצורה חכמה, מאורגנת ורגועה יותר. לחצו כאן כדי להכיר את 10 הטיפים לקניות לקראת החזרה ללימודים.

4. הרגיעו את הפחדים הנפוצים של הילדים

6 טיפים להורים לקראת החזרה ללימודים: ילדה יושבת בכיתה ומקשיבה למורה
ילדים רבים מתרגשים לקראת החזרה ללימודים או תחילתם בכיתה א', ויחד עם זאת ישנם ילדים שגם נרתעים מהשינוי והמעבר מן החופש הגדול לאווירת לימודים. החשש הזה עלול לגרום לילדים להתקשות להירדם או להתנהג באופן תוקפני לפני החזרה ללימודים ובתקופת הלימודים עצמה, לכן מומלץ שתכירו את הפחדים הנפוצים שהם עלולים לסבול מהם וכיצד לעזור להם להתמודד איתם. לחצו כאן כדי להכיר את 7 הפחדים הנפוצים של הילדים לפני החזרה ללימודים.

5. הכירו את קבוצת הפייסבוק שתחסוך לכם כסף בקניית ספרי לימוד

6 טיפים להורים לקראת החזרה ללימודים: תמונת הנושא של קבוצת ספרים משומשים בפייסבוק
ספרי הלימוד כשלעצמם הם לא יקרים יותר מדי, אך כשעלינו לרכוש מספר רב שלהם בו זמנית, ההוצאה הכלכלית יכולה להרתיע ואף להכביד על הכיס שלנו. כדי להפיג את החשש ולהימנע מהוצאות שניתן לחסוך, מומלץ להצטרף לקהילת הפייסבוק שבה אנשים מכל רחבי הארץ מוכרים וקונים ספרי לימוד מכל הסוגים ולכל הגילאים במחירים משתלמים. בקבוצה תוכלו גם אתם למכור ספרי לימוד שלילדיכם כבר אין בהם צורך, כך שתוכלו אפילו לעזור לאחרים לחסוך ועל הדרך להרוויח גם בעצמכם. לחצו כאן כדי לעבור לקבוצת הפייסבוק "ספרי לימוד משומשים – קונים ומוכרים מהבית"

6. טיפ לסיום: סדרו מחדש את חדר הילדים יחד איתם

6 טיפים להורים לקראת החזרה ללימודים: שני ילדים יושבים מול שולחן לימודים מסודר
יתכן שבמהלך החופש הגדול דאגתם שהצעצועים והמשחקים של ילדיכם יהיו תמיד זמינים עבורם, ואולי אפילו לא הקפדתם שיסדרו אותם במקומות המיועדים כך שלא יבצבצו מכל פינה, על מנת שתמיד ידעו היכן נמצא כל פריט. זה אמנם נוח עבורם ועבורכם שיש לילדים גישה תמידית לפריטים האהובים עליהם, אך כעת הגיע הזמן לעבור ממצב "חופש" למצב "לימודים" כדי לוודא שיוכלו להתרכז בשיעורי הבית ולא יתפתו להעביר את זמנם אך ורק במשחק.
 
לשם כך, העבירו את הצעצועים שנמצאים תמיד בטווח ראייה של הילדים למקומות "נסתרים" יותר. אין הכוונה להחביא את הצעצועים לגמרי, אלא פשוט להניח אותם בארונות, מגירות או קופסאות שנסגרות ולפנות את השטח שברחבי החדר והספרייה לציוד הלימודים. ודאו ששולחן הלמידה של הילדים מאובזר בכלי כתיבה, מחשבון, מנורה וכל דבר אחר שנדרש עבור הלימודים שלהם, ופנו ממנו דברים שהם לא צריכים שיהיו עליו, כמו צעצועים, מטענים או כל דבר שלא קשור ללימודים. 
 
בנוסף, תלו עבורם מערכת שעות ולוח שנה על קירות החדר, סדרו יחד איתם את חולצות בית הספר בארון, ובמקרה שאתם רוצים לעשות מאמץ נוסף בהגברת המוטיבציה של ילדיכם ללמוד, החליפו ציוד ישן ובלוי בחדש – זה לא חייב להיות שולחן הלימודים, שיהווה הוצאה יקרה מאוד, אלא פשוט עפרונות, מחקים ודברים אחרים שכבר נעשה בהם שימוש בשנת הלימודים הקודמת – זה יעזור לילדיכם להרגיש עוד יותר את השינוי שנוצר בין השנה הקודמת והחופש הגדול לבין שנת הלימודים החדשה, ויגרום להם לרצות להתחיל להשתמש בכל הציוד החדש שרק מחכה לשיעורי הבית שלהם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.