print header

22 טיפים לטיול מוצלח עם ילדים ותינוקות

מדי שנה רבים מאיתנו יוצאים לטיול עם ילדינו הצעירים, מאורע שרצוף בחוויות חדשות ומקומות שטרם הכירו, בין שמדובר בטיסה במטוס, המתנה ברציף הרכבת או נסיעה ארוכה במושב האחורי שברכבכם. כהורים, אנו עושים כל שביכולתנו על מנת להקל על הילדים ואורזים עבורם את הצעצועים האהובים, מחפשים אחר אטרקציות מתאימות לגילם ולא שוכחים לקחת גם מזון שהם רגילים לאכול. בנוסף לכל הטיפים המוכרים, קיימים גם שלל דברים נוספים שתוכלו לעשות לפני הטיול ובמהלכו, אשר יקלו גם עליכם וגם על הנוסעים הצעירים שמלווים אתכם. 22 הטיפים הבאים יצליחו לסייע לכם בטיולכם הקרוב, ואתם מוזמנים לשלוח אותם למשפחות נוספות שיוכלו להיעזר בהם!
 
 

טרם הטיסה

1. שאלו אודות טיסות מעבר  בשעה שרובנו התרגלנו לחפש אחר טיסות ישירות על מנת לא לבזבז זמן מיותר עד ליעד, ילדים עלולים להתקשות לשבת במקומם במשך זמן רב וחלקם יזדקקו למנוחה. לפיכך, ייתכן שכאשר אתם טסים עם ילדים ליעד מרוחק כמו ארצות הברית למשל, תרצו לשקול שתי טיסות עם הפסקה ביעד נוסף, במקום טיסה ארוכה אחת. 
 
2. בררו לגבי הוצאת ויזות – בחלק מהיעדים בהם מבוגרים נדרשים לוויזה או אשרת כניסה, ייאלצו גם ילדים ותינוקות צעירים לעבור את אותו התהליך. כיוון שלא פעם מדובר בתהליך שאורך זמן, בדקו היטב את הנושא עם סוכן הנסיעות שלכם, על מנת להימנע מהפתעות ברגע האחרון.
 
3. בדקו זמינות עריסות – חלק מהמטוסים כוללים עריסות מיוחדות המיועדות לתינוקות, אולם מספר המושבים אליהם ניתן לחבר את העריסות הללו מוגבל. לפיכך, אם אתם זקוקים לשירות זה, אל תסתפקו בידיעה שמטוסכם כולל עריסות אלא בקשו להזמין את המושב המותאם לעריסה בעת הזמנת כרטיס הטיסה.
 
4. אפשרו לילד להיערך לחוויה מראש – אל תוותרו על הכנת הילדים לטיול עוד בעודם בבית, כדי לעזור להם להכיר את היעד טוב יותר ולהיות מעורבים במתרחש. תוכלו לאפשר להם לצפות בסרטים שמציגים את המקום אליו אתם נוסעים, לקרוא ספרים, להתבונן יחד במפות ואפילו לטעום מראש ממנות שדומות למטבח המקומי כדי שאלה לא יפתיעו אותם והם יוכלו להתרגל אליהן.
 
5. שקלו לקחת עגלה – גם אם ילדכם הצעיר כבר החל ללכת בעצמו, אם הטיול שלכם כולל סיורים לאורך מרבית שעות היום ייתכן שכדאי לכם לשקול להביא לטיול עגלת ישיבה. זו תוכל לשמש אותו במידה שיתעייף מההליכה או ירצה לנמנם במהלך היום, מבלי לקטוע את התוכניות שלכם ולאלץ אתכם לשוב לבית המלון.
 
6. ארזו כמות בגדים מתאימה – אם אתם נוסעים ליעד חם, הניחו שילדיכם יזיעו לא מעט במהלך היום. לתינוקות מומלץ להביא שלוש חלופות של ביגוד ליום ולילדים בוגרים יותר שתיים.
 
7. הביאו אוזניות – ייתכן שהילדים רגילים לבלות את הנסיעה ברכב הפרטי עם דיסק של שירים או רדיו, אולם כאשר אנו נוהגים ביעד לא מוכר המוזיקה עלולה להפריע ולהסיח את דעתנו. כדי למנוע את הבעיה ולסייע לילדים לשבת בשקט, הורידו מספר שירים לסמארטפון שלכם או הביאו להם נגן מוזיקה וחברו אל שני אלה אוזניות. 
 
8. כרטיסי אלרגיות וצרכים מיוחדים – אם ילדיכם אלרגי למזון מסוים או צריך לקחת תרופה באופן קבוע ואתם טסים לחו"ל, מומלץ מאוד להכין כרטיסיה עם הסבר אודות המצב או שאלות כמו "האם המנה כוללת מוצר חלבי?" בשפת היעד שלכם. כך תוכלו להימנע עד כמה שניתן מבעיות, גם אם תתקלו באדם שאינו דובר אנגלית.
 
9. עטפו את העגלות שלכם – ברוב הטיסות ניתן לקחת עגלות מתקפלות, סל קל או כיסא בטיחות לתינוק עד לפתח המטוס. עם זאת, בשעת הטיסה כל אלה נארזים בבטן המטוס ומוחזרים לאחר הנחיתה. כיוון שמדובר באזור שכולל גם מזוודות וציוד נוסף, מומלץ מאוד שתעטפו את העגלה היטב בניילון, כדי שלא תתלכלך או תינזק.
10. הגנו על תינוקות מפני אורות בשדה התעופה – שדות תעופה רבים הם לא רק מקומות רועשים והומי אדם, אלא גם כוללים ריצודי אורות רבים משלטים, חנויות ותקרות זכוכית. כל אלה עלולים להפריע מאוד לשלוותם של תינוקות רבים, כך שאם אתם לוקחים עמכם עגלה כדאי להוריד את הגגון שלה, ואם התינוק מחוץ לעגלה ייתכן שחבישת כובע תסייע לו.
 

בדרך

11. תכננו את הנסיעה במרווחים של 15 דקות – צאו מנקודת הנחה שילדים צעירים יכולים להיות שקועים בפעילות מסוימת במשך כ-15 דקות ברצף, כך שלטיסה או נסיעה שאורכת שלוש שעות תזדקקו לכ-10 פעילויות שונות המותאמות להם (חוברת צביעה, ספר, חטיף וכו'). צאו מנקודת הנחה שרבע השעה הראשונה והאחרונה של הטיסה תוקדש להתבוננות דרך החלון והיערכות כמו יישור הכיסאות ואחסון החפצים. זקוקים לרעיונות נוספים? תוכלו להיעזר ב-24 ההפעלות המקוריות הללו. מובן שאם ילדיכם ישנו או ימצאו מוקד עניין חלופי הם לא יזדקקו לכל ההפעלות הללו, אולם היערכות מראש תבטיח שתהיו רגועים. 
 
12. טפלו נכון ביובש באף בזמן הטיסה – הלחות הנמוכה בתא המטוס יכולה לגרום להתייבשות או לגירוי בנחיריים של ילדיכם, ולכן חשוב לעודד אותם לשתות באופן קבוע לאורך כל הטיסה. אם הילד מתלונן על אי נעימות באף או סובל מנזלת, מומלץ להרטיב את הנחיריים שלו באמצעות אצבע טבולה במים כדי לפתור את הבעיה בקלות.
 
13. עסו את האוזניים שלהם – כאבי אוזניים היא בעיה נפוצה נוספת שנגרמת בעת טיסה, וילדים ותינוקות עלולים לסבול ממנה במיוחד. כדי למנוע סבל מיותר, עסו את תנוכי האוזניים של ילדיכם מאחור, ומשכו אותם בעדינות מספר פעמים תוך כדי הפעולה. 
בטיול
14. הפכו את חדר המלון לבטיחותי לילדים – רוב חדרי המלון אינם מותאמים לילדים לחלוטין, ולכן קיימים מספר דברים שעליכם לעשות עם הגעתכם לחדר. ראשית, בדקו את המנעולים שעל גבי החלונות והדלתות וודאו שילדיכם לא יצליחו לפתוח אותם בעצמם. כמו כן, שימו לב ליציאות למרפסת ומגירות שעלולות ליפול כאשר פותחים אותן, בקשו מצוות המלון לטפל בחוטי חשמל חשופים, וכסו שקעים גלויים באמצעות רהיטים. אם ילדיכם פותחים כבר לבד את ברז המים, בדקו את הטמפרטורה של זרם המים בחדר האמבטיה. אם הם עלולים להיתקל במים רותחים, הזהירו אותם מראש להמתין או למדו אותם כיצד לכוון את הזרם בהתאם לצורכיהם.
 
15. שאלו את עובדי המלון כיצד הם מבלים עם ילדיהם – מעוניינים למצוא פעילויות מעניינות לילדים שאינן יקרות? הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לפנות אל עובדי הקבלה או השוער במלון. הם ישמחו לספר לכם אודות פעילויות בהן בילו לאחרונה עם הילדים, אטרקציות אהובות, חנויות שמתאימות להם ועוד. 
 
16. עלו תמיד בסדר מסוים – אם אתם נוסעים לטיול עם מספר ילדים, הימנעו ממצב בו הם מזדרזים לעלות יחד על רכבת שעוצרת בתחנה או על אוטובוס, ולמדו אותם לעלות בסדר מסוים כך שכל אחד יידע מי עולה ראשון ומי אחרון. השיטה הזו תעזור לכם לוודא שאף ילד לא אבד, נעלם או נותר מאחור.
17. קבעו נקודת מפגש מדי יום – גם אם ילדיכם כבר רגילים ללכת לבד לבית הספר או לביתם של חברים, יעד חדש בארץ או בחו"ל הוא מקום שקל מאוד ללכת בו לאיבוד. קבעו נקודת מפגש בכל יום ובכל אתר שבו אתם מבקרים כבר ברגע ההגעה, והקפידו לעבור בהם לפני שאתם ממשיכים הלאה, גם אם נדמה לכם שאיש לא התנתק מהקבוצה.
 
18. מצאו מקומות להנקה בפרטיות – אם אתן מעוניינות להניק בפרטיות בשעה שאתן נמצאות מחוץ לבית המלון אך אינכן מוצאות את השירותים או שהם אינם מרווחים או נקיים מספיק, נסו לאתר חנות לבגדי נשים ולגשת אל אחת מהמוכרות בה. הסבירו לה את המצב, ובקשו להשתמש באחד מחדרי העובדות או בחלל אחר שיעניק לכן להניק את תינוקכן בנוחות. 
 
19. התמודדו נכון עם הפרעות עיכול – עצירות בעת טיול היא תופעה נפוצה אצל ילדים ופעוטות, שיכולה להיגרם כתוצאה מהתייבשות או שינוי בתפריט. תוכלו לעסות את הבטן של תינוקכם ולקרב את ברכיהם אל החזה מספר פעמים כדי להמריץ את פעילות מערכת העיכול שלהם, ואילו אצל ילדים הפחיתו את צריכת מוצרי החלב והפחמימות המזוקקות. לחצו כאן על מנת להכיר דרכים נוספות להתמודדות עם הפרעות עיכול בילדים ופעוטות.
20. הגנה על תינוקות מפני עקיצות יתושים – אם אתם צפויים לצאת ללינה בשטח באזור חם, תרצו להגן על ילדיכם מפני עקיצות יתושים בשעות הלילה. הדרך היעילה ביותר כדי לעשות זאת, היא לקחת יחד עמכם שק שינה העשוי בד כותנה. בשעת הערב הלבישו אותם בחולצה עם שרוול ארוך והשכיבו אותם בתוך שק השינה. לאחר מכן מרחו דוחה חרקים על גבי חלקו החיצוני של שק השינה ותזכו בלילה שקט ונטול עקיצות.

מזכרות וחוויות

21. צפו בטיול מנקודת המבט שלהם – גם אם ילדיכם משחקים ומצלמים מדי פעם בסמארטפון שלכם, אל תסתפקו בכך ואפשרו להם להפיק הנאה אמתית מהצילום במהלך הטיול. רכשו טרם היציאה לטיול מצלמה זולה ואפילו חד פעמית, ואפשרו להם לצלם את הדברים שמושכים את תשומת לבם לאורך הטיול. בנוסף לעובדה שהפעולה הזו תגרום להם להיות ערניים וסקרניים יותר למתרחש סביבם, תוכלו להציג את התמונות הללו מול כל המשפחה כאשר תשובו הביתה, ללמוד על מה שמשך את תשומת לבם וכמובן גם להסב להם הרבה גאווה.
 
22. בחרו מזכרות משמעותיות – אחת מהמזכרות החשובות ביותר עבור רובנו מכל טיול היא כמובן התמונות בהן אנו מככבים, אבל ילדים לא תמיד נהנים להצטלם ועלולים להתייחס אל התהליך כאל מטלה מעיקה. בחרו במזכרות שיכולות לשמח את הילדים בשעת הטיול ולגרום להם לחייך גם מספר שנים לאחריו, על ידי רכישת גלויות מקומיות שעליהן יוכלו הילדים לצייר או לסכם את היום, ואילו אתם תוסיפו את השנה ואת גילם באותו הזמן. תוכלו גם ליצור יחד איתם יומן מסע במחברת רגילה, בו הם ידביקו כרטיסי אוטובוס, עלי שלכת, פרחים שמצאו ועוד. 
 
מקור תמונות: Lars PlougmannJim and LauraMads Bødker
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.