print header

4 סוגי הסרטן - ההסבר שאתם צריכים להכיר

התאים שבגופנו גדלים, מתרבים ומתים באופן טבעי. הם כולם כוללים DNA; מידע גנטי שאומר להם איך, מה ואיפה לגדול וכיצד להשתכפל ולהפוך לתאים נוספים מהסוג הנחוץ. כשהמידע הגנטי שבתא שגוי, התא עשוי להתרבות ללא שליטה וליצור גידול. כולנו יודעים שגידולים עשויים להיות מסרטנים, אבל מה זה בעצם גידול ואיך הוא קשור לסרטן? המשיכו לקרוא וגלו מה מתרחש בגוף בתהליך ההיוצרות של ארבעת סוגי הסרטן הבסיסיים, שרוב סוגי הסרטן נופלים תחת הגדרתם.

סרטן
תא סרטני 

מה הקשר בין גידולים לסרטן?

נתחיל בשאלה ששאלנו קודם: מה זה בעצם גידול ומה הקשר שלו לסרטן? גידול הוא מצב שבו אחד מתאי הגוף מתרבה כשאין צורך שיעשה זאת ויוצר תאים רבים נוספים מאותו הסוג, אשר בסופו של דבר יוצרים גידול שיכול להיות שפיר, שאינו יוצר גרורות (אינו נודד לאזורים אחרים) או ממאיר אשר יוצר גרורות והוא הסרטני (אולם גם גידול שפיר יכול להפוך עם הזמן לממאיר). גידולים ממאירים נוצרים כשחלק מהקוד הגנטי של התא נהרס ועקב כך התא משכפל את עצמו, כולל את המידע הגנטי ההרוס ללא בקרה. לרוב, גופנו יכול להשמיד את התאים האלה בעצמו, אך לפעמים הם יוצאים מכלל שליטה. כשהגוף כבר לא מסוגל לעצור או לזהות את התאים האלה ואת גידולם, מדובר בגידול סרטני.

4 סוגי הסרטן הבסיסיים

קיימות צורות שונות לסרטן ולכולן יש 2 דברים במשותף – לתא הסרטני יש את היכולת להתרבות ללא שליטה ואת היכולת ליצור גרורות. הגרורות מדביקות אזור אחר בגוף בסרטן, אפילו אם האזור אינו קשור באופן ישיר לאזור שממנו החל הגידול, והם עושים זאת דרך כלי הדם, נוזל עמוד השדרה או מערכת הלימפה. כך נגרמים 4 סוגי סרטן נפוצים, שרוב סוגי הסרטן האחרים נופלים תחת הקטגוריה שלהם: 

1. קרצינומה

סוג הסרטן הזה פוגע בעור, בממברנות הריריות, בבלוטות ובאיברים הפנימיים. הצורה השכיחה ביותר של קרצינומה נקראת "קרצינומה של תאי בסיס", אשר פוגעת בחלקים הפנימיים של שכבת האפידרמיס של העור. צורת הסרטן הזו מקושרת לרוב לשם "סרטן העור" ולבילוי זמן רב תחת אור השמש.

צורה אחרת של קרצינומה נקראת "קרצינומת תאי קשקשת" שהיא גם סוג של סרטן העור, אולם אותה ניתן למצוא גם במערכת הנשימה ובדרכי העיכול. הצורה הנדירה ביותר של קרצינומת תאי קשקשת נקראת "מזותליומה", שהיא נגרמת בעיקר מחשיפה לאזבסט. המקום הנפוץ ביותר שבו נמצא סרטן זה הוא בשכבה החיצונית של הריאות, ולעתים קרובות הוא נוצר כתוצאה מחשיפה לאזבסט דרך דרכי הנשימה. למרות שכיום כבר יודעים את עובדה זו וממעיטים את השימוש באזבסט, קיימים מספר רב של מבנים אשר עדיין מכילים אותו, וכשנשבר האזבסט לחתיכות קטנות, הוא פולט "אבק אזבסט" שמסוכן לנשימה. סוגי סרטן נפוצים אחרים שמקורם עשוי להיות בקרצינומה הם כליה, שד, ריאות, מעי הגס וערמונית.

כדי להימנע מסוג זה של סרטן, הקפידו להימנע מחשיפה מרובה לשמש והכירו את הדרכים לזיהוי המוקדם של סרטן העורבנוסף, הימנעו מחשיפה לאזבסט. אם אתם גרים בסביבת אזבסט או שמבנה המגורים שלכם כולל את החומר, מומלץ לסלק את הגורם המסרטן הזה מקרבתכם.

סרטן
קרצינומה של השד (סרטן השד)

2. לוקמיה

אתם בטח מכירים את לוקמיה בשם "סרטן הדם", וזה משום שמקורה הוא באופן כללי במח העצם, שם נוצרים תאי הדם. תאי הדם המדוברים אולם הם תאי דם לבנים שנקראים בלסטוציט, אשר מתרבים ללא שליטה ויוצרים לוקמיה. קיימים 4 סוגים מרכזיים של לוקמיה: 

לוקמיה כרונית: התאים הסרטניים עדיין מבצעים את תפקידם בתחילת המחלה ועדיין לא קיימים סימפטומים, אולם עם הזמן הסימפטומים מתחזקים.

לוקמיה חריפה (אקוטית): תאי הדם מעוותים וכבר אינם מסוגלים לבצע את תפקידם. הם מתרבים בקצב גבוה ולכן המחלה מחמירה בקצב מהיר.

לוקמיה מיאלואידית חריפה: סוג של לוקמיה חריפה הנפוצה בעיקר בקרב מבוגרים.

לוקמיה לימפוציטית חריפה: סוג של לוקמיה חריפה הנפוצה בעיקר בקרב ילדים.

כדי להימנע מלוקמיה הימנעו מחשיפה לקרינה מסוכנת ומחשיפה לכימיקלים כמו בנזן אשר נפלט בעיקר מכלי רכב המונעים בבנזין ועשן סיגריות.

סרטן
דגימת מח עצם של חולה בלוקמיה

3. סרקומה

זהו סוג של גידול ממאיר שמופיע ברקמת חיבור לרקמה שאינה אפיתלית. מה זו רקמה שאינה אפיתלית? רקמה אפיתלית היא רקמה שמצפה חורים ונקבים על פני השטח של כלי הדם והאיברים לאורך כל הגוף, כך שהיא יכולה להיות עצם, סחוס, שומן, שריר או כלי דם. המקומות הנפוצים בהם היא קיימת הם בעצמות, בשרירים, בגידים, בסחוסים, בעצבים, בשומנים ובכלי הדם שבידיים או הרגליים. 

פעמים רבות סרקומה היא גנטית ועוברת בתורשה. אם בהיסטוריה הרפואית של משפחתכם קיים מקרה של סרקומה דעו שאתם נמצאים בסיכון, ולכן עליכם לשים לב לכל סימן שעלול להעיד על כך שחליתם במחלה. אם אתם שמים לב לבליטה על גופכם שגודלת, בעיקר באזור הידיים והרגליים או אם אתם סובלים מכאבי בטן שמחמירים עם הזמן, מומלץ להתייעץ עם רופא.

סרטן
סרקומה ברקמת שריר

4. לימפומה

סרטן לימפטי הוא קבוצה של תאי דם סרטניים שהתפתחו מתאי לימפה. יש המון תתי - קטגוריות ללימפומה, אך 2 עיקריות שבהן הן לימפומת הודג'ין ולימפומה שאינה הודג'קין. הסוג הראשון מתפתח מתאי דם לבנים הנקראים לימפוציטים, וזהו אחד מסוגי הסרטן הקלים ביותר לריפוי. הסוג השני מתפתח בדרך כלל מבלוטות הלימפה ורקמות הלימפה. עבור רופאים חשוב מאוד לוודא באיזה סוג של לימפומה בדיוק מדובר משום שהטיפול משתנה בהתאם. לסרטן לימפטי יש משתני אבחון רבים כמו גיל המטופל, שלב הלימפומה והאם הוא נוצר בתוך איברים או מחוץ למערכת הלימפה.

רוב מקרי הלימפומה אינם ניתנים למניעה משום שהגורם העיקרי לסוג הסרטן הזה עדיין אינו ידוע במלואו. יתכן שהוא נגרם על ידי חשיפה לקרינה, אך עם זאת קיימים גורמים רבים אחרים אשר מקושרים להתפתחות המחלה. 

לימפומת הודג'קין היא לעתים גנטית ונפוצה יותר בקרב גברים מאשר נשים. היא מקושרת להיסטוריה רפואית הכוללת הידבקות במחלת הנשיקה והרפס (וירוס אפשטיין בר). בנוסף היא עלולה להופיע אצל מי שמשתמש באופן ממושך בהורמוני גדילה ומי שהמערכת החיסונית שלו חלשה (למשל חולי איידס). הסימנים הנפוצים לה הם נפיחות בצוואר, בכתפיים או בחזה, כאבי בטן, חום, עור מגרד ואדמומי, זיעת לילה, כאבים בגב תחתון, וכאבים ונפיחות לאחר שתיית אלכוהול ואיבוד משקל מהיר וקיצוני. 

לימפומה שאינה הודג'קין עולה בשכיחותה ככל שהגיל של החולה עולה וגם היא מתקיפה יותר גברים מאשר נשים. היא נגרמת לרוב מחשיפה לדשן, דבק תעשייתי וכימיקלים שקשורים לתעשיית הגומי. גם היא נוטה לפגוע יותר באנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה, והסימנים לה הם שיעול או קוצר נשימה, נפיחות בצוואר, בבית השחי או במפשעה, עייפות קיצונית, חום, עור מגרד ואדום, זיעת לילה, כאבים בבטן ובגב ואיבוד משקל מהיר וקיצוני. 

סרטן
לימפומת הודג'קין

בנוסף לדרכי המניעה ולסימפטומים שעליכם להכיר, מומלץ להכיר גם את הבדיקות הביתיות שתוכלו לעשות לעצמכם ולבצע אותן מדי זמן מה על מנת לוודא שהתאים שבגופכם עובדים באופן תקין. מדובר בבריאות שלכם ובתהליך שלא לוקח הרבה זמן ועשוי להציל את חייכם.

 

מקור התמונות: Dybdal~commonswikiGabriel Caponetti

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.