print header

חוסר שינה - 6 איתותים שהגוף שלכם עייף!

אתם מפהקים בלי הפסקה, מנקרים מול המחשב, מגיבים באיטיות, סובלים מעיניים צורבות ונשבעים שאתם יכולים לשמוע את המיטה שלכם קוראת לכם. כן, אלו הסימנים הקלאסיים לעייפות! אז אתם מכינים לעצמכם עוד ועוד כוסות קפה, מנסים להילחם בתחושה, בטוחים שככה תצליחו להכהות את התשישות, אבל אל תשלו את עצמכם - גוף שזקוק למנוחה ידרוש אותה בכל מחיר. הנה 6 איתותים שאולי לא לקחתם בחשבון לכך שהגוף שלכם מותש...

שינה

אתם מורעבים
אם אתם מוצאים את עצמכם מסתובבים עם תחושת רעב איומה כל היום (וזה לא בגלל שדילגתם על ארוחת הבוקר או בגלל שסיימתם אימון גופני מאומץ), יכול להיות שזה בגלל שאתם מחוסרי שינה. מחקר שהוצג בשנת 2010 בכנס של החברה לחקר התנהגות בארה"ב חשף קשר חזק בין מחסור בשעות שינה לבין רמות גבוהות של הורמון גרלין, אותו הורמון שמפעיל את תחושת הרעב. העלייה בייצור הורמון הגרלין לא רק גורמת לאכילה מרובה,  אלא גם להשתוקקות ספציפית למאכלים עתירי פחמימות וקלוריות, כך על פי מחקר שנערך בשנת 2004. ממצאים אלה עשויים לה
סביר מדוע אנשים שלא מקבלים מספיק שעות שינה נמצאים בסיכון גבוה יותר להשמנה.

אתם מתבכיינים
אם מצאתם את עצמכם יושבים מול הטלוויזיה ומייבבים בגלל פרסומת או פורצים בדמעות שבר רק בגלל שמישהו עקף אתכם בתור לקופה, אל תמהרו להאשים את ההורמונים. ייתכן מאוד ובגלל שיש לכם מחסור בשעות שינה אתם נמצאים במצב רגשני גבוה. מחקר משנת 2007 מצא כי המוח של אנשים מחוסרי שינה מגיב
ב-60%  יותר לדימויים שליליים ומטרידים. עורכי המחקר מסבירים: "זה כאילו וללא שינה המוח משחזר דפוסים פרימטיביים של פעילות; הוא לא מסוגל למקם חוויות רגשיות בתוך ההקשר הנכון ומייצר תגובה לא מבוקרת ולא פרופרציונאלית".

אתם שכחנים
אתם עשויים להתפתות להסתכל על הצרות והאבידות שלכם כתולדה של גיל או מתח, אבל קרוב לוודאי שעייפות היא האשם האמיתי. מחסור בשעות שינה נקשר בשורה של מחקרים לבעיות קוגנטיביות כמו קושי ביצירת מיקוד ותשומת לב, מידת ריכוז נמוכה, בלבול ושיכחה. אז בפעם הבאה שאתם מחפשים בקדחתנות את המפתחות לבית, נסו לחשוב כמה שעות ישנתם באותו הלילה.

אתם לא מצליחים להחלים מהצטננות
אם אתם לא מצליחים להתגבר על תסמיני ההצטננות (נזלת, שיעול, צמרמורת, חולשה, חום וכאבים), אולי מוטב שתאריכו את שעות השינה שלכם. מחקר שנעשה בשנת 2009 מצא כי אנשים שישנים פחות משבע שעות בלילה נמצאים בסיכון הגדול פי 3 לסבול מהצטננות לעומת אנשים שישנים לפחות 8 שעות.

אתם לא מפוקסים
אם אתם נתקעים בכל דבר שנקרה בדרככם, מפילים כל דבר שאתם מחזיקים ומסתובבים סביב הזנב של עצמכם, קרוב לוודאי שאתם פשוט עייפים. מחקרים גילו כי אנשים ישנוניים סובלים ממיומנות מוטורית נמוכה, רפלקסים מעומעמים, תפיסת איזון ועומק מעורערת, קושי להתמקד ותגובתיות איטית.

סובלים מחשק מיני ירוד
אם אתם לא מצליחים להיכנס לאווירה, חווים מתח בזמן קיום יחסי מין או סובלים מבעיה בריאותית בסיסית שמקשה עליכם לתפקד, ייתכן מאוד והדבר נובע פשוט מחוסר שינה. מחקרים גילו כי גם גברים וגם נשים שסובלים ממחסור משמעותי בשעות שינה, חווים ירידה בחשק המיני וברצון לקיים יחסי מין. הדבר עשוי לנבוע מכך שכשהגוף עייף הוא נכנס לסטרס, מה שמעלה את רמת ייצור הורמון הקורטיזול (הלחץ).


 

אם אחד או יותר מהסימנים הללו חל עליכם, עשו לעצמכם טובה ולכו לישון!

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.