print header

מחסומים רגשיים שכדאי להיפטר מהם

דמיינו את עצמכם וכל רכושכם מרחפים בכדור פורח...
פתאום משהו משתבש ואתם מתחילים לאבד גובה במהירות. תוך 10 דקות אתם תיחבטו באדמה - אתם יודעים כי הפיתרון היחיד והמיידי הוא להיפטר מהמשקל העודף שבסל הנצרים.

תחילה אתם מסתכלים על כל מה שאיתכם בתוך סל הנצרים ומהססים, מהר מאוד אתם מבינים שאין הרבה ברירה ועליכם להיפטר מהדברים שמלווים אתכם תקופה כל כך ארוכה. ברגע שאתם משליכים אותם, הצניחה המהירה מפסיקה ולאט לאט אתם שבים ותופסים גובה.

זה קורה לכולנו בנסיבות דרמטיות קצת פחות. אנחנו נצמדים לדברים שצברנו במשך שנים ולוקחים אותם איתנו ממקום למקום - לחלקם יש ערך מעשי אומנם, אך אצל רובם הערך הוא סנטימנטאלי. כך או כך, הם מעמיסים עלינו ולא מאפשרים לנו מקום להתמלא במטען חדש...

אנחנו סוחבים איתנו את סיפורי החיים, את הקשרים הרגשיים, את ההרגלים, האמונות והפחדים שלנו. אנחנו נצמדים בכל כוחנו למושגים שאנו חושבים שמאפיינים ומייצגים אותנו. במצב כזה, של היצמדות ואספנות - אין שום סיכוי שנוכל להמריא גבוה, ההתרסקות ידועה מכבר - השאלה היא רק מתי.

אם אתם מזהים שאתם נמצאים במצב של שיוט בכדור פורח- מהם מחסומי הנפש הכבדים שברצונכם להשליך?

לפניכם 20 מחסומים רגשיים שכדאי להרפות מהם - ולא צריך להמתין לרגע דרמטי - הזמן הנכון הוא עכשיו!

 

 

1. שחררו נספחים: על פי הפילוסופיה הבודהיסטית, הנספחים הם מהשורשים הגדולים של כל סבל. כלומר, אנו מייחסים לעצמו כל מיני מושגים והקשרים והגדרות. אם תחשבו על זה - האם אתם באמת מחוברים למשהו? כמה אתם מחוברים למשהו? האם המשהו הזה שאתם מחוברים אליו מונע מכם להתקדם? גורם לכם לסבול? הסתכלו על המושגים כמו שהם - שברו את האשליה. אינכם מחוברים ומחויבים לדבר.

2. שחררו את האשמה: לאשמה אין שום תכלית. היא לא יכולה לפתור דבר, היא לא יכולה לקדם או לעורר דבר. אשמה פשוט מחזיקה את הכלואים בצינוק של סגפנות עצמית, צער ויגון.

3. שחררו חשיבה שלילית: מחשבות פסימיות ותפיסת עולם שלילית תוחמות את ההילה שלכם בכהות וזו מחלחלת לכל דבר שאתם עושים. ההילה הכהה הזו היא משהו מסוכן להסתובב איתו, היא משפיעה על העולם סביבכם ועל האנרגיה שמקיפה אתכם ולא מאפשרת לברכות לנוח על ראשכם בשלום.

4. שחררו ביקורת עצמית: האדם הוא השופט החמור ביותר של עצמו והוא שיוצר את המועקה העצבנית ביותר. שחררו את הצורך בביקורת עצמית נוזפת ובמקום זה, העדיפו להיות עדינים, נחמדים ואמפטיים כלפי עצמכם.

 

5. שחררו דעות קדומות: דעות קדומות משאירות אתכם מרירים וכעוסים, מה שמגביל את טווח האפשרויות שלכם להכיר ולהתחבר עם אחרים.


 

6. שחררו חשיבה כפייתית: מה הטעם להמשיך ולעשות משהו רק כי צריך, רק כי מצופה, רק כי אתם רגילים למרות שידוע לכם כי אין סיבה מוצדקת לעשות זאת? חשבו על מאגר האנרגיות שלכם בתור מאגר מוגבל, אל תבזבזו את עצמכם על דברים חסרי תועלת. זה הזמן לחשב שימושיות מול תופעות לוואי.

7. שחררו את התלות באחרים: לעיתים קרובות אנו נוטים לחפש אישור על ידי אחרים. זוהי התנהגות המשתוקקת לתשומת לב ומאיימת על הביטחון העצמי
ועל האותנטיות שלנו כבני אדם. לאף אחד אין את הזכות לקחת אחריות על החיים שלכם, אל תתנו לו.

8. שחררו אמונות מגבילות: רוב האמונות שלנו הם מערכת הרגלים שיצקו לתוכנו כשהיינו קטנים או כפו עלינו מבלי שהבנו את המקור שלהם. למדו לזהות את
האמונות שלכם באמת אל מול אלה שלמדתם לדקלם ושחררו את מה שכבר לא רלוונטי.

9. שחררו טינה: טינה מזיקה ללב. מחקרים מראים שיש קשר בין מחלות לב לבין רגשות טינה שהצטברו והפכו למועקות הרסניות. למדו לסלוח.

10. שחררו את הגישה של לדחות דברים: הטקטיקה של לדחות דברים למחר היא ניסיון של התת-מודע לחבל במוטיבציה להגשים, לפעול ולקדם חלומות ומעשים כבר עכשיו. ברוב המקרים, החלק הקשה בכל הליכה הוא הצעד הראשון. אל תדחו אותו.


 

11.שחררו חרדה: חרדה נוצרת בעקבות חוסר ידיעה וחוסר ודאות. המחשבה המלחיצה שמשהו רע יכול לקרות היא משהו שיצרנו בעצמנו. שאלו את עצמכם
מה הבסיס ומה המקור של החרדה הזו? האם היא מבוססת על המציאות?

12. שחררו שברונות לב: לשברון לב יכול לקחת הרבה מאוד זמן להחלים, אך כל עוד הראש ממשיך להיאחז באותה מחשבה מייסרת ואבודה, הלב יישאר נעול ולא יצליח להירפא לעולם. מה שצריך להבין הוא כי שברון לב הוא לא בהכרח הכאב על


13. שחררו זכרונות רעים: לעיתים אנחנו זוכרים דברים רעים שקרו לנו, כאלה שמעוררים בנו תחושות עצובות ומחיים את הרגעים הקשים. שמרו את זכרונות העבר בעבר והשילו אותם.

14. שחררו דברים חסרי תועלת: ההיצמדות שלנו לא חייבת להיות רגשית או סנטימנטלית אלא גם חומרית - שחררו מעליכם דברים חסרי תועלת וחסרי שימוש. תחושת ההקלה תהיה גדולה.

15. שחררו חברה גרועה: אם יש סביבכם אנשים שגורעים מכם; לא כנים, לא מתחשבים, לא אכפתיים, לא מפרים ושאי אפשר לסמוך עליהם - מה הטעם לשמור אותם קרוב? שחררו אותם!


 

16. שחררו את המחשבה שאתם והעבר שלכם הולכים יד ביד: זו טעות נפוצה לחשוב שהאדם הוא מה שחוויות העבר עיצבו אותו להיות. תפיסה זו מגבילה את המבט שלכם על האפשרויות העתידיות ועל התקווה כי החיים עוד עשויים להפתיע. אתם מגבילים את המוח לתחום צר שבו הוא מאמין כי העתיד יכול להיות אך ורק כמו העבר הידוע.

17. שחררו את ההזדהות שלכם עם התפקיד שלכם: ברגע שאתם לומדים להאמין שאתם זה המקצוע שלכם, אנו מאבדים את הפרספקטיבה של הטבע האמיתי שלכם וסבורים שנידונתם להיות המקצוע הזה לעולם.

18. שחררו הרגלים מזיקים: אלה הם דפוסים חוזרים של התנהגות המפריעה לכם או מסיחה את דעתכם מדפוס בונה ומפרה. בין אם זה אכילת יתר, שימוש בסמים, צפייה מרובה בטלוויזיה או סיגריות...

19. שחררו את הגישה של לקחת דברים ללב: לעיתים קרובות אתם מוטרדים באופן אישי ממצבים כי אתם מפרשים את דבריו של האחר ואת נקודת המבט של הסביבה בצורה מאוד סובייקטיבית. כאשר אתם לוקחים דברים באופן אישי, ללב, אתם נוטים להתרגז בקלות, להיות פגיעים ומאוכזבים. כאשר אתם מסתכלים על החיים מנקודת מבט מרוחקת יותר ואובייקטיבית, יהיה לכם קל להישאר מאוזנים.

20. שחררו את השעון המתקתק: הזמן הוא אחד המקורות הגדולים ביותר של המתח. כלומר, לא הזמן, אלא תפיסת הזמן. לעיתים קרובות אנו מוצאים עצמנו משועבדים למושג, אפילו ברגעי הפנאי שלנו. היכולת לבלות רגעים ללא מודעות מתמדת למושג הזמן יכולה להיות משחררת.


 

אל תחכו לרגע דרמטי בשביל לשחרר את המחסומים הרגשיים שבלבכם!

רק נסו ותיראו את תחושת ההתרחבות ותחושת ההקלה.

חיו את החיים כאילו כל יום הוא מסע מרהיב בכדור פורח!

 

עיצוב ועריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.