print header

5 שיעורים לחיים לפי 5 מוחות גדולים!

האם אי פעם רצית לחזור בזמן כדי לנהל שיחה עם אחד המוחות הגדולים בהיסטוריה? ובכן, אי אפשר, מצטערים.

הם אינם בין החיים, אך החותם שהם השאירו חי ועודנו נושם. המילים שיצאו מפיהם, עדיין מהדהדות כמו גלי קול שאיבדו תחושה של זמן...

בחרנו 5 מוחות אדירים, שיעבירו לכם 5 שיעורים לחיים - כאלה שלא עולים מאומה, אך ערכם יקר מפז..."כל מה שאנחנו הוא תוצאה של מחשבותינו. המוח הוא הכל."

(גאוטמה בודהה)

קצת עליו: סידאהרתה גאוטמה בודהה היה מנהיג רוחני שחי בין השנים 563 לפנה"ס עד 483 לפנה"ס. הוא הנהיג דרך שתעזור לאנשים להשתחרר מסבלם ע"י שיעור ה "דהרמה"- שיעור "האצלת הנפש". גאוטמה הפך רשמית לבודהה, כאשר זכה ל"התעוררות מלאה". לימים תורה זו הניחה את בסיס הבודהיזם.

בודהה מלמד אותנו שיעור חשוב על כוונה ורצון. על הכוח של המחשבות שלנו לייצר מציאות. רבים מכם כבר נתקלו בתורת ה"סוד" המניחה כי כל העולם מושתת על כוונות אנושיות ומחשבות תדירות. הסוד יצא בשנת 2006, למרות שאת תורתו הגה בודהה בשנת 500 לפני הספירה!

תובנותיו של בודהה עוד מימי קדם, מהוות את מירב עקרונות הבודהיזם. לפיהם, מחשבות שליליות או מחשבות של "חוסר" יוצרות מציאות שלילית. לעומת זה, מחשבות חיוביות על דברים שהיית רוצה ייצרו חיים טובים יותר ויביאו את האנרגיה החיובית עימם כדי ליצור מציאות חיים טובה יותר.

פעולה מומלצת: יצירת רשימה של כוונות, רצונות ומשאלות. עליכם לדאוג שהרשימה תהיה עליכם בכל עת. קראו בה פעמיים ביום - בכל בוקר וערב."אין לפחד אלא מן הפחד עצמו" (פרנקלין רוזוולט)

קצת עליו: פרנקלין דלאנו רוזוולט, חי בין השנים 1882- 1945. בגיל 39, חלה בשיתוק ילדים ונותר ללא תזוזה בכל פלג גופו התחתון. בגיל  50 נבחר לנשיא ארה"ב. הוא היה היחיד שנבחר 4 פעמים ברציפות (בעקבות זה התקבל התיקון ה-22 לחוקה). הוא החל דרכו כנשיא בתקופת השפל הכלכלי בארה"ב, יזם את תוכנית ה"ניו-דיל" שהגבירה את המורל ואת הכסף האמריקאי. עמלו הרב למען ארה"ב, על אף שיתוקו, היה לדבר יוצא דופן באחת התקופות הקשות ביותר שידעה ארה"ב.


כל אחד מאיתנו מכיל בתוכו איזשהו סוג של פחד. פחד מחרקים, גבהים, מקומות סגורים ועוד ועוד... קיימים כל כך הרבה סוגים של פחדים ודרך אחת בסיסית להתמודד מולם. הדרך הטובה ביותר ללמוד משהו, הוא לצלול היישר לתוכו, להכנס בו בכל הכוח. הדבר נכון בעיקר כאשר צריך ללמוד שיעור על פחד- לדעת להתמודד. הפחד הוא הדבר היחיד המונע מאיתנו לחוות חיים מלאים של אהבה והגשמה. ככל שנתור אחר האמת, נחשוק בה ונתקרב אליה, כך הפחדים יתחילו להעלם - כי במקום שיש אמת, אין פחד.

פעולה מומלצת: הכרה בפחד היא הדבר הראשוני הנכון ביותר כדי לכבוש אותו. דברו על הפחד שלכם, אתגרו את עצמכם, צרו רשימה של דברים שאתם פוחדים לעשות, כמו למשל "אני פוחד מגבהים" - אזי, אני מפחד לעמוד על גשרים, אני מפחד לטייל על הרים, אני מפחד לעלות על סולמות, מפחד לעלות על הגלגל ענק. בכל שבוע, קבעו יום בו אתם צריכים לבצע את אחת הפעולות שציינתם. בכל שאר הימים, חשבו על הפעולה שעליכם לבצע, התעמתו עם המחשבות הקשות שלכם ואל תוותרו בשום פנים ואופן על ביצועה!"היה זהיר במעשים, אך נועז ונטול רסן בחלומות" (יאנוש קורצ'אק)

קצת עליו: יאנוש קורצ'אק היה שם העט של הנריק גולדשמיט שחי בין השנים 1978-1942. הוא היה רופא, סופר ומחנך יהודי שחי בפולין. הוא ניהל בית יתומים דמוקרטי שסופח לגטו ורשה עם פרוץ מלחמת העולם השנייה. ב-5 באוגוסט 1942, הגיעו הנאצים כדי לאסוף את חניכיו למחנות ההשמדה. קורצ'אק, שהיה חבר של אנשים רבים בעלי השפעה, היה בר מזל וניתנה לו האפשרות להנצל, אך הוא סרב בתוקף ובחר להמשיך בדרכם של חניכיו לטרבלינקה. עד שהגיעו לשם, עשה קורצ'אק שימוש בכשרונו האדיר; הוא סיפר סיפורים ושכנע את הילדים כי הם בדרך לטיול.

כדי שנוכל להשיג את החלומות שלנו, אנחנו חייבים להיות בעלי חזון ומטרה מדוייקת. כדי להגשים חלום, אסור להתפשר בשום קנה מידה. צריך להביט לו מידי בעיניים, ללמוד אותו ולהכיר בו. ההבנה וההכרה בחלום שלך הופכת אותו ל"מדיד" כאשר המטרות שלנו הופכות לצעדים מדידים, אנו יכולים לראות ביתר בהירות את הדרך כדי להגיע ליעד.

פעולה מומלצת: עצמו עיניכם בסוף של יום ודמיינו את החיים שלכם כפי שהייתם רוצים אותם. נסו להסתכל על המציאות מנקודת מבט של ילד, שכל הדרכים עוד פתוחות לפניו. צרו חזון למטרות שלכם וחלקו אותן לפעולות קטנות. למשל: "יש לי חלום לקנות ג'יפ" - חשבו על הג'יפ מידי ערב, תוך תכנון הכוונות שלכם והפעולות שתבצעו ביום למחרת כדי להשיג אותו: תכנון כלכלי, השגת הלוואה, מציאת עבודה נוספת, מכירת דברים קיימים ועוד מגוון רעיונות שהחלום יביא עימו.

 

"אושר עילאי בחיים הוא להיות נאהב בזכות עצמך, או יותר נכון- להיות נאהב למרות עצמך" (ויקטור הוגו).


קצת עליו: ויקטור מארי הוגו חי בין השנים 1802- 1885 בצרפת והיה משורר, סופר, מחזאי ופוליטיקאי מחונן. בין ספריו הגדולים, הוגו נודע בעיקר בשל ספריו "הגיבן מנוטרדאם" ו"עלובי החיים". גדולתו ניחנה גם בתחומי היצירה שאינה בכתיבה - הוא השאיר רישומים אדריכליים אדירים ששימשו בימים כחלק מהתחייה הגותית בצרפת של המאה ה-19.

האושר בא מתוך הבנה פנימית  וקבלה של החיים כמו שהם. באופן די ברור, כאשר התנאים טובים קל יותר לקבל את החיים ולחוש מאושרים, אך תחושת אושר אמיתית תיתכן גם במציאות חיים לא קלה. גם פה, לאמת יש חשיבות עצומה בהרגשת האושר. ראייה נכונה ופרספרקטיבה ראויה על החיים, פותחת אותם ליופיים האמיתי.

פעולה מומלצת: להבין שאושר הוא בחירה. בכל החלטה מולה אתם עומדים נסו לחשוב: "איך ההחלטה הזו יכולה לעשות אותי מאושר יותר?"

 

"כל כך הרבה ניתן לי בחיים, עד כי אין לי זמן להרהר על מה שלא" (הלן קלר)


קצת עליה: הלן אדמס קלר, חיה בין השנים 1880-1968 באלבמה שבארה"ב. הייתה סופרת מוכשרת ביותר. כשהייתה בת 19, חלתה ואיבדה את ראייתה ושמיעתה. מאוחר יותר, הפכה קלר לפעילה חברתית נמרצת מאוד למען האדם הנכה. פעילותה התרבותית הייתה כה משמעותית עבור החברה האמריקאית, עד כי בשנת 1964 היא קיבלה את "מדליית החירות הנשיאותית" מלינדון ג'ונסון - זהו עיטור הגבורה האזרחי הגבוה והחשוב ביותר בארה"ב.

בני האדם נוטים להתעסק בצרות שלהם וממעטים להתעמק בברכות. כאשר הזמן משכיל לפתוח את עינינו על תמורות שבחיים שלנו, אנו מסוגלים לפתוח את הלב ולהפנים את השלל הרחב שקיבלנו. דווקא בחורה כמו הלן קלר, שאיבדה את חוש הראיה והשמיעה בגיל בו ידעה להבין את חשיבותם ולזכור את חיונותם, מרגשת באומרה משפט שכזה. היא איבדה כמעט הכל, אך למדה להסתכל על החיים דרך ליבה ולא דרך עיניה. קלר איבדה דברים, אך גם זכתה בדברים באותה עת בדיוק. זכייתה הגדולה היא הערכת החיים והכרת התודה לחיים שמעניקים להם את השלווה והתקווה.

פעולה מומולצת: בכל פעם שאתם מוצאים את עצמכם לפני התלוננות על דבר מה, נסו להתמקד במשהו שאתם אסירי תודה עליו. עשו לכם מנהג בו אתם הופכים את צרותיכם לתודעה של שפע.

 

מקור: שבולת שועלי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.