print header

כיצד להגן על היקרים לכם 24 שעות ביממה

מעשה בקשיש בן 70, החי בגפו בראשון לציון. אותו קשיש דאג לעצמו וחי לבדו. הסיפור מתחיל ביום רגיל, לפני מספר שנים, כאשר שכנו של הזקן הבחין כי לא ראה אותו במשך יומיים, מאז שנסע לבית החולים. הוא התקשר לבית החולים, מודאג, רק כדי להתבשר ששכנו שהה שם שעתיים בלבד לפני שעזב. השכן הנאמן המשיך לנסות ולמצוא את השכן המבוגר, אך ללא הצלחה. בסופו של דבר, הוא החליט להתקשר למשטרת ראשון לציון. השוטרים, לאחר שבדקו עם משטרת הגבולות, הבינו כי הקשיש נמצא עדיין בישראל, והחליטו לחפש בדירתו. כוח משטרתי איחד כוחות עם קבוצה של כבאים, וביחד פרצו לביתו והחלו לחפש בו. במהרה שמעו הם קול חלוש מאוד מכיוון השירותים. לאחר שפרצו את הדלת, גילו בפנים את הקשיש, אשר ננעל בתוך חדר השירותים שלו במשך לא פחות משלושה עד ארבעה ימים. השוטרים והכבאים ההמומים דיווחו כי לא היו לו אוכל או שתייה, וכי היו המומים לגלות ששרד את הזמן הזה. הזקן ניצל בזכות שכנו.

בעידן זה, שבו תוחלת החיים הממוצעת עולה לאיטה, אחוז הגברים והנשים הזקנים באוכלוסיה הולך וגואה.  כיום, אחוז הגברים ונשים באוכלוסיית ישראל מעל גיל 65 הוא כ 12% וגדל בקצב מהיר מאוד.  כ25% מאלה חיים לבדם, ו46% חיים רק עם בן זוג קשיש נוסף. רוב מוחץ של בעלי גיל הזהב יעדיפו להמשיך לחיות בביתם עד מותם, ולא להישלח לבית אבות לא מוכר לשכון עם זרים בני גילם. העובדה הזו מציבה לעיתים רבות את דור ילדיהם בפני בעיה. כיצד לדאוג לאב או לאם המזדקנים, לשמור על בריאותם ולטפל בהם? לילדיהם יש התחייבויות לעבודה ולצאצאיהם, ולא תמיד יש את הזמן לבלות כל יום בבית ההורה הזקן.

קשה מאוד לדור הזה, הנתקע בין דאגה להורים ודאגה לילדים, שגם הם מצריכים דאגה והגנה, במיוחד בגיל הצעיר יותר. ילדים מאבדים דרכם, משוטטים לתוך אזורים עירוניים מסוכנים, נופלים ונפצעים, או נתקעים במקומות שוממים אליהם הגיעו כחלק מ'הרפתקה'.  כל זאת בזמן שההורה המודאג יושב בבית בלי מושג. כך אנו מתרוצצים בין דאגה לדור הקודם ודאגה לדור הבא, תמיד חוששים שיקרה הגרוע מכל. חלקנו עושים שימוש בפלאפונים, אך לא לכל ילד או זקן יש אחד, לא בכל מקום יש קליטה ולעיתים פשוט ישברו או תיגמר הסוללה.

 

אופציה אחת לטיפול בהורה המזדקן היא לשכור מטפל. אך זהו רק חצי פיתרון, משום שהמטפל לא תמיד שם, וכשהזקן נופל באמבט והוא לא שם, לא יעזור כי יגיע יום אחר כך, כשכבר עלול להיות מאוחר מדי. בנוסף, לא תמיד ירצה הזקן בנוכחות נוספת בביתו. הגרועה מכל היא האפשרות של התקף לב, משום שכאשר הוא מתרחש, לאדם החווה אותו יש במקרים רבים שניות מעטות לשלוח מסר מצוקה, אם בכלל. ואם ימצא לבד, רבים הסיכויים כי לא יחזיק מעמד עד שמישהו יבוא ויבהיל אותו לבית החולים.

אופציה המכסה את שני הדורות, ואשר השימוש בה הופך לסטנדרט עולמי, היא השימוש בלחצן מצוקה.

 

לחצן מצוקה הוא כפתור אשר, כאשר נלחץ, משדר קריאת מצוקה למוקד אשר נמצא דרוך 24 שעות ביממה, ומשגר עזרה מיידית למיקומו של הלוחץ. עקב הביקוש הגובר ללחצנים, אשר מהווים כיסוי אוטומוטי של האדם ברוב המצבים, נעשו פיתוחים טכנולוגיים רבים אשר שכללו את השימוש בלחצני המצוקה. כיום, לחצני מצוקה יכולים, בנוסף לשליחת מסר למוקד, ובאותו הזמן, לשלוח הודעת סמס לקרוב משפחה, אשר ידע מיד כי יש מקרה חירום, במקום לגלות מאוחר יותר מהמוקד. לחצני מצוקה ישנים היו מותקנים כלחצנים במקום כלשהו בבית, וכך לא היו שמישים מחוץ לו. אך לחצני המצוקה המתקדמים של היום יכולים להיענד סביב הצוואר, ועובדים בצורה אלחוטית. הקשיש או הילד יכולים לענוד את הלחצן סביב צווארים כתליון קטן, ובכך להבטיח שלא יאבד ולא ישבר.  הלחצנים יכולים לבוא גם בדמות שעון או שלט, ורובם אטומים למים כדי להבטיח שלא יתקלקלו אם נפל האדם באמבטיה.

 

כאשר הילד או הזקן עונדים את כפתור מצוקה, הם לעולם אינם יוצאים מטווח העזרה, לא משנה היכן יהיו.

פיתוח נוסף בתחום לחצני המצוקה כיום הוא היכולת לעשות שימוש בכפתור לא רק לשלוח מסר כללי, אלא ממש לפתוח ערוץ דיבור עם המוקד. הזקן או הילד, לאחר שלחצו על הכפתור, יכולים לעשות שימוש ממשי בכפתור כטלפון, ולדבר ישירות עם המוקד, לתאר את מצבם ולהעביר מידע חשוב אשר יעזור למוקד לבוא ביעילות לעזרתם. גם הביטוח הלאומי הכיר בלחצן המצוקה כאמצעי חיוני לביטחון אוכלוסיות מסוימות, ובמקרים רבים מממן חלק מהעלות.
אם אתם מוצאים עצמכם דואגים לקרוב משפחה מזדקן או לילדיכם, חישבו על השימוש בלחצן מצוקה, כך שתדעו שלעולם לא יהיו הם במצב בו לא יוכלו לקרוא לעזרה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.