print header

8 מיתוסים שגויים על מוטיבציה שפוגעים בכם

 מוטיבציה היא משהו שכולנו רוצים לפתח וליהנות ממנו כי יש לה קשר הדוק לאפשרות שלנו להגשים יעדים מסוימים, לזכות בהתפתחות אישית והצלחה בתחומים שונים. אך מה שעל הנייר אמור להיות פשוט הרבה פעמים מתגלה כאתגר נפשי לא קל, ובמקרים רבים אנחנו מוצאים את עצמנו עם חלומות גדולים ומעט משאבים או רצון להגשים אותם. יש לכך סיבות רבות ואחת מהן היא המיתוסים הרבים, שאולי גרמו לכם להאמין בדברים שגויים בקשר למוטיבציה והיכולות שלכם לעורר את עצמכם ואנשים סביבכם לפעולה. היום אנחנו נגלה לכם את האמת שמאחורי 8 מהם כדי שתוכלו להבין באמת מה משפיע על הרצון שלכם להצליח ואיך עושים זאת, וגם כיצד להניע אנשים מסביבכם בצורה טובה יותר.
 
1. "כסף הוא מעורר המוטיבציה הטוב ביותר"
מסיבות ברורות כסף הוא אכן כלי חזק לפיתוח מוטיבציה, אך יש רבים שחושבים בטעות שהוא החזק ביותר ושכאשר הוא קיים וישנו אין משמעות לשום דבר אחר. קחו למשל אדם שרוצה להתקדם בעבודה ויודע שכדי לקבל העלאה בשכר עליו לעמוד ביעדי תפוקה מסוימים. אם הוא לא באמת אוהב את העבודה שלו הוא לעולם לא יצליח להגיע ליעד הזה בלי לפגוע משמעותית בתחושת האושר ובסיפוק ממה שהוא עושה. גם אם בדרך נס הוא יגיע אל היעד שלו, השחיקה שהוא יעבור בדרך תמנע ממנו ליהנות באמת מהכסף שהוא הרוויח ולתרגם אותו לסיפוק אמיתי, שבלעדיו הסיכוי להצליח לגייס מוטיבציה וכוח רצון לפעולה במקרים דומים בעתיד נפגע קשות. מחקרים שבחנו את הנושא באופן רחב גילו שאנשים אשר עיקר המוטיבציה שלהם קשורה להישגים כלכליים סבלו מפגיעות שונות בבריאות הנפשית שלהם. כדי להימנע מהטעות הזאת, עליכם לנסות להתמקד בגורמים מעוררי מוטיבציה הקשורים ברבדים העמוקים של מי שאתם באמת. זה בסדר אם לפעמים כסף יספק לכם רצון להגיע למטרות כאלו ואחרות, אך הוא לא הכלי הטוב, החזק והבטוח ביותר בשום פנים ואופן. 
 
מיתוסי מוטיבציה: אישה עם שטרות כסף ביד

2. "מי שחכם לא צריך מוטיבציה"

חוכמה והצלחה הם שני דברים שאנחנו נוטים לקשר זה בזה ואין ספק שיש הצדקה לכך, אך אינטליגנציה גבוהה היא ממש לא תכונה שמבטיחה הישגים גדולים. מי שחושב אחרת, נותן לעצמו או לסביבה שלו הנחות לא מוצדקות שגורמות יותר נזק מתועלת. הפסיכולוג לואיס טרמן חקר את התחום הזה באופן מקיף במסגרת המחקר המתמשך הארוך ביותר בעולם הפסיכולוגיה נכון להיום, שהחל כבר בשנת 1921. בחינת משתתפי המחקר לאורך השנים הראתה שמספר רב של ילדים שאובחנו כבעלי אינטליגנציה גבוהה מאוד בצעירותם, לא עשו שום דבר יוצא דופן עם חייהם בחלוף השנים ולא הגיעו להישגים מרשימים במיוחד. אז אל תחשבו לרגע שמידת ההשכלה הרשמית שלכם או של מישהו שיקר לכם מונעת מכם להצליח במשהו, או שיכולות מנטליות כאלו ואחרות מעניקות משהו באופן אוטומטי רק בזכות עצמן.

3. "לדמיין הצלחה במחשבות עוזר לה להפוך למציאות"

המיתוס הזה נולד, באופן חלקי, בשל ספרי עזרה עצמית שונים, כשהמשמעות שלו פשוטה למדי - לדמיין את עצמכם משיגים את המטרות שלכם יעזור להן להתגשם.  בחלק מהמקרים זה אולי נכון, אך במקביל המחשבות האלו עלולות להזיק - זה מה שקורה במיוחד אם אדם מדמיין את עצמו מצליח ללא שום מחשבה על הדרך שעליו לעשות, והוא רק רואה את התוצאה הסופית בלי המאמץ שנחוץ בדרך. השיטה הנכונה יותר היא מורכבת מעט יותר מזו שאליה מטיף המיתוס הזה, והיא כלל לא קשה בהרבה ממנה, פשוט יותר מאתגרת. במקום לדמיין את עצמכם כבר אחרי ירידה משמעותית במשקל - שהיא לצורך הדוגמה היעד אליו אתם שואפים - נסו לדמיין את עצמכם קודם כל קונים אוכל בריא יותר בסופר, מבשלים יותר מאכלים בבית ומוצאים דרך לספק בצורה בריאה יותר חשקים מזיקים שונים לאוכל מתוק או שמן. 
מיתוסי מוטיבציה: אישה מביטה בתמונה

4. "ככל שהפרס גדול יותר, כך המוטיבציה גבוהה יותר"

בדומה למיתוס הראשון שתואר, גם במקרים שבהם אתם מציעים לאחרים או שאחרים מציעים לכם פרס גדול מתוך צפייה לעורר מוטיבציה גבוהה - התוצאה הרצויה לא תמיד תגיע. מחקרים פסיכולוגיים שנערכו בעבר חשפו שכאשר לא עושים בהם שימוש חכם, פרסים גדולים ותגמולים מנופחים לפעמים דווקא משיגים את התוצאה ההפוכה מהרצוי; זה נכון במיוחד במקרים שבהם לאדם מוצע תגמול גדול עבור משהו שכבר יש לו מוטיבציה לעשות מסיבות אחרות. ה"פרס" החריג במקרים שכאלו עלול לשתק אנשים ולפגוע במוטיבציה שלהם. אם לאדם כלל אין מוטיבציה לעשות משהו אז פרס גדול כן עשוי לעזור להניע אותו, אך זו לא שיטה שאתם יכולים לסמוך עליה לאורך זמן, בטח שלא אם אתם חושבים להפעיל אותה כלפי עצמכם כדי לעשות דברים שאין לכם רצון לעשות.

5. "פחד מעורר מוטיבציה"

אם אתם הורים לילדים קטנים בוודאי ניסיתם לא פעם להשתמש בפחד כגורם לשיפור המוטיבציה שלהם. זה עבד לכם בפעם הראשונה? סביר להניח שכן. זה אולי הצליח בפעם השנייה, אבל בעשירית כנראה שכבר קצת פחות, וגם סביר להניח ששמתם לב לכך שהכלי הזה לא משפר את המוטיבציה לאורך זמן, אלא רק באופן נקודתי. במקביל, סיבה נוספת לכך שהמחשבה שפחד מעורר מוטיבציה היא למעשה מיתוס, קשורה לעובדה שבסופו של דבר - רק לעיתים רחוקות פחד מוביל להצלחה אמיתית. ברגע שאדם השלים את המשימה שעמדה מולו באופן הבסיסי ביותר רק בגלל שהוא ירא מההשלכות אם לא יעשה כך, הוא יחזור לאחר מכן בחזרה לדרכיו הישנות. למשל, ילד שיסדר את החדר רק בגלל שחושש מעונש, כנראה יעשה את העבודה רק עד לרמה הכי נמוכה שעונה על הציפיות של ההורים שלו, ולא ירגיש שום צורך לעשות זאת שוב לבד בעתיד. אמנם אי אפשר להיפטר לחלוטין מההרגל של שימוש בפחד כגורם ליצירת מוטיבציה בעצמכם או באחרים, אך תגמולים וחיזוקים חיוביים הם כלים שיכולים לעזור באופן הרבה יותר אמין ומתמשך, ורק בעזרתם אפשר ליצור מוטיבציה אמיתית. 
מיתוסי מוטיבציה: גבר על גשר עץ מעל עיר

6. "הכי חשוב זה לנסות"

נסו לחשוב לרגע על הפעם האחרונה שניסיתם לעשות משהו קשה… האם מהרגע שהתחלתם בו הרגשתם צורך לבצע אותו על הצד הטוב ביותר? או שרק רציתם לסיים עם הכל כדי לצאת ידי חובה ולעבור הלאה? ההתנהגות העדיפה היא כמובן הראשונה, אך אם אנשים מסביבכם כל הזמן אומרים לכם "העיקר שתנסו", "מה יש לכם להפסיד", "תנו לזה צ'אנס" - יש סיכוי שתיישמו דווקא את הגישה השנייה, של לצאת ידי חובה. החשיבות של המאמץ לעשות דבר מה היא אמנם אמיתית ולא מעורערת, אך ככלי ליצירת מוטיבציה בכם ובאחרים יש בה בעיות רבות. אדם שרק מנסה משהו ולא באמת מגדיר לעצמו יעדים ברורים להצלחה, הוא לא ממש בעל מוטיבציה להצליח, אלא יכול להיות שהוא בעצם פועל על פי היגיון תת מודע הפוטר אותו מהאחריות להצלחה אמיתית - בבחינת "רציתי לנסות לעשות משהו וניסיתי, עכשיו סיימתי להתאמץ כי עשיתי את שלי".  

7. "כוח רצון הוא הדבר היחיד שצריך כדי לעמוד ביעדים"

כוח רצון ומוטיבציה הם שני דברים שונים שאנשים נוטים לבלבל ביניהם. לפעמים אנחנו חושבים שרק כוח רצון נחוץ כדי להשיג את המטרות שלנו - וזה טוב, אך לפעמים הוא גם מסוגל להיות גורם שלילי שתוקע אותנו במקום. לכן, אם אתם רוצים לעורר בעצמכם ובאחרים מוטיבציה, אל תתמקדו רק בשיפור כוח הרצון ותרגישו תסכול כאשר אתם לא מצליחים לעורר אותו. נסו במקום זאת לראות מה חוסם את כוח הרצון או מפנה אותו למקומות לא רצויים - זה יכול להיות מכשולים שונים, הסחות דעת, בעיות קודמות שיש לפתור וכדומה. בכל מקרה, למרות הבסיס השגוי של המיתוס הזה, בהחלט יש חשיבות לכוח רצון כאשר אתם או אנשים בסביבתכם רוצים להגיע ליעדים שונים ואם אתם מרגישים שאתם צריכים לחזק אותו כדאי שתצפו בסרטון שבקישור הזה.
מיתוסי מוטיבציה: אישה מתלבטת בין ממתקים לירקות

8. "צריך לחכות לסוג המוטיבציה הנכון"

לפעמים יש לנו מזל ואנחנו מקבלים השראה לעשות דבר מה,  או שיש בנו פרץ של יצירתיות שמעניק לנו מוטיבציה לעשות משהו שכבר הרבה זמן חשבנו עליו כמו לצייר ציור, לשתול פרחים בגינה או לבצע דבר מה בבית. זה נפלא כאשר זה קורה, אבל זו טעות גדולה לחכות כל הזמן לרגעים המסוימים האלו ולהסתמך עליהם. לפעמים, למעשה ברוב המקרים, סוג המוטיבציה הנכון לא מגיע כשאנחנו צריכים אותו, והוא מתעורר רק כאשר אנחנו כבר עמוק בתוך עשייה כלשהיא. אם אתם מרגישים תקועים בתחום מסוים שקשור ליעד שלכם, נסו לכתוב לעצמכם תוכנית עבודה מסודרת להתמודדות עם הקושי, או השתדלו להתקדם בדרך אחרת. לחכות זה כמעט ואף פעם לא דבר שכדאי לעשות בזמן שאתם רודפים אחרי חלומות, אלא אם אתם שחוקים לחלוטין ממאמץ, ובמקרה שכזה כדאי לכם לבדוק היטב מה עשיתם שגרם לכם להגיע למצב שכזה, ולאחר שאתם מגיעים למסקנות גם לשנות את התנהלותכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.