print header

יפויי כוח מתמשך: כלי משפטי יקר ערך שחוסך הרבה עוגמת הנפש

 אחד הנושאים שהכי מטרידים את האוכלוסייה בגיל השלישי הוא החשש מלהוות נטל ומעמסה על משפחתם בשלבים המתקדמים של חייהם. הרי הנחת היסוד היא שההורה אמור לדאוג לילדיו, ולא ההפך, לכן גם לעת זקנה אנו רוצים לאפשר לבני משפחתנו לחיות את חייהם ולא להוות נטל. הרי הסיפוק הכי גדול שלנו כהורים מגיע כשהבן או הבת מאושרים ושמחים. אך עם יד על הלב, סביר להניח שיצא לכם לעצור לרגע ולחשוב מי ידאג לכם כאשר אתם לא תהיו מסוגלים לכך, במיוחד עכשיו בתקופת הקורונה. התשובה לרוב די ברורה, סביר להניח שהילדים יחליפו אתכם בתפקיד המבוגר האחראי . אך מה יקרה אם הילדים ירצו לעזור אבל לא באמת יוכלו?

מה יקרה אם הילדים ירצו לעזור אך לא באמת יוכלו?

צריך להודות באמת, לא תמיד יש לנו שליטה על החיים ולא תמיד נהיה חזקים ועצמאים. בעקבות ההבנה הזאת ולאור האתגרים והפחדים שהעלתה מחלת הקורונה, נושאים כמו צוואות וירושות מקבלים יותר תשומת לב, וחשוב שגם אתם תדעו שאם לא תתנו את הדעת לגבי העתיד בנושא כה חשוב, אתם עלולים לדון אותם לתסכול ובירוקרטיה מיותרת. אז לא נעים לשאול, אבל חשבתם מה יקרה כאשר כבר לא תוכלו לקבל החלטות קריטיות? הסיפור שלפניכם יעזור לכם להבין כמה חשוב לעשות זאת...
 
ייפוי כוח מתמשך: ידיים של אישה מבוגרת

"אימא הפכה מאישה עצמאית לאדם סיעודי שתלוי באחרים"

עורכת הדין גיתית דבש מספרת: לאחרונה פנה אלי דן וסיפר לי כי אימו אשר נושקת לגיל 62, אישה נמרצת, עובדת, שדואגת לעצמה וששומרת על אורח חיים בריא, עברה במפתיע אירוע מוחי. באותו יום היא הפכה מאישה עצמאית לאדם תלותי וסיעודי. כצעד ראשון להתמודדות עם המצב החדש פנה דן לסניף הבנק של אימו בבקשה למשוך כסף מחשבונה על מנת לדאוג למחייתה. להפתעתו הוא התבשר כי בחשבון הבנק יש החזרי הלוואות ותוכנית חיסכון בסך מצטבר של 6,000₪.
 
כתגובה מידית ביקש הבן לעצור את הוראת הקבע לתכנית החיסכון, וזאת בכדי לשמור על ההכנסה המועטה מקצבת הנכות שאמו מקבלת מביטוח לאומי. לכאורה מדובר בבקשה פשוטה ולגיטימית אך למרבה הצער, דן כלקוח נתקל בסירוב עיקש לביצוע הפעולה ממנהלי הבנק. הבנק דרש ממנו להמציא אישור מבית המשפט המאשר לבנק את ביצוע הפעולה מדן ולא מאימו.
 
לדן לא הייתה ברירה אלא להמציא לבנק את דרישתו ולצורך כך הוא עבר דרך ארוכה ומייגעת. בהתחלה הוא נדרש לספק אישור של בית משפט לשחרור הכספים - שאותו הגיש דרך עו”ד, לאחר מכן מועברת הבקשה לאפוטרופוס הכללי, שברוב המקרים מבקש להמציא מסמכים רבים כדי לאשר את מצבו הבריאותי והכספי של אותו אדם מוגבל. לאחר כל התהליך  הזה של איסוף מסמכים ושליחתם, האפוטרופוס מגיב לבית המשפט ורק אז בית המשפט נותן את החלטתו.
ייפוי כוח מתמשך: עבודה עם ניירת
"בסופו של יום הוא קיבל את האישור המיוחל אך הנזק שנעשה בתקופה הזו גדול יותר מעוגמת הנפש", מסכמת עורכת הדין דבש המתמחה בנושא צוואות ויפויי כוח מתמשך. "בפרק הזמן בו המתינה המשפחה לאישור המשפטי, הוראות הקבע מחשבון האם המשיכו להיגבות חודש בחודשו, החשבון צבר גירעון ודן ואחיו נאלצו לכלכל את אימם מכיסם הפרטי ובנוסף לשלם חובות וריביות לבנק."

אז מה ניתן לעשות על מנת למנוע את עוגמת הנפש?

באופן פשוט ומוכר, רוב ההורים בונים על כך שילדיהם יתמנו לאפוטרופוסים עבורם בעת הצורך וכך יקבלו שליטה ואפשרות לקבל החלטות גורליות בכל הנושאים החשובים באמת. חשיבה זו, כמו המחשבה 'לי זה לא יקרה', היא מיושנת ומוטעית - הגיע הזמן ליצור מודעות מתקנת בנושא. גיתית דבש מדגישה שחשוב לדעת ולזכור: קביעת אפוטרופסות היא תהליך ארוך, מייגע ולא יעיל, המינוי נעשה ללא דיון בבית משפט אלא על סמך מסמך רפואי בלבד. כמו כן, רבים לא חושבים על כך, אבל כאשר אדם מוגבל, הוא לא יכול להביע את עצמו ואין לו כל מעורבות בתהליך קביעת אפוטרופסות, שיכול להימשך מספר חודשים בקלות, וגם אחרי שהוא הסתיים המינוי הינו לשנה אחת בלבד!
 
בשורה התחתונה אדם עם מוגבלות לא שותף כלל להחלטה אם ימנו לו אפוטרופוס ומי יהיה האפוטרופוס שלו.
 
אז כיצד תקבלו שליטה וחופש מוחלט לטיפול בעתידכם? התשובה היא יפויי כוח מתמשך
יפויי כוח מתמשך הוא טרנד חדש שהשימוש בו הולך וגובר, והוא מאפשר לכם לקבוע כיצד יראו חייכם בעתיד, כאשר תגיעו למצב שבו לא תהיו מסוגלים לקבל החלטות או לנהל את ענייניכם. במקרה כזה, אם דאגתם שיהיה לכם יפויי כוח מתמשך, אתם ורק אתם תבחרו מי יפעל בשמכם ועבורכם בתחומים השונים שנוגעים לחייכם כשיהיה בכך צורך. במסגרת יפויי הכוח המתמשך יכול אדם לקבוע מראש הנחיות למיופה הכוח, כמו כיצד לנהוג ואילו החלטות לקבל, והוא גם יכול לבחור להשאיר למיופה הכוח את שיקול הדעת המלא בקבלת ההחלטות.

מה הילדים והמשפחה שלכם מרוויחים?

  • הנחיות ברורות בנוגע לטיפול בכם, ברכושכם ובכספכם.
  • הימנעות ממחלוקות אפשריות בין האחים ובני משפחה אחרים.
  • מניעת תהליך משפטי ארוך ומסורבל מול האפוטרופוס הכללי.
  • חסכון הוצאת כספים מיותרת של ילדיכם בבתי המשפט ומול גופי המדינה.
  • וגם אתם כמובן מרוויחים! תוכלו ליהנות משקט נפשי גם בתקופות לא קלות, ותדעו שגם בזמן קריטי, הדאגה לעניינים שלכם תמצא את דרכה לידיים הנכונות ויחסי המשפחה יישמרו בריאים וטובים.
לסיכום, אם קראתם עד לכאן ויפויי כוח מתמשך הוא משהו שרלוונטי עבורכם ועבור המשפחה שלכם, עורכת הדין גיתית דבש מציעה בתקופה הרגישה הזו ייעוץ ראשוני ללא עלות - גם בזום אם יש צורך. מוזמנים ליצור קשר:
 
מעוניינים להתייעץ עם עו"ד דבש לגבי ייפוי כוח מתמשך? מלאו פרטיכם:
 

 
בלחיצתך שלח הינך מאשר להעביר את הפרטים לעו"ד גיתית דבש
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.