print header

מחקר חדש גילה: גלולות נגד היריון פוגעות ביכולת לקרוא אנשים

 אמצעים שונים למניעת היריון שנועדו לנשים הם מוצרים פופולאריים מאוד כמעט בכל העולם, בערך מאז שהחלו בפיתוחם באמצע המאה ה-20. בארצות הברית בלבד, כ-60% מן הנשים בגילאי הפוריות משתמשות באמצעים הללו, הכוללים התקנים תוך רחמיים כאלו ואחרים, והליכי קשירת חצוצרות, אך מעל לכולם בולטת בתפוצתה הגלולה למניעת היריון. על אף שמיליוני נשים מכל רחבי העולם משתמשות בהן, עדיין כדאי לדעת שהגלולות הללו מגיעות לצד כמה וכמה תופעות לוואי – פיזיות ורגשיות כאחת. בעבר נערכו מספר בדיקות בנושא, ובמחקר חדש שנערך לאחרונה התגלה שלגלולה תופעת לוואי נוספת שלא הייתה ידועה עד היום: היא גורמת להפרעה בכושר השיפוט של מצבים חברתיים. אז מה זה בעצם אומר, מדוע זה מתרחש ומה אתן צריכות לדעת על זה? כל זאת ועוד בכתבה הבאה.

השפעת גלולות נגד היריון על זיהוי רגשי: חפיסת גלולות נגד הריון

המחקר שמצא: גלולות נגד היריון פוגעות ביכולת לקרוא אנשים ולהבין מצבים חברתיים

במחקר שפורסם בחודש פברואר 2019 ונערך על ידי חוקרים מהאוניברסיטאות רוסטוק וגרייפסואלד שבגרמניה, נבדקו שתי קבוצות של נשים: הראשונה כללה 42 משתתפות שנטלו גלולות נגד היריון ובשנייה 53 שלא השתמשו בהן. על כל אחת מהנשים בכל קבוצה הוטלה המשימה להתבונן במספר תמונות של פרצופים ולזהות מתוכן הבעות רגשיות מורכבות, שבדרך כלל לא מאוד גלויות לעין.

ד"ר אלכסנדר לישקה, פסיכולוג התנסותי ואחראי המחקר, מסביר שהבעות הפנים שהראו החוקרים לנבדקות לא כללו רגשות פשוטים, כמו לדוגמה פחד או כעס, אלא כאלו שהם מעט יותר מורכבים לפענוח – כמו גאווה או זלזול, כך שהוצב פה אתגר מסוים. תוצאות המחקר הצביעו בפשטות על כך שבממוצע, הנשים שהעידו כי הן נוטלות גלולות נגד היריון קיבלו תוצאות נמוכות יותר ב-10% במבחן זיהוי הרגשות המורכבים מאשר נשים שלא השתמשו בהן. הממצא הזה היה נכון בנוגע לזיהוי רגשות חיוביים ושלילים כאחד, ולא הושפע מסוג הגלולות שנטלו הנחקרות או ממועדי המחזור של הנשים שלא עשו בהן שימוש.

השפעת גלולות נגד היריון על זיהוי רגשי: גלולה נגד היריון מונחת על לוח שנה ולצידה חפיסת הגלולות

 

מה הן משמעויות הממצאים  

זיהוי רגשי הוא חלק חשוב מאוד מן הדרך שבה אנחנו נקשרים לאחרים ומתקשרים עימם, ועל כן ממצאי המחקר יכולים להצביע על כך שעלולה להיות לקות מסוימת בדרך שבה נשים שנוטלות גלולות נגד היריון מקיימות מערכות יחסים ויוצרות קשרים חברתיים. "אם ישנה איזושהי נטייה או קריאה לא נכונה של רגשות שמשפיעה על תגובתנו לאחרים", אומרת ד"ר קת'רין מונק, פרופסור לפסיכולוגיה רפואית באוניברסיטת קולומביה שבארה"ב, "אז תגובתנו עלולה להיות לקויה, לא אמפטית או מתגוננת יתר על המידה".

כך לדוגמה, אם אנחנו לא מסוגלים לפרש במדויק האם אדם מסוים מביע כלפינו זלזול או לא – אנחנו עלולים לראות ולחוש דבר מה שאינו באמת קיים, ולהגיב בהתגוננות שלא לצורך. פירוש מוטעה שכזה לרגשות יכול לגרום למשברים ולחיכוכים עם סביבתנו החברתית, מדגישה ד"ר מונק.

אז מדוע השפעה שכזו מתרחשת?

כדי לנסות ולשער מדוע נמצא כי השפעה שכזו מתרחשת, כדאי ראשית להבין כיצד עובד מוחנו בכל מה שקשור להורמון הנשי אסטרוגן, אותן גלולות נגד היריון מכילות. באזורים שונים במוחנו, כמו למשל בהיפוקמפוס, ישנם קולטנים שתפקידם לקלוט את האסטרוגנים, המיוצרים באופן טבעי בגוף האישה – כשברגע שמפגש כזה קורה, הקולטן נצמד להורמון וגורם לו לנשוא בתוכו תכונות חשובות המשפיעות על תפקוד המוח וקשורות ליכולות זיכרון וללמידה. השערת החוקרים היא שכאשר אותם קולטנים נצמדים לאסטרוגנים שאינם טבעיים – כלומר כאלו שנוצרו על ידי אדם והוחדרו לגוף על ידי גלולה, אותם אזורי מוח שצריכים להיות מושפעים מהם לא מתפקדים ראוי.

באופן כללי יש לומר כי ידוע שהורמונים הם דבר עוצמתי במיוחד, שיכול להשפיע באופן משמעותי על מצב רוחנו, התנהגותנו ועל הדרך שבה מוחנו מתפקד; כך למשל מינונים גבוהים של אסטרוגן בגוף מקושרים לתנודות במצב הרוח ולתחושת לחץ, בעוד שרמות נמוכות של פרוגסטרון, הורמון נשי נוסף, מובילות לדיכאון וחרדה. עם זאת – בכל מה שקשור לגלולות נגד היריון והשפעתן הישירה על מוחנו, הדעות חלוקות. "ישנם מחקרים שמראים כי ניתן לקשר את נטילת הגלולות להופעת דכאון וחרדה, וישנם מחקרים שטוענים את ההיפך הגמור" אומרת ד"ר קנדי פרייזר, רופאה גניקולוגית ומיילדת.

ד"ר מונק מצידה טוענת שכאשר נשים נוטלות גלולות נגד היריון, הן מכניסות לגופן מקור חיצוני של אסטרוגן, מה שמעלה את השאלה כיצד אותו קולטן במוח שאמור לקלוט את ההורמונים מתמודד עם זה. כתשובה לשאלה זאת ניתן להביא למשל מחקר שפורסם בשנת 2016 שבו נעזרו בצילומי מוח, ובממצאיו זוהתה פעילות מופחתת של אזורי מוח מסוימים האחראים ליציבות הרגשית אצל נשים שנטלו גלולות נגד היריון בהשוואה לאלו שאינן.

השפעת גלולות נגד היריון על זיהוי רגשי: סליל דנ"א

לסיכום

לכל אישה, בין אם היא לוקחת גלולות נגד היריון ובין אם לא, כדאי להכיר את תוצאות המחקר הזה ולדעת כי לאמצעי המניעה הזה יכולות להיות גם תופעות לוואי הקשורות לתפקוד חברתי. אך על אף כל מה שנאמר, ועל אף שהעובדה שגלולות המבוססות על הורמונים עלולות להשפיע על התפקוד הקוגניטיבי לא מפתיעה את החוקרים, מומחי בריאות מסכימים שמחקר נוסף נדרש על מנת להבין לחלוטין כיצד בדיוק יש להן השפעה על הוויסות הרגשי ועל קריאת המצבים החברתיים. כמובן שחשוב להדגיש שלכל אישה זכות על גופה, ויש לתת לכל אחת את חופש הבחירה באיזה אמצעי כנגד היריון היא תשתמש, אם היא חפצה בכך.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.