print header

8 טיפים חשובים שכל אדם שמרכיב עדשות חייב להכיר

 עדשות מגע נהפכו למצרך בסיסי ולאחת המתנות הגדולות ביותר שאדם שאינו רואה טוב יכול לקבל. כ-130 מיליון איש מרחבי העולם שמרכיבים אותן מוכיחים שמדובר בהמצאה מהפכנית שמסוגלת לשפר חיים באופן משמעותי. סוד הקסם שבזכותו כבשו העדשות קהל כה רחב טמון ביתרונות שגלומים בהן, למשל, נוחיותן בעין, ביטול תלותיות במשקפיים מסורבלים, העלאת הבטחון העצמי על ידי הידמות לסביבה והשגת ראייה חדה על ידי הרכבתן ישירות על האישון. למרות שעדשות הן סוג של פלא קל לתחזוק שמשדרג חיים, יש אנשים שאינם יודעים איך להשתמש בהן נכון ולהפיק מהן את המיטב, לכן רכזנו עבורכם 8 טיפים מיוחדים ופחות מוכרים לניצול יעיל שלהן.
 
טיפים להתנהלות עם עדשות מגע: אישה שמה עדשה

1. השריית עדשות במים

רבים חושבים שמים הוא נוזל ניטרלי שאינו מזיק ולכן משתמשים בו כחומר להשריית העדשות, אך לפני שעושים זאת, כדאי לחשוב שנית. מתברר שמים יכולים להכיל מיקרואורגניזמים שעלולים לגרום לזיהום בעין, לכן מומחים ממליצים להימנע משימוש במים להשריית העדשות או מטפטוף מים עליהן. אם נוצר מגע, כדאי לשטוף את קופסת העדשות עם מים חמים אשר ישמידו מיקרואורגניזמים שאולי נכנסו לתוכה. 

2. חומרים שלא מומלצים לניקוי עדשה

בכל הקשור לנקיון העדשות, מומלץ להשתמש בתמיסת עדשות מורשית בלבד. לטובת מרכיבי העדשות שאין בקרבם תמיסה כזו ומחפשים חלופות ראויות, כדאי בכל מקרה להימנע משימוש בתמיסת עדשות ביתיות שאין לדעת את איכותן ואת מידת יעילותן, מרוק בשל היותו נוזל לא סטרילי, ומטיפות עיניים, כיוון שלא נועדו למטרה זו.

3. שפשוף עדשות

בעבר, טיפול בעדשות לקח זמן רב כיוון שהצריך התערבות אנושית שכללה את שפשופן לאחר השרייה בתמיסת ניקוי. בימינו, רוב תמיסות הניקוי חוסכות לנו זמן על ידי ביצוע שני שלבים אלו. עם זאת, מומלץ בכל זאת לנקות אותן בעדינות עם אצבע מדי פעם, כדי להגביר את רמת החיטוי שלהן ולשפר את פעולת הנוזל. רק היזהרו משפשוף חזק שעלול לקרוע אותן.

טיפים להתנהלות עם עדשות מגע: קופסת עדשות ותמיסת ניקוי

4. העברת תמיסה לבקבוק אחר

בקבוקי תמיסת ניקוי עלולים לפעמים להכביד, למשל, בעת טיסה לחו"ל. כדי להוריד את משקל התיק, אנשים מנסים להעביר מעט מן התמיסה לבקבוק אחר, קל יותר. מומחים ממליצים להימנע מהעברה כזו, כיוון שבקבוק אחר לא יהיה סטרילי ולכן יוריד את רמת נקיון העדשות ואת יעילותה של התמיסה. כדאי לציין כי חלק מהתמיסות מגיעות גם בבקבוקונים לנסיון שהם קלים לנשיאה, לכן כדאי לבדוק האם לתמיסה שלכם יש גרסה מוקטנת כזו, איתה תוכלו להיות ניידים.

5. ניקוי קופסת העדשות

רבים מקפידים על נקיון בסיסי של העדשות, אבל נוטים לשכוח מנקיון קופסת האחסון שלהן. בדרך כלל, לאחר שמרכיבים עדשות נהוג לסגור את הקופסה עם תמיסת עדשות ישנה עד להורדתן. מעשה כזה עלול להביא להיווצרות חיידקים בקופסה אשר יידבקו אל העדשות ברגע שנוריד אותן ונחזירן למקום. כדי למנוע מצב זה וכדי לשמור על הקופסה נקייה לא פחות מהעדשות, מומלץ לאחר הרכבת העדשות לנקות את הקופסה לפחות פעם בשבוע עם תמיסת ניקוי, לנגב אותה עם טישיו ולהשאיר אותה פתוחה לייבוש.

6. טיפול בעדשה ש"נתקעת" בעין

אחד הפחדים הגדולים ביותר של מרכיבי העדשות הוא שהעדשה "תיתקע" בעין, אבל הרשו לנו להרגיע אתכם - מצב שכזה לא יכול לקרות. עם זאת, התחושה שעוברת בנו כאשר אנו מוצאים את עצמנו נאבקים בעדשה ומתקשים להוציאה יכולה להיות מבעיתה, והיא נגרמת משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא כאשר יובש בעיניים, והשנייה היא עובי העדשה, כאשר ככל שהיא דקה יותר – כך היא תיצמד יותר לעין ויהיה יותר קשה להוציאה. אם אתם מרגישים שמקרה כזה מכה בכם, הירגעו ושימו טיפות עיניים או תמיסת השרייה ("סליין") שירטיבו את העיניים ויעזרו לעדשות לצאת בקלות.

טיפים להתנהלות עם עדשות מגע: טיפות עיניים

7. איפור עיניים

עולם הקוסמטיקה כיום נשלט על ידי צלליות עיניים אבקתיות שיכולות להיכנס לעין ולעשות נזק, בעיקר אצל מרכיבי עדשות. עם זאת, אין סיבה לכך שאדם ימנע מאיפור אופנתי רק בגלל שכבר יש לו עצם זר בעין - לכן נמליץ על שימוש בצלליות קרמיות ומבוססות מים ונציין כי כדאי להתרחק מצלליות קרמיות מבוססות שמן.

8. ילדים ועדשות 

מיתוס מוכר אודות עדשות הוא שאסור לילדים ולבני נוער להרכיב אותן. מומחים נפצו את המיתוס הזה על ידי ציון מספר תועלות שיש לשימוש בהן בגילאים כאלו, כמו העלאת בטחון עצמי על ידי שיפור החזות - דבר שחשוב במיוחד בגיל צעיר, וכן עידוד עשיית פעילות ספורטיבית על ידי מציאת תחליף למשקפיים המסורבלות. תועלת נוספת שטומנת בחובה מסר חינוכי קשורה לטיפול בעדשות, שמתבסס יותר על התנהגות אחראית מאשר על גיל; כמו שמחנכים לאחריות על ידי טיפול בחיית מחמד, ניתן ללמד זאת גם על ידי הרכבת עדשה ודאגה לניקיונן כבר בגיל צעיר, לכן כדאי ואף מומלץ לאפשר לילדים להשתמש בהן. 

מקור התמונות: איתן טל, Marco Verch

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.