print header

עורך דין מסביר: מהו ייפוי כוח מתמשך ומדוע הוא חשוב כל כך?

 במידה כזו או אחרת כולנו דואגים בקשר לעתיד שלנו ולכן אנחנו חוסכים כסף לפנסיה, עוקבים אחרי מצב הבריאות שלנו וגם עורכים צוואה שמטרתה להסדיר את כל ענייני הרכוש והממון שלנו לאחר שנעבור מהעולם. אולם למרות כל המאמצים ותשומת הלב שמוקדשת לעניינים האלו, רבים שוכחים או מתעלמים ממצב שעקב התארכות תוחלת החיים הופך לשכיח יותר ויותר בשנים האחרונות, מצב שבו אדם לא מסוגל מבחינה קוגניטיבית, ולעיתים אף פיזית, לקבל החלטות או לבצע פעולות בקשר לעניינים מהותיים כגון בריאותו האישית, נכסיו הפיננסיים, נכסי הנדל"ן שלו, השקעותיו הכלכליות וכדומה. עורך הדין אמנון פיראן, שמתמחה בין היתר בדיני ביטוח, תביעות נזיקין ודיני ירושה וצוואה, נתקל בלא מעט מקרים שכאלו, ולכן הוא ממליץ לכל אחד ואחת מכם להכיר כלי משפטי חשוב ושימושי שיכול לחסוך לכם ולבני משפחתכם הרבה מאוד טרחה ועוגמת נפש – "ייפוי כוח מתמשך".
 
ייפוי כוח מתמשך: ידיים מבוגרות חותמות על חוזה

מהו ייפוי כוח מתמשך ומדוע הוא כה חשוב?

ייפוי כוח מתמשך הוא למעשה מסמך משפטי אשר מאפשר לכל אדם מעל גיל 18 להחליט מי ייטפל בצדדים השונים של ניהול חייו ורכושו כאשר הוא לא יוכל לעשות זאת מסיבות כאלו ואחרות. סיבות נפוצות שגורמות למצב הזה הן דמנציה, בעיות קוגניטיביות של גיל הזקנה, נכות שמגבילה את הניידות באופן קיצוני וכדומה. עד לא מזמן הכלי שבו היה ניתן לעשות שימוש במצבים שכאלו הוא מינוי אפוטרופוס, אך מדובר בהליך שמתבצע לאחר שאדם כבר איבד את יכולתו לקדם את הרצונות שלו ואין לו שליטה על זהותו של האפוטרופוס. בקשת מינוי האפוטרופוס מתבצעת מול בית משפט לענייני משפחה, והיא לרוב מחייבת הגשת שורה ארוכה של מסמכים, תצהירים ואישורים וזהותו של הממונה תלויה באישורו של בית המשפט. לעיתים, בית המשפט ממנה מישהו ממאגר שמות המצוי ברשות האפוטרופוס הכללי ואשר אין לו שום קשר לאותו אדם.
 
כאן נכנס לתמונה הכלי המשפטי החדש שנכנס לתוקף רק לאחרונה בהליך של חקיקה. ייפוי הכוח המתמשך מאפשר לאדם להקדים תרופה למכה ולמנות אדם, אחד או יותר, שיהיה אחראי על קידום רצונותיו וטובתו או טובת נכסיו כאשר יכולתו לעשות זאת בעצמו תיפגע. מיופה הכוח מחויב על פי חוק לפעול על פי ההוראות של הממנה, שהוא האדם שמינה אותו, ומינויו מתקבל רק לאחר חתימה בכתב מול עורך דין שקיבל תעודת הסמכה מהאפוטרופוס הכללי ולאחר הפקדת המסמכים הנחוצים אצל האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.
 
כדי להבין את החשיבות הגבוהה של ייפוי כוח מתמשך כדאי לקרוא את סיפורה של ג', שאליו נחשף עו"ד אמנון פיראן. ג' היא אישה בת 83 שהתאלמנה לפני מספר שנים. מצבה הבריאותי החל להתדרדר והיא אובחנה כסובלת ממחלת דמנציה (שיטיון) שפגעה בזיכרון ושינתה את אופי ההתנהגות שלה. בשיחות שונות ששלושת ילדיה של ג' ניהלו עמה, הם קיבלו ממנה מסרים סותרים בקשר להעברתה אל בית אבות סיעודי, וכשהם ערכו מפגש משפחתי כדי לקבל ממנה תשובות חד משמעיות, היא כלל לא זכרה את רוב הדברים שהם טענו שהיא אמרה להם.
ייפוי כוח מתמשך: אישה מבוגרת עם הליכון בבית אבות
משום שמשפחתה של ג' לא נערכה מבעוד מועד למצב שכזה, בקרב הילדים שלה היה חוסר הסכמה בקשר לדרך הפעולה הטובה ביותר, עבור אימא שלהם ועבורם. חילוקי הדעות היו רבים מאוד: האם להעביר את ג' לבית אבות סיעודי, האם לתת לה להמשיך לחיות לבד או לשכור עבורה מטפל צמוד? ואם היא תעבור לבית אבות, קרוב למקום מגוריו של מי מהם היא תגור ובאיזו עלות? כפי שאתם ודאי מתארים לעצמכם, לכל אחד מהילדים היו דעות שונות בנושא וקשה היה לטעון שאחד צודק והשני טועה בלי לדעת בוודאות מהי עמדתה של ג' עצמה בנושא. תהליך הבירור וקבלת ההחלטות של המשפחה ארך זמן רב ללא התקדמות, ובמהלכו התרחשו הרבה אירועים; אחד מהילדים של ג' נפצע והיה זקוק לטיפול רפואי יקר, הבניין שבו ג' התגוררה עמד לעבור תהליך פינוי בינוי, עלות החשבונות הרפואיים של ג' עלתה ופתרון אין.
 
בשלב הזה מסביר עו"ד אמנון פיראן, שאם לג' היה גורם מוסמך בעל הכרות עמוקה עם נקודת מבטה והעדפותיה, משפחתה לא הייתה צריכה להתמודד עם טרחה וחיכוכים רבים כל כך, והיא עצמה הייתה יכולה להמשיך לחיות כפי שהיא רצתה לפני הפגיעה בשיקול דעתה, או לפחות היה ברור לכולם כי יש מישהו שעליו הוטלה האחריות לבחור עבורה ולטפל במינהלות. זוהי כמובן רק דוגמה אחת מיני רבות שממחישה את כוחו ואת חשיבותו של ייפוי כוח מתמשך, ולפני שנסביר כיצד גם אתם יכולים להגן על עצמכם ועל הרצונות שלכם בעזרתו, יש מספר פרטים נוספים שכדאי להכיר לגביו. 

דברים שחשוב לדעת על ייפוי כוח מתמשך:

  • יתרון מרכזי של ייפוי כוח מתמשך על פני כלים אחרים שהיו זמינים בעבר הוא שמיופה הכוח הוא אדם שאיתו יש לממנה היכרות קודמת, לרוב משפחתחת, ולכן הוא עדיף בהרבה על אדם או נציג של גוף ממשלתי חיצוני שמונה כברירת מחדל.
  • בעת עריכת ייפוי הכוח המתמשך האדם הממנה יכול לקבוע בדיוק מה הם התנאים להפעלתו, למשל חוות דעת רפואית או החלטה משותפת של מספר קרובי משפחה, כדי להגן על זכויותיו ועל יכולתו לשלוט על חייו.
  • למיופה הכוח ניתן למנות "אנשים מיודעים" שתפקידם לפקח על ההתנהלות שלו והוא מחויב לדווח להם על החלטות או פעולות שהוא מבצע. לחלופין ניתן גם לקבוע שמיופה הכוח ידווח על פעולותיו לאפוטרופוס הכללי.
ייפוי כוח מתמשך: חתימה על חוזה
  • בהסכמת הממנה מראש, מיופה הכוח זכאי להחזר סביר בגין הוצאות שקשורות לפעילותו ובמקרים מסוימים הממנה יכול גם לקבוע שיוענק לו שכר קבוע.
  • ניתן לקבוע כמה מיופי כוח בתחומים שונים, למשל בענייני בריאות, ענייני רכוש ועניינים אישיים. דבר שכזה מאפשר לממנה לבצע הפרדה בין אפשרויות השליטה שיוענקו לאיש הרפואה שעליו הוא סומך בענייני בריאות (ושאינו מטפל בתשלום של הממנה), לבין הסמכות על ההחלטות הכלכליות שהוא יעניק לבן או בת זוגו או לילדיו.
  • בשונה מהסרבול הכרוך במינוי אפוטרופוס, המסמכים שיש להכין עבור קביעת ייפוי כוח מתמשך הם רק עותקים מקוריים של טופס ייפוי הכוח המתמשך עצמו, חוות דעת של מומחה שמאשרת את כשירותו של הממנה לבצע את התהליך אם הדבר נחוץ וכל מסמך אחר שהממנה רוצה לצרף לייפוי הכוח (לדוגמה רשימת נכסים).
  • ייפוי כוח מתמשך יכול להשתנות לפי רצון הממנה או לאבד את תוקפו כאשר התקיים תנאי מסוים שהאדם הממנה קבע מראש (למשל התעוררות מתרדמת), או כאשר מיופה כוח מקצועי (אם מונה כזה) מאבד מעמד מקצועי רלוונטי (למשל שלילת רישיון), או אם מיופה הכוח מודיע בכתב על כך שהוא לא מעוניין בתפקידו ועוד סיבות נוספות אחרות.

כיצד ניתן לבצע ייפוי כוח מתמשך?

עכשיו כשאתם יודעים מהו ייפוי כוח מתמשך ומבינים למה הוא כלי בעל חשיבות רבה כל כך, השאלה המתבקשת היא איך ניתן להשתמש בו. על הממנה לערוך את ייפוי הכוח המתמשך באמצעות הטופס הרשמי שניתן להוריד ולהדפיס מאתר השירותים והמידע הממשלתי. את הטופס יש למלא ולחתום עליו בפני עורך דין שקיבל את ההסמכה הנדרשת, ושאין לו עניין אישי בנושא. כאשר מדובר בייפוי כוח רפואי ניתן לבצע זאת גם בעזרת בעל מקצוע אחר מהתחום הרלוונטי. עורך הדין שבו תבחרו יוכל לעזור לכם למלא את הטופס בדרך הטובה ביותר שתבטיח את קיום רצונותיכם, את הגדרת הסמכויות המדויקת למיופה הכוח (או מיופים) שלכם ולהכין מראש מסמכים שונים שקשורים לנושא. עורך הדין גם יכול לבצע עבורכם את הפקדת הטופס באופן מקוון אצל האפוטרופוס הכללי והוא שומר את העותק המקורי והחתום של הטופס למקרה הצורך.
ייפוי כוח מתמשך: זוג מבוגר מאושר

זכרו, הכנת ייפוי כוח מתמשך זו פעולה שחשוב לעשות כמה שיותר מוקדם כאשר אתם עדיין בריאים בגופכם ובנפשכם וחייכם מתנהלים באופן שגרתי, לפני הידרדרות בריאותית כזו או אחרת. הכנת ייפוי הכוח לצד עורך דין מוסמך ובעל ניסיון בתחומי ביטוח, ירושה ותביעות סיעודיות, תבטיח לכם שבשעת הצורך יהיה לכם כלי רב עוצמה שיגן על רצונותיכם, והוא גם יוכל לעזור לכם לנסח אותו בדרך שתמנע כל ניצול לרעה של הסמכויות שאתם מעניקים. אל תחכו לשעת צרה ואל תגידו שאיש לא סיפר לכם על הכלי החדש והחשוב הזה - ייפוי כוח מתמשך הוא שרות שיספק הגנה יקרת ערך לכם ולאנשים שיקרים לכם, ואסור להקל ראש הנושא הזה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.