print header

15 הבדלים מפתיעים בין גברים ונשים

לא נדיר לשמוע אנשים שאומרים "גבר יכול לעשות X ואישה לא", ולמרות שהאמרה הזו אינה נכונה כלל וכלל ברוב המקרים, עדיין יש לה בסיס מסוים שטבוע בביולוגיה האנושית. ההבדלים בין המינים לא מסתכמים רק באיברי הרבייה שלנו, אלא גם במבנה הגוף, סוג ההורמונים שמופרשים בו יותר ופחות ובשינויים שהתרחשו לאורך שנים רבות בתהליכי אבולוציה. היום אתם תגלו מה הם ההבדלים הביולוגיים המפתיעים בין גברים ונשים, אשר יכולים להסביר הרבה מאוד דברים שחשבתם עד היום על שני המינים...

1. גברים ונשים מקשיבים אחרת

כשגברים מקשיבים, הם משתמשים רק בחלק השמאלי של המוח שלהם אשר מקושר להבנת שפה, זאת נמצא במחקר שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת אינדיאנה. החצי הימני של המוח יכול לחשוב על דברים אחרים בזמן שמדברים עם גבר ונוטה לעשות זאת, אולם אצל נשים נמצא כי הן משתמשות בשני חלקי המוח כדי להאזין בשיחה. זו הסיבה לכך שכשמדברים עם גברים חשוב להיות תמציתי וברור, ושלנשים הרבה יותר קל לנהל שיחות מפורטות וארוכות.

2. החושים של גברים ונשים עובדים אחרת

חושי הריח והטעם אצל גברים פחות מפותחים בהשוואה לרוב הנשים, אולם חוש הראייה שלהם טוב יותר. חוקרים מעריכים שזהו תוצר של תהליכים אבולוציוניים משום שגברים היו לרוב ציידים ולכן קל להם יותר להבחין בתנועה, בשעה שנשים שליקטו מזון והשתמשו יותר בחושי הריח והטעם.
 
הבדלים בין גברים ונשים: גבר ואישה בחליפה

3. לגברים יש סיכוי רב יותר להיות שמאליים

יש פי 3 יותר גברים שמאליים מאשר נשים שמאליות, והמדע עדיין לא מצא הסבר לתופעה הזו. עם זאת, חוקרים מהאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה גילו שאנשים שמאליים יכולים לעבד כמות גדולה יותר של מידע ביחס לאנשים ימניים.

4. גברים ונשים רואים אחרת בחושך

נשים יכולות לראות דברים רבים יותר בחשכה מאשר גברים, אך בעיקר את אלו שקרובים אליהם. גברים לעומת זאת רואים פחות טוב בחושך, אך יכולים לזהות פרטים באופן שווה בכל מרחק.
הבדלים בין גברים ונשים: ראיה של נשים וגברים בתנאי תאורה חשוכים

5. לגברים יש יתרון בפעילות גופנית

גברים יכולים להתמודד עם פעילות גופנית יותר טוב מנשים, וזאת בשל נפח הדם שלהם. בממוצע, לגברים בעלי משקל גוף תקין יש 4.5-5.6 ליטר דם בגופם, בעוד שלנשים בעלות משקל גוף תקין יש 3.4-3.9 ליטר דם בגופן. יתרה מכך, הדם של הגברים עשיר יותר בהמוגלובין ובכדוריות דם אדומות, וכל ההבדלים האלו גורמים לכך שיותר חמצן יכול להגיע לשרירים של הגברים בזמן פעילות גופנית.

6. רק נשים סובלות מצלוליט

משום שלגברים ולנשים יש יחס שונה בין שריר, שומן ורקמות חיבור בגופם, גברים לא סובלים מצלוליט. באופן כללי גברים נולדים עם שרירים מפותחים יותר מאשר נשים, והעור שלהם מכיל יותר קולגן אשר עוזר לעור להיות גמיש.

7. לגברים קל יותר לישון בלילה

רמת הפעילות החשמלית במוחם של גברים יורדת ב-70% בזמן השינה, בעוד שאצל נשים היא יורדת רק ב-10%. הסיבה לכך ככל הנראה נעוצה בהיסטוריה של החברה האנושית, בה הגברים היו ציידים ובבית נהגו לנוח, בעוד שנשים ששהו בבית באופן קבוע נהגו לטפל בו בילדים.

8. לנשים קשה יותר לרדת במשקל

גופם של גברים שורף יותר קלוריות כדי לספק אנרגיה לשרירים ולאיברים השונים. בו זמנית, רמות הטסטוסטרון של גברים גבוהות פי 7 מאלו אצל נשים, מה שמגביר את קצב חילוף החומרים, וזאת למרות שמסת השרירים של הגברים גדולה באופן משמעותי מזו של נשים.
הבדלים בין גברים ונשים: אישה מחזיקה מכנס שגדול עליה בכמה מידות

9. לגברים קל יותר להתמקד בעצמים זזים

גברים רואים עצמים בתנועה הרבה יותר טוב מאשר עצמים נייחים, וגם זאת ככל הנראה בשל כך שהיו ציידים בעברם ונהגו לעקוב אחרי טרף. כיום זה גורם לגברים להבחין ולהימשך יותר לנשים שרוקדות למשל מאשר נשים שיושבות מולם.

10. גברים סובלים יותר משומן בטני

גברים נוטים יותר לסבול משומן בטני, זאת משום שגופם לא צובר שומן מתחת לעור כמו אצל נשים, אלא בין האיברים הפנימיים שבאזור הבטן. שומן בטני הינו מסוכן יותר ומגביר את הסיכון למוות מוקדם, מה שיכול להסביר את הסיבה לכך שנשים חיות זמן רב יותר מגברים.

11. לנשים יש מערכת חיסונית חזקה יותר

לגברים יש מערכת חיסונית חלשה יותר מאשר לנשים, והם נוטים יותר לסבול ממחלות מדבקות. הסיבה לכך היא רמות טסטוסטרון גבוהות, אשר להן מתלווה השפעה אנטי-דלקתית. הטסטוסטרון מחזק את הגנים שמפחיתים דלקות, ולכן הגוף נוטה לייצר פחות נוגדנים למחלות שתוקפות אותו. אצל נשים לעומת זאת מתפתחים יותר נוגדנים למחלות, ולכן לאורך זמן הן סובלות מפחות מחלות מאשר גברים.

12. לגברים קל יותר להתאפק לשירותים

לגברים יש שלפוחית שתן גדולה יותר, שאותה צריך לרוקן פחות פעמים מאשר את זו שבגופן של נשים. זאת משום שלנשים יש יותר איברים באזור האגן, מה שמשאיר פחות מקום לשלפוחית השתן. שלפוחית שתן ממוצעת של גבר יכולה להכיל 800 מ"ל לפני שיאלץ לתת שתן בדחיפות, בעוד שאצל נשים היא יכולה להכיל 500 מ"ל לפני שיהיה צורך עז לרוקן אותה.
הבדלים בין גברים ונשים: איורים של גבר ואישה מתאפקים לשירותים

13. גברים מזיעים יותר

גופם של גברים מכיל פי 1.5 יותר בלוטות חלב ובלוטות זיעה מאשר גופן של נשים. זו הסיבה לכך שגופם של גברים נוטה להיות שמנוני יותר מאשר גופן של נשים, ושהם נוטים לסבול מיותר כתמי זיעה על הבגדים.

14. בנוסף, לגברים גם חם יותר

גברים רגישים יותר לטמפרטורות גבוהות, אך מצד שני הם מוגנים יותר מפני טמפרטורות נמוכות. זאת משום שטמפרטורת הגוף הממוצעת של גברים גבוהה יותר מזו של נשים בשל קצב חילוף חומרים מהיר יותר.

15. לנשים יש מגוון גדול יותר של גנים בגוף

גברים הם פשוטים יותר מאשר נשים מבחינה גנטית. לנשים יש שני כרומוזומים של X בעוד שלגברים יש כרומוזום X וכרומוזום Y. כרומוזום X מכיל בין 900 ל-1,200 גנים בעוד שבכרומוזום Y יש רק 78 גנים, ולכן מבחינה ביולוגית גופם של גברים הוא הרבה פחות מורכב מזה של נשים.
 
כל ההבדלים האלו לאו דווקא מעידים על כך שגברים או נשים טובים יותר או פחות בתחומים מסוימים, אלא שעליהם להתמודד עם אתגרים שונים. כעת כשאתם מכירים את ההבדלים הביולוגיים בין גברים ונשים תוכלו לא רק להכיר את עצמכם טוב יותר, אלא גם את בן או בת הזוג שלכם – שתפו איתם את המידע הזה כדי שגם הם יזכו להכיר את עצמם ואתכם טוב יותר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.