print header

9 שיעורים לחיים מנזירים

נזירי המזרח ידועים בשלוות הנפש שלהם ובקור רוחם, ורבים מהם עובדים במהלך כל חייהם כדי לשלוט בטכניקות שמצריכות משמעת עצמית גבוהה כמו מדיטציה ואומנויות לחימה. בין אם אתם מסכימים עם דרך חיים של הנזירים או לא, יש כמה וכמה דברים שניתן ללמוד מהם על התמודדות עם קשיים בחיים שיכולים לעזור גם לנו למצוא את השלווה הנפשית שלנו. לפניכם 9 שיעורים לחיים שניתן ללמוד מנזירי המזרח, אותם לומד כל תלמיד חדש שמקווה לזכות בשלוות הנפש של הנזירים.

 

1. המשיכו לנסות עד שתצליחו

אחד השיעורים החשובים ביותר שניתן ללמוד מנזירי המזרח זה שניסיון תמיד מוביל להצלחה כל עוד לא מוותרים. נזיר חדש שמגיע למנזר יצליח לבצע מדיטציה שתסב לו מחשבות צלולות בקושי רב מאוד, אולם לאחר שנים של ניסיונות הוא יגיע למקום שאליו הוא מכוון את עצמו בקלות רבה, ממש כפי שאנו מדמיינים נזירים. נסו כל דבר לפחות 3 פעמים לפני שאתם מוותרים. גם אם אינכם מצליחים בפעם השלישית, התייחסו להתקדמות שעשיתם ביחס לפעם הראשונה, אשר תיתן לכם מוטיבציה להמשיך ולנסות עד שתצליחו. בסופו של דבר תגיעו למקום שאליו אתם מכוונים את עצמכם.

2. התשובות לכל השאלות שלכם נמצאות בתוככם

כשמגיע נזיר חדש למנזר, הנזירים הוותיקים יענו על שאלותיו רק לעתים רחוקות, אלא אם כן הייתה זו שאלה מעמיקה שמצריכה דיון נרחב. אמרה סינית ידועה אומרת, "מורים פותחים בפניך את הדלת, אך עליך להיכנס בכוחות עצמך". אמרה טאואיסטית אומרת, "כשמכינים פינות לשולחן, המורה מראה לתלמיד כיצד להכין פינה אחת, אז על התלמיד להבין כיצד הוא מכין את השלוש האחרות". כל האמרות האלה והפעולות של הנזירים המורים, מטרתן לעזור לנזיר המתלמד ללמוד כיצד להתמודד בכוחות עצמו עם הבעיות שיציג בפניו העולם. כל אחד יקבל תשובה אחרת שמתאימה לו בכל רגע נתון כשיפסיק לחפש את התשובות אצל אחרים. העולם שאנו חיים בו לעולם לא מספק לנו תשובות, אך אם נהיה אמיצים וקשובים מספיק, נוכל למצוא אותן בתוך עצמנו.

3. חכמה אמיתית מגיעה רק אחרי שעושים משהו ונכשלים בו

כשנזירים מתלמדים מתחילים לעסוק במדיטציה, הם נתקלים בבעיות רבות שגורמות לתסכולים רבים. לדוגמה, בתחילה קשה מאוד להירגע – להשקיט את המחשבות המציקות והטורדניות ופשוט להיות בתוך הרגע. התלמידים יושבים במשך שעות ורק מנסים לחוות את הרוגע הזה, אולם התסכול שנוצר כשאינם מצליחים רק מרחיק אותו מהם יותר. בסופו של דבר כל נזיר מצליח לבצע מדיטציה והסיבה לכך היא משום שכל נזיר מנסה ונכשל עד שהוא מבין מה הוא עושה לא נכון ומתחיל להצליח. כשאנו נאבקים מול בעיה מסוימת ולא מוותרים, אנחנו לומדים על עצמנו בדיוק את מה שאנחנו צריכים לדעת כדי להתחזק ולהתגבר עליה.

 

4. כשמתחילים לעשות מדיטציה, מזהים את התהליכים הפנימיים שמתרחשים בראשנו

כל מה שקשור לאגו שלנו הוא תוצאה של תהליכי השוואה, למשל אנחנו משווים את עצמנו לאחרים שעוסקים באותו המקצוע שלנו ומאשימים את עצמנו שאיננו מרוויחים את כמות הכסף שהם מרווחים. כשאנו מתחילים לעסוק במדיטציה, אנו מפרידים את עצמנו מהמוח האגואיסטי שעורך את ההשוואות האלה ללא הרף. רבים מאתנו מנסים להשיג דברים בחיים שנדחים מסיבות כאלו ואחרות, והמוח האגואיסטי הוא זה שגורם לנו לערוך השוואות, לוותר ולהאשים אחרים בתחושת הדיכאון שאנו חווים. המדיטציה וההתעמקות במחשבות על עצמנו מבלי להשוות לאחרים עוזרת למקד את המחשבות על החיים שלנו לכיוונים שמועילים ומרוממים אותנו במקום ליצור את ההשפעה ההפוכה שיש לאגו ביומיום.

לא צריך להיות נזיר כדי לעסוק במדיטציה, ויש סוגים שונים של מדיטציות שתוכלו לעסוק בהם. לחצו כאן כדי להכיר 6 טכניקות מדיטציה מקוריות ומהנות.

5. עלינו להיות סלחנים וחזקים 

נזירים לא נפגשים עם תלמידים לאימונים, אלא אם כן התלמידים מבקשים מהם 3 פעמים לפחות. זה חלק מתסכל בתהליך הלימודים והאימונים, אולם ככה בדיוק נראים גם החיים. כמה פעמים ביקשתם עזרה או תמיכה ממישהו, או אפילו מעצמכם, ולא קיבלתם מענה על כך מעולם או שקיבלתם רק אחרי מספר ניסיונות? רבים מאתנו מאשימים את עצמנו כשאנחנו מנסים ונכשלים, אולם כפי שכבר אמרנו זה חלק חשוב מהשיעורים שעלינו לעבור. יש משפט טאואיסטי שאומר "כמו צמר גפן מבחוץ, וכמו פלדה מבפנים", כלומר עלינו להיות רכים, רחמנים וסלחנים לגבי החיים בזמן שאנחנו גם חזקים ולא נשברים בקלות.

6. סבלנות שווה לכוח

נזירים תמיד גורמים לתלמידים שלהם לחכות. למשל, כשהתלמידים מגיעים לבתי המורים שלהם כדי להתאמן, המורים גורמים להם לחכות לפחות חצי שעה, ולעתים אף יותר. אם קבעו להיפגש לארוחת ערב, המורה כמעט תמיד יאחר בשעה. בזמן הזה שהתלמיד יושב בחדר אוכל או במסעדה ומחכה למורה שלו, הוא יושב בחוסר מעש וחווה תסכול בזמן שמחשבות מטרידות אותו על האנשים שאוכלים סביבו בעוד שהוא מחכה למורה שלו.

כשהמורה מגיע, בדרך כלל הוא פותח בשיחה קלילה ושואל שאלה בסגנון: "מה שלום ההורים שלך?". שאלה שכזו נראית מוזרה לתלמיד שחיכה במשך שעה מבלי לקבל התייחסות לעובדה שחיכה, אולם לאחר מספר שנים שהמנהג הזה חוזר על עצמו, זה מפסיק להטריד את התלמידים, והסבלנות שפיתחו מתפשטת לתחומים אחרים שבחייהם. אלו שעוברים אימונים שכאלה כמעט ולא מוטרדים מציפייה או מכל מקרה אחר שבו הם נאלצים להיאזר בסבלנות, ואפילו לא מתרגזים במצבים שאנו היינו מתרגזים מהם בקלות, למשל כשמישהו עוקף אותך בתור. הם זוכים בסבלנות שמקנה להם שלווה בכל מצב, ועל כן זהו כוח אדיר שמרחיק מחשבות שליליות ועוזר ליהנות מחיים רגועים ומאושרים יותר.

7. כדאי לכולנו להתנתק מהאגו שלנו

נתייחס שוב לדוגמה הקודמת, בה התלמיד מחכה למורה בחדר האוכל; קשה לשבת לבד בסביבה הומת אנשים. אנחנו מתחילים לדאוג ולחשוב שאולי האנשים האחרים משערים שאנחנו חסרי חברים או "חסרי חיים" אם אנו יושבים לבדנו, אולם למעשה, הדבר היחידי שגורם לסבל במצב שכזה הוא רק המחשבות שמציפות את ראשנו על מה שאחרים חושבים עלינו. כשמתנתקים מהאגו, דברים שכאלה לא מטרידים אותנו. אם משליכים את היכולת הזו לשאר התחומים בחיים, זוכים לשקט נפשי שעוזר לנו לקבל את כל מה שהחיים יזרקו לעברנו. בתוך תוכנו אנו יודעים שיש לנו את הדרך להתמודד איתם.

8. בטאואיזם אומרים "אם אין לך את עצמך, אין לך אויבים"

האויבים העיקריים שלנו הם אלה שבתוכנו: פחדים, חוסר בטחון עצמי, מחשבות שנוצרות ממה שאנחנו משערים שאחרים חושבים עלינו ועוד שלל מחשבות שליליות. כשאנחנו עושים שלום עם עצמנו, זה משפיע על תחומים רבים בחיינו, והזיהוי של האגו הוא חשוב, משום שבו נמצא את הגורמים איתם עלינו להשכין שלום. כמה פעמים מנעתם מעצמכם דבר מה רק משום שפחדתם? חשבו על כל הפחדים שפיתחתם לעצמכם בראשכם שמנעו מכם להיות מאושרים כפי שיכלתם להיות היום. כשתשכינו שלום עם האויב שבפנים, לא יהיו לכם שום אויבים מבחוץ.

9. האושר מגיע מבפנים ומבחוץ יחד

רופאים בודהיסטים רבים נוהגים לבצע מדיטציה קצרה במשרדם בין כל חולה שבא לבקר אותם, ואם תראו אי פעם רופא שכזה תגלו שביחס לרופאים שבתרבות שלנו, אלו הם האנשים המאושרים והרחומים ביותר שתפגשו בחייכם. על ידי יצירת אושר פנימי בתוך עצמנו אנחנו מסוגלים להגביר את הרגשות הטובות שלנו ולהעניק אותן לאחרים, וכך עובדים רופאים טאואיסטים עבור עצמם ועבור המטופלים שלהם. למרות שאת האושר שלנו עלינו למצוא בתוכנו, ישנם אנשים רבים בעולם שיכולים להעניק לנו קצת משלהם ולעזור לנו לראות את האור שבתוכנו ברגעים בהם אנו זקוקים לכך, וזה אולי השיעור החשוב ביותר שמקבל כל נזיר חדש: "לכל אחד יש מטרה ומשימה בחיים". 

יתכן שכמו הרופאים הטאואיסטים, המשימה שלכם היא לחלוק את האושר שמצאתם בעצמכם עם אחרים שזקוקים לו. אם תבלו מספר דקות ביום במדיטציה, שמצריכה אך ורק ישיבה במקום שקט עם עצמכם והתמקדות ברגע הנוכחי ללא מחשבה נוספת, תוכלו גם אתם לזכות באושר פנימי שכזה, אותו תוכלו לחלוק עם כל אחד שזקוק לו בעולם.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו