print header

9 דברים שצריך להפסיק להרגיש רגשות אשמה בגללם

 
שניים מהרגשות המורכבים ביותר בחיינו הם תחושות האשמה והבושה, שתוקפות אותנו בכל פעם שאנו מרגישים שעשינו משהו פסול, ומונעות מאתנו את תחושת האושר שמגיעה לנו. פעמים רבות תחושת הבושה הזאת היא מיותרת לחלוטין, ומקורה בתפיסות מוטעות שלנו לגבי עצמינו ולגבי הסביבה. ברור לחלוטין שאי אפשר להעלים את רגשות האשמה באופן מוחלט, אבל אחרי שתקראו את הסעיפים שבהמשך הכתבה, תבינו שאת רובם הגדול אפשר לנטרל אחרי שמבינים את האמת שבבסיסם. בפעם הבאה שאתם מרגישים רע בגלל שאתם מתנהגים על פי הקול הפנימי שמנחה אתכם, כדאי שתזכרו את העקרונות הבאים.
 
רגשות אשמה
KellyB.

 

1. אתם רוצים את החתיכה האחרונה

לא משנה אם מדובר בכוס המשקה האחרונה, חתיכת הפשטידה האחרונה או פרוסת העוגה האחרונה, אם אתם רוצים אותה, אל תרגישו רע בנוגע לכך ובקשו אותה. פעמים רבות בחיים אנחנו מוצאים את עצמנו במצבים לא נעימים שבהם שני אנשים מנהלים ויכוח פאסיבי ומנומס על מי ייקח את החלק האחרון ממשהו, ושני הצדדים מפחדים להגיד שהם רוצים אותו ומרגישים רע בשל כך. אין שום סיבה להרגיש רגשות אשם על כך שאתם רוצים משהו רק בגלל שלא נשאר ממנו יותר, בהנחה ששני הצדדים כבר קיבלו ממנו כמות מספקת, פשוט בקשו בנחמדות את החתיכה האחרונה. במידה והצד השני מנסה למשוך אתכם לדיון בנושא יש לוותר באופן מיידי ולא להיגרר לדיבור מיותר בנושא. בפעם הבאה סביר להניח שהם ייתנו לכם את החתיכה האחרונה.
 
 

2. אתם לא מסתדרים עם המשפחה שלכם

המשפחה היא אחת המסגרות החשובות ביותר בחיים של כולנו, אבל אין זה אומר שאנחנו חייבים לאהוב את כל חלקיה באופן שווה ובאופן תמידי. גם בתוך התא המשפחתי אנשים רבים ולא מסתדרים, זהו חלק בלתי נפרד מכל מערכת יחסים ואתם לא צריכים להרגיש רע עם עצמכם רק בגלל שהאדם איתו רבתם הוא קרוב משפחה. חשוב לזכור שבמידה ואכן יש סכסוך משפחתי כזה או אחר, רצוי מאוד להימנע מלהכריז עליו בפני רבים. אנשים זרים שלא מעורבים בנושא ישפטו אתכם מבלי לדעת את כל הפרטים ועלולים לגרום לכם לתחושת אשמה לא מבוססות. בסופו של דבר אנחנו תמיד נאהב את המשפחה שלנו אבל לא תמיד נסתדר איתה, ואין צורך להרגיש רע בקשר לכך.
 
רגשות אשמה
Aislinn Ritchie

 

3. אתם רוצים להיות לבד

עבור אנשים רבים הצורך בזמן של שקט ושלווה ללא חברתם של אנשים אחרים הוא סיבה לרגשות אשמה מיותרים לחלוטין, שלפעמים מתבטא גם בוויתור מוחלט על זמן המנוחה החשוב הזה. כל אחד מאתנו צריך זמן לנוח, ולפעמים משמעות הדבר היא התנתקות גם מאנשים קרובים אלינו אפילו שהם לא תמיד יבינו את זה. "לבד" הוא לא מצב שלילי, לבד גם יכול להיות סממן לאדם עצמאי שיכול להיות אחראי על האושר שלו בעצמו וברור לחלוטין שאין שום סיבה להתנצל על כך. אם אנשים בסביבתכם שופטים אתכם או גורמים לכם להרגיש רע על כך שאתם בוחרים לבלות זמן לבד, בהחלט ייתכן שהבעיה היא בהם. אנשים שכאלו אינם מסוגלים לתת לעצמם את המנוחה והכוח שאת נותנים לעצמכם, ובשל כך הם מנסים להשליך עליכם את תחושותיהם הרעות. 
 
 

4. אתם לא נותנים טיפ גבוה על שירות רע

אין צורך להתבייש, לפחד או להרגיש רע את אתם מרגישים שקיבלתם יחס גרוע ומזלזל במסעדה שאכלתם בה, ובחרתם להביע זאת במתן טיפ נמוך. יש הבדל גדול מאוד בין מתן טיפ נמוך בשל סיבות הגיוניות, לבין התעלמות גורפת מהעובדה שבמקומות מסוימים ייתכן שזהו מקור ההכנסה העיקרי של צוות העובדים. בתקופה הנוכחית מתן טיפ גבוה כבר הפכה לנורמה חברתית, שכן אף אחד לא רוצה להיתפס כקמצן שנותן רק את האחוז המתבקש. יחד עם זאת, אם אתם מרגישים שהשירות שקיבלתם הוא לא מעבר למצופה, או שהיה אף מתחתיו, אל תרגישו רגשות אשמה כשאתם מפגינים זאת במתן הטיפ שלכם.
 
רגשות אשמה
wewon31 #365

 

5. אתם משתמשים במילים גסות

יש זמן ומקום לכל דבר בחיים ולפעמים הדבר תקף גם לגבי שפה גסה. גם האנשים הכי מלומדים בעולם יתקשו שלא לפלוט קללה עסיסית בזמן שהם רואים משחק בטלוויזיה או כשנהג אחר חותך אותם בצורה מסוכנת על הכביש. במידה ואנחנו בוחרים את מילותינו בקפידה ויודעים להשתמש ב"קללות" כחלק משיחה ולא כעלבון, אנחנו לא צריכים להרגיש רע עם עצמינו על כך שעשינו זאת. מחקרים הוכיחו שפורקן מילולי עוזר לפרוק מתחים ואם אתם סומכים על עצמכם שתעשו זאת באופן ובמקום הראוי, אתם לא צריכים להתבייש בצורת הדיבור שלכם.
 
 

6. אתם חיים בקצב שלכם

מגיל צעיר לימדו אותנו שהחיים מחולקים לשלבים ולמטרות שעלינו להשיג כמו למשל לימודים, חתונה וילדים. למרות שהמסגרת הכללית הזאת אולי מתאימה להרבה מאוד אנשים, היא לא בהכרח מתאימה לכם. אתם עדיין לא מוכנים לילדים? אין לכם צורך להיכנס למערכת יחסים נוספת אחרי הגירושין? מסלול הקריירה הישן שלכם מעייף אתכם? כל אלו תחושות נורמליות לחלוטין ואין לאף אחד אחר זכות לשפוט אתכם עליהן. אתם צריכים לחיות את החיים שלכם בלב שלם מבלי להרגיש רע ולדאוג לגבי מה אחרים יגידו.
 
רגשות אשמה
 

 

 

7.  אתם אוהבים לשחק במחשב

אין לכם שום סיבה להרגיש רגשות אשם אם אתם בוחרים להקדיש זמן לתחביב שלכם, ילדותי או מוזר ככל שהוא יהיה. המחשב הוא כבר מזמן לא נחלתם הבלעדית של הילדים ויותר ויותר מבוגרים מגלים את השימוש בו כמקור בידור ושעשוע. על פי מחקר שבוצע בשנת 2008, 40% מהאמריקאים שבטווח הגילאים 50 – 64 משחקים במשחקי מחשב או באפליקציות משחקים בסמראטפון. מחקרים נוספים חשפו את כוחם של משחקי המחשב בשמירה על מוח פעיל ובריא, בחיזוק הקורדינציה ובחיזוק הביטחון העצמי של השחקן בסביבה דיגיטלית. כל עוד אתם מוצאים את האיזון הנכון של הזמן אותו אתם משקיעים במחשב, אין לכם סיבה להתנצל על כך ולהסביר זאת לאחרים.
 

8. אתם משתפים מידע

האינטרנט מלא במידע מרתק, מרגש, מצחיק ושימושי, ואם נתקלתם בפיסת מידע שמעניינת אתכם ושאתם חושבים שתועיל לאנשים שקרובים אלכם, אל תפחדו לספר להם על כך. בעבר היה נהוג לחשב שכל תוכן שמגיע מרשת האינטרנט הוא מפוקפק במקרה הטוב, אולם היום זהו המקום העיקרי ממנו רוב העולם צורך את המידע שלו. אל תפחדו לשלוח ולשתף את המידע שאתם מוצאים, אם הוא הועיל לכם וריגש אתכם סביר להניח שגם חבריכם יוכלו להנות ממנו. ייתכן שחלקם לא יקדיש זמן לתוכן שאתם משתפים, אולם מספיק שאדם אחד הרוויח מכך, ואתם יכולים להיות רגועים ושמחים שעשיתם פעולה חיובית ולא מעשה שיש להתבייש בו.
 
רגשות אשמה
 

 

9. אתם פוחדים שלילדים שלכם לא יהיה את הכל  

כל הורה רוצה שהילד שלו יקבל את כל מה שהוא חפץ בו, ויחיה חיים מאושרים ומספקים, אבל האמת היא מורכבת בהרבה. ילדים לא תמיד יודעים להציב גבולות לבקשות שלהם והדבר עלול בסופו של דבר לגרום ליותר נזק מתועלת. במחקר שערך ד"ר דן  קינדלון מאוניברסיטת הארוורד נבחנו משפחות בהם ההורים היו ממעמד כלכלי גבוה עד גבוה מאוד, ונבדקה השפעת השפע של משק הבית על הילדים. 60% מההורים הודו שהילדים שלהם מפונקים ולא מסוגלים לדחות סיפוקים. נתון מדאיג עוד יותר הוא שגם אחוז גבוה מהילדים הודו בעצמם שהם מפונקים.
 
השורה התחתונה היא שאתם לא צריכים לדאוג שלילדים שלכם יהיה את כל מה שהם רוצים. אתם צריכים לגדל את הילדים שלכם על פי מיטב יכולתכם הכלכלית ועל פי שיקול הדעת שלכם ולא שלהם. אל תרגישו רע אם אמרתם להם שהם לא יקבלו את הסמארטפון החדש ביותר או את האופניים שאתם יודעים שהם לעולם לא ירכבו עליהם, אתם אלה שמגדלים את הילדים שלכם ולא להפך, אז תפסיקו להיות כל כך ביקורתיים כלפי עצמכם כשאתם אומרים להם לא.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו