print header

טיפים לעיצוב הבית בגיל השלישי

ככל שהשנים עוברות היד כבר מתקשה להגיע למדפים העליונים, השידה רחוקה מדי מהמיטה ושטיחון הרצפה הופך מאביזר נוי אופנתי לסכנת החלקה מאיימת. בדיוק בשל כך מומלץ לבצע מספר שינויים ותיקונים בעיצוב הבית, כדי לוודא שהוא ימשיך להיות המקום הכי נוח והכי בטוח בכל גיל ובכל מצב. בכתבה הבאה תמצאו מגוון פתרונות והצעות לשיפור מתווה הבית, במיוחד עבור בני גיל הזהב.
 
 
מיגון בית
Brendan Leber

ריהוט

הרהיטים שבבית יכולים להיות ברכה או קללה לאנשים שמתקשים לנוע ממקום למקום, ולכן חשוב להקפיד על כמה כללים פשוטים וחשובים.


1. פינות מעוגלות

זוויות חדות יכולות לגרום לכאב רב אם מתנגשים בהם בטעות, ובמידה והדיירים נעזרים בהליכונים או בכיסאות גלגלים, הן יכולות למנוע תנועה נוחה ברחבי הבית. פינות מעוגלות מסוכנות הרבה פחות וניתן לעקוף אותן בקלות רבה יחסית אם הם נמצאות סמוך למעבר. הקפידו לבחור שולחנות וכיסאות שלהם פינות מעוגלות כדי להבטיח מעבר נוח ובטוח.


2. יציבות נכונה

כאשר בוחרים ריהוט, מומלץ להקפיד על פריטים יציבים ככל האפשר. במצבים רבים אנשים נשענים על השולחן או הכיסא כשהם קמים, ומעמידים את עצמם בסכנה רבה אם הרהיט יתהפך. כדי לצמצם סכנה זו ככל האפשר, חשוב להקפיד על בחירת רהיטים יציבים עם רגליים כמה שיותר קרובות לקצוות, כדי שיוכלו לתמוך באופן מלא במשקל של אדם שישען עליהם.


3. גלגלים ננעלים

גם אנשים שטרם הגיעו לגיל הזהב יעידו על כך שלפעמים כבר אין כוח להזיז את שולחן העבודה הכבד כדי לנתק את החשמל, או את הספה הגדולה בסלון כדי שלנכדים יהיה איפה לישון. יש יותר ויותר פתרונות ריהוט שמורכבים על גלגלים ננעלים, המאפשרים להזיז את הרהיט בשעת הצורך מבלי לפגוע ביציבותו בזמני שיגרה. 


4. מאחזים ונקודות משען

בדיוק בגלל העובדה שלפעמים אנחנו צריכים משהו להישען עליו אם אנו חשים סחרחורת או עייפות, חשוב שבכל רחבי הבית יהיו שידות קטנות או מאחזים שניתן להישען עליהם בקלות. טיפ זה חשוב במיוחד בביתם גדולים בהם יש מרחבים שלא מנוצלים, ומסדרונות ארוכים ללא פרטי ריהוט.
 
מיגון בית
Peter Miller
 

מכשירי חשמל ותאורה

מכשירי החשמל שלנו עוזרים לנו במגוון פעולות ברחבי הבית אבל אם לא נדע כיצד לסדר אותם ולמקם אותם בצורה נכונה הם גם עשויים להוות סכנה.
 

5. מנורות לילה ותאורת חירום

ככל שאנחנו מתבגרים אנחנו מגלים שיותר ויותר קשה לנו להרדם, ולפעמים אנחנו קמים מהמיטה מספר פעמים בלילה. בדיוק בשל כך חשוב שתהיה מנורת לילה קטנה בסמוך למיטה שאפשר יהיה להדליק ולכבות בקלות. בנוסף, חשוב לוודא שיש ברחבי הבית מספיק נורות חירום שיפעלו באופן אוטומטי במקרה של הפסקת חשמל. המקומות החשובים ביותר לתאורת החירום הם חדר השירותים, המטבח והסלון. 
 

6. חוטים על הרצפה

חוטי חשמל וכבלים שנמתחים לאורך הרצפה הם מפגע מסוכן שצריך לפתור כמה שיותר מהר. לא רק שהם יכולים להוביל לנפילות, גם מעידה פשוטה על החוט יכולה להפיל את המכשיר החשמלי שאליו החוט מחובר או לגרום נזק לשקע החשמלי. במידה ואין שום אפשרות להימנע ממתיחת כבלים לאורך הרצפה, מומלץ בחום לקרוא לאיש מקצוע שיתקין שקעים נוספים ברחבי הבית.
 

7. סימון מפסקי חשמל

אם כבר עסקנו בהפסקות חשמל, חשוב לוודא שמפסקי החשמל של הבית מסומנים בצורה ברורה ונגישים בקלות. בצורה זו אפשר להוריד בקלות מתג שקפץ, ולנתק את החשמל בבטחה במקרה של תקלה מסוכנת. 
 
מיגון בית
CommonsHelper2 Bot

מטבח

המטבח הוא כנראה המקום בו אנחנו מבצעים את מספר הפעולות הרב ביותר בבית, ולפיכך הוא גם המקום בו פוטנציאל הקשיים והתאונות הוא הגבוה ביותר. 
 

8. מדפים נמוכים

חשוב להקפיד שהדברים החשובים והשימושיים ביותר במטבח יהיו מונחים במקומות הנגישים ביותר. לפיכך, רצוי לרוקן את כל הארונות הגבוהים מהפריטים החשובים לכם ביותר, ולשמור את אלו במגירות ובמדפים שאליהם ניתן לגשת בקלות. על פי אותו העיקרון יש לסדר את המקרר שלכם, ולהקפיד על סדר ונגישות שיעזרו למצוא ולהוציא כל פריט בקלות. 
 

9. סימון ברור של סוכר ומלח

זה אולי נשמע פשוט ומיותר, אבל כמעט כל אחד מכיר סיפור על בלבול בבישול שיצר עוגה מלוחה במיוחד, אן סלט מתוק ובלתי אכיל. סימון ברור ובכתב גדול על צנצנות הסוכר והמלח שבמטבח יעזור למנוע טעויות מביכות ובזבוז מיותר. מומלץ להשתמש בכלים בשני צבעים שונים כדי להקל על הזיהוי.
 

10. מדיח ותנור מוגבהים

במרבית המקרים המדיח והתנור שבמטבח ממוקמים בתוך גומחות ייעודיות בארונות הרצפה, ויש צורך להתכופף כדי להשתמש בהם. כשהרגליים והגב כבר עייפים, כדאי לשקול לפנות מקום על השיש ולהעביר את המכשירים האלו לגובה החזה, כך שאפשר יהיה להשתמש בהם בנוחות וללא כאבים.
 

11. משולש הזהב

המרחק בין הכיור, הכיריים והמקרר הוא משולש הזהב של המטבח. ככל שהמרחק קצר יותר, צריך ללכת פחות ברחבי המטבח, וכפועל יוצא גם לסחוב ולהזיז פחות דברים. אמנם שינוי יחס המרחקים במטבח עלול להיות משימה בסדר גודל לא קטן, אבל איכות החיים שלכם שווה את זה.
 
מיגון בית
Brian

חדר שירותים ואמבטיה

סכנת ההחלקה והנפילה בחדר האמבטיה גדולה בהרבה מאשר בשאר חלקי הבית, ולכן יש לדאוג לכך שבחדר זה יהיו כמה שפחות סיכונים וכמה שיותר אביזרי בטיחות. 
 

12. מעקה בטיחות

אחת הבעיות הגדולות ביותר בחדר האמבטיה היא מחסור בנקודת אחיזה יציבות, במיוחד לאחר מקלחת כשכל החדר מלא באדים ובלחות. התקנת מעקות בטיחות ומאחזים מרופדים תעזור לשמור על היציבות, ותמנע נפילה מסוכנת על הרצפה או על דפנות האמבטיה והכיור.
 

13. מושב אסלה מוגבה

אולי לא נעים להודות בזה, אבל מושב אסלה מוגבה הוא פריט פשוט וזול שיכול לחסוך הרבה מאוד מאמצים וכאבי גב. ניתן להתקין מושב אסלה מיוחד, או להשתמש בתושבת ייעודית שמתלבשת על מושב האסלה וניתן להסירה בקלות כשאין בה צורך.  
 

14. מראות

לרוב אין סיכון ממשי לנפילת חפצים שבירים בחדר האמבטיה, למעט מראות שולחניות ומראות קיר תלויות. ניתן להעלים סכנה זו לחלוטין על ידי הרכבת מראות קיר קבועות, שאינם תלויות על מסמר אלא מוברגות לקיר. 
 
 

15. שטיחון גומי לאמבטיה ובד עבה לרצפה

זוהי אולי העצה החשובה ביותר למיגון חדר האמבטיה, אך למרות זאת עדיין יש אנשים רבים שלא מקפידים על שימוש בשטיחוני גומי או סיליקון באמבטיה ובמקלחת. חשוב להקפיד ששטיחי הגומי יהיו ארוכים ורחבים ככל האפשר, כדי לכסות את שטח הפנים המרבי, אך שלא יהיו גדולים מדי ויתקמטו סמוך לפינות. בנוסף, רצוי לזרוק את סמרטוט הרצפה שמונח על הרצפה ביציאה מהמקלחת, ולהחליפו בשטיח בד עבה וייעודי למקלחת, שמתייבש במהירות ובצידו התחתון פסי גומי למניעת החלקה.
 
מיגון בית
Chelsea Morgan
16. טיפ כללי ושימושי במיוחד
 
כשנעזרים במקל הליכה ברחבי הבית, הבעיה המציקה ביותר היא לא בהכרח השימוש במקל, אלא מקום האחסון שלו כשהוא לא בשימוש. אם אין איפה להניח את המקל כשיושבים לאכול או לראות טלוויזיה, הוא עשוי ליפול על הרצפה ויהיה קשה מאוד להתכופף ולהרים אותו.
 
הפתרון לבעיה זו הוא לקנות מתלי מגבות מהסוג הפשוט ביותר, אלו שנדבקים לקיר ולא דורשים הרכבה מסובכת, ולמקם אותם במקום חשובים ברחבי הבית, כמו למשל ליד השירותים, סמוך למיטה, ליד הספה וכדומה.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו