print header

איך למנוע התחממות יתר של מכשירים

 

מכשירי חשמל אלקטרוניים, ובפרט מחשבים וטלפונים ניידים, צורכים אנרגיה ובאופן בלתי נמנע גם פולטים חום, זו אמנם תופעה שאי אפשר לבטל, אך כמות מסויימת של חום עלולה לפגוע במכשיר וגרוע מזה, בכם.                  

בכל מכשיר אלקטרוני יש רכיבים זעירים ורגישים. כשמדובר בלפטופ ומכשיר נייד, שם הרכיבים מוקטנים ודחוסים עוד יותר, עולה גם רמת הרגישות שלהם לחום. טמפרטורה חריגה יכולה לגרום להמסת רכיבי בידוד מפלסטיק ואף חלקי אלקטרוניקה ממתכת עדינה כמו בדיל. אין צורך להסביר את הפגיעה במחשב או בטלפון הנייד כתוצאה מהתכת הרכיבים הפנימיים שלהם.                                             Felixco, Inc                                                                         

אבל מה שיותר חשוב הוא הבריאות שלכם. ישנם דיווחים לא מעטים על אנשים שנכוו כתוצאה ממגע עם לפטופ או פלאפון ובמקרים חריגים אף אירעו התפוצציות של מכשירים וכן שריפות. ישנן כמה סיבות להתחממות של לפטופים ופלאפונים ומרובן גם ניתן להימנע.

סוללה

digitalart
שימוש לא נכון בסוללה הוא אחד הגורמים העיקריים להתחממות של מכשירים אלקטרוניים. כדאי לדעת גם שחום הוא אחד הרוצחים הקטלניים של סוללות. מחקרים הראו שסוללה שטעונה ל-40% בטמפרטורה של 40 מעלות, חום הגיוני לכל מכשיר אלקטרוני, תאבד 15% מעוצמתה תוך שנה. המספר קופץ ל- 35% אם הסוללה טעונה לגמרי ונמצאת באותה טמפרטורה.

במכשירים סלולריים, הרבה פעמים הסוללה לא שייכת ליצרן מה שמביא לצריכת אנרגיה לא יעילה וחימום יתר. בנוסף, ככל שהסוללה חלשה יותר היא מייצרת יותר חום שמחליש אותה עוד יותר.


מה לעשות?
במכשירים סלולריים, חשוב לשים לב לאורך חיי הסוללה ולהחליף אותה מדי פעם. דרך טובה לחשב תהיה לבדוק את הזמן שלוקח לסוללה להתרוקן. אם היא נגמרת ביום, כדאי להחליף פעם בשנה. בלפטופ, כדאי להגדיר את צריכת האנרגיה במחשב. ישנן אופציות להכניס את המחשב למצב שינה, אם לא נוגעים בו זמן מסוים וכן מצב צריכת אנרגיה חסכונית. כדי להגדיר את האופציה שברצונכם, כנסו ללוח הבקרה ושם בחרו במאפייני צריכת חשמל. שם תוכלו לבחור את תכנית צריכת החשמל שמתאימה לכם.

דבר אחרון הוא נושא הטעינה. השתדלו לא להשאיר את המחשב והמכשיר הסלולרי מחוברים למטען באופן רציף. כמו כן, עדיף להטעין את המכשירים לתקופות קצרות מדי פעם ולא לתת להם להתרוקן לחלוטין ולהטעין אותם לזמן ממושך.

איוורור

Salvatore Vuono
אחד הגורמים הכי נפוצים להתחממות, אך הכי קלים לשליטה. במחשבים ניידים קיימים פתחי איוורור שאמורים לפלוט את החום. לעומת זאת בפלאפונים האופציה לא קיימת. בשני המקרים, חסימה ישירה של זרימת האוויר, תביא אותו להתחממות יתר.


מה לעשות?
זה פשוט מאוד - היכן שנניח את המכשיר האלקטרוני יקבע עד כמה הוא יתחמם. זה אמנם מאוד מפתה לשכב על המיטה עם הלפטופ, הרי לצורך זה הוא נועד, לא? אז לא ממש. הנחת המחשב הנייד על משטח רך, כמו כרית או סמיכה, תחסום את פתחי האיוורור ותגרום להצטברות חום מאוד לא בריאה. הניחו את המחשב על משטח קשה כך שיהיה רווח בין פתח האיוורור למשטח. בחלק מהלפטופים יש פתחי איוורור צדדיים, כך שיש ליצור מרחק גם מהצד.

לעיתים פתחי האיוורור צוברים לכלוך ונחסמים. במצב סביר ניתן לנקות אותם בעזרת מברשת רכה, אך חשוב להקפיד שלא להכניס שום דבר דרכם. במצב קשה יותר, יש צורך לפתוח את המחשב, מה שמומלץ בחום לבצע במעבדה תקנית ומוסמכת בלבד! במכשירים סלולריים, הסיפור מעט שונה כיוון שאין פתחי איוורור. הקפידו להניח את המכשיר במקומות פתוחים ומאווררים. אם אתם בבית, אין טעם שהוא יהיה סגור בתוך תיק למשל. דבר נוסף הוא כיסוי. הסרת הכיסוי מדי פעם תמנע אגירת חום מיותרת במכשיר.

תוכנות ואפליקציות

graur razvan ionut

עוד פונקציה שמחממת רכיבים אלקטרוניים, היא פשוט השימוש בהם. מדובר כמובן על שימוש עודף שאינו מתאים לכוח של המכשיר או אינטנסיביות גבוהה של שימוש. אחת הבעיות שלא כולם מודעים אליה, היא פעולת רקע של תוכנות ואפליקציות בלפטופ ובנייד בהתאמה. לעיתים יש תוכנות או אפליקציות אשר עובדות לבד, או שהפעלנו ולא ניטרלנו, והן פועלות ברקע, ללא ביטוי גרפי על המסך.

הדברים היותר מוכרים, כוללים הפעלת תוכנות רבות מדי במקביל, פתיחת חלונות אינטרנט מרובים והתקנת תוכנות חדשות וכבדות שאינן מתאימות לדרישות המערכת במחשב. שימוש רצוף לאורך שעות רבות גם הוא יעמיס על המחשב. בניידים, שיחות ארוכות בהחלט יחממו אותו וכן משחקים שצורכים אנרגיה רבה, מה גם שאחיזת המכשיר בשתי ידיים מעבירה לו את חום הגוף.


מה לעשות?
לגבי החלק שאינו גלוי לעין, פעולת רקע של תוכנות, יש דרך לעלות על כך. יש לפתוח את מנהל המשימות על ידי לחיצה מקבילה על ctrl- alt- del. שם יופיעו כל התוכנות שעובדות כרגע. אם לא מזהים תוכנה מסויימת, נסו לסגור אותה על ידי לחיצה על "סיים משימה". זה אמור להוריד את החום, גם על ידי הקלה על המעבד וגם על ידי הורדת צריכת הסוללה. במכשירים סלולריים, מערכות ההפעלה משתנות בין מכשירים וכדאי לברר מול התמיכה הטכנית שלכם.

לגבי שאר הדברים, פשוט צריך לסגל הרגלי עבודה נכונים. אם אתם צופים בסרט, אל תצרבו דיסק ותורידו קבצים למחשב במקביל. התקינו רק תוכנות שאתם צריכים ואשר עומדות בדרישות המערכת, כך שהמעבד לא יתחמם יתר על המידה. בנוגע למשחקים בנייד וגם בלפטופ, הגבילו את עצמכם לזמן סביר, זה יועיל גם לעיניים שלכם.

כיבוי

Rawich
גם כשהמחשב או הנייד ב- "מצב שינה", הם לא במנוחה מוחלטת כמו בכיבוי. גם פעולה מינימלית עושה שימוש בסוללה ומייצרת חום. אם התחמם לכם המחשב או הנייד, יקח להם זמן רב להתקרר במצב המתנה.

מה לעשות?
בכל פעם שאתם לא משתמשים במחשב, פשוט כבו אותו. אם אתם יודעים שלא תגעו במחשב לכמה שעות טובות, אין טעם לתת לו לעבוד. כבו את הלפטופ גם בסופו של כל יום.
לגבי המכשיר הנייד, שצריך להיות זמין לשיחות, ניתן לכבות אותו במקרים מסויימים. אתם נכנסים לפגישה או ישיבה ארוכה והנייד גם ככה לא איתכם, כבו אותו, את ההודעות החשובות תקבלו בכל מקרה. כשאתם באזור ללא קליטה לזמן ממושך, גם כן אין טעם להשאיר את הנייד דולק.

אל תשכחו שלעורר אותו ואת הלפטופ "לחיים" זה עניין של לחיצת כפתור בלבד, לעומת מצב של חימום יתר אז תצטרכו לערב מעבדה וטכנאי. מאוד חשוב לזכור גם לכבות את המחשב הנייד במיוחד לפני שאורזים אותו או מכניסים לתיק. שילוב של פעולת הלפטופ עם חלל סגור תאיץ את הנזק שנגרם מהתחממות.

אביזרים

Chris Sharp
אביזרים נלווים וכן מכשירים צמודים מגבירים את ייצור החום עוד יותר. למשל אם הלפטופ שלכם נמצא ליד מדפסת עובדת שפולטת חום משלה, או טעינת מכשיר סלולארי דרך המחשב. אלה ועוד, מעלים את דרגת החום הקיימת בלפטופ או בנייד.

מה לעשות?
נתקו אביזרים נלווים כאשר הם לא בשימוש ושימו לב שהמחשב הנייד נמצא רחוק ממכשירים אלקטרוניים אחרים או כל מכשיר הפולט חום.

 

מכשירי האלקטרוניקה נועדו לשמש אותנו לצרכים פרקטיים ובידוריים ואין שום סיבה להימנע משימוש בהם. עם זאת, חשוב לעשות זאת באופן מבוקר ואחראי, כיוון שהמכשירים תוכננו לעמידה בסטנדרטים מסויימים וחריגה מהם עשויה לפגוע בהם, בכם ובילדיכם. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.