print header

"מנוע הזכויות הלאומי": הכלי היעיל לאיתור הזכויות שלכם

 אנחנו משלמים מיסים ותורמים את חלקנו למדינה, אך האם אנחנו יודעים באמת אילו זכויות אנחנו זכאים לקבל ממנה בחזרה? רוב הסיכויים שלא מספיק. כדי לתקן את המצב הזה הוקם האתר הממשלתי "מנוע הזכויות הלאומי", שיעזור לכם לדעת מהן הזכויות שמגיעות לכם, והאם הן שוות את המאמץ והזמן שלכם. מדובר באתר נגיש ויחסית קל לתפעול, אליו תוכלו להיכנס באמצעות הקישור הזה. שימו לב שאם תגללו מעט בעמוד הראשי שלו, תמצאו הסבר תמציתי מאוד על איך האתר עובד, אך כדי לסייע לכם להשתמש בשירות החשוב והחיוני הזה בפועל וכמו שצריך, בנינו את המדריך הבא. אתם מוזמנים להיעזר בו ולשתף אותו עם חבריכם.

סרגל עליון

עם כניסתכם לאתר תראו בחלקו העליון את סרגל הכלים שילווה אתכם בכל זמן שהותכם בו. לסרגל יש 8 חלקים – 7 לחצנים ושורת חיפוש, וכעת נסביר לכם אודות כל אחד מהם, מימין לשמאל.
 
מנוע הזכויות הלאומי: חצי ימני של הסרגל העליון
  • מנוע הזכויות בהרצה – לחיצה עליו תחזיר אתכם בחזרה לדף הראשי של האתר מכל עמוד שבו אתם נמצאים.
  • gov.il – מעבר לאתר של "ממשל זמין", שירות דיגיטלי למתן שירותים ומידע ממשלתי באופן מקוון.
  • שורת "חיפוש זכויות" – אפשרות להקלדת זכויות שאתם רוצים לחפש, לפי שאילתה שלכם. כדי להפעיל את החיפוש אחרי ההקלדה, עליכם ללחוץ על סימן זכוכית המגדלת שנמצאת בצד השמאלי של השורה. אם אין לכם ביטויים מסוימים שמהם אתם רוצים להתחיל, או שאתם רוצים לערוך חיפוש כללי יותר, אתם יכולים ללחוץ על שורת החיפוש, שתיפתח בפניכם תפריט הכולל 4 קריטריונים שמופיעים גם בתחתית הדף.
מנוע הזכויות הלאומי: חצי שמאלי של הסרגל העליון
 
  • כל הזכויות – הצגת כל הזכויות שמתאימות לכם, נסביר על כך יותר בהמשך.
  • חיפוש לפי מצב בחיים – מציאת זכויות לפי הקריטריונים הבאים, שמופיעים גם בתחתית הדף הראשי: ניצולי שואה, מגבלה בריאותית, אזרחים ותיקים, קשיים כלכליים, משפחה וילדים, תעסוקה, פטירה במשפחה, עלייה, לידה, שירות צבאי ולאומי. נכון לכתיבת שורות אלו האתר מציג זכויות לכל אחת מהקטגוריות שציינו לעיל, למעט שירות צבאי ולאומי - אך ייתכן שישנן זכויות שלא מופיעות באתר. ניתן לבחור יותר ממצב אחד בתפריט שייפתח בפניכם, ולאחר מכן ללחוץ על "לרשימת הזכויות".
  • הרשימה שלי – רשימת זכויות שעניינו אתכם וששמרתם בעבר כדי לשוב אליהן. ברגע שיהיו לכם זכויות שמורות, מספרן יתווסף לסמל הזה. לחיצה עליו תפתח בפניכם כמה אפשרויות, כמו הורדת רשימת הזכויות שלכם כקובץ, הסרת כאלו ששמרתם ושאין בהן צורך יותר וקבלת מידע על זכות מסוימת ששמורה. 
  • גלובוס עם שפה – קביעת שפת האתר (עברית או ערבית נכון לעכשיו).

האם מגיעות לכם זכויות מהמדינה?

מנוע הזכויות הלאומי: מסך "האם מגיעות לכם זכויות מהמדינה?"
זה החלק העיקרי של העמוד הראשי של האתר, דרכו אתם בעצם "יוצאים לדרך". לחיצה על הכפתור הכחול שעליו כתוב "קדימה, לשאלה הראשונה", תעביר אתכם לעמוד עם שאלות שלפיהן תגלו אילו זכויות אולי מגיעות לכם. בכל אחת מהשאלות תצטרכו לספק באופן אנונימי נתונים כמו מגדר, תאריך לידה, מצב משפחתי ומצב בריאותי. 
מנוע הזכויות הלאומי: עמוד שאלון הזכויות
כפי שניתן לראות בתמונה למעלה, אפשר לעדכן את התשובות שלכם [1] (אחרי כל שינוי שאתם עושים, הקפידו ללחוץ על כפתורי השמירה), לחזור לשאלה הקודמת [2], ולדלג על שאלות [3]. שימו לב שבזכויות מסוימות, תידרשו לענות על שאלות שדילגתם עליהן בשלב זה (ניגע בכך בהמשך). כמובן שאפשר גם לצאת מהשאלון חזרה לעמוד הראשי [4]
מנוע הזכויות הלאומי: יציאה מהשאלון לעמוד הראשי
כפי שאתם רואים בתמונה מעלה, גם אחרי שיצאתם מהשאלון, תמיד תוכלו לעדכן את התשובות שעניתם, דרך כפתור "השאלות שלי" [1] שהצטרף כעת לסרגל העליון, או בעזרת הלחצן "חזרה לשאלון שלי" [2] שמחליף את הכפתור "קדימה, לשאלה הראשונה" שהיה לכם מקודם. אתם גם יכולים למלא שאלון חדש [3] – אל תיבהלו מכך שהאתר יוודא עימכם שאתם אכן רוצים לעשות זאת.

רשימת הזכויות

מנוע הזכויות הלאומי: עמוד רשימת הזכויות
כעת ניכנס מעט פנימה, אל תצוגת הזכויות שאליה תגיעו לאחר לחיצה על כפתור "כל הזכויות" שנמצא בסרגל העליון. הרשימה הזו מותאמת לתשובות שמילאתם בשאלון או לקריטריונים אחרים שסימנתם. הזכויות מוצגות ב-2 לשוניות שאפשר ללחוץ עליהן ובכך לעבור ביניהן – "זכויות שאולי מתאימות לך" [1], ו"זכויות בסבירות נמוכה" [2]. מעליהן מופיע מספר הזכויות שיש בלשונית שבה אתם נמצאים כעת, מתוך כלל הזכויות המופיעות באתר. למשל, לפי השאלון שבתמונות, התקבלו 22 זכויות שיכולות להתאים לי, מתוך 106 שקיימות במאגר. שימו לב שמדובר באתר בהרצה שמתעדכן, ולכן מאגר הזכויות עשוי לגדול עם הזמן.
 
בכל זכות אפשר לראות את הסבירות לזכאות שלכם לקבל אותה, השם והתקציר שלה. את כל אחת מהן אפשר לשמור בלחיצה על "שמירה" [3], ובכך להוסיף אותה לרשימה שלכם שנמצאת בסרגל העליון.
 
מתחת לכפתור השמירה ישנו לחצן "מידע על הזכות" [4] שיוביל אתכם לעמוד של הזכות – נרחיב על כך בהמשך. מתחת לכפתור הזה תראו כיתוב שמסמן כמה אחוזים השלמתם מהבדיקה [5], כלומר - על כמה שאלות עניתם מתוך אלו שנדרשות לבדיקת הזכאות. בהקשר זה, תמיד תוכלו לעדכן את התשובות שלכם בתפריט הימני של המסך [6]. גם כאן, אל תשכחו לשמור לאחר כל שינוי.
 
אפשרות נהדרת נוספת שתסייע לכם לצפות בתוצאות הרלוונטיות עבורכם היא לחיצה על כפתור ה"סינון" [7], שייפתח בפניכם תפריט נוסף (אותו ניתן) לראות בתמונה הבאה, ובו תבחרו את ״מצב החיים״ שקשור אליכם ולחיפוש שלכם. לשם כך, לחצו על שורת הבחירה, ואז על הקריטריון או הקריטריונים המתאימים לכם.
מנוע הזכויות הלאומי: תפריט סינון
כפי שתוכלו לראות בתמונה הבאה, המצבים שבחרתם יופיעו פעמיים בעמוד – בשורת הבחירה [1] עצמה וגם כתוויות מתחת לתפריט הסינון. כמובן שאתם יכולים לבטל מצב מסוים, ולשם כך עליכם ללחוץ שוב על שורת הבחירה, ולבחור שוב במצב המסומן כדי להוריד את הסימון ממנו. לחלופין, אתם יכולים גם ללחוץ על ה-X שמופיע ליד התווית של הקריטריון [2].
מנוע הזכויות הלאומי: תפריט סינון

איך נראה עמוד של זכות?

כעת נלחץ על הכפתור "מידע על הזכות", ונגיע לעמוד של זכות מסוימת, למשל "החמרה במצב סיעודי". 
מנוע הזכויות הלאומי: עמוד הזכות "החמרה במצב סיעודי"
כפי שאתם יכולים לראות, יש בה את שם הזכות, הסבר קצר אודותיה ומה היא מעניקה. בחלק העליון של הדף ישנו סרגל [1] שיאפשר לכם לכתוב משוב, לשמור את העמוד, להוריד אותו כקובץ או לשתפו. בעזרת הכפתור שבצד ימין של המסך תוכלו לחזור לעמוד הקודם [2]. לחיצה על הכפתור הכחול שעליו כתוב "לשאלון של זכות זו" [3] תוביל אתכם אל תפריט "שאלון הזכות" שנמצא בהמשך העמוד, ובו תצטרכו לעדכן ולהשלים את השאלות שנוגעות רק אליה. תשובותיכם יתווספו לאלה שכבר נתתם בעבר.
 
גם בשאלון הזה תוכלו לראות כמה אחוזים השלמתם מהבדיקה, כלומר על כמה שאלות נותר לכם להשיב. בתמונה הבאה, למשל, עלינו לענות רק על שאלה אחת. לאחר המענה, תגלו מהי סבירות זכאותכם לזכות שמעניינת אתכם.
מנוע הזכויות הלאומי: שאלון הזכות
בהמשך העמוד מוצגים בפניכם שלבי מימוש הזכות, קישורים חשובים ולעיתים גם דרכים ליצירת קשר עם גופים חשובים שנוגעים לה.

כמה מילות סיכום

כפי שאתם יכולים לראות, מדובר באתר יחסית פשוט לתפעול ומאוד נגיש. כאמור, נכון לינואר 2022, הוא עדיין בהרצה ומתעדכן באופן שוטף, לכן אם אתם לא מוצאים זכות מסוימת, אתם מוזמנים לבקר בו שוב כדי לראות האם יש חדש. מכירים מישהו שאף פעם לא יודע אילו זכויות מגיעות לו? שלחו אליו את הכתבה הזו, אולי היא תסייע לו...
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.