print header

איך הרגלי השימוש שלכם בסמארטפון משפיעים על התפתחות השפה של הילד

הטלפון הנייד שלנו מכיל כיום את כל העולם: העבודה, החברים, החדשות, המשחקים ועוד. לכן זה לא פלא שקשה לנו להתנתק מהמסך, אך אם אתם מרוכזים בו לעיתים קרובות מדי וכשאתם עם ילדיכם, זה עלול להשפיע לרעה על התפתחות השפה ויכולות התקשורת שלהם. זאת מכיוון שהורים שדעתתם מוסחת מקיימים פחות אינטראקציה משמעותית עם ילדיהם, מה שמספק לילדים פחות הזדמנויות ללמוד. הילדים שלנו זקוקים לתשומת לב מלאה מאיתנו כדי ללמוד ולהתפתח, והמחקרים הרבים שנערכו בנושא הראו זאת בצורה ברורה, אך אל דאגה, כי ניתן לכם היום מספר טיפים שיסייעו לכם להימנע ממנהג השימוש בטלפון הנייד לצד הילדים, או לכל הפחות לגרום לו להיות פחות מזיק ויותר מועיל.
 

איך הורים משפיעים על התפתחות השפה של הילדים?

הבסיס ללימוד שפה מתחיל בבית, עוד כשהילד שלכם תינוק. מחקרים כבר הראו שככל שהורים מדברים יותר עם פעוטות, כך הקטנטנים מפתחים כישורים מילוליים טובים יותר ככל שהם גדלים. אפילו דיבור לתינוקות בקול גבוה וחמוד ובשפה פשוטה משפר את כישורי השפה ואת היכולת שלהם לקיים ״שיחה״ עם ההורים, אולם חשיפה לדיבור רגיל בקול נורמלי חשובה אף יותר. כשדעתם של הורים מוסחת כאשר הם משתמשים במכשירים סלולריים, הם באופן כללי מרגישים פחות מחוברים לילדיהם, וזה עלול להוביל להפחתה בתקשורת, מה שמוביל לכך שהילדים מפספסים הזדמנויות ללמוד ולהתפתח. אחרי הכול, ילדים לומדים מאינטראקציות עם האנשים שמגדלים אותם.
איך הסמארטפון שלכם פוגע בהתפתחות השפה של הילדים: אימא מול תינוקת

מה ההשפעה של השימוש בטלפון הנייד על התפתחות השפה של הילד?

יש לא מעט דוגמאות ממחקרים שנעשו בעבר אשר מראים את ההשפעה שיש לשימוש בסמארטפון של ההורים על התפתחות השפה של הילד שלהם. קחו לדוגמה את המחקר הזה, שפורסם בשנת 2014 והראה שכאשר ההורים משתמשים בטלפון הנייד בזמן ארוחות משותפות עם הילדים, הם מתקשרים מילולית ב-20% פחות עם ילדיהם, ומקיימים ב-39% יותר תקשורת לא מילולית, שכוללת בעיקר הבעות פנים ושפת גוף. מחקר אחר שפורסם בשנת 2019 הראה ששימוש בטלפון הנייד לצד הילדים מקושר להפחתה במודעות וברגישות, מה שגורם לילדים להרגיש שהזמן שהם מבלים יחד עם הוריהם אינו מספק עבורם.
 
זאת ועוד, גם למצב שבו ההורים קשובים לילדיהם, אך לפתע הטלפון מפריע לשיחה ביניהם, יש השפעה שלילית על יכולות התקשורת של הילדים. מחקר משנת 2022 הראה שהילדים שהוריהם נוטים לעשות זאת קולטים פחות כישורים חברתיים חשובים, כמו שמירה יצירת קשר עין, התרכזות באדם שמדבר איתם ותגובתיות – כל אלה משפיעים לרעה על התפתחות השפה והתקשורת שלהם.
לבסוף, מחקר משנת 2017 הראה שהורים שהטלפון שלהם מפריע להם פעמים רבות במהלך האינטראקציה עם הילדים, מצליחים פחות ללמד את ילדיהם דברים חדשים, כולל כישורי שפה. במהלך המחקר ההורים התבקשו ללמד את ילדיהם מילים חדשות, וכאשר הטלפון הפריע לאינטראקציה, הילדים בסופו של דבר לא למדו את המילים, אולם כאשר לא הייתה הפרעה גם לא הייתה בעיה ללמוד אותן.
 
כל המחקרים האלה מראים את אותה תוצאה ברורה – השימוש בטלפון הנייד לצד הילדים, על אף שהוא נראה בלתי מזיק, משפיע לרעה על היכולת שלכם לסייע לילדיכם לפתח את כישורי השפה שלהם.
איך הסמארטפון שלכם פוגע בהתפתחות השפה של הילדים: אבא מדבר בטלפון כשהבת שלו יושבת עליו

איך להשתמש פחות בסמארטפון לצד הילדים?

לא קל להשתמש פחות בטלפון הנייד, וכמובן שעדיין תשתמשו בו כשאתם עם ילדיכם – זה בלתי נמנע באופן כמעט מוחלט. עם זאת, בהחלט תוכלו להיות פחות מוסחים ברגעים קריטיים כשאתם נמצאים באמצע שיחה עם ילדיכם, וכמובן שתוכלו להפחית את השימוש בטלפון הנייד במידת מה וכך גם את ההשפעות השליליות שיש לכך על התפתחות השפה של הילדים. הנה כמה הרגלים חיוביים שמומלץ שתסגלו לעצמכם:
 
  • קבעו לעצמכם שעות ללא טלפון: במהלך השעות האלה תניחו את הטלפון הנייד בחדר אחר ותתרכזו באופן מוחלט בפעילות ובשיחה עם הילדים שלכם.
  • השתיקו את הטלפון: קשה להתעלם מטלפון שמצלצל ומתריע ללא הרף, אז הפעילו את מצב ״נא לא להפריע״ או השתיקו את ההתראות כשאתם מבלים זמן חשוב עם ילדיכם.
  • קבעו חדרים בבית ללא טלפון: קבעו לעצמכם שחדר המשחקים וחדר האוכל הם חדרים ללא טלפון, שם תהיו פנויים באופן מוחלט לילדיכם, ללא שום הפרעות והסחות דעת.
  • הפכו את הטלפון לפחות מושך: אם יש אפליקציות שאתם נוהגים לפתוח באופן אוטומטי ברגע שאתם מרימים את הטלפון הנייד ליד, אל תשימו את האייקון שלהן במסך הראשי, כך שלא יהיו נגישות בקלות רבה מדי. גם שינוי צבעי הממשק לצבעים פחות בוהקים ויותר אפורים יוכל לעזור לגרום לסמארטפון להיראות מושך פחות ומשעמם יותר.
  • הסבירו את השימוש שלכם בטלפון הנייד: אם אתם חייבים להשתמש בטלפון לצד הילדים, ודאו שיש לכם סיבה טובה. יתכן שאתם עונים לשיחה חשובה, קובעים תור לרופא, מצלמים סרטון שיישמר למזכרת או בודקים מה צריך להביא מחר לגן. הסבירו את כל אלה לילדיכם, וכך לא תפספסו את ההזדמנות להמשיך להיות באינטראקציה איתם.
  • השתמשו בזמן המסך לטובה: הסמארטפונים שלנו יכולים לשפר את השיחות שלנו עם ילדינו ולא רק לפגוע בהן. לדוגמה, שיחת וידאו עם סבא וסבתא זו דרך נהדרת לתרגל כישורי שפה תוך כדי שימוש בטלפון הנייד. אז אם לדוגמה תכננתם להתקשר להורים שלכם, עשו זאת בשיחת וידאו ושלבו את הילדים בשיחה.

זכרו שאתם לא צריכים להכחיד לחלוטין את השימוש שלכם בטלפון הנייד לצד הילדים, אך בהחלט כדאי לצמצם אותו או לנצל אותו לטובה. בסופו של דבר היתרונות יהיו כאלה שלא תצטערו עליהם לעולם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.