print header

7 דרכים להגיב לאדם פאסיבי-אגרסיבי

אומרים שצריך להילחם באש עם אש, ואם אי פעם ספגתם את להבותיו הלוחשות של אדם פאסיבי-אגרסיבי, אתם יודעים שאין שום דרך להגיב בלי שייווצר ריב או מאבק מיותר. ובכל זאת, אסור לרדת לרמה של אדם שכזה ויש דרכי התמודדות שמאפשרות זאת. התנהגות פאסיבית-אגרסיבית יכולה לתפוס צורות רבות, וזה לא תמיד מובהק וברור, אך תמיד זו תהיה דרך עקיפה ולא ישירה לבטא כעס. לעיתים קרובות קשה לנו להבין שאנחנו הקורבנות להתנהגות שכזו, ומסיבה זו אין לנו די זמן לחשוב על תגובה הולמת. בדיוק בשביל זה הכנו לכם את המדריך הבא, שיציג לכם 7 התנהגויות פאסיביות-אגרסיביות נפוצות ואת התגובות המומלצות למצבים שאתם עלולים להיתקל בהם.
 

1. עוקצנות: בקשו הבהרה בלי ההערה העוקצנית

יתכן שתתפתו להגיב להערות עוקצניות בהערות שכאלה משלכם, אך כדאי להימנע מכך אם אתם לא רוצים שיתפתח ריב. במקום, הישארו רגועים ותגיבו בצורה אסרטיבית:

"אני לא מעוניינ/ת לשחק משחקים, תגיד/י לי מה את/ה רוצה, בלי סרקזם"

"נראה שאת/ה רוצה להגיד לי משהו, למה שלא תגיד/י ישירות?"

"אני מוכנ/ה להקשיב למה שיש לך להגיד, אבל תעשה את זה כמו שצריך ולא בצורה פוגענית."

"אני מבינ/ה את התסכול שלך, אבל אוכל להבין אותך טוב יותר אם תדבר איתי בלי לנסות לרמוז משהו."

איך להגיב לאדם פאסיבי-אגרסיבי: זוג יושב מול שולחן ומדבר

2. עונש שתיקה: התעלמו גם אתם

לפעמים אנשים פשוט רוצים להיות לבד וזה בסדר, אבל אם אתם מקבלים עונש שתיקה שבו אנשים מעמידים פנים כאילו לא קיבלו את ההודעות שלכם או שהיו עסוקים מדי בשביל להגיב, זו כבר התנהגות פאסיבית-אגרסיבית. אנשים שעושים את זה מרגישים שהם שולטים בכם בכך שהם מונעים מכם כל פרט של מידע שנוגע אליהם, מה הם עושים ומה הם חושבים. הם משאירים אתכם לתהות בנוגע לכך בעצמכם.
 
אדם שכזה רוצה שתרגישו רע, והדרך הכי טובה להתמודד איתו היא פשוט לשכוח ממנו, להמשיך בחיים ולחכות עד שהשתיקה תסתיים. כשהוא יראה שזה לא משפיע עליכם, הוא יבוא לדבר איתכם מעצמו.

3. פרצוף זועף: הישארו עם מצב רוח מרומם

פרצוף זועף יוצר אווירה עכורה בכל הסביבה של האדם הפאסיבי-אגרסיבי שנוהג כך. זו תגובה שאומרת "בסדר, מה שתגיד/י", והיא מנסה לחדור לנפש שלכם ולמנוע מכם את האפשרות ליהנות. הרי קשה להיות שמח ורגוע כשמישהו אחר יושב בפינה ומקרין שליליות – אז איך גורמים לו להפסיק?
 
האמת היא שאתם לא צריכים, כי זו ההתמודדות שלו עם עצמו. בינתיים, עסקו בעניינים שלכם ואף יידעו אותו שאתם במצב רוח מרומם ושהוא לא יהרוס לכם אותו. אם אותו אדם לא יכול להגיד לכם מה לא בסדר ולמה יש לו פרצוף חמוץ, תנו לו לפתור את הבעיות שלו לבד. כשיחליט להפסיק להתנהג כמו ילד, תוכלו לדבר על הנושא בפתיחות וכמו אנשים בוגרים.
איך להגיב לאדם פאסיבי-אגרסיבי: איש עם פרצוף זועף

4. בדיחות לא מצחיקות: בקשו הסבר

מאשימים אתכם שאתם רגישים מדי? שאין לכם חוש הומור? שאתם לא מבינים בדיחות? אנשים פאסיביים-אגרסיביים מסתירים מילים פוגעניות תחת מעטה של בדיחות, כי כביכול אסור לאף אחד להיעלב אם הם רק ניסו להצחיק. זוהי טקטיקה בריונית שיש לה שתי השפעות מזיקות עליכם; האחת היא ההשפלה שאתם סופגים מהבדיחה על חשבונכם, והשנייה היא הכפשת המוניטין שלכם בהאשמות הנוגעות לכך שאינכם מבינים בדיחות.
 
אז איך מנטרלים בדיחות שכאלה ומפילים את כוחן? כמו שהורסים כל בדיחה – מבקשים הסבר! תוכלו להתנצל ולהגיד "סליחה, אני לא מצליח להבין את הבדיחה", או אם אתם מעוניינים להתבדח בעצמכם, תוכלו להגיד גם בסופה "אהה, זה היה הפאנץ'?" תגובות שכאלה יפחיתו את כוחו של הבריון פלאים בלי לפגוע בכם בשום צורה, ואולי אתם דווקא תצאו אלה שמצחיקים.

5. איחורים קבועים: קבעו להם זמן מוקדם יותר

בדרך כלל מומלץ להימנע משקרים, אך במקרים מסוימים הם יכולים לעזור לפתור בעיות גדולות, במיוחד אם הם יכולים למנוע פגיעה עקב התנהגות פאסיבית-אגרסיבית. אנחנו לא מדברים על הסתרת מידע חשוב מבן או בת הזוג או פגיעה בכל קשר אחר, אלא פשוט על טריק קטן שיוכל לעזור לאנשים שאיתם אתם מתמודדים להגיע לפגישות ולהשלים מטלות בזמן.
 
כל מה שצריך לעשות זה להקדים מעט את מועד הפגישה או הסיום הרצוי של משימה, ולא צריך בהרבה – תלוי בכמה זמן שאותו אדם נוטה לאחר. במקרה הגרוע אותו אדם יצטרך לחכות לכם, ואז הוא ירגיש את מה שאתם חווים כל הזמן בגללו.
איך להגיב לאדם פאסיבי-אגרסיבי: אישה מסתכלת על שעון היד שלה

6. התנשאות: הסכימו איתם או התעלמו מהם

אנשים לעיתים מסתירים התנהגות פאסיבית-אגרסיבית בעזרת הערות מתנשאות. ההערות האלה יכולות להישמע כמו פניני חכמה, מילות עידוד או עצה חברית, אך למעשה הן לא יותר מניסיון לשלוט על התנהגותכם, ומיועדות להסית את שיווי המשקל שלכם ולהוריד את ההערכה העצמית שלכם. במקרה הזה אתם יכולים לשחק במשחק ולהסכים עם ההערות שאתם שומעים, מה שלמעשה ימנע את התגובה שאותו אדם ציפה לקבל ויעמיד אותו במקום. לדוגמה:

– אומרים לכם: "אל תטריד/י את עצמך בנוגע לזה. זה יותר מדי מסובך בשבילך." 

– תגובה אפשרית: "תודה, את/ה כזה אדם טוב, כמה שאת/ה דואג/ת לי."

או

– אומרים לכם: "רואים שהשקעת מאמץ בעוגה, ניסיון יפה."

– תגובה אפשרית: "כן, אני לא שפ/ית טוב/ה כמוך. מזל שלפחות אני הרבה יותר טוב/ה ממך ב..."

מנגד אתם יכולים כמובן לבחור שלא להגיב ופשוט להתרחק, וגם להעמיד פנים שבכלל לא שמעתם את ההערה. זכרו שהמטרה של אותו אדם היא לראות את התגובה שלכם. כאשר אתם מתעלמים, אתם למעשה לא נותנים לו את מה שרצה לקבל.

7. גלגולי עיניים ותגובות דומות: העירו את תשומת הלב אליהן

התנהגות שכזו גורמת לאדם פאסיבי-אגרסיבי להרגיש נעלה עליכם. הוא מנסה להראות שהוא משועמם מדבריכם או חוסר הסכמה, בדרך מזלזלת שמפחיתה מערך דבריכם ורומסת אותם. האדם שעושה את התנועות והקולות האלה צריך להיות מודע אליהם, ותוכלו ליידע אותו כך למשל:

גלגול עיניים: "מה קרה, נכנס לך משהו לעין?"

פיהוק: "מה קרה, לא ישנת טוב בלילה?"

תנועות שמסמלות על כאב ראש: "את/ה רוצה כדור, נראה לי שזה יעזור לראש שלך."

כעת אותו אדם יצטרך להסביר את התנהגותו, מה שיכול להסתכם בהכחשה או באמירת דבר מה ששמר בבטן עד עכשיו. אם אתם מרגישים שזה יתפתח לריב, תוכלו להגיד שאתם מצטערים, אך אינכם מעוניינים לנהל דיון ככה – אפשר לדבר כמו בני אדם כשכולם יהיו רגועים ושלווים.

איך להגיב לאדם פאסיבי-אגרסיבי: אישה מגלגלת עיניים
כמה מילים לסיום
אמנם קשה להבחין בהתנהגות פאסיבית-אגרסיבית תוך רגע ולהבין איזה משפט צריך לשלוף כדי לצאת עם היד על העליונה, אך אנחנו מקווים שהרשימה הזו עזרה לחקוק בראשכם כמה מקרים שאתם נתקלים בהם ונתנה לכם כלים להתמודד איתם בצורה יעילה ורגועה יותר. זכרו שהתנהגות פאסיבית-אגרסיבית מעידה תמיד על פחדנות, ואתם בהחלט יכולים להיות חזקים מול אדם שמפחד מכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.