print header

איך להסתדר עם קרובים מהמשפחה המורחבת?

 כמה פעמים הוזמנתם לארוחה משפחתית שאתם לא באמת מעוניינים להיות בה בגלל קרוב משפחה שעצבן אתכם או שאתם לא מסתדרים עימו? לא משנה כמה אתם מתאמצים להתעלם מדבריו ולשמור על איפוק, אתם איכשהו כמעט תמיד מוצאים את עצמכם מתרגזים או נפגעים ממנו. אז נכון שמשפחה לא בוחרים ושלא חייבים להסתדר עם כל העולם ואישתו, תרתי משמע, אבל אין סיבה להרים ידיים ולסבול במפגשים עם המשפחה המורחבת. היום תלמדו 8 טיפים לשיפור מערכת היחסים עם המחותנים, הגיסים ואפילו האחים והאחיות שעימם יש לכם בעיות בקשר. תמצאו בהם פתרונות נהדרים לבעיות ממוקדות שחלקכם מכירים מצוין וגם טיפים כלליים יותר שעשויים לסייע לכם פלאים. אם תיישמו את הדברים שתלמדו כעת, תראו שיהיה לכם הרבה יותר כיף וקל לשרוד בארוחות משפחתיות...
 

1. לטפל בתחושותיכם כמה שיותר מוקדם

מרגישים כאילו אתם "נחסמים" על ידי מישהו במשפחה שלכם, בין אם מדובר באחים, במחותנים או אפילו בגיסים שלכם? במקום לנהל מערכות יחסים כמה שיותר בריאות עימם, אתם שמים לב שאתם בעצם מתחרים בהם על תארים כמו "המצליח", "הצודק" או "החכם"? כדי לפתור את הבעיה הזו, אתם צריכים קודם כל להכיר בה. מי שמדגישה זאת היא הפסיכולוגית ד"ר טרי אפטר, פרופסורית באוניברסיטת קיימברידג' ומחברת הספר "מה אתם רוצים ממני? לומדים לחיות עם מחותנים". העצה הטובה שלה ביותר בעניין היא "לטפל בפחדים שלפיהם תידחקו לשוליים, תהיו מודרים או תקבלו ביקורת, שנמצאים בבסיס הבעיות". עליכם להראות למחותנים, לגיסים, וכמובן שגם לאחים שמהם התרחקתם במרוצת הזמן, שאתם שאתם ממש לא מעוניינים בתחרות מולם והזכירו לעצמכם ששום גורם דמיוני שכזה לא ירחיק מכם את האנשים שאוהבים אתכם באמת.

2. היזהרו בעת בחירת צד בסכסוכים

כשאנשים מתערבים בסכסוך או מריבה משפחתיים, הם נאלצים לבחור צד, ולא משנה כמה הכוונה שלהם טובה ונועדה לפייס – הם עומדים לפגוע במישהו שיתאכזב מהחלטתם. חשבו למשל על מצב שבו אתם רבים עם המחותנים שלכם, ובן או בת זוגכם מחליטים להגן עליהם במקום עליכם – דבר שכנראה יזיק לנישואין שלכם ולתקשורת ביניכם בעתיד. מעבר לכך שהתקשורת הקלוקלת הזו כנראה תפגע גם בילדיכם, הם גם יפגעו מאוד אם תחליטו להרחיק מהם את הסבא והסבתא או כל קרוב משפחה אחר שאליו הם קשורים ושעימו רבתם. במצבים שכאלו, רבים יעדיפו לטאטא את הבעיות מתחת לשטיח על מנת לשמור על שלום בית – ואם גם אתם נוטים לעשות זאת, כדאי שתפסיקו עם כך. הסיבה היא שהן רק יערמו ויתעצמו – עד שהן יתפרצו בכל הכוח. במקום זאת, שתפו עם אדם שאתם סומכים עליו את הרגשות שמעיקים עליכם או האזינו לדברי הצד השני.
 
טיפים להסתדר עם בני משפחה מורחבת: התפצלות בדרך

3. התלוננו כדי למצוא פתרון

המשפחה שלכם או של בני הזוג משגעת אתכם ונראה שאף אחד מסביבכם לא שם לב לכך או שלאחרים לא אכפת? גם במקרה הזה עליכם להציף את הבעיה ולחתור לשינוי בהקדם עם הגורמים הרלוונטיים על מנת שהיא לא תחמיר. כדי לעשות זאת כראוי, נהלו שיחה רגועה עם אדם שאתם סומכים עליו שיעזור לכם, למשל בני הזוג או ההורים שלכם, שבמסגרתה תאמרו מבלי להתלהם את כל מה שעל לבכם ומה שאתם מרגישים. ערכו אותה לא רק כדי להתלונן, אלא גם כדי למצוא יחדיו פתרון ממשי שיביא לשיפור במצב ובתקשורת עם הגורם העוין. אם רבתם למשל עם אח שתמיד מבקר ומקטין אתכם, ואתם מרגישים שאין לכם אוזן קשבת אצלו, אמרו להוריכם שאולי ינסו להסביר לו את הנושא. אל תצפו לתוצאות מיד לאחר תום השיחה, אלא המתינו להן בסבלנות בידיעה שאנשים לא משתנים כל כך מהר...

4. הציעו עזרה – גם אם נראה שאין בה צורך

הוזמנתם לארוחה משפחתית גדולה ואתם מעדיפים לשבת בצד במקום למשל לעזור לסדר את השולחן או לפנות את הכלים? ישנם לא מעט אנשים שיראו זאת בעין לא כל כך יפה. במקום שאנשים יקימו אתכם ויבקשו מכם לעזור, הקדימו תרופה למכה ולפחות הציעו לתת יד גם אם נראה שיש כבר מספיק עזרה – יתכן שהם ישמחו לקבל אותה. לפעמים הסיוע הזה לא ידרוש מכם יותר מדי, אלא רק  למשל להעסיק את הילדים הקטנים כדי שלא יתרוצצו בין הרגליים של המארחים. בנוסף, אם אתם גרים קרוב לאותם בני משפחה מורחבת שעימם אתם חייבים להסתדר בעל כורחכם, הציעו להם עזרה מדי פעם במשימות שעלולות להקשות עליהם, כגון עריכת קניות, בישולים ואפילו ניקיונות. כך אתם לא רק עוזרים בדרך שהיא מועילה, אלא גם משדרים לאותו גורם עוין שאתם מעוניינים להיות פעילים ולתרום בזמן הבילוי עימו.
טיפים להסתדר עם בני משפחה מורחבת: בחור מנגב צלחת שטופה

5. צרו מסורת משפחתית מאוזנת

למשפחות רבות יש מסורות מסוימות – חג שחשוב לחמות לארח בו, מנגל ביום הולדתו של גיס ועוד. כולן נועדו לאחד את כל בני המשפחה סביב מאורע משמח, אך מה קורה כשהן מתנגשות עם אלו שיש לך? למשל, מה קורה כשגם לחמותך וגם לאימך חשוב לארח בחג הפסח – למי הולכים? בדרך כלל הפתרון המושלם הוא לחגוג לסירוגין עם כל צד, כאשר בשנה מסוימת הולכים להורים שלכם, ושנה לאחר מכן – להורים של בני הזוג. כך בדיוק צריך לנהוג, אך יש להפקיד לעשות זאת בעדינות, בהתחשבות ובאופן מאוזן. כשאתם אומרים לצד מסוים שאינכם יכולים להיפגש איתו מפני שגם לכם יש תכניות, הסבירו כי אתם מכבדים את המסורות שלו ומבינים שהן חשובות לא פחות מאלו שלכם. כך אתם תשמרו על מערכת היחסים עימם, ותימנעו מריבות עתידיות או פרצופים חמוצים שבדרך כלל מגיעים במהלך מפגש או אחריו.

6. בקשו מהם עצה

מחותנים, גיסים ואחים גדולים שאיתם אתם לא מסתדרים יכולים להיות מעיין שופע של עצות והצעות טובות שעשויות לשפר את חייכם. הכי קל להשתיק אותם – כי מה הם מבינים, הם אפילו לא מכירים אתכם בשביל לדעת מה יכול להועיל לכם! למעשה יתכן שהתרחקתם מהם דווקא כי הם הרשו לעצמם להעניק לכם עצות מבלי שאפילו ביקשתם אותן, וזה יצר אצלכם תחושה לא נעימה. עם זאת, אם תיגשו אליהם מתוך כוונה אמיתית לקבל איזושהי עצה, תשתפו עימם את המידע שעליהם לדעת לשם כך ותראו שאתם באמת מעוניינים בה, יכול להיות שהיא תהיה יעילה. כשאתם עושים זאת, חשבו על כך שהניסיון שהם צברו בחייהם עשוי לתרום לכם, בעיקר אם הם מבוגרים מכם. אם תעשו זאת לא רק תזכו בעצה שיכולה לסייע לכם, אלא גם תחמיאו להם ותכוננו קשר חם ואוהד יותר שמבוסס על מכנה שמשותף לכם.
טיפים להסתדר עם בני משפחה מורחבת: שתי נשים יושבות, מחזיקות ספלי קפה ומדברות

7. היו נדיבים בכל מה שקשור לילדיכם

אז נכון שאתם אולי לא מחבבים במיוחד את אותם קרובי משפחה שכבר הזכרנו – עברתם לא מעט ביחד, יש ביניכם עניינים לא פתורים ואתם לא ממש נהנים להיפגש עימם. זה בסדר גמור, אתם לא חייבים להסתדר עם כל קרובי המשפחה שלכם, אבל אתם צריכים לזכור שהם כנראה אוהבים את הילדים שלכם ומעוניינים להיות מעורבים בחייהם. למשל, בנכם הבכור עתיד לשחק במשחק כדורסל חשוב, או בתכם הקטנה צריכה להופיע במסיבת סיום בגן? סביר להניח שהמחותנים שלכם, שהם הסבא והסבתא שלהם – ישמחו לעודד אותם ולתמוך בהם מהקהל. גם אם הקרובים הללו לא יוכלו לבוא, עצם ההצעה יחמיא להם ויגרום להם להרגיש מוערכים על ידיכם, ומעורבים בחיי הילדים שהם כל כך אוהבים. בנוסף, אם הם קנו לאחד מילדכם איזושהי מתנה כמו משחק או בגד, שלחו להם תמונה עימה – היא תחמם את ליבם מאותה סיבה.

8. אל תשכחו מיהם האנשים האלו

בשורה התחתונה ובהמשך לסעיף הקודם, זכרו שלא משנה כמה האנשים האלו משגעים אתכם, הם עומדים להישאר בחייכם והם חשובים להורים, לבני הזוג ולילדים שלכם. בשל כך חשוב שתמצאו כל דרך שתעזור לכם לשמור על יחסים טובים עימם, בין אם מדובר בהורים ובאחים של בני זוגכם שפשוט לא מקבלים אתכם או אחים שלכם שמעולם לא הסתדרתם עימם. בשל כך עליכם להתאמץ כדי לשמר ולטפח את הקשרים הללו – למען הסובבים אתכם, ובעתיד גם למען האושר שלכם. אתם תראו שברגע שזה יקרה, תוכלו ליהנות מארוחות וממפגשים משפחתיים נטולי מתח.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.