print header

חרדות לילה - מה הן וכיצד ניתן להתמודד איתן

עבור רובנו הערב והלילה הם הזמן שלנו לנוח, לעסוק בלימוד ובתחביבים שלנו או לצאת לבלות. סיום יום העבודה והתחייבויות היומיום בעצם מאפשר לנו לעיתים לצאת קצת מהשגרה, או פשוט לתת לראש לנוח ולהירגע מעט – ולכן עבור רבים זה יכול להיות הזמן המועדף של היום. עם זאת אצל רבים אחרים, הלילה עלול דווקא להיות זמן שבו הם "נזרקים" לדרך תלולה ולא ברורה, כשדאגות שונות ומשונות (חלקן מבוססות וחלקן קצת פחות) מציפות אותם והופכות את השעות הקטנות האלו למטרד. כדי לעזור לאלו מכם הסובלים מן התחושה הזו, שנקראת בשפה המקצועית "חרדת לילה", נסייע לכם להבין מה היא בעצם, מהיכן היא נובעת, וניתן לכם מספר עצות להתגבר עליה.

חרדות לילה: אישה שוכבת במיטה ומסביבה חגים אורות

מהי חרדת לילה ומדוע היא מתרחשת?

אתם שוכבים על המיטה בחדר הנעים והמוכר שלכם – מה בכלל יכול למנוע מכם לישון עכשיו שנת לילה טובה? שום דבר, נכון? זה לא תמיד כזה פשוט... יכול להיות שהתנאים לשינה טובה לא בדיוק נוכחים; הרבה פעמים אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מתקשים להירדם,עוברים מצד לצד על המיטה, החלומות לא מגיעים ומצד שני נדודי השינה מתגנבים להם. כמעט כולנו חווינו מצב שכזה פעם בחיים, מי יותר ומי פחות, וכולנו יודעים מה יהיו ההשלכות שלו על יום המחרת – שהולך להיות קשה ביותר.

מה בדיוק גורם לחרדה הזו לצוץ באמצע הלילה? כנראה שמדובר בבדידות שבה אנחנו נמצאים בבואנו לישון, שמביאה את הדאגות לכדי מודעות דווקא בשלב הזה של היממה. בדרך כלל במהלך היום, כשאנחנו נמצאים בחברת אחרים ועסוקים בכל מיני דברים, הדאגות, החששות והפחדים נדחקים לאחור, אך כשאנו שוכבים לישון, לבד ובשקט – כל אותן מחשבות ובעיות מופיעות שוב.

ישנן גם חרדות שיכולות לצוץ ממש באמצע הלילה וקשה לנו להתמודד איתן. מחשבה אחת מובילה לאחרת, פחדים שאין להם בהכרח אחיזה במציאות צצים עולים – ואנחנו מוצאים את עצמנו בעולם שבו דאגות אמיתיות מתערבבות עם חרדות שנולדו בראשנו בלילה, והשינה הופכת אט אט ליותר ויותר בלתי אפשרית.

חרדות לילה: אילוסטרציה של אישה "יוצאת" מגופה במהלך הלילה

8 טיפים שיעזרו לכם להתגבר על חרדות לילה

אם גם אתם מוצאים את עצמכם לא פעם במצב המתסכל הזה ותוהים מה תוכלו לעשות כדי להפסיק לסבול ממנו – הנה 8 טיפים ועצות שיעזרו לכם להתגבר עליו בצורה נכונה ובריאה:

1. נסו להבין מה בדיוק במצב שבו אתם נמצאים גורם לכם לפתח חרדות לילה

כפי שאמרנו קודם – כשאתם מאבדים את עצמכם לתוך חרדת הלילה, אתם למעשה "כולאים" את עצמכם בתוך כמה דאגות וחרדות בבת אחת. לא כל הפחדים שמתעוררים בלילה הם אמיתיים, כאלו שדורשים מכם תשומת לב בכלל, וזאת הסיבה שעלינו לדעת לזהות מראש, עם עצמנו, מה הן הדאגות המוחשיות שאנחנו באמת מושפעים מהן. ברור שיותר פשוט לומר מאשר לעשות, ושחרדות הלילה לא מגיעות במצב שבו אנחנו מודעים לחלוטין ויכולים לקבל החלטות ברורות, אך בכל זאת חשוב שנלמד את עצמנו טוב יותר ונבין כיצד ניתן להשתחרר מהתחושות הללו.

לדוגמה, במקרה שעשיתם שגיאה כלשהי בעבודתכם באותו יום -  אולי זאת לא ממש שגיאה קריטית, אך החרדה המתעוררת בלילה הופכת אותה לגדולה וחמורה הרבה יותר, מעין מפלצת שגורמת לכם לדאוג לגבי עתידכם המקצועי. אך אם תדעו להבחין בזמן שנסחפתם למעשה לתוך פחד לא רציונלי ולשים את האצבע על כך שמדובר בחשש בלתי מבוסס, תוכלו להתחיל להבין מה הבעיות האמיתיות שניצבות בפניכם, ובמה באמת עליכם יהיה לפתור ביום הבא.

2. הישארו עסוקים במהלך היום

אם הפעילות היומיומית שלכם כוללת מאמץ פיזי ומנטאלי, אז בבואכם לשכב בלילה במיטה, סביר שלגוף שלכם תהיה רק אפשרות אחת: להירדם במהירות ולישון היטב. מכאן בעצם עולה שדרך מצוינת להימנע מחרדת לילה היא פשוט לא לאפשר לה לצוץ בכלל. אם תשכבו על המיטה כשגם הגוף וגם הראש שלכם מותשים משלל פעילויות טובות ומהנות שעשיתם במהלך היום – זה יכול להעניק לכם שינה ערבה ונטולת דאגות. השתדלו לעסוק בספורט ולפתח תחביבים שונים שישפרו את השגרה שלכם ויאפשרו לכם להירדם מהר ובקלות כשמגיע הרגע הנכון לכך.

חרדות לילה: אדם מסתכל על לוח עם דפים רבים תלויים עליו

3. אמצו שגרת ערב קבוע

למרות שלשעמום ולשגרה יש שם רע ברמה מסוימת, הם יכולים להיות מועילים לעיתים. כולנו אוהבים ליהנות ולבלות, אבל אם אנחנו רוצים לנוח באמת ולצבור כוחות – עלינו לעצור הכל לפני השינה. בני אדם הם יצורים של הרגלים – ויחד עם כך שהמלצנו לכם קודם להישאר פעילים לאורך היום כדי לזכות בשינה טובה ללא חרדות הלילה, אנחנו גם ממליצים לכם לפתח שגרת ערב בשעות שלפני ההליכה למיטה. סדרו לעצמכם זמן לאכול את הארוחה האחרונה של היום, לשטוף את הכלים, לשתות משהו – ורק אז להיכנס למיטה רגועים יותר. בנוסף, גם שינה בזמנים קבועים עוזרת לנו לווסת את השעון הביולוגי שלנו, מה שיסייע לכם לישון יותר בטבעיות ובאופן מועיל.

4. אכלו בריא ובצורה מסודרת

זוהי נקודה חשובה – כדי להירדם כמו שצריך, לישון שנת לילה טובה ולהימנע מהופעת החרדות המעיקות שיגרמו לכם להסתובב מצד לצד, חשוב להקפיד על מה שנכנס לכם לפה, בייחוד לפני שאתם נכנסים לישון. אם אתם צורכים לפני השינה מזון עתיר שומן וקלוריות – אל תצפו להירדם בניחותא ולהיפטר מהחרדות. אך אם במקום זאת תעדיפו ארוחת ערב קלה, עשירה בירקות ובמאכלים קלים לעיכול – השינה תשרה עליכם יותר בקלות ואולי תזכו ללילה עם הרבה פחות דאגה והרבה יותר חלומות טובים.

חרדות לילה: אישה אוכלת תפוח

5. הימנעו ממשקאות אנרגיה

בנוסף לאכילה בריאה ומסודרת מומלץ להימנע משתיית משקאות אנרגיה למיניהם – בין אם מדובר באלכוהול, קפה, או כל משקה שמכיל חומרים מעוררים – בעיקר בשעות שלפני כניסתכם למיטה. תמיד עדיף שאת הארוחות היותר מאוחרות שלכם תלוו בכוס מים או חלב חם, שלא ייצרו אצלכם תחושת אנרגיה עודפת.

6. וודאו שסביבת השינה שלכם נוחה ונעימה

עוד נקודה משמעותית במניעת חרדות הלילה והבטחת שינה טובה יותר טמונה בסביבת חדר השינה שלכם, ועליו לתרום לתחושה הזאת. יהיה לכם הרבה יותר קל ונעים להירדם ולא לשקוע במחשבות בעיתיות בחדר שבו תרגישו נעים ושיהיה נקי ומסודר עם אוורור מספק. חדר שינה האידיאלי לשינה טובה אמור לכלול את כל המאפיינים האלו, וגם להיראות "חמים" ומזמין לעין.

חרדות לילה: כריות על מיטה

7. נסו להשתמש בחדר שלכם לשינה בלבד

זה בסדר להודות שמדי פעם אנחנו מתפתים להיכנס למיטה לא כדי לישון אלא כדי לעבוד עם מחשב נייד, לקרוא, לגלוש באינטרנט, לצפות בטלוויזיה או אפילו כדי לאכול. אנחנו בהחלט יכולים לבלות חלק גדול של היום בחדר השינה שלנו – אבל אז הגוף שלנו עלול שלא לקלוט היטב את השינוי, ויחשוב בטעות שהגיע הזמן לישון. לכן, נכון יהיה אם תהפכו את חדר השינה שלכם לאזור המוקדש למטרה זו בלבד, ותמנעו מלבצע בו פעילויות נוספות.

8.  התאמנו בתרגילי נשימה

נשימה רדודה או בלתי מודעת יכולה להיות "אויב" של ממש לשינה נעימה וטובה; לכן זה רעיון טוב להתחיל לשלב תרגילי נשימה מודעת בשגרת הלילה שלכם – זה יכול להביא את הגוף ואת הנפש שלכם להרמוניה הנחוצה לשינה טובה ולמנוע חרדות. בהתחלה, זה יכול אולי להיות דבר מאתגר להתרגל אליו, אבל תוכלו להרגיש את היתרונות שלו מהר מאוד - אולי אפילו למשך כל היום שלכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.