print header

11 דרכים מוכחות מדעית שיעזרו לכם להירדם תוך מספר דקות

רבים מאתנו מוצאים את עצמנו שוכבים בלילה במיטה עם עיניים עצומות, סופרים כבשים ומנסים להירדם. עוברת חצי שעה, עוברת שעה, לעתים עוברות גם שעתיים, והמחשבות לא מפסיקות להתרוצץ בראש ולמנוע מאתנו את השינה הערבה שרצינו לזכות בה. אם גם אתם מתקשים להירדם בקלות בלילה, לפי ד"ר ליסה מלצר, מרצה עבור קרן השינה הלאומית האמריקאית ועוזרת פרופסור במרכז היהודי הלאומי לרפואה ולמחקר בדנבר שבארה"ב, יתכן שהבעיה נעוצה לאו דווקא בבעיה בריאותית, אלא פשוט בחרדות ובמתחים. 

"אם אתם לחוצים ומודאגים, יהיה לכם קשה מאוד להירדם", אומרת מלצר. "כשאינכם ישנים היטב, אתם הופכים ללחוצים עוד יותר, וזה מקשה עליכם לווסת את הרגשות שלכם. זוהי בעצם הרגשה שמעצימה את עצמה ויוצרת מעגל אינסופי של חרדות ולחצים." אם אתם רוצים להירדם בתוך רגעים ספורים, נסו את 11 השיטות הבאות, שהוכחו כבר פעם אחר פעם במחקרים מדעיים וכוללות טכניקות הירגעות, תרגילים להסחת הדעת ודרכים יעילות נוספות להכין את גופכם לשינה.

אישה שוכבת במיטה ועיניה עצומות
 

1. נסו להכריח את עצמכם להישאר ערים

פסיכולוגיה הפוכה עובדת על כולם, ובמקרה הזה היא עשויה לעזור לכם להרגיע חרדות בעת הניסיון להירדם. במחקר שנערך באוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד נמצא כי אנשים שסבלו מנדודי שינה אשר הודרכו לשכב במיטה ולנסות להישאר ערים עם עיניים פקוחות עד שייעצמו מעצמן, נרדמו מהר יותר מהנחקרים שהודרכו לנסות להירדם עם עיניים עצומות. מעבר לכך שאלו שהודרכו להישאר ערים נרדמו מהר יותר, הם גם חוו שינה רגועה ושלווה יותר, כך שאם אתם מוצאים את עצמכם שוכבים במיטה ולא מצליחים לשקוע בשינה, נסו פשוט "להירדם" עם עיניים פקוחות - למרבה הפלא זה עובד.

2. שטפו פנים עם מים קרים למשך 30 שניות

אם אתם חשים בלחץ ומתכננים להיכנס למיטה, התרופה הטובה ביותר היא לשטוף את הפנים במים קרים כקרח למשך 30 שניות. כשאתם לחוצים, מערכת העצבים זקוקה ל"איתחול מחדש" כדי לעזור לכם להירגע, ושטיפת הפנים במים קרים מעודדת תופעה לא רצונית שנקראת "רפלקס צלילה", אשר קיימת אצל כל היונקים ומפחיתה את קצב הלב ואת לחץ הדם. לאחר מכן קל הרבה יותר להירדם בראש שקט.

3. החביאו את השעון שלכם

אם אתם מתהפכים במיטה, מנסים להירדם ולא מפסיקים להסתכל על השעון כדי לוודא כמה שעות שינה נשארו לכם, עשו לעצמכם טובה והסתירו אותו. "אם אתם בוהים בשעון ובודקים מה השעה לעתים קרובות בזמן שאתם כבר במיטה, אתם רק מגבירים את הלחץ שאתם חווים ומקשים על עצמכם להירגע ולהירדם", אומרת ד"ר מלצר.

4. קררו את חדר השינה שלכם

הידעתם שחום גופכם הוא גורם שמשפיע באופן משמעותי על וויסות השעון הביולוגי של שלכם? כשאתם נרדמים, טמפרטורת הגוף יורדת מעט, ומומחים רבים מאמינים שבכך היא עוזרת לכם להירדם. "הסוד לשינה טובה הוא חדר קריר, חשוך ונוח", אומרת ד"ר מלצר. "החשיכה גורמת למוח להפריש מלטונין, אשר מסמל לשעון הפנימי שלכם שהגיע זמנכם להירדם. המלטונין מקרר את טמפרטורת הגוף, אשר מגיעה לשיא הקור שלה בין השעות 2-4 לפנות בוקר". לפי תוצאות מחקרים, הטמפרטורה המומלצת בחדר לשינה ערבה היא 15-19 מעלות צלזיוס.

אישה ישנה
 

5. לכו לישון עם גרביים 

בשוודיה נערך מחקר בו התגלה כי שמירה על כפות רגליים וידיים חמות מעודדת הירדמות מהירה יותר. במחקר התבקשו הנחקרים לישון עם בקבוק מים חמים לרגליהם, אשר גרם להרחבת כלי הדם שקרובים לפני העור וכך עודד את הורדת חום הגוף. זה אולי נשמע לא הגיוני, אבל חימום כפות הרגליים או אפילו שינה עם גרביים למעשה תעזור לכם לקרר את שאר הגוף שלכם, ולכן מומלץ לשמור על כפות רגליים חמות כשהולכים לישון.

6. קומו מהמיטה ועשו משהו למשך 10 דקות

אם אתם מתעוררים באמצע הלילה ולא מצליחים לחזור לשינה תוך 15 דקות, קומו מהמיטה ועשו דבר מה שמפעיל את הידיים והמוח, כמו הרכבת פאזל או צביעת דפי צביעהכך ממליץ ריצ'רד וייזמן, פסיכולוג בריטי העומד בראש צוות המחקר של אוניברסיטת הרטפורדשייר בבריטניה. הימנעו מצפייה בטלוויזיה ובהייה במסכים דיגיטליים בזמן שאתם במיטה, מכיוון שאורם הכחול הוכח כמדכא הפרשת מלטונין, ההורמון שמעודד שינה. "המפתח הוא להימנע מהאסוציאציה של בעיית הערות במיטה", מוסיף וייזמן, "זה מעודד את השפעת תיאוריית השליטה, שעל פיה הגוף שלכם אמור לקשר בין שכיבה במיטה להירדמות, אולם במקרה של אלו שמתקשים להירדם המצב הוא הפוך". 

כדי לתת למיטה את ההשפעה הנכונה על גופכם, הדברים היחידים שמומלץ שתעשו במיטה הם שינה ויחסי מין, כך ממליצה ד"ר מלצר. "יציאה מהמיטה כשאינכם מצליחים להירדם זו החלטה לא קלה, אך חשובה מאוד. אם אתם מבלים 10 שעות במיטה, אך ישנים רק 6 שעות מתוכן, זה סימן לכך שהמיטה שלכם מקושרת לחשיבה, דאגות, צפייה בטלוויזיה ובהחלט לא להירדמות".

7. דמיינו את המקום האהוב עליכם ביותר

במקום לספור כבשים, דמיינו את הסביבה שמרגיעה אתכם בצורה הטובה ביותר וגורמת לכם להרגיש שמחים. הדבר הטוב ביותר שניתן לעשות הוא לדמיין סצנה שמתרחשת במקום הזה, אשר תסיר מראשכם מחשבות אחרות ובעיקר דאגות. במחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד נמצא כי אנשים שסבלו מנדודי שינה והודרכו לדמיין סצנה מרגיעה במיוחד, כמו הליכה על חוף הים או ליד מפל מים, נרדמו ב-20 דקות מהר יותר מאנשים שסבלו מנדודי שינה והודרכו לספור כבשים או לא לעשות דבר פרט לניסיון להירדם. הייתכן ששיטת ספירת הכבשים הומצאה על ידי רועה צאן שאהב את עבודתו והתקשה לישון?

8. האזינו למוזיקה קלאסית

במחקרים רבים נמצא לא פעם שהאזנה למוזיקה קלאסית, או כל סוג אחר של מוזיקה שמורכבת ממקצב איטי שבין 60-80 פעימות לדקה, עשויה לעזור לכם להירדם במהירות רבה יותר. באחד המחקרים, שנערך בשנת 2008התבקשו הנחקרים להאזין למוזיקה קלאסית למשך 45 דקות לפני השינה, ועקב כך נראה שיפור משמעותי באיכות השינה שלהם. בנוסף לכך הם גם דיווחו על הפחתת תסמינים של דיכאון, כך שההאזנה סייעה להם גם להתעורר עם חיוך על הפנים.

גבר בחליפה ישן על ספסל בפארק

9. אכלו ארוחת ערב לאור נרות

כשזה נוגע לשינה, ככל שגופכם נחשף לפחות אור כחול לפניה, כך תישנו טוב יותר. אור מכל סוג מדכא את ייצור המלטונין בגוף, וגלי האור הכחול, שנפלטים ממסך הטלוויזיה למשל, הם עוצמתיים ביותר, ולכן מפריעים לקצב השעון הביולוגי שלכם על פי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארדמלבד מכשירים אלקטרוניים שונים כמו טאבלטים וסמארטפונים, האור הכחול החזק ביותר בביתכם מגיע מנורות פלורסנט ולד, אשר אמנם חסכוניות בחשמל, אך בו זמנית מונעות מכם שינה ערבה. אם אתם מתקשים לישון נסו לשבור את השגרה עם מעט אור נרות עדין, ואם כבר בחרתם בשיטה הזו תוכלו לערוך ארוחת ערב רומנטית לכם ולבני הזוג שלכם.

10. הפריחו בועות

יש לכם ילדים או נכדים שאוהבים להפריח בועות? אם כך, כנראה שיש לכם איפשהו בבית בקבוקון עם נוזל בועות סבון. היתרונות של הפרחת בועות לפני השינה הם כפולים ומכופלים: "בהייה בבועות היא מעט מהפנטת ומשקיטה מחשבות, וכן כוללת את הפעלת הריאות בצורה כזו שמעודדת נשימה איטית", כך אומרת ד"ר מרי א. סאלאס, פרופסור לנוירולוגיה מבית הספר לרופאה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. "זה עוזר לבצע תרגיל נשימה שמסייע בהרגעת הגוף והמוח, ולמרות שזו פעילות שרבים יחשבו שהיא מעט מטופשת ומוזרה עבור אנשים מבוגרים, היא בעצם עוזרת להם להפסיק לחשוב על הדברים שמטרידים אותם".

11. בצעו עיסוי בנקודות לחיצה המעודדות שינה ורגיעה

במסגרת טיפולי הרפואה האלטרנטיבית, אנשים רבים שמתקשים לישון מקבלים טיפול דיקור בנקודות מסוימות, שלפי עקרונות הרפואה הסינית מעודדות את זרימת האנרגיה לחלקים מסוימים בגוף אשר מסייעים להירגעות ולשינה. אלו הן הנקודות המומלצות ביותר לעיסוי על פי סגל אוניברסיטת בסטיר לנטורופתיה שבוושינגטון, ארה"ב:

בין הגבות, ממש מעל גשר האף – הפעילו לחץ עדין על הנקודה למשך דקה.

בין הבוהן הגדולה לשנייה שלצידה בקצה כף הרגל – לחצו על האזור למשך מספר דקות עד שתרגישו תחושת אי נוחות קלה.

באזור כף הרגל שנמצא כשליש מהמרחק שבין האגודל לעקב – לחצו על אזור זה  למשך מספר דקות.

באוזניים – העניקו עיסוי ל-2 האוזניים למשך מספר דקות.

מקור התמונות: File Upload Bot, Aweisenfels

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.