print header

8 דרכים נהדרות לגידול ילדים סקרנים ומוצלחים

כולנו רוצים שיהיו לנו ילדים יצירתיים, חכמים ומוצלחים במיוחד, כדי שיוכלו להסתדר לבד ולפרוח בעתיד. על מנת לעשות זאת, עלינו לעורר את סקרנותם אודות סביבתם, לגרום להם להתפעל ממנה ולתהות אודות דברים שיש בה, כמו שמש שזורחת, כלב שנובח והאופן בו דברים שונים עובדים. ילדים רבים הם סקרנים מטבעם, אך יש כאלו שצריך לעורר אצלם את התכונה הזו, בעיקר בעידן בו צעירים רבים דבוקים למסכים ורגילים לקבל דברים כהווייתם. כדי לעזור לילדכם המתוק להיות סקרן יותר ובכך לסייע לו להיות מוצלח ומאושר יותר בעתיד, אספנו עבורכם 8 טיפים נהדרים שכל הורה יכול לאמץ, או אפילו רק את חלקם.
 
ילדים סקרנים: אבא וילד בים והאבא מצביע על הגלים

1. עשו דברים בדרך הפוכה

רובנו אוהבים לעשות דברים שונים בדרך מוכרת ורגילה שלעיתים לא מצריכה יותר מדי חשיבה, כמו לנסוע במסלולים קבועים או להכין עבודות יצירה לפי הוראות וסדר מסוימים. לכן, כדי להפוך את ילדכם לסקרנים יותר, נבקש מכם לשנות חשיבה והרגלים ולהתחיל לעשות דברים בדרך אחרת, כמו לסדר חדרים בדרך לא רגילה ולבקש מילדכם לבנות מבצרים מלגו לפי רצונו החופשי, ולא לפי דגם מסוים שמופיע על אריזת המשחק. התנהגות שכזו תלמד אותו שניתן לעשות דברים בדרכים שונות שפחות מוכרות לו, תגרום לו להסתקרן אודותיהן ובאופן כללי תעזור לו לסגל חשיבה שונה ולא מקובעת.

2. שנו אווירה וסביבת עבודה

ילדים רבים רגילים לשחק וללמוד בביתם, לרוב בחדרם או בפינה המיועדת לכך. אם גם ילדכם נוהג כך, מומחים ממליצים לכם דווקא לעודד אותו לעשות זאת בסביבות עבודה ומשחק שונות, בהתאם לגילו ולצרכיו. למשל, הוציאו אותו לגינה שנמצאת ליד הבית או אפילו להוריכם או לחבריו, כדי שישחק במקומות חדשים שיהוו תפאורה אחרת לפעילות שכזו ושיסקרנו אותו, ואולי כתוצאה מכך גם יגרמו לו לשחק אחרת.
 
במקרה של סביבת למידה תומכת ונעימה, עודדו את ילדכם ללכת לספרייה שקטה בקרבת ביתכם, שם הוא גם ימצא מקורות מידע וספרים מרתקים שיעוררו את סקרנותו ויעזרו לו להרחיב את הידע בנושאים שונים. בנוסף, כשאתם הולכים למקומות שכאלו, עברו במסלולים שונים, למשל, ביום מסוים לכו ברחוב ראשי שכולל בניינים רבים, ולמחרת – דרך גינה שקטה עם מתקנים. כמובן שחשוב לוודא שכל סביבה שבה תבחרו תהיה בטיחותית ומתאימה למטרה שלשמה אתם הולכים.
ילדים סקרנים: ילד וצעצועים בארגז חול

3. שאלו שאלות שמעודדות הסתכלות על העולם

ילדים כיום מרבים להביט על מסכים שכוללים טלפון נייד, מחשב וטלוויזיה, ואם גם ילדכם מתנהג כך - אל דאגה, מצאנו דרך נהדרת ופשוטה לגרום לו להרים את עיניו ולהסתכל סביב. היא דורשת מכם לצאת עימו החוצה, למשל, בדרך לבית הספר, לחבריו או אפילו ככה סתם כדי לנשום אוויר, ולשאול אותו שאלות אודות מה שהוא רואה. כך, תגרמו לו להסתכל כבר בגיל צעיר על דברים שונים, למשל, על השמיים, השמש, העצים והמכוניות שמסביבו.
 
בהתחלה, תוכלו לעורר את סקרנותו על ידי מגוון שאלות שמתחילות בכל מילות השאלה, כמו "כמה גלגלים יש לאוטו הזה?", "מדוע יורד גשם?" או "כיצד ציפור עפה?". הרגל שכזה יעזור לו לשים לב לדברים שמסביבו ולראות כמה העולם שלנו יפה ומרתק, ובהמשך יגרום לו לשאול אתכם אודות דברים שמעניינים אותו ושיעזרו לו להבין את החיים טוב יותר. 

4. שאלו שאלות שמעודדות תשובה מלאה וחשיבה

בשלב מתקדם יותר מזה שמתואר בסעיף 3, העלו שאלות פתוחות ומאתגרות יותר שאין עליהן תשובה אחת חד משמעית, לדוגמה, כאלו שנוגעות לעניינים חברתיים בבית הספר. הרגל שכזה יעודד את ילדכם לפתח את תשובותיו ורעיונותיו כך שיהיו מורכבים יותר, ויעזור לכם להכיר אותו ואת דעותיו טוב יותר. כאשר הוא עונה לכם, בקשו ממנו בעדינות להרחיב על ידי שאילת "מדוע?", אשר תגרום לו לחשוב על דבריו לעומק, לרדת לשורשיהם ובכך לבנות תשובה טובה יותר בעתיד.
 
בנוסף, הורים רבים נוטים לתקן את ילדיהם, ואם גם אתם עושים זאת, מומחים קוראים לכם להימנע מהרגל שכזה ודווקא לתת לילדכם לטעות. אם אתם בכל זאת מעוניינים לסייע לו, תוכלו להדריך אותו כיצד לצאת מתסבוכות אליהן נקלע ומשגיאות שעשה, אך חשוב שתתנו לו לפתור אותן לבד, כדי שילמד כיצד להתמודד עם מצבים דומים בעתיד. התנהגות שכזו תהפוך אותו לסקרן לגבי פתרונות יעילים יותר, ותעזור לו להרחיב את הידע אודות מה שמעניין אותו.
ילדים סקרנים: אמא ובת צוחקות ואוחזות במשקפות בחיק הטבע

5. דעו איך לענות על שאלותיו, ומה לעשות כשאין לכם תשובה

אם ילדכם אוהב לשאול שאלות או שהצלחתם לעורר את סקרנותו ולגרום לו להתעניין בתחום מסוים, חשוב שתדעו כיצד להשיב לו. כדי לעשות זאת, צפו קודם כל לשאלות ברמות קושי שונות, החל מהפשוטות יחסית, כמו "מדוע השמש לא נשארת באותו מקום במהלך היום?", ועד למסובכות ומאתגרות יותר, כדוגמת "למה אין לי חברים?". כשאתם עונים, קחו בחשבון שעליכם להתאים את דבריכם לגילו, ושאינכם יכולים לספק את אותו מענה בדיוק לילדים בני 5 ו-10, מכיוון שהם מגיעים עם ידע, ניסיון ורמות הבנה שונים.
 
בנוסף, אנחנו בטוחים לכך שיש לכם אופקים רחבים במיוחד, אך אנו מניחים שאינכם יודעים הכל, ולכן כדאי להיערך גם למצב בו אין לכם תשובה. ברגע שכזה, ניתנת לכם הזדמנות נהדרת שכדאי לכם לנצל כדי להראות לילדכם כיצד אתם מחפשים את המידע הנחוץ על מנת לענות לו. יישום עצה זו יעזור לו לקבל את התשובה שהוא מצפה לה, וגם יקנה לו מיומנויות חיפוש חדשות שיפתחו את סקרנותו.

6. השתמשו בספרים ובסיפורים

רבים מכירים את היתרונות שטמונים בקריאת ספרים, אשר כוללים שיפור אוצר מילים ושיפור שיקול דעת, ולכן מקפידים להקריא אותם לילדיהם כבר בגיל צעיר. בשל כך וכדי לעורר את סקרנותו, כדאי שתיקחו את ילדכם לביקור שבועי בספרייה כפי שהצענו בסעיף 2, או בחנות ספרים שקרובה לביתכם. כשאתם שם, תנו לו להסתכל במשך כמה דקות על האוסף הרחב והמגוון שנפרש לפניו ולבחור ספר שקורץ לו, ואם אין אחד כזה, המליצו לו על ספר שאתם מכירים ושנראה לכם שיעניין אותו. ביקור במקומות שכאלו בגיל צעיר ירגיל אותו להסתקרן אודות ספרים, וכתוצאה מכך הוא יתעניין גם בדברים אחרים.
 
בנוסף לכך, אם אתם עדיין מרדימים את ילדכם עם "סיפורים לפני השינה", תוכלו לגוון ולהפוך אותם למרתקים יותר בעזרת שאלות פתוחות שמעוררות דמיון. למשל, אם אתם אוהבים לספר את "סינדרלה", שאלו מה היה קורה אם היא הייתה חוזרת הביתה אחרי חצות. הרגל שכזה ייצור דיון מרתק שיהפוך את ילדכם ליותר סקרן ויצירתי, ואת שעת הסיפור ליותר מספקת עבורכם.
ילדים סקרנים: מדפים של ספרים בספרייה

7. תנו לו לחקור ולשחק

ילדים מאוד אוהבים לשחק בצעצועים ולצייר, וזהו הרגל נהדר שעליכם לעודד כי הוא מגביר סקרנות ויצירתיות. כדי לעשות זאת, ספקו לילדכם בובות, לגו וצבעים ונייר עימם יוכל לשחק וליצור לבד, כאוות נפשו, כך גם יהפוך לעצמאי יותר ויפתח את דמיונו. טיפ נהדר שמומחים מציעים לכם הוא להכין מעין "ערכת סקרנות ניידת", שתכלול כמה דפים, עפרונות צבעוניים, טושים ובובה קטנה ואהובה שתוכלו לקחת למקומות שונים ושיעזרו לילדכם להסתקרן ולהישאר עסוק גם מחוץ לבית. כמו כן, אם "בלאגן" הצבעים והצעצועים שהוא מותיר אחריו ברחבי הבית מפריע לכם, הפכו פינה קטנה למעין "מעבדה" בה יוכל לחקור וללכלך.
 
בנוסף, האינטרנט הוא כלי נהדר שיכול לספק לילדכם תשובות על שאלותיו, וגם לפתח סקרנות לגבי נושאים שונים, ומשום שהדור הצעיר בימינו מתחיל להשתמש באמצעי זה בשלב מוקדם, כדאי שתלמדו את ילדכם כיצד לעשות זאת באופן מושכל ונכון; ספקו לו כמה אתרים בטיחותיים בהם הוא יוכל לגלוש, ושיטות חיפוש מועילות שאתם מכירים ושיעזרו לו לחפש מידע שמרתק אותו. ברגע שהוא ייכנס לעולם הווירטואלי, הוא ירחיב אופקים ויגלה המון נושאים שיסקרנו אותו – ולכן חשוב להקנות לו כלים בטוחים שיעזרו לו להתמצא ברשת ולהימנע ממקומות מסוכנים שנמצאים בה.

8. ערכו פעילויות משותפות שמעודדות סקרנות והרחבת אופקים

ניתן לגרום לילדים להסתקרן אודות מדינות, מטעמים וצלילים אחרים על ידי עריכת פעילויות משותפות שנוגעות בתחומים אלו. למשל, תוכלו לבשל יחדיו, וכתוצאה מכך ילדכם לא רק ילמד כיצד לעשות זאת, אלא גם ירצה להכיר טעמים חדשים ויסתקרן כיצד מכינים את המאכלים האהובים עליו. פעילות נוספת היא האזנה משותפת למוזיקה, שכוללת שירים שאתם אוהבים וכאלו שמתאימים לגילו. תוכלו, למשל, להשמיע לו שירים מסגנונות שונים ואולי אפילו בשפות זרות, והרגל שכזה יעודד אותו לחפש מוזיקה חדשה ולהכיר מקומות מרוחקים מהם היא מגיעה. כמו כן, הכירו לו מקומות חדשים ברחבי הארץ והעולם בעזרת טיולים או תכניות וספרים שמציגים אותם, כך יכיר תרבויות והתנהגויות שונות.
 
שלושת התחומים הללו לעיתים קשורים אחד בשני ועשויים לעורר את סקרנותו של ילדכם בדרך יצירתית, למשל, הוא יכול לרצות להכיר את רוסיה ומטעמיה דרך שיר ששמע מתישהו ברוסית, או יתחיל להתעניין במדינות אסייתיות ובתרבויותיהן הססגוניות בעקבות מאכל שאכלתם במסעדה תאילנדית. כפי שאתם יכולים לראות, פעילויות שקשורות לתחומים אלו יכולות להרחיב את אופקיו ולעיתים גם להקנות לו חשיבה אחרת, שתהפוך אותו לאדם סקרן, חכם ועצמאי יותר בעתיד.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.