print header

8 תכונות אופי שעלולות להסתיר בעיות נפשיות שצריכות טיפול

 לעיתים קרובות מאוד אנו נוטים לפרש התנהגות של אדם מסוים כפעולה אשר משקפת את אופיו, אך לא תמיד הדרך בה הוא נוהג היא אכן השתקפות של תכונה כזו או אחרת. הרצון לקטלג אנשים ולשפוט אותם מונע מאיתנו לראות דברים שיכולים להסביר מהי הסיבה לאותה התנהגות, ולדעת הפסיכותרפיסטים האמריקאים הבולטים, אהרון ט. בק וארתור פרימן, מחברי הספר "תרפיה קוגניטיבית של הפרעות אישיות", לעיתים מסתתר משהו גדול יותר בהתנהגות החריגה שיכול להעיד על מחלת נפש בעלת תסמינים זהים. על מנת שתוכלו לנסות ולזהות את אותן הפרעות כבר בשלבים הראשוניים ולאפשר מניעה ו/או טיפול, ובעיקר כדי שלא תמהרו לשפוט אנשים בשל התנהגותם, אספנו עבורכם 8 תכונות אישיות שלבטח רבים מכם נתקלתם בהן אצל אדם מסוים ואולי פירשתם באופן שגוי. 
 
8 סוגי הפרעות נפש: בחור צעיר יושב באולם בית משפט

1. חוסר אחריות

הבעיה:

בסוג הפרעה זו נכללים אנשים שבצורה מוגזמת רוצים לעבוד פחות ולנוח הרבה יותר. נכון שלפעמים זו משאלה אנושית פשוטה של רבים, אך ישנם חלק לא קטן של אנשים שמוכנים לעיתים לקחת את זה עד למצב קיצוני. לדוגמה: אדם שעובד בחברה ולוקח מספר גבוה של ימי היעדרות, חופשה ללא תשלום על חשבונו או שהוא מאחר למקום העבודה באופן קבוע, עלול להיות מאובחן על ידי פסיכיאטרים כאדם הלוקה בהפרעת אישיות אנטי-חברתית. הפרעה זו כוללת תסמינים נוספים כמו:

 

 • רצון לשקר לעיתים תכופות – רימוי אחרים לשם הנאה או רווח אישי.

 • התעלמות פזיזה מביטחונו האישי והכלכלי – מסוגל להתפטר ממקום העבודה מבלי לדאוג לחלופות קודם לכן.

 • רצון לחיות על חשבונם של אחרים – לשבת בבית, לבזבז כספים של אחרים ולא להביע חרטה על כך.

 • ביצוע רכישות לא מתוכננות.

הפתרון:

דרך ההתמודדות עם אנשים אשר סובלים מהפרעה מסוג זה היא על ידי ניהול זמן ופרסים. לדוגמה: הבטיחו לעצמכם מתנה או פרס קטן אם תצליחו להתמיד בתוכנית מסוימת במשך כמה ימים שתגדירו מראש, ואם הצלחתם לעמוד בה, קנו לכם את מה שהבטחתם ועברו ליעד הבא. כך תוכלו לפתח הרגל לעמוד בלוח זמנים, ובהמשך תצליחו לסגל לעצמכם אורח חיים מסודר ומאורגן.

2. ביישנות

הבעיה:

ביישנות היא תחושה של חשש או חוסר נוחות הקיימת באדם הנמצא בחברת אנשים אחרים, והיא נובעת לרוב מחוסר ביטחון עצמי. ביישנות יתר עלולה להוביל לבידוד מוחלט ואף לחוסר רצון ליצור קשר עם העולם החיצון במקרים קיצוניים. אנשים אשר סובלים מביישנות יתר יוצרים לעצמם מעין "חומות רגשיות" המונעות מהם להרגיש דחף של יצירת קשר עם אחרים, עד כדי בחירת צורת עבודה ממקום מרוחק או פעילויות אחרות שאינן מחוברות לתקשורת בדרך כלשהי. על אף היותה תופעה נדירה, מופנמות יתר עלולה להוביל להפרעת אישיות סכיזואידית אשר כוללת את התסמינים הבאים:

 

 • אדישות לביקורת או לשבחים.

 • היעדר חברים קרובים או נוכחות של חבר קרוב בלבד.

 • נטייה לשקוע בחלומות ודמיונות לעיתים קרובות.

 • קור רגשי, ניתוק ורגשנות מעטה.

הפתרון:

ניתן למנוע את המחלה בעזרת מספר שיטות טיפול, כאשר אחת היעילות ביותר היא לעסוק בכל פעילות קבוצתית שהיא כגון: שיעורי ציור, פילאטיס, למידת שפות או יוגה. על אותו אדם שסובל מבעיה זו לסגל לעצמו אורח חיים פחות מתבודד, ולשנות את ההסתכלות שלו על דברים, לדוגמה, במקום לומר "אני לא אוהב אנשים..." עליו לומר "אני לא אוהב את הדבר הזה ..." (התנהגות, פריט לבוש, תחביב, מראה וכדומה). גישה זו יכולה לסייע בטיפול ודרכה ניתן יהיה להבין שיש גם משהו טוב באנשים ולא רק רע.

8 סוגי הפרעות נפש: איש מבוגר עם עיתון ביד הולך לבדו ברחוב כשעל הקיר הצל שלו

3. סחבת

הבעיה:

סעיף זה כולל מורדים שאינם רוצים לפעול לפי כללי החברה. מאפיין זה בא לידי ביטוי בהתנהגויות כמו דחיית הפעולות הדרושות למועד מאוחר יותר או התמהמהות תוך כדי עשיית פעולות שונות. סחבת יכולה להוביל בין היתר להפרעת אישיות פסיבית אגרסיבית, שלעיתים קרובות מתלווה לדיכאון כרוני. על כל פנים, יש צורך להבדיל בין הפרעה זו לבין מרד נעורים קטן בבית הספר או בתיכון, ותוכלו לזהות את הבעיה על ידי התסמינים הבאים:

 

 • עצבנות כתגובה לבקשות מסוימות לעשיית דברים לא נעימים, אבל רגילים עבור רוב האנשים, כמו שטיפת כלים, זריקת זבל וכדומה.

 • קצב עבודה איטי מאוד ואיכות עבודה ירודה.

 • עוינות כלפי עצות מועילות מהסובבים על מנת לייעל את מהירות ואיכות העבודה.

 • ביקורת זועמת ובלתי סבירה על האנשים שלהם ניתנה סמכות לעשות דבר מה.

הפתרון:

המורכבות של טיפול מונע בבעיה טמונה באדם עצמו שלרוב, חושב שזו לא אשמתו ולכן אין מה לשנות. אחת הדרכים שאולי ניתן יהיה לשפר את המצב היא על ידי מתן אפשרות לאותו אדם לבחור בין 2 מטלות או יותר שהוא היה רוצה לבצע, דרך נוספת יכולה להיות תוך משחק חברתי, בו נותנים לאדם שנוטה לדחות כל הזמן את היכולת לדמיין איך הוא היה מרגיש אילו אנשים אחרים היו מתנהגים באותו אופן כלפיו. ברוב המקרים טיפול שכזה יפסיק את ההתנהגות הזו, ויהפוך את האדם לרגיש יותר לסביבתו.

4. אימפולסיביות ומזג חם

הבעיה:

מלבד סכנות כמו לחץ דם גבוה ובעיות לב אחרות, אדם שאינו מסוגל לשלוט בכעסו הוא בעל סיכון גבוה לפתח הפרעת אישיות גבולית. אחד התסמינים הטיפוסיים של מחלה זו כוללת שינוי חד וללא כל הסבר בדעתו של אותו אדם מקצה לקצה. כמובן שאימפולסיביות פשוטה אינה מסוכנת כל כך, וכדאי לשים לב אם היא לא משולבת עם מזג חם ואחד או יותר מהתסמינים הבאים:.

 

 • יחסים רומנטיים לא יציבים וחברויות משונות שלא מחזיקות מעמד לאורך זמן.

 • בזבוז כסף ורכישת מוצרים ללא כל צורך לעיתים תכופות.

 • נהיגה במהירות מופרזת תוך חוסר התחשבות בזולת עד כדי הסתכנות ביצירת תאונות.

 • שיעמום כרוני ושינוי במצבי הרוח ללא כל סיבה הנראית לעין. 

הפתרון:

מניעה של הפרעה זו יכולה להתבצע בעזרת מגוון שיטות טיפול, ביניהן נטילת תרופות נוגדי דיכאון (על ידי רופא מוסמך כמובן), אך לפני שעושים זאת כדאי לנסות טיפול על ידי קבוצות תמיכה של ניהול כעס והזדהות עצמית. דרך מעולה נוספת יכולה להיות פרס שאותו אדם יקנה לעצמו על כך שהצליח לשלוט בדחפים שלא היה יכול לשלוט בהם קודם לכן. לדוגמה אם בעבר אדם היה נכנס לחנות מוצרי חשמל כדי לקנות מסך מחשב בלבד ובמקום זאת הוא היה קונה גם מוצרים שונים שלא לצורך, לאחר הטיפול, אם הוא יכנס לחנות כלשהי ויתגבר על דחף הבזבוז המיותר מספר פעמים שייקבע מראש, הוא יוכל להרשות לעצמו לקנות משהו קטן שהוא חולם עליו כבר במשך זמן רב.

8 סוגי הפרעות נפש: ילד עצבני וצועק, אוחז כדור פיזיותרפיה בידיים ומנסה לפוצץ אותו

5. ביקורת עצמית

הבעיה:
זה נכון לחשוב לפעמים שלא כל מה שאנחנו עושים הוא מושלם במאה אחוז ושהשאיפה לשלמות היא ערך חשוב, אך צריך לדעת היכן להציב את הגבולות, שכן ביקורת עצמית מופרזת עלולה לגרום להפרעת אישיות נמנעת שברוב המקרים מתפתחת בשלב מסוים להתקפי פאניקה, דיכאון והפרעות שינה. צריך להבין שביקורת עצמית מועילה במינונים קטנים ואף דוחפת אותנו להתפתחות עצמית, אבל במידה מוגזמת היא מסוכנת לבריאות הנפש. לכן, אם אדם נוטה לשפוט את עצמו יתר על המידה, כדאי שיבדוק אם מתקיימים גם התסמינים הבאים:
 • כעס חזק ומיידי מביקורת או גינוי.

 • איפוק מחשש לומר את דעתו כדי להימנע מאי נוחות חברתית.

 • חוסר מוכנות ליצור קשר עם אנשים, למעט במקרים בהם הוא יהיה בטוח שיתקל בחיבה.

 • סירוב להצעות או רעיונות שכרוכים בסיכונים אישיים, לדוגמה: סירוב לקידום בעבודה אם התפקיד דורש תקשורת עם אנשים חדשים.

הפתרון:

תרגול של מניעת תחזיות שווא יכול להיות פתרון מעולה עבור מי שסובל מהפרעה זו. כל שעל האדם בעל הפרעה זו לעשות זה לרשום את הפעולה שהוא עומד לבצע, לדוגמה: "אם אלך לבדי בערב לחנות לא ידועה, עלולים לשדוד אותי." לאחר ביצוע הפעולה יהיה עליו לחזור לביתו ולרשום את התוצאה. בפעם הבאה אם יעלו בו ספקות או תחזיות שווא לגבי דבר מה, יהיה עליו לפתוח את המחברת ולקרוא את ההערות שכתב כדי להיות בטוח ששום דבר רע לא עומד לקרות לו.

6. חשדנות

הבעיה:

רובנו פרנואידים מעת לעת וזה די נורמלי, אבל ישנם אנשים שחוצים את הגבולות ההגיוניים בחשדנות שלהם, עד כדי כך שהם פותחים חשבונות לא אמיתיים ברשתות החברתיות, מאזינים לשיחות טלפון של אנשים אחרים ואפילו שוכרים שירותי בילוש פרטיים. אדם שחשדנותו גורמת לו לבצע פעולות שכאלו עלול לסבול מהפרעת אישיות פרנואידית, שהתסמינים שמתלווים אליה גורמים לבעיות נוספות כגון:

 • חוסר אמון בלתי סביר בבן או בת הזוג.

 • חיפוש משמעויות נסתרות בפעולות רגילות של בני אדם, לדוגמה, השכן טורק את דלת ביתו בחוזקה אך ורק כדי לעצבן אותו.

 • נטייה לחשוב שכולם סביבו אשמים.

 • היעדר חוש הומור וחוסר יכולת לראות דברים מצחיקים במצבים יומיומיים.

הפתרון:

שיטה טובה להילחם בחשדנות הכרונית היא על ידי הכנת רשימה של מכרים וחברים קרובים בסמארטפון או על דף, כאשר בכל פעם שאחד מהם עמד בציפיות יש לסמן V או + ליד שמו. לדוגמה, אם חשבתם שישכחו מקיומכם במסיבה של החברה, אך למעשה אין אחד שלא שם לב אליכם במהלך כל הערב, סמנו לעצמכם V, כך שבפעם הבאה בה תחשדו במשהו או במישהו, תוכלו לבדוק את מספר הסימונים החיוביים שברשימה וחוסר האמון ייעלם.

 

8 סוגי הפרעות נפש: בחור אוחז את שתי אוזניו ומנסה להתרכז

7. מסירות

הבעיה:
מסירות היא תכונה חשובה ונעלה שרבים מחפשים אותה אצל אנשים רבים בסביבתם. זה די נורמלי להסתמך על חברים ובני משפחה, אך צריך לדעת להבחין בין מסירות לבין תלות מופרזת של האדם המסור, שעלולה להעיד על פי הרפואה על הפרעת אישיות תלויה. הסימן העיקרי המצביע על מצב חמור של התופעה הוא חוסר היכולת של האדם לקבל החלטה בעצמו ללא אישור של בעל סמכות, וזאת בנוסף לתסמינים הבאים:
 • הנטייה להסכים עם הסביבה גם אם הם טועים בהחלטתם.

 • חוסר נוחות כאשר נשארים לבד וצריך לעשות דבר כלשהו, והצורך להימנע מלהישאר לבד באופן כללי.

 • ביצוע פעולות לא נעימות או משפילות כדי לרצות מישהו אחר.

 • מחשבות אובססיביות על כך שכולם מסביב בוגדים בו. 

הפתרון:

הדרך הטובה ביותר להילחם בהפרעה זו היא לאסוף כמה שיותר סימוכין ליכולות שלכם, לדוגמה, אם אתם מבשלים ארוחות על בסיס קבוע, שאלו אם האוכל היה טעים. לאחר שקיבלתם אישור שכן, סמנו לכם ברשימה שאכן הכל היה טוב. להבא, בכל פעם שאתם מחפשים אישור ממישהו או על משהו דומה, הסתכלו ברשימה שלכם וזה יעניק לכם ביטחון.

8. רגשנות

הבעיה:
רגשנות יתר ורגישות יכולות להיות תסמינים של הפרעת אישיות היסטרית הנקראת בשפה העממית גם "היסטריה". הרצון במשיכת תשומת הלב הוא דבר טבעי אצל בני אדם, אלא אם כן לוקחים את זה למקומות של כעס או התקפי זעם פתאומיים. המאפיין המשמעותי של הפרעה זו הוא דיבור רגשי והיעדר פרטים מסוימים בשיחה בעת ובעונה אחת, לדוגמה אם שואלים "איך הייתה ההתנהגות של אימא שלך?" סביר להניח שהתשובה תהיה "היא הייתה טובה מאוד", בלי פרטים נוספים. כדי לדעת אם אדם מסוים סובל מהפרעת אישיות זו, ישנם תסמינים נוספים שעל פיהם ניתן לאבחן:
 • חיפוש מתמיד אחר תמיכה, אישור ושבחים מאדם מכובד.

 • חוסר היכולת להתרכז לאורך זמן במשימה אחת.

 • רגשות משתנים במהירות.

 • חוסר סובלנות לסחבת עם רצון מתמיד לעשות משהו. 

הפתרון:

אחת הדרכים הטובות להילחם בהיסטריה היא לעבוד עם טיימר. עליכם להגדיר טיימר ל-30 דקות או שעה אחת, ולבצע משימה אחת בתוך הזמן הזה. למרות שזה נראה קל, למעשה, תרגיל זה יהיה קשה לביצוע עבור אדם בעל רגשנות יתר בשל חוסר היכולת להישאר במקום אחד במשך זמן רב. יתר על כן, קשה לאנשים שכאלה להגדיר מטרות כי הם בדרך כלל מפנטזים על משהו נפלא אך בלתי מוגדר, ולכן הגדרת מטרה מדויקת היא השיטה הטובה ביותר עבורם. זה יכול להיות למידת הכנת ריזוטו עד סוף השנה או קידום מכירות של מוצר מסוים תוך חודשיים מרגע קבלת ההחלטה.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.