print header

משולש הדרמה של קרפמן – הסיבה למחסור באושר במשפחה

משולש הדרמה של קרפמן הוא מודל שמשמש ככלי פסיכולוגי נפוץ לניתוח תקשורת חברתית ויחסים בין אישיים. המודל תואר לראשונה בשנת 1968 על ידי סטיב קרפמן, ועל פיו ניתן לראות בבירור כיצד אנשים מפעילים אחד את השני ומשפיעים אחד על השני, ובו זמנית תלויים אחד בשני – מצב שעלול להעיב על מערכות היחסים בשלב מסוים. זה קורה לרוב בתוך משפחות, ויתכן כי אפילו במשפחה שלכם, ואחרי שתכירו את מודל משולש הדרמה אתם תוכלו להבין אותו בצורה ברורה ולפעול על פיו באופן יעיל, על מנת לשפר את מערכות היחסים שלכם במשפחה.
 
מודל משולש הדרמה של קרפמן: דגם המשולש
 

על פי מודל משולש הדרמה של קרפמן, יכולים להיות שניים, שלושה או יותר אנשים בתוך אותו מעגל יחסים שלילי, אולם תמיד ישנם 3 תפקידים: הקורבן, התוקף והמושיע. האנשים שקשורים אחד לשני במערכת היחסים של המשולש מחליפים תפקידים ביניהם מפעם לפעם, אך דבר אחד נותר ללא שינוי – הם כולם מפעילים מניפולציות, במודע או שלא, וגורמים כאב לעצמם ולאחרים. כעת נכיר את שלושת התפקידים שקיימים במשולש הדרמה של קרפמן:

הקורבן – עבור הקורבן, החיים הם כאב וסבל, וכל אדם אחר פועל בצורה שאינה מוצדקת או צודקת. הקורבן מרגיש תשוש מהתמודדות מול העולם האכזר, וגם חש פחד, אשמה, פגיעה אישית או קנאה. לקורבן חסרים זמן, כוח ורצון לשפר את חייו, ולרוב הוא מצפה לדברים רעים שיגיעו, כלומר הוא פסימי.

התוקף – גם התוקף מרגיש שהחיים הם סוג של אויב והמקור לכל הסבל שלו, אלא שהוא לחוץ, עצבני וכועס, ולעיתים גם מפחד. קשה לתוקף לשכוח ממאבקים מן העבר והוא תמיד מנבא בעיות עתידיות במערכת היחסים. הוא נוטה לבקר את ההתנהגות של האנשים שקרובים אליו ואף לנסות לשלוט בה, ויחד עם זאת חש שיש על כתפיו עומס כבד של אחריות, מה שגורם לו לחוש מותש.

המושיע – מי שמשחק בתפקיד המושיע חש רחמים ביחס לקורבן וכעס ביחס לתוקף. יש למושיע תחושה שהוא חשוב מאוד ביחסים והוא גאה במשימה שהוטלה עליו. למעשה, המושיע לא באמת מושיע אף אחד, משום שאף אחד לא ביקש ממנו לעשות זאת. תחושת החשיבות שלה הוא זוכה הינה אשליה, והמטרה שלו, אפילו אם לא בצורה מודעת, היא לקבל אישור לכך שהוא אדם טוב, ולאו דווקא לעזור באופן מעשי.

מודל משולש הדרמה של קרפמן: איור של 3 אנשים
 

איך עובד המשולש?

התוקף מתקשה להניח לקורבן לנפשו, ומעביר עליו ביקורת ללא הרף. הקורבן מנסה ככל יכולתו לעמוד בציפיות של התוקף, ובסופו של דבר נהיה מותש ומתחיל "להתבכיין". המושיע מספק תמיכה ונותן עצה לקורבן, ולעיתים פשוט משמש כאוזן קשבת. זה כל התהליך, שבמהלכו התפקידים יכולים להשתנות מפעם לפעם.
 
"אופרת הסבון" הזו יכולה להימשך שנים מבלי שהמשתתפים בה יבינו שהם תקועים בתוך מעגל סגור. לעיתים האנשים שמצויים במערכת היחסים הזו מאמינים אפילו שהכל טוב ובסדר ושהם מרוצים מחייהם, משום שלמי ששולט בה (התוקף) יש את האפשרות להוציא את כל התסכולים שלו, בעוד שמי שנשלט (הקורבן) זוכה לקבל תמיכה, והשלישי (המושיע) נהנה מתפקידו כ"גיבור" שמציל את המצב. כל אחד מהם תלוי אחד בשני משום שהם מרגישים שהאחר הוא המקור של הצרות שלהם. הם כולם מנסים לשנות את האדם שאיתו יש להם בעיה, זאת על מנת לספק את הרצונות האישיים שלהם.
 
בני זוג רבים למשל מחליפים תפקידים בתוך המעגל, והם תוקפים ומצילים אחד את השני. מערכות יחסים שכאלה לא יכולות להיקרא "אהבה", משום שיש בהן רק רצון לשלוט אחד בשני, להרגיש רחמים עצמיים, להתלונן ולהעלות תירוצים, בהתאם לתפקיד של כל צד בכל רגע נתון. אין באמת אהבה, אין באמת תמיכה ואין באמת אושר במערכת יחסים שכזו.
מודל משולש הדרמה של קרפמן:
כשהמשולש מתקיים בתא משפחתי גדול יותר, שבו יש ילדים, ככל הנראה שהקטנים הם אלה שיסבלו ממנו הכי הרבה. לרוב הילד ירגיש שהוא לא יכול להסתמך על עצמו, שאין לו בחירה או שאין לו אפשרות לבצע החלטות בעצמו. בה בעת ההורה מאמין שהוא מגן על הילד, אולם לרוב הוא יעשה זאת על ידי השפעה שלילית על הרגשות של הילד ויצירת רגשות אשמה ורחמים.
מודל משולש הדרמה של קרפמן:

איך יוצאים מהמשולש הזה?

אם אדם מוצא את עצמו באחד מהתפקידים שבמשולש, זוהי אחריותו הבלעדית לדאוג לחייו ולהפסיק את הדפוס הזה. אין צורך לבקש לכך אישור או עזרה מאחרים, וכך תעצרו את המשולש ההרסני הזה על פי התפקיד שבו אתם מזהים את עצמכם:

אם זיהיתם את עצמכם כקורבנות:

1. עליכם להפסיק להתלונן בנוגע לחייכם באופן מוחלט. במקום זאת, הקדישו את זמנכם לחיפוש אחר דרכים לשיפור חייכם או הדברים שאינכם מרוצים מהם.

2. קבלו אחת ולתמיד את העובדה שאף אחד לא חייב לכם דבר. אפילו אם קיבלתם הבטחה מאדם אחר, אפילו אם מישהו רצה לעזור לכם ואפילו אם מישהו הציע לעשות משהו עבורכם. הנסיבות משתנות באופן תמידי, וכך גם הרצון של כל אדם. אל תחכו לישועה, וקחו את החיים שלכם בידיים.

3. כל דבר שאתם עושים נובע מבחירה שלכם וברירה שהייתה לכם. גם עכשיו אתם חופשיים לבצע בחירות שונות אם דבר מה לא מסתדר לכם בחיים.

4. אל תחשבו על תירוצים ואל תנסו להוכיח את עצמכם כאשר אתם מרגישים שאינכם עומדים בציפיות של אדם אחר.

אם זיהיתם את עצמכם כתוקפים:

1. הפסיקו להאשים אנשים אחרים או נסיבות בצרות שלכם.

2. אף אחד לא מחויב להתנהג על פי מה שאתם חושבים לנכון או לפי תחושת הצדק שלכם. כל אדם הוא שונה, וכל מצב הוא שונה. אם אתם לא מרוצים ממשהו, פשוט בחרו שלא להתעסק בנושא הזה.

3. פתרו וויכוחים בצורה רגועה ומתורבתת, מבלי לצעוק או להיכנע לעצבים.

4. הפסיקו לנסות להוכיח את טענותיכם בעזרת שימוש באנשים שחלשים מכם.

אם זיהיתם את עצמכם כמושיעים:

1. אם אף אחד לא ביקש מכם עצה או עזרה, הישארו בשקט ואל תציעו אותן.

2. הפסיקו לחשוב שאתם יודעים טוב יותר מאחרים כיצד יש לחיות – העולם לא יקרוס ללא ההדרכה שלכם.

3. אל תעניקו הבטחות חפוזות.

4. אל תחכו לקבל תשבחות ופרסים – אתם עוזרים כי ברצונכם לעזור, ולא משום שאתם מחכים לתגמול, ואם זה לא כך, אל תעזרו כלל.

5. לפני שאתם מתחילים "לעשות טוב" עבור מישהו אחר, שאלו את עצמכם בכנות האם המעורבות שלכם היא הכרחית.

6. הפסיקו לנסות להוכיח את הטענות שלכם בעזרת אנשים שנוטים להתלונן על חייהם.

כיצד לשנות את משמעות התפקידים במשולש?

מודל משולש הדרמה של קרפמן: דגם המשולש המשופר

המשולש לא יעלם לעולם, אולם אם תצליחו לנתק את עצמכם מהתפקיד שקיבלתם בו, תוכלו להיכנס מחדש למשולש עם תפקיד יעיל יותר, וזה יקרה בצורה אוטומטית אפילו מבלי שתשימו לב. יהיה לכם לפתע יותר זמן ואנרגיה להשקיע, והלחץ שקיים במערכת היחסים יתפוגג אט אט.

הקורבן הופך לגיבור: כעת במקום להתלונן על חייו או גורלו, הקורבן נלחם בחוסר המזל שלו ולא חווה תשישות, אלא התרגשות. על ידי פתירת הבעיות שלו, הגיבור לא רואה צורך להתלונן. הוא מרגיש אסיר תודה על כך שיש לו את היכולת לפתור את הבעיות שלו בעצמו.

התוקף הופך לפילוסוף: כשהתוקף רואה את הפעולות של הקורבן מהצד ובוחר שלא להגיב, הוא כבר לא מבקר אותן ולא מודאג בנוגע לתוצאות, והופך לפילוסוף שלכל היותר תוהה מה יקרה. הפילוסוף מוכן לקבל כל תוצאה שתבוא, משום שהוא יודע ומקבל שבסופו של דבר הכל יהיה בסדר.

המושיע הופך למדרבן: כשהמושיע מתחיל לתמוך בקורבן לצורך עשיית דבר מה רק בעזרת הצגת האפשרויות שקיימות, ולא בעזרת ניסיון ללמד ולטפח את עצמו, הוא יכול לעזור לקורבן להפוך לגיבור על ידי כך שייתן לו השראה לפעול. כך הוא הופך למדרבן, שכל תפקידו הוא רק להגביר מוטיבציה ולא לחנך לדרך פעולה מסוימת.

משולש שכזה מתאר יחסים בריאים בין אנשים ובתוך משפחה, והוא המודל שאליו כולם צריכים לשאוף. חשוב שתזהו את תפקידכם במשולש ברגע שבו אתם שמים לב להשפעותיו, שכן כאמור, התפקידים משתנים בו ללא הרף. אל תשחקו את התפקיד שנפל עליכם באותו הרגע, ולמדו כיצד להתמודד עם המצב בדרך הנכונה שתוביל אתכם למערכת יחסים טובה יותר עם האנשים שסביבכם.

מקור: Brightside

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.