print header

יונים חיוביים ושליליים – מה הם ואיך הם משפיעים על אסתמה ודיכאון?

כולנו רוצים להימנע כמה שיותר מתחושות שליליות וממחלות, אולם באוויר שאנו נושמים כיום ישנם חומרים שמונעים זאת מאיתנו, לפחות כך סוברים החוקרים. בין שאתם מודעים לכך ובין שלא, באוויר שסביבכם ישנם חלקיקי אטום שנקראים יונים, אשר משפיעים על הדרך שבה אתם מרגישים ואף על בריאותכם כשאתם נושמים אותם, והם מגבירים תחושות של דיכאון ותסמינים של אסתמה. מדובר באופן פרטני על יונים חיוביים, אך ביכולתנו גם להעשיר את האוויר שסביבנו ביונים שליליים שמונעים את ההשפעות הללו ואף מועילים במצבים שתוארו. אז מה זה בכלל יונים ולמה הם משפיעים כך על בריאותנו הפיזית והנפשית? כל זאת בכתבה הבאה.
 
יונים חיוביים ושליליים והשפעתם על הגוף: איור של מבנה האטום
 

מה הם יונים חיוביים?

יונים חיוביים באופן כללי הם חלקיקים טעונים חיובית, ואלו שנכנסים לגופנו הם לרוב מולקולות פחמן דו-חמצני שאיבדו אלקטרון, ויש להם השפעה שלילית על הגוף והמערכת החיסונית. זאת משום שהמולקולות האלה הן כה קטנות, עד שהן נכנסות למחזור הדם שלנו על ידי תהליך הנשימה, ושם הן גורמות לטסיות הדם האדומות לשחרר את המוליך העצבי סרוטונין ולשנות את רמותיו בדם וברקמות. עודף של יונים חיוביים בגופנו גורם לנו לחוות עייפות רבה, והוא מגביר גם תחושות של דיכאון ותסמינים של אסתמה. חלק מהחוקרים חולקים על הדעה הזו, אולם המחקרים שנערכו בנושא מאוששים את הטענה כי סביבה רוויה ביונים שליליים מספקת את ההשפעה ההפוכה.
 
יונים חיוביים נוצרים באופן טבעי על ידי רוח חזקה, אבק, זיהום אוויר ולחות, ולכן חוקרים רבים טוענים כי הסיבה לעלייה בתסמיני מחלות ריאות לפני סופות גדולות למשל הינה עודף יונים חיוביים באוויר. יתכן שאתם אף מרגישים בעצמכם שהאוויר "מחשמל" ממש כשמתחילות להגיע לארצנו רוחות הסתיו והחורף החזקות. לרוע המזל, יונים חיוביים נוצרים גם באופן שאינו טבעי, בעקבות פעולת מכשירים אלקטרוניים שונים, כמו מזגנים, נורות פלורסנט, מחשבים, טלוויזיות ובייחוד מייבשי כביסה ומייבשי שיער, משמע - אנחנו מוקפים ביונים חיוביים מדי יום, אך לגופנו דרוש איזון, ולשם כך קיימים גם היונים השליליים.
יונים חיוביים ושליליים והשפעתם על הגוף: איש מתעסק בטאבלט מול מסמך מחשב
 

מה הם היונים שליליים?

יונים שליליים הם ההפך הגמור מיונים חיוביים; אלו הן חלקיקים שקיבלו אלקטרון נוסף, ובשל כך הם נמשכים באופן טבעי לחלקיקי אבק, שעלולים לגרום לאלרגיה ולאסתמה. היצמדותם של היונים השליליים לחלקיקי האבק גורמת להם ליפול לרצפה במקום לרחף באוויר, והשפעה דומה מתרחשת אפילו ברמת החיידקים שסביבנו, כלומר החיידקים עצמם שוקעים לרצפה בעקבות היונים השליליים. לכן, כך סוברים החוקרים, בסביבה שרוויה ביונים שליליים תסמיני מחלת האסתמה פוחתים בקרב אלו הסובלים ממנה.
 
באופן טבעי יונים שליליים נוצרים בשפע בסביבת הרים, יערות, חופי ים ומפלי מים, ויתכן שמכאן מגיעה התחושה הטובה שמתלווה לשהייה בהם ולצדם. למרבה המזל, ניתן להגביר את הימצאות היונים השליליים סביבנו בעזרת מנורות מלח הימלאיה, אשר מייצרות יונים שליליים בזמן שהן דלוקות.
יונים חיוביים ושליליים והשפעתם על הגוף: מנורות מלח הימלאיה

איך להעשיר את האוויר סביבנו ביונים שליליים?

כבר נתנו לכם דוגמה אחת למוצר שיכול להעשיר את הסביבה שלכם ביונים שליליים, והוא מנורת מלח ההמילאיה. המנורה הזאת מושכת אליה לחות, ובעזרת החום של הנורה מוקפת המלח, אותה הלחות מתאדה בחזרה לאוויר יחד עם יונים שליליים. בנוסף למנורה זו ישנם גם מכשירים חשמליים שמנקים את האוויר מיונים חיוביים ומעשירים אותו ביונים שליליים, אולם מחירם יקר מאוד והם אינם מתאימים לכל כיס.
 
עם זאת, אתם לא חייבים לרכוש שום מכשיר מיוחד, משום שיש לכם דבר אחד בבית שעוזר לייצר יונים שליליים, והוא המקלחת שלכם! כאמור, מים זורמים עוזרים ליצירת יונים שליליים, ואם אתם מרגישים מדוכאים או שאתם או ילדיכם חווים עלייה בהופעת תסמיני אסתמה או אלרגיה שקשורה לנשימה, פשוט הפעילו זרם של מים במקלחת ותנו להם לעשות את שלהם לאוויר שסביבכם, או שלחלופין טבלו באמבטיית מלח. זוהי אמנם לא תרופה יעילה כמו מה שהרופא ירשום לכם, אך חוקרים ממליצים לנסות זאת.
יונים חיוביים ושליליים והשפעתם על הגוף: אישה מתקלחת

לסיכום

על אף שהחוקרים עדיין לא הגיעו להסכמה בנושא, מסתמן כי יונים חיוביים הנוצרים בעקבות זיהום אוויר, רוחות חזקות ולחות מעודדים תחושות של דיכאון, ועקב המחסור ביונים שליליים בסביבה רווית יונים חיוביים, קיימת גם עלייה בהופעת תסמיני מחלת האסתמה. בניגוד לכך ובהתאם לתוצאות מחקרים, יונים שליליים הנוצרים ממים זורמים (בייחוד מלוחים) ואוויר נקי מסייעים להשיג את התוצאה ההפוכה, וכעת כשאתם יודעים זאת תוכלו לנצל את הידע הזה לטובת הבריאות הנפשית והפיזית שלכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.