print header

9 מיתוסים נפוצים בנוגע לאקנה והאמת לגביהם

אקנה היא אינה תופעה נדירה כלל וכלל; היא שכיחה במיוחד אצל בני נוער, אך גם לא מעט אנשים בוגרים עלולים לסבול מאותם פצעונים טורדניים המופיעים במקומות שונים בעור, לרוב באזור הפנים, אך לעיתים גם באזורים נוספים בגוף. קיימים מיתוסים רבים בנוגע לגורמים השונים לאקנה וסביב שיטות הטיפול בתופעה, וחלקם מוטעים לחלוטין בעוד שאחרים נכונים באופן חלקי בלבד. בין שאתם סובלים מאקנה בעצמכם ובין שאדם קרוב אליכם סובל מהבעיה, חשוב מאוד שתדעו מה הם הגורמים האמיתיים לתופעה ומה הן הדרכים הנכונות לטיפול במטרד זה. בכתבה הבאה נסקור מספר מיתוסים נפוצים בנושא אקנה ונחשוף את האמת שמסתתרת מאחוריהם.
 
אשה עם אקנה אוחזת בסנטרה
 

1. מיתוס: מתח ולחץ הם הגורמים העיקריים להופעת אקנה

ובמציאות: זה לא נכון לכלל האנשים, אלא בעיקר לאלו הנוטים לסבול מעור שמנוני. מתח ולחץ אכן גורמים לאי יציבות הורמונלית בגופנו, ולכן כאשר אנחנו במתח הגוף שלנו מייצר יותר הורמונים, המשפיעים על בלוטות השומן וגורמים להן לעבוד שעות נוספות שלא לצורך. אם אתם בעלי עור שמנוני ונוטים יותר לפתח תסמיני אקנה, הלחץ ופעילות הבלוטות המוגברת שבאה בעקבותיו רק יחמירו עבורכם את המצב. לכן מומלץ שלא תילחצו כאשר מופיעים הפצעונים, אחרת תיכנסו לסחרור מיותר שיגרום לקצב הולך וגובר של התפשטות האקנה. במקום זאת, עליכם פשוט לשמור על עור פנים נקי, לרחוץ אותו פעמיים ביום ולהקפיד על פעילויות מפיגות מתחים כגון אימוני ספורט ושינה מספקת.  

2. מיתוס: אכילת מזון מהיר, מזון מעובד, שוקולד וממתקים מחמירה אקנה

ובמציאות: במחקרים שנערכו בתחום נמצא שהרכיב התזונתי המשמעותי ביותר בהתפתחות אקנה הוא חלב ומוצריו, ולכן אכילה של מזון מהיר ומזון מעובד שלא כולל בתוכו מוצרי חלב אינה בהכרח גורמת לתופעה או מחמירה אותה. הדבר נכון גם לגבי שוקולד וממתקים: כל עוד לא נאכל שוקולד חלב או ממתקים המכילים בתוכם חלב, אזי יש לנו הרבה פחות מקום לדאגה בעניין זה. על אף כל אלו, מחקרים הוכיחו שתזונה בריאה באופן כללי, כלומר הימנעות ממזון מהיר, פחמימות וממתקים ומעבר לתזונה המתבססת בעיקרה על פירות וירקות טריים, יעילה מאוד לטיפול ומניעת אקנה, כך שמומלץ לדבוק בה.   
איש בולס סנדוויץ' עם בקבוק ביד
 

3. מיתוס: יציאה לאור השמש מחטאת את עור הפנים ומפחיתה את האקנה, אבל מצד שני, שימוש בקרם הגנה עלול להגביר אקנה.

ובמציאות: ראשית כל חשוב להדגיש: אל תצאו לשמש ללא מקדם הגנה! חשיפת יתר לשמש עלולה לייבש את עורכם, וכדי לפצות על כך הוא ייצר יותר שומן - כפי שכבר למדנו, ייצור עודף של שומן מגביר את הסיכוי להתפתחות אקנה. לכן, השתדלו להימנע משהייה של זמן רב בשמש וכן הקפידו  מאוד למרוח קרם הגנה בכל פעם שאתם יוצאים החוצה במהלך יום שמשי. בנוגע לקרם ההגנה, חשוב לדעת לבחור את התכשיר הנכון לעור הפנים שלכם. קרם הגנה שמכיל מסנן קרינה כימי איננו טוב לעורכם, כי הוא עשיר בשומן ובכימיקלים שעלולים לגרום לאקנה. יש לוודא שקרם ההגנה שברשותכם הוא נטול שומן ובעל מסנן קרינה פיזיקאלי (אנאורגני).

4. מיתוס: שימוש באיפור ותכשירים קוסמטיים למיניהם גורם לאקנה

ובמציאות: איפור ותכשירים קוסמטיים שלעצמם לא גורמים לאקנה, אלא שהבעיה נעוצה בעיקר בשומן ובחומרים כימיים אחרים שחלקם מכילים. מוצרי איפור סמיכים, כדוגמת מייק-אפים למיניהם, הממסכים וסותמים את הנקבוביות, הם אלו שעלולים להיות לא בריאים ומזיקים לסובלים מאקנה. אם תקפידו להשתמש באיפור קל יותר, אווירי ולא שמנוני כגון אבקות מינרלים, לא תצטרכו לחשוש מהופעת הפצעונים.  
מוצרי איפור

5. מיתוס: אימוני כושר, מאמץ והזעה עלולים לגרום להתפרצות אקנה

ובמציאות:  אורח חיים בריא והקפדה על שגרת אימונים דווקא מומלצים לסובלים מאקנה, שכן הם עוזרים להפחית חרדה ולחץ ולשחרר מתחים. זיעה לא הוכחה מעולם כגורם להתפרצות אקנה, אך אימוני כושר ומאמץ גופני המתבצעים מחוץ לבית עלולים לגרום להצטברות של שאריות לכלוך ובקטריות על עור הפנים, מה שיוביל לסתימת הנקבוביות והתפתחותם של פצעונים. לכן, לאחר כל אימון גופני המתרחש מחוץ לבית עליכם פשוט להקפיד על שטיפה וניקיון הפנים. 

6. מיתוס: פיצוץ או קילוף הפצעונים זה הפתרון המהיר ביותר למצב

ובמציאות: חד משמעית זהו הפתרון הגרוע ביותר! הנזק הנגרם לעור, בדמות אדמומיות וצלקות, עולה על התועלת קצרת הטווח שבפיצוץ הפצעונים, וכאן גם צריך לציין שבמקרה שכפות ידינו אינן נקיות לחלוטין בעת מגע עם עור הפנים הנגוע באקנה, זה רק עלול להחמיר את המצב. לכן השאירו את הידיים שלכם כמה שיותר רחוק מהפצעונים כדי שלא להחמיר את המצב. אם אתם ממש לחוצים בנוגע למראה של הפצעונים, למשל אם יש לכם אירוע כלשהו בערב ואתם לא יכולים להרשות לעצמכם להגיע אליו עם פצעון סורר על הפנים, השתמשו בתכשירים המסוגלים להביא להטבה במצב העור בטווח זמן קצר, כדוגמת חומצה סליצלית או בנוזואיל פרואוקסיד, אך לעולם אל תפוצצו אותו באצבע חשופה. 
אשה מפוצצת פצעון

7. מיתוס: ניתן לטפל נקודתית בכל פצעון על ידי מריחה מקומית של תכשירים נגד פצעונים 

ובמציאות: אמנם בסעיף הקודם אמרנו כי אם אנחנו נמצאים בלחץ ורוצים להסיר פצעון באופן מהיר, אז נשתמש בתכשירים המתאימים לטווח המידי, אבל חשוב לדעת שאין זה טיפול לטווח הארוך כלל וכלל. מריחה נקודתית של תכשירים שונים על הפצעונים אולי תעלים אותם לזמן מועט, אך לא תמנע את הופעתם בשנית, ולכן זהו פתרון המתאים לאנשים שלא מעוניינים לטפל בנגע עד סופו ולרדת לשורש הבעיה. כדי לטפל באקנה באמת ולמנוע את חזרתה יש להקפיד על שגרת טיפול יומיומית הכוללת את ניקוי העור ושטיפת הפנים גם בזמן שהפצעונים אינם או שהאקנה במגמת בירידה. רק כך תוכלו להבטיח את הפסקת הופעתם של הפצעונים.  
 
8. מיתוס: ניתן לטפל באקנה על ידי שטיפה מרובה של עור הפנים
ובמציאות: המספר המומלץ, שגם הוכח מדעית, לשטיפות פנים במהלך יום אחד הוא שתי שטיפות בלבד. מעבר לכך, שטיפות מרובות מדי במהלך היום עלולות לגרום לעור הפנים שלנו להפוך ליותר מדי יבש, וכשהעור צחיח הוא הופך לאדום ומגרד וגורם לגוף לייצר שומן נוסף כדי לפצות על היובש. כפי שכבר למדנו, ייצור יתר של שומנים בגוף הוא גורם משמעותי לאקנה, ולכן מומלץ להימנע משטיפת יתר של הפנים ולהקפיד בניקיונם ורחיצתם פעמיים ביום, בבוקר ובערב.
 
איש עם פצעונים מבט מעלה

9. מיתוס: אקנה חולפת עם הזמן ועם הגיל

ובמציאות: מחקרים שנעשו בתחום מצביעים על כך שיותר ויותר מבוגרים בגילאי 25 ומעלה סובלים גם הם מהתפרצויות של אקנה, מה שמפריך את הטענה שהתופעה תלוית גיל ושהיא תיעלם לאחר תקופת ההתבגרות. אקנה מתרחשת כאשר נקבוביות העור נסתמות בידי השומן הטבעי שגופינו מייצר, והחסימה הזאת עלולה לגרום להתפתחות בקטריות וזיהומים שונים על עור הפנים, דבר שיהפוך את המצב לגרוע עוד יותר עם הזמן. לכן, גם אתם בני נוער וגם אם אתם מבוגרים, אסור לכם להמתין שהאקנה תעבור מעצמה, להזניח את עור הפנים ולהמתין שהפצעונים ייעלמו להם עם הגיל, ועליכם להקדיש זמן לטיפול במטרד, גם עצמאית וגם על ידי פנייה לקוסמטיקאית רפואית מומחית.

מקור התמונות:Jenya Kushnir,Saluda Programa de SaludGrégoire Lannoy

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.