print header

דרכים יעילות ופשוטות לגידול ילדים שחושבים באופן ביקורתי

לאור תכניות הריאליטי המרובות שפוקדות את מסך הטלוויזיה בביתנו, סדרות הנוער המגוונות והידיעות החדשותיות שנמצאות בכל פלטפורמה חברתית, ומאחר שכיום קשה יותר למנוע מילדים להיחשף לתכנים שונים, חשוב מאוד לסייע להם לרכוש מיומנות שתעזור להם לבחור במה להאמין ומה לעשות עם המידע שספגו. מיומנות זו נקראת חשיבה ביקורתית, בה נכללות פעולות כדוגמת ניסוח רעיונות, מציאת דרכים חלופיות לבעיות, שאילת שאלות וכן הלאה, והיא תעזור לילדים להבדיל בין מציאות לבדיה, בין אמת לגוזמאות, ובה בעת תקדם את החשיבה שלהם ואת היכולת לאתר את הפתרון הטוב ביותר לבעיות שלהם. כהורים, יש לכם את היכולת וההזדמנות ללמד את ילדיכם כיצד לחשוב באופן ביקורתי, ו-8 העצות הבאות יעזרו לכם להשיג את המטרה בצורה היעילה והנכונה ביותר. 
 
חשיבה ביקורתית אצל ילדים
 
1. אפשרו לילדיכם להציע פתרונות אפשריים בכך שתעודדו אותם לבנות תכנית פעולה 
 
האם אתם נוהגים לסייע יתר על המידה ברגע שילדכם מתקשה בהבנת שיעורי הבית, או שמא מסדרים את התכניות שלו כדי שיספיק להגיע באותו היום הן ליום ההולדת של החבר והן לחוג שבו הוא משתתף? במידה שהשבתם על השאלות בהנהון המסמל הזדהות, אתם ככל הנראה יותר מזיקים מאשר מועילים. ילדים שיודעים לחשוב באופן ביקורתי מצליחים לפתור את הבעיות שלהם בקלות רבה יותר, לעומת אלה שהוריהם לא נותנים להם את ההזדמנות להתאמן ולנסות בעצמם, מה שמוביל ליצירת כדור שלג שהולך וגדל. זאת אומרת שאותם ילדים שלא יתנסו בניהול המשימות והזמן שלהם, לא יתאמצו מספיק כדי להבין את המטלות שלהם, תמיד ישדרו שהם זקוקים לעזרתכם ואתם תמהרו להגיש להם אותה מבלי לאפשר להם לנסות למצוא פתרונות בעצמם. לכן, במקום שאתם תציעו רעיונות לילדכם, שאלו אותו מה לדעתו צריך לעשות וכיצד לדעתו הוא יספיק להגיע לשתי הפעילויות השונות, או איך ניתן לפשט את שיעורי הבית כדי שיבין את הכוונה שלהם, תוך כדי הכוונה וייעוץ. אם הילד יחוש בלבול עודדו אותו לחשוב האם הוא יכול להתייעץ עם חבר בנוגע להוראות שיעורי הבית, או לנסות לחשב לדוגמה כמה זמן לוקח להגיע מיום ההולדת למקום שבו מתרחש החוג. 
 
2. עודדו את ילדיכם לחשוב ביצירתיות ובחדשנות באמצעות סיפורים עם סוף מעורפל 
 
"סיפורים עם סוף מעורפל מעודדים את הילדים לנתח יותר את המתרחש מאשר כאלה עם מסקנה ברורה וצפויה", כך טוענת ד"ר איימי סילי פלינט, פרופסור לחינוך באוניברסיטת ג'ורג'יה באטלנטה. כשאתם קוראים את הסיפור לילדכם או יחד איתו, שאלו אותו לאחר מכן האם היו רמזים בתוך הטקסט או חוויות שרימזו על מה שעומד לקרות בסופו של הסיפור. כמו כן, במידה שהנכם צופים יחד בסדרת טלוויזיה או קוראים סדרת ספרים, תוכלו לעודד אותו לחזות מה עשוי להתרחש בפרק או בספר הבא. אם תרצו לאתגר את הדמיון של הילד עוד יותר, תוכלו להציע לו ליצור סיפורים משלו בעלי סוף פתוח ולא ידוע, שיאפשר לאנשים אחרים לבחור את הסיומת המתאימה ביותר עבורם.
חשיבה ביקורתית אצל ילדים
3. סייעו לילדיכם לשקול דרכים חלופיות בעת התמודדות עם מצבים על ידי הצעת אפשרויות מגוונות  
 
בתי ספר שמלמדים חשיבה ביקורתית מעוניינים שהילדים יחשבו על נקודות מבט ואפשרויות שונות לאותו התרחיש. איימי ברנן, מורה בבוסטון, מסבירה שהיא נוהגת לחלק את הכיתה למספר קבוצות קטנות, מכיוון שילדים צעירים מעדיפים להביע את הדעה שלהם בפני קבוצות קטנות יותר ולא מול כל הכיתה, מה שמעודד ומקדם דיון עשיר ופורה יותר. כמובן שעידוד חשיבה ביקורתית לא מתחיל ומסתיים בכיתה, ולכן מומלץ לעזור לילדים לפתוח את ראשם לכמה שיותר נושאים מגוונים ולעזור להם לחשוב על אפשרויות אחרות ממה שהם רגילים, בכך שתציעו להם חלופות שונות שהם לא הצליחו לראות מנקודת מבטם. תוכלו למשל לפתוח דיון בנוגע לתלבושת האחידה שבבית הספר, לשאול את ילדכם מה דעתו על הרעיון ולאפשר לו לראות את הסיבות הנוספות שעומדות מאחורי המנהג הזה. 
 
4. עודדו מחשבה אובייקטיבית באמצעות דיון על אקטואליה ונושאים שאינם נמצאים בראש מעיניהם 
 
דרך נהדרת ליצור שיחה קולחת שלא מסתיימת בתשובות של "כן" ו"לא" מצד הילד היא באמצעות דיון על נושאי אקטואליה ונושאים נוספים שיתכן כי עד כה הם לא נחשפו אליהם. תוכלו לבקר באתרי חדשות ותוכן שמותאמים לילדים, זאת במידה שהילדים קטנים מדי כדי לדון בכותרות שעולות על סדר היום בערוצי התקשורת, או לצאת לטיול וירטואלי בשבילי ישראל. בזמן שאתם עוברים על הכתבות השונות, עודדו את הילדים לחשוב מדוע דווקא הכתבות שמופיעות הן אלה שנבחרו להיות בעיתון או באתר, איזו כתבה לדעתם מושכת יותר את העין וגורמת להם לרצות לקרוא וללמוד על המתרחש, או שתוכלו לנהל דיון פורה על ההיסטוריה של מדינתנו לדוגמה. ככל שתקפידו לשתף את הילדים בתחומים שהם אינם רגילים להיחשף אליהם, הם יהיו מעורבים ובקיאים יותר בנושאים שונים ויהיה להם קל יותר להיות ביקורתיים בנוגע למידע שהם צורכים ולהישאר ענייניים, מה שבהכרח יפתח את תהליך החשיבה שלהם ויגרום להם להתנהל במציאות בדרך טובה ובריאה יותר.
חשיבה ביקורתית אצל ילדים
 
5. עודד את ילדיכם לנסח רעיונות באמצעות הסקת מסקנות  
 
הרהורים על הצלחות וכישלונות הם חלק גדול וחשוב מאוד בבניית מיומנות של חשיבה ביקורתית. זאת אומרת שרצוי להימנע מפעולת ניחום לאחר שהילד לא מצליח לדוגמה לבנות את בניין הלגו שלו, וכי מומלץ לנהל שיחה תוך כדי ולבחון את התהליך, כך שהוא יוכל לחשוב על רעיונות לשיפור וייעול, שאותם יוכל ליישם לאחר מכן. ניתן בסופו של המשחק לשאול את הילד האם היה משהו שהוא הצטער שלא ביצע, והאם אותה פעולה תוכל לקדם אותו בפעם הבאה. תהליך המחשבה הזה יגיע בהמשך באופן טבעי בכל מצב שאליו ילדכם יקלע בהמשך החיים, הן בבית הספר והן במשך חייו הבוגרים. 
 
6. למדו את ילדיכם להטיל ספק על ידי תרגול שיטת "הפילוסופיה של סוקרטס"
 
הפילוסוף היווני סוקרטס היה ידוע מאוד בספקנות שלו בנוגע למגוון נושאים שונים, והוא נהג ללמד חשיבה ביקורתית באמצעות תשאול. אפשר לומר שילדים הם מומחים לתחקורים, והם יודעים לתשאל אתכם היטב ברגע שהם רוצים להבין מדוע נעדרתם מהבית או כיצד הכנתם את החביתה, ואתם מוזמנים לנהוג איתם באותו האופן. בפעם הבאה שתנהלו דיון על כל נושא שיש להם דעה ועניין לגביו, נסו לתחקר אותם ולגרום להם להגן על הדעות שלהם על ידי שאילת שאלות נוקבות, כגון: "מדוע אתם כל כך אוהבים את דגני הבוקר שלכם, מה מיוחד בהם?" הילדים ככל הנראה יסבירו שהאהבה הגדולה נובעת מהטעם הנהדר שלהם, ואתם כתגובה תוכלו לשאול האם ישנה אפשרות שהדמות והצבעים המשמחים שמתנוססים על האריזה הם אלה שגורמים להם לרצות לאכול אותם, או שמא מדובר במתנה שמחכה להם בתוך האריזה. השאלות הללו יפגישו את ילדיכם עם נושאים שהם לא חשבו עליהם קודם לכן, מה שיעודד את החשיבה הביקורתית שלהם ואת הדרך שבה הם מסתכלים על דברים ובוחנים את המציאות. 
חשיבה ביקורתית אצל ילדים
7. סייעו לילדיכם לבחור ערכים באופן מושכל על ידי הצגת תרחישים אמינים ושקריים
 
בהמשך לנושא הטלת הספק שבסעיף הקודם, תוכלו לסייע לילדכם ללמוד כיצד לשפוט את אמינות המידע שבו הוא נתקל. נושא זה חשוב מאוד בעיקר בעקבות ריבוי התכנים הצהובים שלא פעם אינם אמינים, ואין צריך להכביר במילים בנוגע לשמועות שמתפשטות כאש בשדה קוצים על מעשיהם של חבריהם לשכבה בבית הספר. ניתן לסייע להם לעשות זאת בצורה מהנה ומקורית, כשתוכלו גם לשתף את חבריהם כשהם באים להתארח אצלכם; כל שעליכם לעשות זה לכתוב על רצועות דפים משפטים אמתיים ושקריים שלקוחים מתחומי העניין של ילדיכם, כדוגמת סיפור שקרה לכוכב הטלוויזיה האהוב עליהם, תרחיש אפשרי מעולם הספורט וכן הלאה, לתת להם להקריא את המשפטים באופן אקראי ולשאול אותם מה דעתם על היתכנות המשפט, האם הוא מוקצן או אמתי. בהתאם לתשובות שהם ישיבו, תוכלו לנהל שיחה בנוגע לאמינות הפרטים.  מעבר לעובדה שהתנהלות זו תגרום להם להבין שלא כל מה שהם רואים או קוראים זה האמת המוחלטת, הם גם ילמדו כיצד לבצע בחירות שקולות יותר לפני שהם ימהרו לשתף פעולה עם שמועה כזו או אחרת. 
 
8. עודדו את ילדיכם לחתור לבהירות ודיוק על ידי שאילת שאלות  
 
כפי שצוין קודם לכן, ילדים ידועים ביכולתם הנהדרת לשאול שאלות ולחקור, וכדי לעודד חשיבה ביקורתית חשוב שתגלו כמה שיותר סבלנות כשהם מבקשים מכם הסברים ודוגמאות במקרים שבהם הם לא מבינים דבר מה. אמנם לא תמיד יש לנו די זמן לספק להם את כל התשובות לשאלות שלהם, וישנן פעמים בהן לא תמצאו את המילים הנכונות להסביר את כוונתכם, אך ככל שתתאמצו להסביר להם את המציאות בצורה השקולה ביותר או להבהיר להם את שיעורי הבית, כך הם ירגישו נוח יותר להרחיב את ידיעותיהם, והם לא יתביישו לשאול שאלות גם בבית הספר.  
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.