maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

טיול בשביל ישראל עם מפות ב-360 מעלות

לפני מספר שנים לא מעטות עם שחרורי מצה"ל, יצאתי עם 4 חברים לטיול רגלי ארוך ומאתגר שנמשך לאורך מדינה שלמה, קטנה ויפהפייה, ישראל. את החוויות הנהדרות שצברתי במהלך 1,040 הקילומטרים כנראה שלא אשכח לעולם, וזו הסיבה שאני שמחה לצעוד גם אתכם במספר נקודות ציון מרהיבות, באמצעות מפות שמאפשרות מסע אינטראקטיבי ב-360 מעלות בשביל ישראל, החל מהגליל העליון ועד להרי אילת. טיול מהנה!

שביל ישראל ב-360
Yoavd
 
שליטה במפות האינטראקטיביות של גוגל:
  • באמצעות סמן העכבר בדמות כף היד שמופיעה על המסך, תוכלו לנווט ימינה, שמאלה, למעלה ולמטה על ידי לחיצה על הכפתור השמאלי של העכבר והזזתו לכיוון הרצוי.
  • כדי לנוע לאורך המסלול לחצו על החצים הלבנים שמופיעים במרכז התמונה. שביל ישראל 360
  • גם העיגול הלבן השקוף למחצה שביל ישראל 360 יאפשר לכם להתקדם במסלול, כשעליכם לכוון אותו לכיוון הקרקע ולהתקדם בלחיצה על המקום הרצוי באמצעות הכפתור השמאלי של העכבר.
  • תוכלו להשתמש בגלגל העכבר כדי להגדיל או להקטין את התמונה שאתם רואים.
  • כמו כן, החלון שבצד ימין מציג היכן אתם נמצאים על גבי המפה. זה יעזור לכם להבין אם אתם מתקדמים צפונה או דרומה.
חשוב לציין שבמהלך הכתבה, יהיו מקומות שנאזכר במסלול ולא ניתן לראותם במפה, וזאת בכדי שתוכלו לספוג את האווירה בצורה הטובה ביותר באותן נקודות הציון הנבחרות.

 

לחצו על כל תמונה בכדי לצפות במפה האינטראקטיבית 

 

הגליל העליון

מסלול שביל ישראל מתחיל בקיבוץ דן, שנמצא ליד קריית שמונה, ושם נתחיל גם אנחנו את מסלולנו. לאחר מספר תחנות נגיע לכפר גלעדי, שעל אף שמו מדובר בקיבוץ שממוקם באצבע הגליל אשר הוקם בזמן מלחמת העולם הראשונה בשנת 1916. משם נמשיך לקיבוץ מנרה שנמצא על פסגת הרי נפתלי, השוכן בגובה של 888 מטרים מעל פני הים, וממנו תוכלו להשקיף על הנוף המרשים של קריית שמונה. הקיבוץ נוסד בשנת 1943 על ידי תנועת הנוער העובד והנוער העולה מגרמניה ומפולין.

שביל ישראל ב-360
קיבוץ מנרה על פסגת הר נפתלי

 

את העצירה השלישית נבצע בקרן נפתלי, הר הנישא לגובה של 510 מטרים מעל פני הים, שמורדותיו משתפלים בתלילות מפסגתו ועד לעמק החולה, תוך קילומטר אחד בלבד. לאחר שתתרשמו מהנוף הקסום נדרים לכיוון יערות ברעם, המשתרעים על פני כ-10,000 דונם. במקרה שתהיתם, העצים הראשונים נשתלו בשנת 1950, אך רובם ניטעו בין 1965-1955. 

שביל ישראל ב-360
קרן נפתלי

הגליל התחתון

התחנה הנוכחית שבה אנו נמצאים הנה קיבוץ קבוצת כנרת, בו נולדה המשוררת המוערכת נעמי שמר, וממזרחה לה נמצאים קבריהם של לא מעט אנשים חשובים כגון: ברל כצנלסון, נחמן סירקין, רחל המשוררת ועוד רבים. כעת, נמשיך לכיוון עין אולם, ששמו מעיד על המראה שבו נחזה. מדובר במעין שנמצא בתוך חדר קטן, שאליו נכנס דרך פתח צר שנמצא בגג המבנה, אל תוך מים צלולים ונקיים. 

שביל ישראל ב-360
קבוצת כנרת
 

הישר מעין אולם נתקדם לכיוון נחל רכש שנמצא בקרבת מקום, ומשם נטפס ונקיף את פסגת הר תבור שנמצאת בגובה של 562 מטר מעל פני הים, בה תוכלו להתרשם מצמחייה עשירה ומרשימה במיוחד. נקודת העצירה הבאה הנה כפר קיש, שהוקם בשנת 1946 על ידי חיילים יהודים ששרתו תחת פיקודו של פרדריק קיש בצבא הבריטי, ומשם נובע שמו. 

שביל ישראל ב-360
הר תבור

רכס הכרמל

כעת הדרמנו מקיבוץ יגור להר שוקף, שמאפשר לנו להביט אל עבר הקיבוץ מנקודת מבט אווירית. פסגת ההר מגיעה לגובה של 497 מטרים, והיא הנקודה הגבוהה ביותר בכרמל התיכון. ההר מתפאר בפריחה נהדרת שממנה תוכלו להתרשם, אשר כוללת את אירוס הסרגל, דבורנית דינסמור, סחלב שלוש השיניים ועוד. 

שביל ישראל ב-360
הר שוקף

 

לאחר שחלפנו על פני גני רמת הנדיב, פארק שהוקם סביב חלקת קברו של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד, כעת אנו נמצאים בחורבת עקב, הממוקמת בגובה של 142 מטרים מעל פני הים, בה תוכלו להתרשם מהמתקנים החקלאיים ששימשו לפרנסתם של התושבים דאז, בבור המים ובמקווה. משם נמשיך לעיר הנמל שהוקמה בין השנים 25-13 לפנה"ס, קיסריה.  

שביל ישראל ב-360
חורבת עקב

השרון

לאחר ששהינו במושב מכמורת שבעמק חפר, ששמו הוענק לו בשל עיסוק המייסדים בדיג ומשמעותו "רשת דיג", יש לנו הזדמנות נהדרת להתבונן בים הרגוע שנשקף מחוף עונות שבנתניה, לקחת נשימה עמוקה ולהמשיך לצעוד בשביל המרהיב של ארצנו.

שביל ישראל ב-360
חוף עונות

 

לא עבר זמן רב ושוב אנו נמצאים בחוף יפהפייה, כשהפעם מדובר בחוף הצוק, חוף הרחצה הצפוני ביותר מבין חופי העיר תל אביב. 

שביל ישראל ב-360
חוף הצוק

פרוזדור ירושלים

אנו נמצאים ברגעים אלה בסמוך לעין שריג ולחורבת סעדים, שמם של שרידי חווה ביזנטית ממערב לירושלים. כפי שאתם יכולים לראות הסביבה מוקפת בעצים רבים, מה שמהווה אתר טיולים בפני עצמו למטיילים השונים. יש לציין שבחוברת סעדים ישנם כמה מן העצים העתיקים ביותר בארץ, המגיעים לממדים עצומים. זאת בזכות האמונה המוסלמית שלפיה אין לכרות עצים שנמצאים בקרבת מסגד או קבר של שייח. 

שביל ישראל ב-360
סמוך לעין שריג ולחורבת סעדים

השפלה

מסביבכם אתם יכולים לראות את שרידי גשר הרכבת מעל לנחל פורה, אשר נמצא בסמוך לנחל שקמה. אליו הגענו דרך שמורת פורה, שבה ניתן לצפות בפריחה עשירה וייחודית בחודשים פברואר ומרץ, שכוללת צמחים כגון: כלנית מצויה, נורית, ערטנית השדות, דבורנית ועוד זנים רבים ויפהפיים. 

שביל ישראל ב-360
שמורת פורה

 

מהר עמשא שבהרי חברון ניתן להביט לאופק אל עבר יישוב מיתר, בו עברנו קודם לכן. כעת אנו נמצאים בגובה של 859 מטר מעל פני הים, וביכולתנו להשקיף מנקודות תצפית שונות על שטח דרום מזרח יהודה, בקעת ערד, צפון הר הנגב ועל הרי חברון. 

שביל ישראל ב-360
הר עמשא

המכתשים

אחרי שחלפנו על מצד תמר והתרשמנו מהאתר שבו נמצאים שרידי מצודה מהתקופה הרומית, מומלץ לשים לב למכתש הקטן, שנקרא גם מכתש חצרה. זהו המכתש השלישי בגודלו מבין חמשת מכתשי הנגב וחצי האי סיני, והוא מהווה חלק משמורת הטבע של מכתשי הנגב ונחשב לאזור בעל חשיבות עולמית, בשל ייחודו הגאולוגי ויופיו המרשים. 

שביל ישראל ב-360
מכתש חצרה

 

אנו נמצאים עכשיו באגן הצבירה, מה שיוביל אותנו בהמשך למעוק הצבירה שמתפאר ביופי קסום על אף שהוא קצר מאוד, רק כמה עשרות מטרים בודדים. אזור זה למעשה יחתום את ביקורנו באזור המכתשים.

שביל ישראל ב-360
אגן הצבירה

הערבה

בימים אלה, כאשר הגשם ללא ספק מילא את ערוצי הנחלים, זהו זמן נהדר להתרשם מנחל ברק ונחל ורדית שבערבה התיכונה. מצפה לנו טיפוס בעזרת סולמות וחבלים, שיובילו אותנו למקור מים, עם נוף נפלא בו תוכלו ליהנות מהשקט. 

שביל ישראל ב-360
נחל ברק ונחל ורדית

הרי אילת

הנוף המרהיב שנשקף אליכם מצוקי תמנע הינו של בקעת תמנע, כשהרוח הנעימה משלימה את ההרגשה הנהדרת שתלווה אתכם לאורך המסלול הייחודי הזה.  

שביל ישראל ב-360
צוקי תמנע

 

הצעידה בנחל גשרון הינה רגועה ופשוטה, כשהתצפית מספקת הצצה נדירה על חצי האי סיני. למעשה מדובר באחד המסלולים האחרונים שסומנו בהרי אילת, והוא גם כולל מספר תחנות בודדות מסיום שביל ישראל, שנחתם בסמוך למסוף הגבול עם מצרים בטאבה. 

שביל ישראל ב-360
נחל גשרון

 

אני מקווה שנהניתם לפחות כמוני מהמסלול השופע והיפהפייה בו צעדנו באופן וירטואלי לאורכה של מדינת ישראל, אשר איפשר לכם להכיר לעומק את נופיה הייחודיים ויוצאי הדופן של ארצנו הקטנה והאהובה. כמו כן, במידה שעוד לא יצא לכם לפסוע פיזית בשביל ישראל, זוהי הזדמנות נהדרת לשתף את יקיריכם בטיול המהנה ולארגן מסע משותף שייחרט בזיכרונכם למשך שנים ארוכות. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו