print header

ההשפעות של משקאות האנרגיה על הבריאות

משקאות האנרגיה הפכו ללהיט הגדול של השנים האחרונות בעיקר בקרב בני נוער וצעירים – הם נתפסים כתחליף קר ומרענן לקפה, במיוחד בגלל השפעתם המידית והניכרת יותר על הגוף. כולם יודעים שמשקאות האנרגיה מזיקים לבריאות, אך מעטים באמת מבינים עד כמה עמוקה השפעתם עלינו, לטווח הקצר והארוך כאחד. את הנזקים של משקאות האנרגיה לגוף ולנפש חשוב להכיר גם אם אתם כבר נמנעים מצריכתם ולהפיץ לכל מי שהמידע יכול להיות רלוונטי עבורו. 

השפעות משקאות האנרגיה

השעה הראשונה

ב-10 הדקות הראשונות לאחר שתיית פחית של משקה אנרגיה יתחיל הגוף במלאכת הספיגה של כמויות הקפאין המוגברות שבפחית. התגובה הראשונית של הגוף להתמודדות עם כמות משמעותית כל כך של החומר באה לידי ביטוי בהגברה מידית של קצב פעימות הלב ועלייה חדה בלחץ הדם. זוהי אינה השפעה לטווח הארוך וקצב הפעימות צפוי לרדת לאחר זמן קצר.

בין 15 עד 45 דקות מרגע צריכת המשקה יורגשו ההשפעות ה"חיוביות" שלו על הגוף: הריכוז ישתפר באופן משמעותי וכן היכולות המוטוריות והקוגניטיביות. השיפור יורגש בצורה חדה ומידית בשל הכמויות המוגברות של הקפאין והסוכר. 

לאחר 50 דקות הגוף ככל הנראה יסיים לספוג את הקפאין והכבד יתפנה למלאכת ספיגת הסוכר הרב שבמחזור הדם. פעילות מואצת זו תגרום לכך שלאחר שעה מרגע שתיית המשקה יחוו רבים מהצרכנים נפילת סוכר פתאומית וחדה שמושפעת גם מהתפוגגות ההשפעה של הקפאין. תסמיני נפילת הסוכר כוללים במקרים רבים רעידות בלתי נשלטות ותשישות כללית ופתאומית.

השפעות משקאות האנרגיה
 

במהלך היום

6 שעות לאחר שתיית המשקה תחול ירידה של 50% מכמות הקפאין במחזור הדם. לאחר 12 שעות ייצא הקפאין לחלוטין ממחזור הדם. תהליך זה מתרחש בהדרגה ולא גורר תופעות לוואי מיוחדות מלבד ירידה מסוימת בתחושת הערנות וצורך לשתות משקאות נוספים. 

בין 12 ל-24 שעות מרגע שתיית המשקה יתחילו צרכנים קבועים של המשקאות לחוות את מה שנקרא "תסמיני גמילה", שעלולים לכלול תופעות לוואי רבות ובהן כאבי ראש, מיגרנות, תחושת עייפות שמלווה בחוסר יכולת להירדם, קשיים בריכוז וכאבי שרירים. 

התסמינים עלולים לכלול גם הפרעות חמורות יותר כמו נדודי שינה, דיכאון, עצבנות מוגברת, תסמינים של שפעת הכוללים חסימה בסינוסים ואפילו בחילה והקאות במקרים מסוימים. 

השפעות משקאות האנרגיה
 

בשבועות הבאים

לאחר כ-12 ימים של שתיית משקאות אנרגיה באופן קבוע הגוף צפוי לפתח עמידות לקפאין  - מה שיוביל לרצון מוגבר לצרוך יותר פחיות אנרגיה כדי להרגיש את אותה ההשפעה החיובית שפחית אחת העניקה בעבר. מחקר בנושא הראה כי אנשים שצרכו כדורי קפאין מדי יום פיתחו עמידות מוחלטת לחומר ולאחר 18 ימים מצב הרוח ומידת הערנות שלהם היו זהות לאלה של אנשים שלא צרכו קפאין כלל. מומחים מסבירים כי השפעת הריכוז הגבוה של הקפאין במשקאות האנרגיה יוצרת תגובה זהה לזו של כדורי הקפאין.

הקלות שבה מפתח הגוף עמידות לקפאין הופכת את ההתמכרות אליו לקלה יותר. בחינה מעמיקה של הנושא העלתה כי אנשים שמכורים לקפאין עלולים לחוות חוסר יכולת לתפקד כשהם לא צורכים את המשקה. אדם שמתמכר לקפאין יעדיף לוותר על שינה, או שלא יצליח להירדם בלילה, ויפצה על כך בצריכת כמויות רבות יותר של קפאין ביום שאחרי – מה שרק יעצים את הנזק ויחריף את התלות של הגוף במשקה.

 
השפעות משקאות האנרגיה
Tambako The Jaguar

בטווח הארוך 

למשקאות האנרגיה השפעות ניכרות על בריאות הגוף והנפש בטווח הארוך במגוון רחב של רבדים. בשל הפיכתם למשקאות פופולריים במיוחד בקרב צעירים חקרו אנשי מקצוע את השפעותיהם בקרב צרכנים קבועים וחשפו תמונה מדאיגה.

הגברת הסיכון למחלות לב  כמה מחקרים בנושא הראו כי משקאות האנרגיה מגבירים את קצב התכווצויות הלב ואת החוזק שלהם, עובדה שמעלה את הסיכון לדום לב ולכשלים לבביים נוספים – גם בקרב ילדים ובני נוער.

העלאת הסיכון לסוכרת – כמות הסוכר המוגברת שבמשקאות האנרגיה גורמת לפעילות מואצת של התאים המייצרים אינסולין ובסופו של דבר עלולה לגרום לשחיקתם – מה שעשוי לעודד התפתחות מחלת הסוכרת מסוג 2.

חיזוק תסמיני חרדה  חוקרים גילו כי אפילו שתיית פחית אחת בלבד של משקה אנרגיה יכולה להגביר תסמיני חרדה בקרב בני נוער. צריכת המשקה יכולה לפגוע ביכולות לבצע משימות שגרתיות ולפתח בעיות רגשיות שכוללות רגישות יתר, התקפי חרדה והתפרצויות בלתי נשלטות.

פיתוח נדודי שינה כרוניים – הסיבה המתבקשת ביותר לצרוך משקאות אנרגיה היא השאיפה להתגבר על עייפות, אך דווקא צריכה מופרזת שלהם עלולה לגרום להתפתחות הפרעות שינה מתמשכות כמו אינסומניה. הפרעת השינה הזאת באה לידי ביטוי  בין היתר בקושי להירדם וכן בחוויית שינה לא רציפה וביקיצה מוקדמת.

טיפוח התנהגות מסוכנת – מחקר מצא שבני נוער שצורכים משקאות אנרגיה על בסיס קבוע מגלים ירידה במוטיבציה להשקיע במטרות שהציבו לעצמם וירידה בתחושת האחריות והערכת סיכונים, מה שעלול לגרום לפציעות חמורות ולביצוע עבירות פליליות. השפעת ההתנהגות המסוכנת מתעצמת עוד יותר כשבוחרים לשלב את משקאות האנרגיה עם משקאות אלכוהוליים. 

השפעות משקאות האנרגיה
Neil Conway

המלצת המומחים 

המפתח לכל דבר בחיינו וגם בתחום זה הוא מידתיות. אנשי מקצוע מסבירים כי בעוד ששתייה מרובה של משקאות אנרגיה עלולה להסב נזק רב לבריאות, צריכת המשקאות במידה מופחתת לא תזיק במידה ניכרת. יותר מכך – פסיכולוגים מסבירים כי כשאנחנו אוסרים על עצמנו או על ילדינו פעילות מסוימת, אנו גורמים לכמיהה מוגברת אליה. מנגד, הידיעה שניתן לצרוך פחית אחת בשבוע והדיון בנושא הסכנות של צריכה מופרזת יסייעו לשלוט על הדחף ולצמצם את הרצון לצרוך משקאות אלו. 

עם זאת, ממליצים בארגון הבריאות העולמי להימנע לחלוטין מצריכת המשקאות לפני פעילות ספורטיבית או אימון גופני מואץ, במיוחד לבני נוער. בנוסף, השפעת משקאות האנרגיה על תפקוד הלב משתנה מאדם לאדם ולכן מומלץ לאנשים שסובלים מבעיות בלב או בכבד וכן מבעיות נפשיות שונות להימנע מצריכת המשקה ככל שניתן. זכרו תמיד כי הבריאות שלכם חשובה יותר מכל דבר אחר – אל תסכנו אותה בשביל שיפור קל ומהיר של הריכוז והערנות.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.