print header

55 עובדות מעניינות על איראן

 

1. בפרסית, המילה איראן פירושה "ארץ הארים".

2. בשנת 2012, מפקד המשטרה באיראן הודיע כי גוגל הוא כלי ריגול. בנוסף, ממשלת איראן מתכננת להקים "אינטרנט לאומי" שיהיה תחת פיקוח ושליטה של המדינה.

3. באיראן, זוגות שרוצים להתחתן נדרשים לקחת הרצאה של שעה על מניעת הריון.

4. עיר הבירה של איראן והעיר הגדולה במדינה, טהרן, נחשבת לאחת הערים עם זיהום האוויר החמור ביותר עולם. כ-27 בני אדם מתים בכל יום מזיהום אוויר וממחלות הקשורות לזיהום אוויר.

5. איראן השתפה לראשונה במשחקים האולימפיים בשנת 1948 ושלחה מאז שחקנים אולימפיים כמעט לכל תחרות, למעט בשנים 1980 ו-1984. היא השתתפה באולימפיאדת החורף מספר פעמים מאז 1956.

6. כ-14.2% מהאיראנים סובלים מהשמנת יתר, מה שהופך אותה למדינה המדורגת  במקום ה-41 בעולם. ארה"ב מדורגת במקום ה-6, כאשר 33.9% מהאוכלוסיה סובלים מהשמנת יתר.

7. השם הרשמי של איראן הוא הרפובליקה האיסלאמית של איראן. המדינה הפכה לרפובליקה איסלאמית בשנת 1979 כאשר בית המלוכה הודח וקנאים דתיים תפסו את השלטון הפוליטי תחת המנהיג העליון האיתוללה ח'ומייני.

8. בשנת 1979, קבוצה של סטודנטים מיליטנטים איסלאמיים השתלטה על השגרירות האמריקאית בטהרן. כחלק מהתמיכה במהפכה האיראנית, הם דרשו מארה"ב להשיב את שאה פהלווי שגסס מסרטן ונדרש לטיפול רפואי בארה"ב, והחזיקו את אנשי השגרירות כבני ערובה. ממשלת קרטר הטילה סנקציות כלכליות קשות וניסתה לחלץ את אנשיה במבצעים מורכבים, אולם רק בינואר 1980, דקות ספורות לאחר שהנשיא רונלד רייגן נשבע לתפקיד, בני הערובה שוחררו.

9. בשנת 1953 ה-CIA היה מעורב במבצע חשאי בשם 'מבצע אייאקס' להפלת הממשלה האיראנית של מוחמד מוסדאק, שנבחרה באופן דמוקרטי. בתמורה, השאה שחזר לשלטון, תגמל את האמריקאים ב-40% מתעשיית הנפט של איראן.

10. דגל איראן הנוכחי אומץ ב-29 ביולי 1980. הוא מורכב משלושה פסים אופקיים שווים של ירוק, לבן ואדום. ירוק, צבע האיסלאם, מייצג צמיחה. לבן מסמל יושר ושלום, ואדום מייצג גבורה ומסירות נפש. במרכז הדגל ישנו ייצוג מסוגנן של הביטוי La ilaha illa Allah שמשמעותו "לא ראוי פולחן מלבד אללה". לאורך השוליים הפנימיים מופיעים 22 עותקים של הביטוי 'אללה הוא אכבר'.

דגל איראן

11. במהלך מלחמת איראן-עירק, ארה"ב תמכה באופן רשמי בעירק והפעילה לחץ על מדינות אחרות שיפסיקו למכור נשק לאיראן. מאוחר יותר התגלה כי ארה"ב עצמה מכרה נשק למדינה, בתיווך ישראלי, על מנת לשחרר בני ערובה. הפרשה נקראה איראנגייט או איראן-קונטראס.

12. מחצית מאיראן מאופיינת באקלים מדברי וצחיח. מדי שנה, יורדים במדינה פחות מ-100 מ"מ של משקעים.

13. רק לאורך נהר אחד באיראן - הקרון, אפשר לנווט עם סירה, וגם זה רק למרחק קצר.

14. המפרץ הפרסי מחזיק 60% מעתודות הנפט בעולם. לאיראן לבדה יש עתודות של 125 מיליארד חביות נפט (או: 10% מסך העתודות של העולם).

15. בכל יום, משאבות הנפט של איראן שואבות כ-4 מליון חביות נפט.

16. איראן שולטת ב-50% משוק הקוויאר שבים הכספי.

17. איראן היא אחת התרבויות העתיקות והרציפות בעולם, עם התיישבות שחוזרת אחורה אל שנת 4000 לפנה"ס.

18. כ-70% מאוכלוסיית איראן היא מתחת לגיל 30.

19. החוקים של איראן מבוססים על חוקי האיסלאם השיעי. לאחר שהשאה של איראן הודח בשנת 1979, עברה איראן לשיטת חוקי האיסלאם. לפי חוק זה, נשים לא נחשבות נפשית או חוקית שוות ערך לגברים. בנוסף, ילדים נתפסים כ'חומר של הגבר' שפשוט עובר הדגרה בגופה של האישה. במקרים של גירושין, נשים מאבדות א המשמורת על הילדים.

20. הרבה נערות צעירות באיראן נישאות מיד לאחר קבלת הווסת הראשונה.

איראנים

21. באיראן, נערה צעירה שמעבירה בקשה לעבוד כעוזרת-בית, נדרשת לעיתים קרובות להגיש מסמכים רפואיים המעידים כי יש לה קרום בתולים.

22. באיראן, גברים שלא מתחתנים נאלצים להמשיך לגור בבית המשפחה כל החיים, ומוגדרים כ-na-mard (לא גברים).

23. מאז ימי קדם, אנשים באיראן משתמשים באותה מערכת אספקת המים שנקראת קנאת (או קנאט). מערכת זו קולטת מי תהום ומעבירה אותם דרך מנהרות.

24. ברוב הבתים באיראן אין שולחנות וכיסאות. במקום זה האנשים, יושבים על כריות שמונחות על הריצפה כדי לאכול.

25. תעשיית השטיחים הפרסיים משגשגת כבר מעל 2500 שנה. כאשר האיראנים אורגים שטיחים, לעיתים קרובות הם יוצרים טעות מכוונת וזאת כדי לחזק את האמונה ש'רק אלוהים מושלם'. אחרי תעשיית הנפט, תעשיית השטיחים היא תעשיית הייצוא הגדולה במדינה.

26. באיראן אין קטגוריה חוקית שנקראת 'אונס משפחתי'. האישה היא רכוש של בעלה.
אם בכל זאת נמצאים סימנים של התעללות, גברים מצד משפחתה של האישה רשאים לאיים על הבעל, אבל זה לא תפקידה של המשטרה.

27. אם ילדה באיראן עוברת התעללות מינית או התנכלות אלימה, האשמה בדרך כלל נופלת על האמא מפני שלא הגנה על בתה, הרבה יותר מאשר על התוקף.

28. אם אישה נאנסת באיראן, למשטרה יש את הכוח לכפות על האדם שאנס אותה להתחתן איתה, עם או בלי הסכמתה. יחד עם זאת, הוא יהיה רשאי לגרש אותה מיד לאחר מכן. באיראן, אישה גרושה עדיפה על בחורה רווקה ללא קרום בתולים.

29. בתקופת משטר השאה, מגזינים אמריקאיים כמו פלייבו ופנטהאוס הופצו באופן נרחב ברחבי המדינה ולעיתים אף נזרקו על מפתן הדלתות. למרות שמשטרו של ח'ומייני, אסר על הצגת פורנוגרפיה ותיאורים של גוף עירום, פורנו עדיין זמין.

30. בשנת 1993, אישר הפרלמנט האיראני חקיקה לפיה מפיקים ומפיצים של קלטות פורנו עשויים לקבל גזר דין מוות. העבריינים הראשונים יקבלו מאסר לכל היותר של חמש שנים וקנסות בסך 100,000$ ואילו "היזמים העיקריים" יעמדו בפני עונש מוות.

נשים באיראן

31. כמעט 12 מליון אנשים גרים בטהרן.

32. חיג'אב, המשמש לכיסוי ראשה וגופה של האישה, פירושו בערבית 'וילון' או 'כיסוי'.

33. נשים מעל גיל 9 חייבות ללבוש חיג'אב בפומבי. בנוסף, חוקים דתיים לא מאפשרים להן ללבוש בגדי ים בנוכחות גברים.

34. הפדרציה הבינלאומית של התאחדות הכדורגל (פיפ"א), אסרה על קבוצת כדורגל הנשים ללבוש את החיג'אב בשנת 2007, מה שמנע מהן לשחק במוקדמות לאולימפיאדה 2012.

35. החתול הפרסי הוא אחד הגזעים העתיקים בעולם. מקורו במישורים הגבוהים של איראן, שם הפרווה הארוכה והמשיית שלו מגינה עליו מפני הקור. סוחרים איטלקים הביאו את הגזע לאירופה במאה ה-17, שם החתול הפרסי הפך לסמל סטטוס אקזוטי.

36. איראן מראה מאמץ מועט לבלום את הסחר המיני בנשים. ברוב המקרים, אלה הבנות ולא הסוחרים, שמעונות ומוצאות להורג על הפרת אמות המידה של קוד ההתנהגות האיראני.

37. איראן חווה את אחד השיעורים הגבוהים ביותר של צמיחה עירונית בעולם. בין השנים 1950 ל-2002, כמות תושבי הערים זינקה מ-27% ל-60%. ההשערה היא כי עד שנת 2030, 80% מאוכלוסיית המדינה תהיה עירונית.

38. בשנים האחרונות, הזנות בילדים באיראן צמחה ב-635%. בטהרן בלבד, כ-84,000 נשים ונערות עובדות בזנות, בעוד שגם מחוץ למדינה, נשים נסחרות באלפים, כמו למשל  בצרפת, גרמניה ואנגליה.

39. איראן משמשת כאחד מנתיבי הסחר העיקריים של הרואין, החוצים מדרום מערב אסיה לאירופה. מעל 3600 איראנים נהרגו ב-25 השנים האחרונות מתופעות הקשורות לצריכת הרואין.

40. בשנת 2002 הודתה איראן כי במשך 18 השנים האחרונות היא עבדה באופן סמוי על תוכנית גרעינית, בתמיכתה של רוסיה. הנשיא אחמדיניג'אד אמר ששאיפותיה הגרעיניות של איראן הן בדרכי שלום, וכי יש לה "זכות מובנית מאליה" לייצר פצצה גרעינית.

אחמי

41. איראן זכתה לכינוי "בירת ניתוח האף של העולם" שכן האף המערבי הפך לצורת האף הרצויה לרוב הנשים האיראניות.

42. בעוד שמערכות יחסים הומסקסואליות אסורות באיראן, האייתלולה ח'ומייני הכריז כי לטרנסקסואליים מותר לבצע ניתוח לשינוי מין. מאז 2008, איראן ביצעה ניתוחים לשינוי מין יותר מכל מדינה אחרת בעולם, למעט תיאלנד. הממשלה גם מספקת סבסוד פיננסי לניתוח.

43. באיראן נמצא אחד המפעלים הבודדים במזרח התיכון לייצור קונדומים.

44. באיראן יש יותר ממליון פליטים זרים, יותר מבכל מדינה אחרת בעולם. רוב הפליטים הם מאפגניסטן או כורדים מעירק. כתוצאה מכך, איראן מחזיקה היום כוח עבודה גדול המוכן לעבודת כפיים קשה עבור שכר עבודה נמוך.

45. כיוון שחתונה מסורתית באיראן היא מאוד יקרה, הממשלה מעודדת חתונות המוניות בסבסוד ממשלתי.

46. איראן היא אחת היצרניות הגדולות בעולם של קוויאר, פיסטוקים וזעפרן.

47. הספורט הפופולארי ביותר באיראן הוא כדורגל. הנבחרת זכתה בגביע אסיה שלוש פעמים ושיחקה ב-3 משחקי גביע העולם.

48. החוקה של אירן קובעת כי נשים הן אמהות ועקרות בית. אם הן רוצות לעבוד מחוץ לבית, הן צריכות לקבל אישור מראש משק הבית - הגבר.

49. אסור לאישה להופיע בפומבי עם גבר שהוא לא בעלה או בן משפחתה. עם זאת, שלא כמו הנשים בסעודיה, נשים איראניות יכולות לנהוג ומותר להן להצביע.

50. הממשלה מפרידה בין גברים ונשים בבתי הספר. ברמה של האוניברסיטה, יש מספר תחומים שאסורים על נשים, ובאוטבוסים עירוניים, גברים ונשים מחוייבים לשבת בנפרד.

שטיח בעבודת יד

51. בשנת 2007, איראן הפיקה את השטיח הגדול בעולם שנעשה בעבודת יד, עבור מסגד באיחוד האמירויות הערביות. את השטיח, שהיה גדול יותר מאצטדיון כדורגל, ארגו יותר מ-1200 אנשים.

52. היום הראשון של האביב באיראן הוא יום חג. נשים מכינות סעודות ענקיות ואמהות אוכלות ביצים קשות, אחת לכל ילד. לפי הטקס הפרסי, השולחן ערוך בשבעה פריטים שכל אחד מהם מתחיל עם האות S: תפוחים (SIB), דשא ירוק (sabze), חומץ (serkey), פירות יער (senjed), חיטה(samanoo), מטבע זהב (sekke) ושום (SIR).

53. פוליגימיה חוקית באיראן. גברים יכולים להתחתן עם 4 נשים סך הכל. לאחר שנישאה, האישה כבר לא יכולה להמשיך ללמוד בתיכון. גיל הנישואים של בנות עומד היום על 13 (עלה מגיל 9 אחרי המהפכה). בנים יכולים להתחתן בגיל 15. זהו גם הגיל החוקי בו הם יכולים להצביע.

54. איראן היא המדינה ה-18 בגודלה בעולם, היושבת על שטח של 1,648,195 קמ"ר (קצת יותר קטנה מאלסקה). נכון ל- 2012, האוכלוסיה באיראן עומדת על 78,868,711.

55. האיסלאם היא הדת השלטת באיראן. 98% מהאוכלוסיה הם איסלאמים; 89% שיעים ו-9% סונים. בני דתות אחרות, כמו זרטוסטרה, יהדות ונצרות מהווים את 2% הנותרים.
 

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.