print header

מקור האמונות הטפלות

אמונה טפלה היא אמונה חסרת בסיס וחסרת יסוד שהפכה להיות רווחת בקרב תרבות או חברה מסוימת, על אף שאין בה היגיון ולא ניתן להוכיח אותה. מדובר באמונות שעברו גלגלולים שונים במרוצת ההיסטוריה, כאשר אין להן גירסה אחת קבועה ומוסכמת, אלא הן מהוות אוסף של הנחות סובייקטיביות.

ניסינו למצוא את המקורות של 10 מהאמונות הטפלות הרווחות ביותר בחברה שלנו
וזה מה שגילינו:

 

לדפוק על עץלדפוק על עץ
המשמעות של המשפט, כמו גם של האמונה הטפלה היא להקיש על עץ 3 פעמים בכדי לסקל את בואו של המזל הרע.
יש המקישים שלוש פעמים (1. להבריח מזל רע / 2. לזמן מזל טוב / 3. להגיד תודה) ויש המסתפקים רק ב-2 נקישות לצורך מזל טוב ותודה. בבריטניה למשל, נהוג להקיש גם על קודקוד הראש בשביל להרחיק את המזל הרע.
מקורות האמונה הטפלה אינם אחידים, יש הטוענים כי ההקשה על עץ יש בה אסוציאציה של עצים מהמיתולוגיה היוונית שנחשבו למקום משכנן של הרוחות הטובות, כלומר, הקשה על עץ מעירה את הרוחות הטובות כדי שישמרו על האדם, ויש הטוענים כי הקשה על עץ יש בה מן האסוציאציה של צליבת ישו - כלומר, הקשה על עץ תימנע את המזל הרע כדי לא לסיים כמו ישו.
חוקרים זיהו את שורשי האמונה הטפלה כבר במאה ה-17, אך המינוח הפך לפופולארי ושמיש במיוחד רק במחצית המאה ה-19 עם פרסומו של ספר הילדים The Boys own Book . הספר ריכז חוקים של משחקי ילדים וביניהם המשחק "Touch Wood" שהיה מעין סוג של משחק-תופסת שבו ילדים היו מוגנים מהתופס רק אם נגעו בעץ.
בישראל, אנו נוהגים להקיש על עץ או על קודקוד הראש תוך כדי מלמול "טפו טפו טפו" (תמלול של 3 יריקות שהן בעצם הישענות על אמונה טפלה אחרת בדבר החתול השחור)

 

חתול שחורחתול שחור
האמונה סביב החתול שחור משתנה מתרבות לתרבות. בבריטניה, חתולים שחורים נחשבים לסימן של מזל טוב, אצל הסקוטים חתולים שחורים הם סימן לשגשוג עתידי, בטח אם הם מופיעים על מפתן הדלת, אבל התפיסה הרווחת היא שחתול שחור הוא סימן למזל רע. שורשי האמונה הזו כנראה מהתקופה שבה האמינו אנשים במכשפות, כישופים וחתולים שחורים כיד ימינו של הרוע.
פיראטים מהמאה ה -19 האמינו כי חתול שחור מביא סוגים שונים של מזל; כך שאם למשל חתול שחור הולך לעבר מישהו הרי לאדם יהיה מזל רע, אם חתול שחור מתרחק ממישהו, הרי שזה סימן למזל טוב, ואם חתול שחור נכנס לספינה ואז הולך ממנה, הספינה נידונה לשקוע בשיט הקרוב. האמונה בנוגע לחתול השחור שינתה את התפיסה האנושית והדמוגרפית, שכן מרגע שהפך החתול לסימן הרוע, בני אדם החלו להרוג אותו, מה שהגביר מגיפות שונות שנשאו מכרסמים. מאז ועד היום, היחס כלפי האמונה הזו אמביוולנטי. במרוצת השנים, האמונה השתנתה ותפסה גלגולים שונים; יש שהוסיפו את אלמנט שלוש היריקות כדי להתגונן מפני המזל הרע או מלמול "טפו טפו טפו" תוך נקישה על עץ. בתפיסה המודרנית של היום, האמונה התפלה על החתול השחור הפכה להיות מעין גישה רוחנית לפיה כל מחשבה רעה תזמן מזל רע ולא בהכרח החתול.


לשאת כלה מבעד למפתן הדלת - סימן למזל טוב:לשאת כלה
שורשי אמונה זו מקורם בתרבות הסקוטית העתיקה שהאמינה כי כאשר החתן נושא את הכלה בערב הכלולות מבעד למפתן הדלת הרי שהם מבטיחים לעצמם שגשוג, שפע ושלום בית.
עם השנים, הפכה האמונה למנהג פופולארי, אך מעט מאוד אנשים יודעים מניין הגיע. ובכן, את המנהג ניתן להסביר בכמה אופנים - למשל, בליל הכלולות, הזוג הצעיר, ובמיוחד הכלה, חשופים לרוחות רעות שבאות מהאדמה,
לכן נשיאת הכלה מבעד למפתן, כמו גם פיזור עלי כותרת בדרך לחופה או הצבת שטיח במסלול ההליכה שלה, יהוו חיץ בינה לבין הרוחות הרעות. מקור נוסף להסבר המנהג הוא שכלה בערב הכלולות מתבקשת "לתת את עצמה" לבעלה וכאשר הוא נושא אותה מבעד למפתן, הוא בעצם מעודד אותה לעשות זאת. תפיסה נוספת מסבירה את המנהג כשלילת המזל הרע - כלומר, הכלה חייבת להיכנס לבית דרך הדלת הראשית בצורה בטוחה, שכן אם תמעד יהיה זה מזל רע. כאשר הבעל נושא אותה, הוא בעצם מבטיח לה כניסה חלקה.


לתפוס זר של כלה - סימן לחתונה מתקרבת:לתפוס זר של כלה
בתרבויות העתיקות האמינו כי כאשר כלה נושאת זר פרחים ביום החתונה שלה, הרי שהיא מוגנת מפני הרוחות הרעות שמנסות להרחיק אותה מבעלה. המנהג של זריקת הזר הוא גלגול מאוחר יותר שהתפתח בתרבות הויקטוריאנית ונפוץ בחברה המערבית עד היום - לפי האמונה הויקטוריאנית, כאשר הכלה זורקת את הזר לעבר אישה אחרת, היא בעצם מעבירה לה את סגולות הברכה והשפע כמו גם את ההגנה מהרוחות והשדים. האמונה כי אותה האישה שתפסה את הזר, תהיה הבאה להתחתן, זה גלגול מודרני.


התעטשות ומזלהתעטשות ומזל
כשמדובר בהתעטשות, לא מדובר רק בניקוי הסינוסים אלא במעמד בעל משמעות עמוקה הרבה יותר. בטרם הפך המנהג של כיסוי הפה עם היד לאחד מגינוני הנימוס, הרי שתרבויות עתיקות הסבירו את זה כפעולה המונעת מהנשמה של האדם לברוח ואף יותר מזה, לא מאפשרת לשטן להיכנס לתוך הגוף. מכאן בעצם נוצרה הברכה God Bless You - מטרתה למנוע מזל רע ולסלק את השטן מהגוף. עם השנים התגלגלה האמונה וסיפחה הקשרים נוספים בין התעטשות ומזל, כאלה שלא ברור מה המקור שלהם אך אנשים נוטים להאמין בהם בלב שלם - כך למשל, האמונה כי אם אדם התעטש בזמן שביקש משאלה, הרי שהיא תתגשם ואם התעטש ברצף, כך ייטב המזל הטוב שלו.

 

לבקש משאלה ולכבות את נרות העוגה - המשאלה תתגשם:נרות של עוגה
המנהג הנפוץ נובע מהאמונה הפגאנית העתיקה כי העשן המתפוגג יישא את המשאלה שבלב אל השמיים ויביא להגשמתה. כך באותה הנשימה ניתן להסביר גם את האמונה שאם נפל לאדם ריס, צריך לנשוף עליו ולבקש משאלה. הריס המתעופף יישא בעצם את משאלות הלב אל רוחות השמיים.

 


לשבור מראה - מזל רע לשבע שנים:מראה שבורה
שורשי האמונה מהאימפריה הרומית שהייתה הראשונה לייצר זכוכית. עם השנים התגלגלה האמונה להיות נחלתן של תרבויות רבות כמו היוונית, ההודית, האפריקאית והסינית. אמונה נפוצה זו קושרת בין שבירת מראה לבין מזל רע ל-7 שנים - ההסבר הוא שההשתקפות של האדם דרך המראה השבורה מעידה על נפש שבורה שייקח לה כ-7 שנים להתאחות.

 

ציפורים ומזל:ציפורים ומזל
ציפורים הן חלק מסידרת אמונות תפלות שחלקן מסמלות מזל טוב וחלקן מזל רע - כך למשל, קקי של ציפור שנופל על הראש או ציפור שמנסה להיכנס אל הבית זה סימן למזל טוב, כמו גם נקר המנקר סמוך למקום המגורים שלך מסמל כי בקרוב אורח חשוב או בשורות טובות יגיעו. כנראה שהמקור לאמונה נובע מפרשנות סמלית המוענקת לציפורים כסמל לשפע ושמחת חיים, כך שמפגשים איתן מבטאים מזל טוב שבדרך. כמובן
שלא כל ציפור מסמלת מזל טוב, על פי האמונה הרווחת, עורב שקורא ליד ביתכם בקול גדול מסמל מזל רע. מדוע? שורשי האמונה במיתולוגיה היוונית ובפולקלור האנגלי הקדום. 

 

מלח נגד עין הרע:מלח נגד עין הרע
מלח נחשב למצרך חיוני כבר מתקופות קדומות. הוא שימש אז גם כמקור מרפא וגם כמרכיב בתמציות כישוף ולחשים. האמונה הרווחת היא שאם נשפך מלח שלא לצורך, הרי שזה יכול להביא למזל רע, לכן עלייך לזרות מלח ביד ימין ולהעיף אותו מעבר לכתף שמאל. שורשי האמונה נובעים מתוך התפיסה הקדומה לפיה מאחורי כתף שמאל מתגוררים השדים הרעים ואם תזרה מלח בעיניהם הם יתעוורו ולא יוכלו לגרום לך לחלות. הרעיון של לזרות מלח נגד עין הרע הוא גלגול מתקדם - יש הרבה אנשים ששמים מלח בשקיות ומחביאים אותן מתחת למיטה, לספה או בפינות החדר, כדי לשמור על הבית מפני עין רעה.במידה ואתם מכירים את האמונות הללו בגלגולים אחרים, הרי שזאת בדיוק ההוכחה כי אין לאמונה הטפלה גירסא אחת אחידה והיא נזילה מאוד. 

מקור: חביבה שכטר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.