print header

4 עמודי התווך של חיים ללא חרטות

אחד הדברים הנוראיים ביותר שיכולים לקרות לנו זה להגיע לשלב מסוים בחיים ולהגיד לעצמנו שאנחנו מתחרטים על הדרך שלקחנו והדברים שעשינו. הסיבה לכך היא שחרטה אינה ניתנת לתיקון בשום צורה, שכן אין ביכולתנו לחזור אחורה בזמן ולעשות דברים אחרת. הדבר היחידי שאנחנו כן יכולים לעשות זה למנוע מעצמנו חרטה בעתיד, אך איך אפשר להשיג מטרה שכזו? האם יש דרך שיכולה לעזור לנו לבצע החלטות נכונות בכל דבר שאנו עושים בחיים? כמובן שאין פתרון קסם, כי החיים הם דינאמיים ומובילים אותנו למקומות לא צפויים, אך כן יש 4 גישות שאתם יכולים לפתח ואשר עוזרות יחדיו לחיות חיים ללא חרטות. זה לא קל, אך אפשר לאמץ אותן אם רק מתאמנים על זה מדי יום בדברים קטנים, ואתם יכולים להתחיל כבר היום אחרי שתכירו אותן.

1. הקדישו את עצמכם באופן מלא לכל דקה בחיים

ככל שעובר הזמן, יותר ממנו נשאר מאחוריכם ופחות ממנו נותר לפניכם. כתוצאה מכך ובהדרגה, העתיד הרחוק מאבד את הערך שלו עבורכם, אך זה לא באמת משנה, כי החיים הטובים שלכם צריכים ויכולים להתחיל כבר מעכשיו, זאת אם תפסיקו לחכות לחיים טובים יותר בעתיד – הרחוק או הקרוב. אנשים רבים מחכים במשך כל היום לשעות הערב החופשיות שלהם, במשך כל השבוע לשישי-שבת ובמשך כל השנה לחגים, מכיוון שהם מאמינים שרק בזמנים האלה הם יוכלו להיות מאושרים. מנהג שכזה למעשה גורם לכם לחכות ל"זמנים הטובים", אך רק כשתתקרבו לסוף החיים אתם תבינו שחייכם תמיד היו טובים – בלי קשר לשעה או ליום.
ארבעת עמודי התווך של חיים ללא חרטות: אישה מפריחה בועות
אם אתם מרגישים מוצפים, תשושים ולחוצים מאוד לאחרונה, מומלץ שתחליפו את הדברים חסרי המשמעות שאתם עושים מדי יום בפעילויות אחרות שיש להן משמעות עבורכם. התחילו בכך שתהיו כנים עם עצמכם בכל הנוגע לדרמות המיותרות שאתם נכנסים אליהן, הסחות הדעת שמפנות את תשומת הלב שלכם למקומות הלא נכונים והצורך להיות עסוקים עקב תחושה שאתם מפספסים דבר מה. 
 
איך מתחילים לעשות את זה? ראשית, תשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:
  • באיזו תדירות אתם חושבים על דברים אחרים בזמן שמישהו מדבר איתכם?
  • האם אתם בודקים לעיתים קרובות את הרשתות החברתיות בזמן שאתם בעבודה או כשאתם מבלים עם אדם אחר?
  • האם אתם נוטים להתעסק בטלפון בזמן הנהיגה?
אתם כנראה מבינים כבר בעצמכם מה התשובות אומרות עליכם, אך האם אתם מצליחים להפנים את המחיר של כל אחד מההרגלים המזיקים האלה? כולם משפיעים לרעה על היעילות, האושר ואף הבטיחות שלכם. הימנעו מלנסות לבצע מספר פעולות במקביל כדי להספיק לעשות כמה שיותר – העדיפו להתרכז בדבר אחד בכל רגע נתון. אם לא תעשו זאת, אתם תהיו כל כך תשושים עד שלא תהיה לכם שום אפשרות לחזור לעמוד על הרגליים כשתיפלו.
 

הפתרון, כפי שכבר הבנתם, הוא להיפטר מכל העודף המיותר שבחייכם. ככל שתיפטרו מיותר דברים שלא דרושים לכם, כך תוכלו לפנות לעצמכם יותר זמן וכוח למה שחשוב לכם באמת. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם:

1. אל תחששו להגיד "לא" למחויבויות שלא נכנסות לסדר העדיפויות שלכם.

2. כשאתם מתחילים לעסוק בפעילות שחשובה לכם, הקדישו לה את מלוא תשומת הלב והיו נוכחים בה באופן מלא. התחייבו לעצמכם לעסוק אך ורק בה למשך זמן מוגבל שתקציבו לעצמכם. זה יכול להיות למשל, "עכשיו אני רק מתעסק בכתיבה", "עכשיו אני רק מתעסק בריצה" או "עכשיו אני רק משחק עם הילדים שלי".

3. כשאתם מרגישים שהראש שלכם נודד למחשבות אחרות או שדבר מה מסית את תשומת הלב שלכם באופן רגעי, הבחינו בכך והיו מודעים לזה. קחו נשימה, התעלמו ממה שקרה וחזרו לעסוק במה שאתם עושים.

4. הקדישו את מלוא מאמציכם בריקון המחשבות הנוגעות לפעילות שבה אתם עוסקים או הזמן שאתם מקדישים לה, כמו למשל שיפוטיות עקב אידיאל של אנשים אחרים. גלו סקרנות בנוגע לדרך שבה העיסוק שבחרתם יתפתח עם הזמן, והרשו לעצמכם להיות מופתעים מהמקומות שאליהם תגיעו בזכותו.

ארבעת עמודי התווך של חיים ללא חרטות: אישה עושה מדיטציה מול שולחן העבודה שלה
בשורה התחתונה, עליכם להבין שהמוח שלכם, כמו של כולם, נוטה לנדוד למקומות אחרים, וזה מה שגורם לכם להתעלם מכל הדברים הטובים והיפים שמתרחשים לאורך היום. אתם לא מבחינים בהם מכיוון שהם חסרי משמעות עבורכם, וזאת מאחר שאתם מקדישים מחשבה וחשיבות לדברים אחרים. לאורך הזמן אתם למעשה תוותרו על מאות ואלפי רגעים טובים בתמורה לדברים שלא באמת מעשירים אתכם או מועילים לכם בשום צורה, וגם כשתעשו דברים שחשובים לכם, אתם תזדרזו לסיים איתם כדי להשלים עוד משימה ועוד משימה, עד שתגיעו למקום מסוים ותשאלו את עצמכם "איך הגעתי לכאן ומה בעצם השגתי?" 
 
פה בעצם נמצאת נקודת החרטה, אך זה לא חייב להיות ככה. אתם חיים אך ורק ברגע הנוכחי, ועליכם לנצל אותו וליהנות ממנו באופן מוחלט. עליכם להבין שאתם לא נמצאים תמיד בדרך לאנשהו, אלא שאתם כבר במקום שבו אתם אמורים להיות. אם תקדישו לו את תשומת הלב שלכם, הוא יוביל אתכם מעצמו למקום שבו אתם רוצים להיות.

2. שאפו לקיים מערכות יחסים כנות ואמיתיות

זה נחמד שיש הרבה חברים ומכרים, אך זו טעות להיסחף יותר מדי עד לרמה שמערכות היחסים שלנו הן רדודות ושטחיות. הרבה חברים צריכים מאיתנו הרבה זמן, וכפי שכבר הבנתם, הזמן שלכם מוגבל. במוקדם או במאוחר אתם תבינו שאתם רוצים לבלות רק עם אנשים שגורמים לכם לחייך, אז למה לחכות עם זה?
 
האמת היא שכולנו כמהים למערכות יחסים כנות ואמיתיות, אך קשה למצוא כאלה והן אכן דורשות מאיתנו זמן והשקעה. רוב היחסים שלנו כיום מתנהלים אונליין – דרך רשתות חברתיות או תוכנות מסרים מידיים, וזה גורם למחסור באינטימיות וקרבה. גם כשאנחנו נפגשים עם עמיתים מהעבודה מדי יום, אנחנו נמצאים במקום הומה אדם שמוקדש בעיקרו לעבודה ולא לפיתוח יחסים. לחלקנו יש חברים טובים מתוך המשפחה המורחבת, אך כשאנחנו עסוקים בחיינו האישיים ובמשפחה הגרעינית שלנו, היחסים האלה לעיתים נדחפים לאחור. 
ארבעת עמודי התווך של חיים ללא חרטות: חברות על חוף הים
אז מה אפשר לעשות? ובכן, לא מעט, אך קודם כל צריך להתחיל ביסודות. מערכות היחסים האמיתיות והכנות ביותר מורכבות משני אנשים שמכירים אחד את השני לעומק ומבינים את השלבים השונים שכל אחד עבר בחייו. מצב שכזה מאפשר להכיל טוב יותר רגשות שעולים במערכת היחסים, ועקב כך כל אחד מהחברים יכול להיות קשוב יותר, לדעת מה חשוב לחברו, להבין את הקשיים שעבר ולהתעדכן בנוגע לשינויים הנפשיים והרגשיים שמתרחשים בחייו.
 
הדבר שחשוב יותר מכל לזכור זה ששום דבר לא מהותי יותר ביחסים מאשר מתן תשומת לב והקשבה מלאה אחד לשני – הנוכחות המלאה שלכם ושלהם נדרשת כדי לקיים יחסים תקינים. עליכם לשאוף ליחסים שבהם אתם לא מסתכלים על השעון או מחכים לפעילות הבאה, וזה נכון גם בנוגע לחבר שלכם, אך כאן לא מסתיים הטיפ שלנו ליצירת יחסים כנים ואמיתיים.
 
חשוב גם לזכור ששני אנשים שחשובים אחד לשני ומעוניינים לקיים מערכת יחסים בריאה צריכים להרשות אחד לשני לדבר בפתיחות ולבטא את כל רגשותיהם העמוקים – בין אם תהיה הסכמה עליהם ובין אם לא. רק אם תאפשרו לרגשות להתקיים בתקשורת שביניכם תוכלו באמת להעניק תמיכה אחד לשני ולהתפתח יחדיו כחברים, אך אם אחד מכם יפחד מפני "עונש" על כך שאמר את שעל לבו, שקרים יתחילו להחליף את הכנות, וזה יוביל אתכם למערכת יחסית שטחית שלא באמת מועילה לאף אחד מהצדדים.
 
אז איך יוצרים חברות שכזו בפועל? הדרך הטובה ביותר היא להתחיל לעבוד יחדיו על פרויקט משותף. אם יש לכם מישהו בראש שברצונכם לחזק את מערכת היחסים שלכם איתו, מצאו דרך לעבוד ביחד על משהו שמרתק או מושך את שניכם. תוכלו למשל להיפגש פעם בשבוע להליכה או ריצה כדי להיות יותר בכושר, או למשל להירשם להרצאות בנושאים שמעניינים את שניכם או חוג בתחום שמושך אתכם, מה שייתן לכם גם נושא שיחה מרתק. אם אתם באמת סומכים אחד על השני, תוכלו אפילו לפתוח עסק יחדיו, אך עליכם לוודא ששניכם נמצאים באותו ראש ובעלי אותה מטרה על מנת שהפרויקט הזה לא יפגע ביחסים שלכם.
ארבעת עמודי התווך של חיים ללא חרטות: חברים עוזרים אחד לשני לטפס על הר

3. עשו כל דבר עם תשוקה אמיתית

תשוקה היא כלי עוצמתי שנמצא בתוך תוככם ומניע את רגשותיכם, בחירותיכם ופעולותיכם. אי אפשר להתעלם ממנה וגם לא צריך. התשוקה יכולה להפוך להיות המקור היחידי שלכם להצלחה ולהישגים אם רק תקשיבו לה ותגלו מה מרגש אתכם באמת. היא תהפוך את המטרה שלכם בחיים לברורה ותציף אתכם ברגשות בכל פעם שתעשו דבר מה בדרך אליה. אמנם לעיתים נראה שהיא זו שגורמת לחיים להפוך לעסוקים ולחוצים, אך ההפך הוא הנכון – היא זו שמכניסה משמעות לחיים שלכם. בלעדיה הקיום שלכם יהיה ריק ואתם לעולם לא תהיו מסופקים, לא משנה כמה עסוקים תהיו. אתם תחיו חיים שלמים שבהם לא באמת חייתם.
 
זה אמנם נשמע קצת דרמטי, אך זו האמת. אם אתם רוצים שתהיה לכם משמעות בחיים, עליכם לחיות עם תשוקה בכל יום. בשביל זה אתם צריכים לעסוק בפעילויות שבאמת מרגשות אתכם, והמפתח הוא להבין שלמעשה כל פעילות יכולה לעשות זאת אם רק תאפשרו לה. התשוקה לא חייבת להיות מורגשת בעוצמה, והיא צריכה פשוט להגיע מבפנים, כשעליה להסביר לכם למה אתם עושים את מה שאתם עושים. לדוגמה, אתם עובדים כדי להאכיל את משפחתכם למשל, ויש לכם תשוקה לכך, מכיוון שאחת המטרות שלכם היא שהמשפחה שלכם תוכל להתקיים כמו שצריך.
 
אם כן האתגר שעומד בפניכם הוא כזה: עליכם לחיות את חייכם לא כאנשים שמסתכלים עליהם מהצד, אלא באופן פעיל. עליכם לחפש ולמצוא את התשוקה שלכם – הדבר שאתם מאמינים שיביא אתכם קרוב יותר לאושר, להצלחה ולחיים שברצונכם לחיות. בצער רב מדובר במשימה לא קלה. זה לא שהתשוקה שלכם מסתתרת תחת סלע ועליכם רק להרים סלעים עד שתמצאו אותה, אלא שעליה להגיע אליכם ברגע שתתחילו לעשות דברים בצורה הנכונה. אם תחכו עד שתמצאו את התשוקה שלכם דרך גורם חיצוני על מנת שתהיה לכם סיבה להשקיע את כל כולכם בדבר מה, סביר להניח שתחכו לנצח.
ארבעת עמודי התווך של חיים ללא חרטות: אישה חושבת
אז אם נמאס לכם לחכות ואתם רוצים לחיות עם תשוקה כבר מהיום, הנה כמה דברים שעליכם להקדיש להם מחשבה:
  • מתי הייתה הפעם האחרונה שבה התיישבתם לעבוד על משהו ללא הסחות דעת ועם 100% ריכוז?
  • מתי הייתה הפעם האחרונה שבה השקעתם בבריאות ובכושר הגופני שלכם ועשיתם את כל המאמצים כדי לשפר אותם?
  • מתי הייתה הפעם האחרונה שבה באמת ניסיתם לעשות את המיטב כדי להצליח?
כמו רובנו, גם אתם כנראה לא השקעתם את מירב המאמצים בדברים שאתם עושים באופן יומיומי, וזאת מכיוון שאתם עדיין מחכים. אתם ממתינים לתשוקה, או יותר נכון לסיבה, לקחת צעד קדימה וליצור לעצמכם את החיים שאתם ראויים להם. עם זאת, מה שנדרש לכם זה בדיוק ההפך, ועליכם להפנים את המסר הזה.
 
אל תחכו להזדמנות טובה יותר – זו שעומדת בפניכם כעת היא הטובה ביותר. אל תחכו עד שתוכלו לעשות משהו בצורה מושלמת – פעלו כבר עכשיו עם מה שיש לכם, וזה יעזור לכם להשתפר אט אט ולצבור את כל הידע והכלים שדרושים לכם. תאמינו או לא, אך המחשבה שלכם יכולה ליצור מציאות. אל תחכו שהמציאות תיצור אצלכם את המחשבה שאתם רוצים לטפח, כי זה פשוט לא יקרה. חשבו היטב על מה שאתם רוצים להשיג והדברים שיש לכם תשוקה לגביהם, הזכירו לעצמכם את המטרות האלה, ואט אט אתם תוכלו לזהות הזדמנויות שיסייעו לכם להגשים את החלומות שלכם. ברגע שזה יקרה נצלו את ההזדמנויות האלה מבלי לחכות – עכשיו זה הזמן!
ארבעת עמודי התווך של חיים ללא חרטות: אישה שמחה

4. צרו לעצמכם דפוס מחשבה שמספק לכם שלווה

יתכן שנלחצתם קצת לאור כל מה שקראתם עד עכשיו, אך זכרו שהחיים משתנים בכל רגע נתון, וכל ניסיון להתנגד לשינויים האלה יפעל רק לרעתכם וייצור לחץ מיותר. תנו למציאות ולשינויים להתרחש וזרמו איתם – אתם לא יכולים להשפיע על הגשם, אז פשוט תנו לו לרדת. ככל שתתבגרו אתם תבינו את הכוח שבקבלה הזו.
 
קבלה היא למעשה לשחרר את מה שאתם חושבים שצריך להיות – לקבל את המציאות כפי שהיא. זה לא מעיד על כך שלא אכפת לכם מהחיים שלכם, אלא פשוט שאתם מבינים שהדבר היחידי שאתם יכולים לשלוט עליו הוא הפעולות והמחשבות שלכם. ההבנה הפשוטה הזו היא היסוד לקבלה של החיים כפי שהם, ורק איתה תוכלו לשמור על שלווה ולצמוח כבני אדם.
 
חשוב להבין שבתוך כל אחד מאיתנו קיים אדם שיודע כיצד לקבל שינויים בברכה ובשלווה. זאת מכיוון שהשלווה הפנימית שלכם לא תלויה לעולם בגורם חיצוני, אלא היא מגיעה כשאתם מוותרים על האגו והחששות שלכם. השלווה הפנימית למעשה תמיד נמצאת שם, והיא רק מחכה בסבלנות שתקדישו לה תשומת לב. תעשו זאת על ידי כך שתשלימו עם מה שקורה לכם ועם המחשבות שלכם, וכשתשחררו את הצורך שלכם להיות במקום אחר – פיזית ונפשית.
 
אז איך אפשר לשנות את הגישה ולזכות בשלווה? יש לא מעט שיטות, ונתחיל עם האחת היעילה ביותר – התרחקות. איכשהו החיים מראים לנו פעם אחר פעם שהכול נראה פשוט יותר ממרחק, ולפעמים אתם צריכים להתרחק קצת מעצמכם כדי לראות דברים בבירור. אתם הרבה יותר מסך כל מה שמטריד אתכם, ויש חלק בכם שקיים מעבר לספקות ולחששות שלכם. קחו צעד אחורה והתבוננו במה שאתם חווים, בה בעת שאתם נוכחים ברגע ולא חושבים על העבר או העתיד. צפו בעצמכם בזמן שאתם חושבים, פועלים וחווים רגשות. לדוגמה, הגוף שלכם אולי חווה כאב, אך עליכם להבין שאתם לא הכאב. באותה מידה המוח שלכם עלול להיות טרוד בצרות, אך אתם לא הצרות.
ארבעת עמודי התווך של חיים ללא חרטות: ראש של אישה ובו ים עם שקיעה
חשבו על האתגר הגדול ביותר שאתם מתמודדים איתו כרגע, ודמיינו שזה לא אתם, אלא חבר קרוב שלכם שנאבק בו. איזו עצה הייתם נותנים לו? האם אתם פועלים על פי עצה שכזו? אל תאפשרו לצרות לערפל את המחשבות שלכם והרשו לעצמכם לקחת צעד אחורה ולתת לעצמכם עצה טובה. העצה הזו יכולה להיות פשוט לנשום עמוק, וזה יכול לעזור מאוד במצבי לחץ – הרבה יותר ממה שאתם מדמיינים. זה בעצם הטיפ השני שלנו.
 
בזמן שאתם נושמים עמוק ומתמקדים בנשימה, הרימו חפץ שנמצא סביבכם ונסו לאפשר גם לו לנשום – דמיינו בראשכם כיצד הוא נושם. הסתכלו סביבכם בחדר ודמיינו שכל עצם שנמצא בו נושם יחד איתכם, או שאתם נושמים יחד איתו. אל תנסו לשלוט בנשימות של העצמים האלה, למעשה אל תנסו לשלוט בכלום – רק בנשימה שלכם. אתם תראו שאט אט השלווה תחזור אליכם, ותוכלו לעשות זאת בכל פעם שאתם מרגישים שהחיים גדולים מדי עליכם – זה עובד!
 
כמה מילים לסיום
כל מה שאמרנו הוא טוב ויפה, אך כידוע – דברים טובים לא באים בקלות, ואכן צריך להתאמן ולהתרגל לכל מה שהצענו על מנת שזה יהפוך להיות חלק ממי שאתם. כשקורה דבר מה שמפיל אותנו, על אחת כמה וכמה קשה יותר לזכור את הטיפים האלה, אך ישנה אמרה טיבטית שיכולה לסייע לכם לשמור על תקווה וכוח גם ברגעים קשים: "עלינו להשתמש בטרגדיות כמקור לכוח". גם בעברית יש לנו אמרה שכזו: "מה שלא הורג אותך מחשל אותך", ואתם יכולים שלא להסכים איתנו, אך תאמינו לנו שזה נכון הרבה יותר ממה שאתם משערים.
 
על אף שבין הבלגן והכאוס קשה לשמור על גישה חיובית, אתם יכולים להכריח את עצמכם לאמץ אחת שכזו, וככל שתעשו זאת יותר ביום-יום ובדברים הקטנים זה יהפוך להיות קל יותר כשייפלו עליכם דברים קשים. יגיעו רגעים שבהם תרצו להחזיר את השעון אחורה ולהעלים את כל העצב, אך עליכם לזכור שהמציאות לא מאפשרת לשנות את מה שכבר נעשה. לכן האפשרות היחידה שלכם היא לקבל את החיים כפי שהם ולתת לעצמכם להיוולד מחדש גם אחרי הרס וחורבן שנפל עליכם – כמו עוף החול. 
 
רוב הדברים הרעים שיקרו לכם לא יהיו באשמתכם או עקב הפעולות שלכם, אלא הם פשוט יתרחשו בצורה לא צפויה, אך זה לא אומר שאינכם יכולים לפעול כדי לשנות את התוצאה של מה שיקרה לחייכם בעקבותיהם. בכל יום החיים שלכם יכולים להשתנות לטובה או לרעה, כי הם תמיד בתנועה, אך ברגע שאתם נמצאים למטה, עליכם למשוך את עצמכם למעלה, כי אף אחד לא יעשה זאת במקומכם. כדי לחיות ללא חרטה, חשבו על מה שעליכם לעשות כדי לא לאכזב את האני העתידי שלכם. עשו בשבילו את מה שהייתם רוצים שהאני מהעבר שלכם היה עושה עבורכם. במילים אחרות, למדו מהטעויות שלכם והתאמנו על שליטה בפעולותיכם ובמחשבותיכם.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.