print header

המדריך השלם לסכנות שגלומות בשמנים אתריים, וכיצד להתמודד איתן

 כל מי שמחפש פתרון טבעי לבעיות רפואיות או אפילו לניקיון הבית, משתמש בשמנים אתריים, זאת מכיוון שהם מופקים ממינים שונים של צמחים מועילים ומחלקיהם. לשמנים הללו יש יתרונות רבים ולכן הם בהחלט יכולים להיות לנו לעזר בכל הקשור למטרות שציינו מעלה ולעוד רבות וטובות, אך הם גם עלולים להוות סכנה ממשית אם לא משתמשים בהם כמו שצריך. למעשה, למרות שהם טבעיים, הם לא תמיד בטוחים לצריכה ואף עלולים להזיק לנו – גם אם משתמשים בהם בכמויות קטנות. כדי לעזור לכם להשתמש כראוי בשמנים האתריים, בנינו עבורכם מדריך שדווקא מציג את צדדיהם השליליים שחשוב מאוד שתכירו. אתם מוזמנים לגלות אילו גורמים משפיעים על בטיחות השמנים, 6 תופעות לוואי שכדאי להיזהר מהן וכיצד לטפל בעצמכם כשהן קורות, ודגשים נוספים שחשוב שתדעו בעת השימוש בהם. מכירים מישהו שמרבה להשתמש בשמנים אתריים? שתפו עימו את הכתבה, כדי שיידע לנקוט במשנה זהירות.
 
סכנות של שמנים אתריים: שמנים אתריים ומאחורה פרחים

גורמים שמשפיעים על בטיחות השמנים

בטרם נחשוף בפניכם את הסכנות הגלומות בשימוש בשמנים אתריים, חשוב שתדעו מהם הגורמים שמשפיעים על מידת בטיחותם ועל חומרת התסמינים שהם עלולים להוביל אליהם:
  • גיל
  • מצב בריאותי
  • נטילת תרופות ותוספי תזונה
  • סוג השמן וההרכב הכימי שלו
  • אופן ומשך השימוש בשמן
  • מינון צריכת השמן
סכנות של שמנים אתריים: 3 בקבוקוני שמן אתרי

סכנות של שמנים אתריים ודרכי התמודדות עימן

כפי שכבר ציינו, לשמנים אתריים יש תועלות רבות, אך טמונות בהם גם סכנות שנובעות ומושפעות מהגורמים שציינו מעלה. כאשר צורכים את התכשירים האלו בבליעה למשל הם נספגים במהירות בגוף ועלולים להוביל לתסמינים שונים תוך 30 דקות. הנה 6 סכנות שטמונות בשימוש בשמנים אתריים ודרכי ההתמודדות עימן:

1. התנגשות עם תרופות או גרימת אלרגיות

באופן כללי, לא מומלץ לצרוך שמן אתרי בבליעה, אלא אם עושים זאת לאחר התייעצות עם רופא או מומחה. הסיבה לכך היא שכך החומר נספג במהירות גבוהה יותר – 30 דקות כפי שכתבנו מעלה – וכך גדל הסיכוי שהוא יבטל את השפעתן של תרופות או יגרום לאלרגיה מסוכנת, בעיקר אם מדובר בשמן מסוג אניס.
 
כיצד להתמודד: אם בלעתם שמן אתרי וראיתם שאתם סובלים מתופעות לוואי כאלו ואחרות, שטפו את הפה, התקשרו לקופת החולים לבקשת עזרה והימנעו מהקאה. בנוסף, אל תכניסו לחלל הפה נוזלים שונים לרבות מים עד לקבלת אישור מרופא או מקופת חולים , מכיוון ששתייה עלולה להעלות את הסיכון להקאה או להגעת אדי שמן אתרי ונוזלים אל הריאות.

2. הפרעות נשימה

שמנים אתריים מסוגים כמו אקליפטוס או נענע מכילים בתוכם תרכובת כימית בשם פנול, ששאיפתה יכולה לגרות את מערכת הנשימה – בעיקר בקרב תינוקות. בעקבות כך, אתם עלולים לסבול מבעיות נשימה שונות לרבות התקפי אסתמה.
 
כיצד להתמודד: אם נתקלתם בהפרעת נשימה כזו או אחרת בעקבות שאיפת שמן אתרי, צאו החוצה כדי לשאוף מעט אוויר צח. אם היא לא חולפת – צרו קשר עם רופא או קופת חולים ובקשו עזרה.
סכנות של שמנים אתריים: שמן אתרי אקליפטוס מונח על עלה

3. צמיחה לא תקינה אצל ילדים

כאמור, שימוש בשמנים אתריים לא מומלץ לילדים, זאת מכיוון שעורם דק יותר ולכן החומר יכול להיספג בו יותר מהר, והכבד והמערכת החיסונית שלהם לא מספיק מפותחים, ועל כן לא מסוגלים להתמודד עם הנזק שעלול להיגרם כתוצאה מצריכת שמן. למעשה, גם כמות קטנה של 2 מ"ל שמן אתרי מסוג אקליפטוס, שהיא בקושי חצי כפית, עלולה לגרום לתסמינים שונים שחלקם מתעוררים גם אצל מבוגרים. אחת מהן היא התפתחות חזה באופן לא שגרתי בקרב בנים צעירים, בעקבות שימוש מוגזם בשמנים אתריים מסוגים כמו לבנדר ועץ התה הכוללים מרכיבים דמויי אסטרוגן וטסטוסטרון, כך עולה לפי מחקר אמריקאי משנת 2019. לכן, כדאי להרחיק מסביבתם של ילדים שמנים אתריים המופקים מאקליפטוס, שומר, נענע, רוזמרין, ורבנה ווינטרגרין.
 
כיצד להתמודד: מומחים שונים ממליצים פשוט להימנע משימוש בשמנים אתריים בקרב ועל ידי ילדים ובני נוער, או להתייעץ עם רופא בנוגע לצריכת חומרים שכאלו.

4. בעיות בעור ובעיניים

שמנים אתריים רבים שנועדו למריחה על הגוף עלולים לעורר בעיות שונות בעור. אלו שמופקים מפירות הדר למשל כוללים חומרים כימיים שיכולים לגרום לכוויות בעת חשיפה לקרני השמש. בנוסף, שמנים אתריים המופקים בין השאר מאגוזים עלולים להוביל לפריחות על העפעפיים, ומי פה או שפתונים המבוססים על שמן המופק מנענע יכולים להוביל לתופעות דומות באזור השפתיים. אנשים שמורחים על אצבעות הרגליים גרסה לא מדוללת של שמן אתרי מעץ התה, יכולים לסבול משלפוחיות גדולות באזור זה. בנוסף לכל אלו, צריכת שמנים כמו אלו המופקים מקינמון, שמכילים כמות גבוהה של פנולים, עלולה לגרום לגירויים שונים בעור ולכן מומלץ להשתמש בחומרים שכאלו רק עם שמן בסיס.
 
כיצד להתמודד: במקרים שבהם אתם חשים צריבה או פריחה באזור העיניים, עליכם לשטוף אותן מידית במים למשך 15 שניות. אם עורכם נפגע, הסירו את הבגדים הנגועים ושטפו אותו עם סבון ומים. כמובן שאם הפתרונות הללו לא עוזרים – עליכם לגשת לרופא או לקופת חולים.
סכנות של שמנים אתריים: שמן אתרי קלמנטינה על קערה מלאה במים, בפלחי תפוזים ובעלים

5. סכנה עבור נשים בהריון ומניקות

גם נשים בהריון צריכות להיזהר בעת שימוש בשמנים אתריים מסוגים שונים, כמו אלו שנועדו למריחה על העור ויכולים לחדור לשלייה ובכך להשפיע על העובר. צריכת שמנים אתריים לבליעה כמו אלו המופקים מצמח נענת הכדורים עלולים אף להוביל להפלה. באשר לנשים מניקות, מעבר לכך שמומלץ להרחיק שמנים אתריים מתינוקות, חומרים שכאלו, ובעיקר אלו המופקים מנענע, יכולים לפגוע בכמות החלב שגופן מפיק.
 
כיצד להתמודד: על נשים בהריון ומניקות לפנות אל מומחה שיתאים להן ואל סביבתן שמנים אתריים, או פשוט להימנע משימוש בהם.

6. סכנות נוספות שמצריכות בדיקה אצל רופא

חשיפה ממושכת לכמות קטנה של שמנים אתריים, עלולה לגרום לעייפות וכאבי ראש. צריכת כמויות גדולות יותר של שמנים אתריים המופקים מעץ התה, אגוזים, וינטרגרין, מרווה, קינמון וקמפור, יכולה להוביל לתופעות כמו התנפחות הגרון, עלייה בקצב פעימות הלב או הקאה.
 
באופן כללי, חשוב שתדעו שרגישות לשמן אתרי נשארת לנצח. בנוסף, כדאי שתדעו שמנהל המזון והתרופות האמריקאי לא בודק את בטיחותם של חומרים אלו, ולעיתים חברות מסוימות לא רושמות את כל המרכיבים שיש בהם. בשל כך, תמיד מומלץ לבחור במוצר של מותגים מוכרים וידועים בתחום. 
סכנות של שמנים אתריים: בקבוקון של שמן אתרי מונח על קערה חומה, ולידו עלי כותרת ורודים

דגשים נוספים לשמירה על בטיחות השימוש בשמנים אתריים

בנוסף לכל דרכי ההתמודדות שציינו מעלה, יש לשים לב גם לדגשים הבאים:

1. דילול

המלצת המומחים היא להשתמש בשמנים שמדוללים במידה הנכונה, אך כיצד תדעו מהי? הכמויות משתנות בהתאם לגורמים שציינו בתחילת הכתבה, אך באופן עקרוני כדאי לצרוך שמן ברמת ריכוז של פחות מ-5%, כאשר אחוז אחד שווה להוספת 6 טיפות של שמן אתרי ל-30 מ"ל שמן בסיס. 

2. בדיקת שמנים שיש למרוח על הגוף

לפני שאתם מורחים שמנים אתריים על גופכם, בדקו אותם על נקודה קטנה בעור כדי לראות מה השפעתם. לשם כך, שטפו שטח מצומצם בזרוע עם סבון, יבשו אותו ומרחו עליו מעט שמן אתרי מדולל. אם לא קרה לכם כלום למשך 24 שעות, אתם יכולים להמשיך להשתמש בו.

3. בדקו אילו שמנים אתריים זקוקים לדילול ואילו לא

אחד העקרונות החשובים בשימוש בשמנים אתריים הוא לדעת אילו זקוקים למדללים ואילו לא. שמנים שחובה לדלל הם אלו המופקים מעלי דפנה, קינמון, ציפורן, ציטרונלה, כמון, עשב לימון, לואיזה ורבנה, אורגנו וטימין. מוצרים שאפשר להשתמש בהם ללא דילול הם אלו המופקים מקמומיל, ברוש, אקליפטוס, לבנדר, עץ התה, ורדים וסנדלווד. 

4. הימנעות משימוש פנימי

אסור להשתמש בשמנים אתריים באיברים פנימיים, אלא אם הודרכתם לעשות זאת על ידי מומחה.
סכנות של שמנים אתריים: בקבוקון שמן אתרי לצד שני פרחים

כמה מילות סיכום

לשמנים אתריים יש יתרונות רבים, בין אם לגופכם ובין אם לבית שלכם, אך חשוב גם להיות מודעים לסכנות שגלומות בהם ובשימוש מופרז ולא מושכל בהם. אם אתם סובלים מתופעת לוואי כתוצאה מצריכתם, השתמשו בדרכי ההתמודדות שהצגנו בפניכם, ואל תהססו ללכת להיבדק אצל רופא במידת הצורך
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.