print header

9 מחקרים שמראים איך להיות מאושרים – צעד אחר צעד

  יש דבר אחד שכל אדם רוצה בחייו, וזה לא משנה מי הוא, מאיפה הוא הגיע ובאיזה שלב הוא נמצא. את הדבר הזה אפשר לתאר במילה אחת פשוטה של 4 אותיות – אושר – ועל אף שקל מאוד להגדיר מה הוא, קשה מאוד לתאר את הדרך אליו. עם זאת, אנחנו חיים בתקופה שבה מדענים ומומחים שוקדים על פיצוח כמעט בכל דבר שמשפיע על חיינו, והאושר הוא לא יוצא מן הכלל, וכבר עכשיו יש לא מעט עדויות וממצאים שמסייעים לדעת מה באמת מסב אותו בחיים. אז איך הופכים להיות מאושרים יותר? אספנו עבורכם 9 כללים פשוטים שעלו ממחקרים ושיראו לכם צעד אחר צעד מה אתם צריכים להבין ולעשות כדי שזה יקרה.
 
מחקרים על אושר: אישה עומדת על מרפסת ופורשת את ידיה לצדדים

1. אושר זה דבר מדבק

במחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה לאורך 20 שנה הוכח כי מערכות יחסים שאנחנו מנהלים עם אנשים מאושרים גורמות לנו להיות מאושרים יותר. ההשפעה הזו מתקיימת ב-3 דרגות של הפרדה, כלומר אם חבר של חבר של חבר שלכם מאושר, יש סיכוי גבוה יותר שאתם תהיו מאושרים. כמובן שככל שאתם קרובים יותר לאדם מאושר, כך תהיו מאושרים יותר, כשלפי המחקר אם אתם גרים במרחק של ק"מ וחצי מחבר מאושר, יש לכם סיכוי של 25% להיות מאושרים יותר. הדבר המפתיע הוא שאפקט האושר הזה לא נמצא כמדבק כשמדובר בעמיתים לעבודה שמאושרים, וככל שהמרחק הגיאוגרפי בינכם לבין חבריכם גדול יותר, כך ההשפעה הזו פוחתת.

2. אדיבות עוזרת לא רק לאחרים, אלא גם לכם

במחקר שנערך בקולומביה הבריטית בקרב ילדים בין הגילאים 9-11 במשך 4 שבועות, חלק מהילדים התבקשו לבצע 3 מעשים אדיבים לבחירתם בשבוע וחלק אחר התבקש לבקר ב-3 מקומות לבחירתם. נמצא כי אלו שביצעו מעשים אדיבים פיתחו קשרים חברתיים טובים יותר, ועקב כך הגיעו לציונים טובים יותר בלימודים וסבלו פחות מבריונות. החוקרים מספרים שההשפעה של הדברים האלה על האושר של הילדים הייתה גבוהה יותר מאשר זו של ביקור ב-3 מקומות אהובים, ואם משלבים עם זה את ממצאי המחקר שבסעיף הקודם ואת העובדה שקשרים חברתיים באופן כללי הופכים אותנו למאושרים יותר, מתקבל כאן אפקט משולש שמשפיע באופן חיובי על רמת האושר.
מחקרים על אושר: ידיים מגישות פרחים

3. השקעת כסף באחרים היא השקעה באושר שלכם

אם אתם מעוניינים להיות אדיבים יותר ולא יודעים איך, הכירו את ממצאי המחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה בברקליעל פי המחקר, האופן שבו אתם מבזבזים את הכסף שלכם חשוב לא פחות מרמת הכנסתכם עבור רמת האושר שלכם, כשההמלצה היא להשקיע את כספכם באנשים אחרים. כשמשתתפי המחקר בחרו להשקיע כסף באחרים במקום בעצמם, הם הראו רמות גבוהות יותר של אושר, לכן אל תהססו לתרום למי שזקוק לכך או להשקיע כסף בחבריכם – אלו הן מתנות שאתם תעניקו גם לעצמכם.

4. השקיעו בחוויות ולא בחפצים

אפילו אם אתם מעוניינים להשקיע בחבריכם, אנחנו בטוחים שהייתם רוצים להשקיע גם בעצמכם, ובמקרה הזה אפשר לרקוד בשתי חתונות בו זמנית. במחקר שנערך באוניברסיטת המדינה של סן פרנסיסקו הוכח אחת ולתמיד כי חוויות, ולא רכוש, הם מה שמסב יותר אושר לאנשים, וזה בטח כבר היה ידוע לכם, אך איך אפשר לנצל את הידע הזה כמו שצריך? הזמינו חברים להשתתף איתכם בחוויות שאתם מעוניינים ליהנות מהן, על חשבונכם! זה לא חייב להיות משהו גדול כמו טיסה לחו"ל, וגם צפייה במופע תיאטרון או ארוחה במסעדה פשוטה יעשו את העבודה הרבה יותר טוב מאשר מתנה פיזית שתקנו להם או לעצמכם.
מחקרים על אושר: אנשים עושים לחיים עם כוסות בירה

5. יותר כסף לא יעשה אתכם יותר מאושרים

כדי להשקיע בעצמכם ובאחרים אתם צריכים כסף, אך האם יותר כסף יעזור לכם להיות מאושרים יותר? תתפלאו לשמוע שבמחקר שנערך בבית הספר לכלכלה של פריזבו נבדקו ההשפעות הפיזיות והמנטליות על זוכי לוטו, נמצא כי כעבור 6 חודשים לא היה שום שינוי ברמת האושר של הנחקרים. למעשה, במחקרים אחרים נמצא אף כי אנשים שזכו בלוטו סבלו מפגיעה ברמת האושר, מכיוון שכל מה שהכסף שלהם יכול היה לקנות להם איבד את משמעותו עבורם והם חוו פחות תחושות טובות מכל חוויה שעברו. הפגיעה הזו ברמת האושר נמצאה כזהה לזו של אנשים שסבלו מנכות וחוו פגיעה באושר בעקבות זיכרונות העבר שלהם והשוואתם למצבם הנוכחי.

6. כושר מחזק גם את האושר

במקום להשקיע את זמנכם במילוי כרטיסי לוטו, כדאי שתשקיעו יותר בגופכם. במחקר שנערך באוניברסיטת בריסטול נמצא כי מצב הרוח שלנו משתפר באופן משמעותי אחרי שאנחנו עוסקים בפעילות גופנית במהלך יום עבודה, אך יותר מזה – אנחנו נהיים יותר יצרניים ומתמודדים הרבה יותר טוב עם לחץ. ההשפעה הזו נמצאה כעוצמתית ביותר כשהנחקרים עשו כושר לפני העבודה או לפני ארוחת הצהריים, וזה לא משנה באיזה תחום אתם עוסקים, כשבמחקר נבדקו אנשי צוות של האוניברסיטה, עובדים בתחום המחשוב ועובדים בתחום הביטוח.
מחקרים על אושר: אישה רצה בפארק

7. אתם שולטים בחלק מרמת האושר שלכם

חלק מהאנשים מרגישים מצוברחים כשעליהם לבצע "מטלה" כמו ללכת למכון הכושר, אך אם תשנו במעט את הגישה שלכם, תוכלו להשפיע על רמת האושר שלכם פלאים. במחקר שנערך ביוניברסיטי קולג' לונדון ובמחקרים נוספים נמצא כי 33-50% מרמת האושר שלנו מושפעת מגנטיקה, ואילו מצבנו הסוציו-אקונומי משפיע רק על 3-10% מרמת האושר שלנו. אז מה עם 40-64% הנותרים? אלו תלויים אך ורק בכם ובגישתכם! כפי שאתם רואים מדובר בממוצע ביותר מחצי מרמת האושר שלכם, כך שכבר עכשיו תוכלו להתחיל בלהסתכל על חצי הכוס המלאה וללמוד איך להיות מאושרים יותר.

8. הרצון בשלמות יוביל רק לאומללות

אם אתם שולטים באושר שלכם, מה ביכולתכם לעשות כבר עכשיו כדי להיות מאושרים יותר? ובכן, במאמר שפורסם על ידי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניהטוענים החוקרים כי פרפקציוניזם מוביל לחרדה, בעיות בביטחון העצמי ואף לנטייה גבוהה יותר לאובדנות ולפיתוח הפרעות אכילה ודיכאון. כל אלו בתורם יכולים להפחית מרמת האושר שלכם, לכן אם אתם סובלים מפרפקציוניזם, נסו לשחרר מעט ולראות מה זה יעשה לכם. באותו מאמר ניתנה גם העצה לאתגר את עצמכם להיות ממוצעים למשך חודש שלם, לקבל את חוסר השלמות ולהתנגד לפחד שמגיע עם התחושה הזו. זה יעזור לכם להסתגל להלך הרוח החדש הזה, שיהפוך אתכם בוודאות למאושרים יותר ממה שאתם היום.
מחקרים על אושר: פרח שחסר לו עלה כותרת

9. תנו לאושר למצוא אתכם

אז הבנתם שאתם יכולים להיות מאושרים יותר באופן מודע, אך רגע לפני שאתם הופכים את האושר למטרה הראשונית והעיקרית של חייכם, ישנה שאלה מתבקשת: האם יש דבר כזה "לנסות יותר מדי להיות מאושרים"? על פי מחקר מאוניברסיטת ברקליהתשובה היא כן. החוקרים טוענים כי אנשים שמנסים לרדוף אחרי האושר נוטים להתרכז יותר בטובתם האישית, ועקב כך פוגעים בקשריהם עם אנשים אחרים ונהיים בודדים יותר, מה שמשפיע באופן משמעותי לרעה על רמת האושר שלהם. לכן אל תקדישו את כל חייכם להשגת האושר, אלא תנו לו להגיע אליכם בעזרת הטיפים והממצאים שגיליתם כאן.

למדו את הכלים המעשיים שמובילים לאושר בהרצאה של יורם יובל

 
ב-7.2 (יום שישי בבוקר) יערוך פרופסור יורם יובל הרצאה מרתקת בשם "הדרך אל האושר" במסגרת מועדון התרבות של אתר בא-במייל, בתל אביב. בהרצאה יחשוף הפרופסור את הדרכים הפרקטיות, המוכחות והמומלצות לחיות חיים מאושרים על פי מדענים בעלי שם עולמי ומחקרים שונים ומרתקים. פרופ' יובל, אשר עומד בראש מכון המוח לחקר רגשות באוניברסיטת חיפה, יענה על השאלות שמעסיקות את כולנו כגון: כיצד נגרום לעצמנו להיות מאושרים יותר במקום העבודה, בזוגיות, ובחיים בכלליות? מתי אהבה הופכת אותנו למאושרים ומתי לאומללים? מה זה בעצם מזל ואיך הוא קשור לאושר? ועוד...  כל זאת בגובה העיניים ובנימה הקלילה והמשעשעת שמאפיינת את המרצה הפופולרי והמבוקש הזה.
 
נותרו כרטיסים אחרונים...

לפרטים נוספים ולכרטיסים להרצאה המרתקת - לחצו כאן > 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.