print header

איך שורדים מעבר דירה?

 עברתי דירה אי אלו פעמים בחיי, ובכל פעם מצאתי את עצמי שוב טובעת בארגזים, מתייסרת בהחלטה מה לשמור ומה לזרוק, ופשוט אבודה בבלגן... אז החלטתי אחת ולתמיד לברר, לטובתי ולמען כל שאר פליטי המעברים איך, למען השם, שורדים מעבר דירה ונשארים בחתיכה אחת?! 
 
טיפים למעבר דירה: זוג חובש קופסאות קרטון עם ציון סמיילי על הראש

מעבר דירה: פנטזיות בעננים, מציאות על הפנים

ביום המיועד בו עברתי בפעם האחרונה לדירה אותה השתדלתי לראות כבית חלומותיי, בניגוד לכל הפנטזיות שלי – ממש לא הרגשתי בעננים.
אם לומר את האמת, מצב הרוח שלי נע בין רצון לצרוח על המובילים שהעלו לי את המחיר ברגע האחרון בסכום 'צנוע' של חמש מאות שקלים, לבין דחף לפרוץ בבכי כשלא הצלחתי למצוא אפילו את מברשת השיניים שלי. כל הניסיונות שעוד הפעלתי כדי לגייס את כוחות הנפש הפנימיים החבויים בי, התנפצו להם בבת אחת – יחד עם האגרטל האהוב עליי שנמעך באחד הארגזים, וכל מה שנותר ממנו היו רסיסי זכוכית פצפונים. 

 

בפעם הבאה זה חייב להיות אחרת, מלמלתי לעצמי, בעודי שוקעת בפתטיות ברחמים.

המסע האישי שלי למען פליטי המעברים

אז אמנם ברגע שהתאוששתי הבטחתי לעצמי שבכלל לא תהיה פעם הבאה, ושזו הדירה האחרונה בהחלט שאני עוברת אליה, אבל אתם יודעים איך זה – הזמן חלף, הבאגים המעצבנים בדירה שלי נחשפו, ואני כבר לפני מעבר חדש. לכן, החלטתי לצאת למסע ולגלות האם אפשר בכלל לשרוד הובלת דירה ולצאת מזה במינימום נזקים ברכוש ובבריאות הנפשית, ואני גאה להציג בפניכם את כל המסקנות.

סמנו את הארגזים באובססיביות – זה ישתלם לכם

את העצה הראשונה אני נותנת לכם לגמרי בעצמי, אחרי שלמדתי אותה מניסיון העבר הכאוב: סמנו הכל, ללא יוצא מן הכלל, בטוש בלתי מחיק. נקודה. אם נראה לכם שסימון קפדני, שלא נאמר אובססיבי, של כל ארגז וארגז בכתב יד רהוט עם טוש בלתי מחיק זה לא בשבילכם – תחשבו שנית. הטרחה המציקה בלסמן את הארגזים היא כאין וכאפס ביחס לייאוש שבלנסות למצוא מברשת שיניים, פיג'מה, גרביים נורמליות, עט או כלי כתיבה כשיר, מטען לנייד, ללפ טופ או לטאבלט, כוס לשתות רגע, אה וגם משחת שיניים צריך, ו...הבנתם את העניין. אם לא תסמנו כמו שצריך את הארגזים – פשוט לא תמצאו כלום, חוץ מאשר את עצמכם מחפשים כמו הומלסים כל מיני פריטים שבחיים הרגילים נראים הכי חסרי חשיבות, ורק ברגע שהם אינם אנחנו מבינים שהם ממש חיוניים.
טיפים למעבר דירה: אישה כותבת על קופסת קרטון

ארזו תיק אישי לימים הראשונים

בכלל, מניסיוני המצער (ואף מייאש, אם להיות כנה) למדתי, שמומלץ מאוד לארוז תיק אישי, בדיוק כמו שלוקחים אתכם לטיול, כי להתארגן בבית החדש עד שתסדרו אותו יהיה לכם לא פחות קשה מלצאת לטרק קשוח בשטח. ולא, זה לא תחליף או תירוץ להימנע מסימון הארגזים, כי ממילא את כל החפצים שממש תרצו למצוא בימים הראשונים לא תוכלו להכניס בתיק אחד. לכן – סמנו את הארגזים, אבל מה שממש דחוף לכם שיהיה בהישג יד ביום יומיים הראשונים – מקמו בתיק האישי שהכינותם מבעוד מועד, יש?

זה הזמן להתגבר על יצר האגרנות

תאמינו לי – גם אני אגרנית לא קטנה, אבל מעבר דירה זה בהחלט הזמן המתאים להתגבר על יצר האגרנות שלכם, לא משנה עד כמה אתם לא שולטים בזה. בגלל שלי עצמי קשה לשלוט בדחף לאגור כמעט כל דבר, ביקשתי מהשכנה שלי בדירה הנוכחית, כרמלה, שהבית שלה מסודר בארגון מופתי ומינימליסטי להפליא, לעזור לי להבין איך להתגבר. תחשבי על זה רגע, מסבירה לי כרמלה בסבלנות: כל החפצים שאת והקוראים שלך שומרים ובעצם כבר לא משתמשים בהם, כי חבל לזרוק, בגלל הנוסטלגיה ואלוהים יודע למה עוד, יגדילו את מספר הארגזים ואת העלות שתצטרכו לשלם על ההובלה. 
 
ואם זה לא מספיק – הם גם יתפסו מקום בדירה החדשה שלכם, שיכולה להפוך במהירות שיא למבולגנת ממש כמו הבית שאתם עוזבים. אז אם קשה לכם לזרוק – אפשר וגם יותר רצוי למחזר, ובטח שלתרום זאת אפשרות מצוינת שתיטיב, יש אומרים, עם הקארמה שלכם – העיקר לא לאגור סתם. לי זה נשמע משכנע....
טיפים למעבר דירה: חדר מבולגן

לא לתת לכסף לנזול בין האצבעות בגלל בירוקרטיה

שונאים בירוקרטיה? - ברור, גם אני, ובינינו – מי לא שונא את ההתעסקות עם הטפסים, הטלפונים לארגונים השונים והשיחות המאולצות עם נציגי שירות אדישים? פניתי לידידי הטוב רונן, שהוא מבני המזל שדווקא כן מסתדרים עם הבירוקרטיה, כדי להבין איך הוא רואה את הדברים.
רונן אומר שאם אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו משלמים כמה חודשים סתם סכומים מיותרים לכל מיני רשויות ששכחתם להודיע להן שאתם עוברים דירה – כדאי מאוד להתמודד עם זה.
 
לדבריו, עירייה או מועצה מקומית, החברה שמבטחת את הדירה הישנה, חברת הכבלים והאינטרנט שלכם, משרד הפנים, בתי הספר והגנים של הילדים, וקופת החולים – הם חלק מהמקומות שתצטרכו ליצור איתם קשר מראש כדי לא לשלם סתם. ומעבר לתשלום, לא הייתם רוצים להיתקע בלי אינטרנט לזמן בלתי מוגבל או עם ילד חולה שאי אפשר לקחת אותו לרופא ילדים בסניף החדש, נכון?
טיפים למעבר דירה: קופת חיסכון של חזיר

איך לבחור חברת הובלות שלא תתעלל בכם

יש עניין כזה עם חברות הובלות, שמרגע שבעלי העסק מבינים שאתם תלויים בהם – הם עלולים לנצל את ההזדמנות כדי להתעלל בכם. מה לא חוויתי עם חברות הובלה? העלאה של המחיר בניגוד לכל מה שסוכם מראש, איחורים מזעזעים אחרי שביטלתי יום עבודה שלם כדי לעבור, שבירה של חפצים אהובים ושיברון לב. אז אמנם למזלכם אתם לא עומדים להתחתן עם המובילים שלכם, אבל מדובר בהחלט בהחלטה כבדת משקל, שרצוי לא לזלזל בה. כדי להבין איך באמת אפשר לבחור חברת הובלות אמינה, פניתי למר אבי סיוה, מנכ"ל הובלות הקיבוצניקים. למה דווקא אליו? אז אני אישית באמת לא מבינה בזה, אבל אחרי הכל, מנכ"ל חברת הובלות שנתנה שירותים למשרד ראש הממשלה בכבודו ובעצמו בטח מבין בזה, לא? 

אמינות, ביטוח, חוזה ו...מנוף

אז זה נכון מה שכתוב באתר שלכם, שהעברתם את משרד ראש הממשלה? – אני לא מתאפקת ושואלת את אבי, שמחייך ומאשר את העניין, מה שהופך אותו בעיניי לכמעט סלב, אבל עכשיו ברצינות, אני חייבת להבין איך בוחרים חברת הובלה נורמלית. אבי מסביר לי שחייבים לחתום על חוזה מול חברת ההובלה, ולא, הכוונה לא לקשקוש בנייר שכתוב עליו רק את תאריך המעבר, אלא לחוזה רציני שכולל גם את השעה עליה סיכמתם. בעודי מחייכת בהקלה מתוך ההבנה שאולי לא אצטרך שוב לחכות כמו פראיירית שעות על גבי שעות בפעם הבאה שאעבור דירה, אבי מוסיף ומזכיר לי שזה לא הכל. החוזה צריך לכלול גם מחיר סופי, מפרט מלא של תכולת הדירה שאתם מעבירים והתייחסות לתנאי השטח, אם זה רלוונטי. ככה לא יוכלו להגיד שלא אמרתי שזה בקומה רביעית בלי מעלית, אני ממלמלת ומהנהנת.
 
טיפים למעבר דירה: חתימת חוזה
 
ויש עוד, הוא מוסיף, תקבעו מראש קנס שישולם לכם על אי ביצוע העבודה, או במילים אחרות – אם יבריזו לכם תוכלו לפחות לקבל פיצוי, וגם – תדרשו לראות ביטוח תכולה. אני מהרהרת באגרטל היקר שנשבר, מנסה לשער כמה כסף הייתי מקבלת עליו אם היה לחברה ההיא ביטוח, ונאנחת. אבי מסתכל עליי בחיוך ואומר שחברת הובלות אמינה עובדת תמיד עם כיסוי ביטוחי, וגם מחזיקה ציוד מקצועי כמו מנוף – מה שמקל על העברת רהיטים וחפצים שבירים או מקומות גבוהות ללא מעלית. לי זה נשמע מרגיע, ואני בהחלט מרגישה מוכנה הרבה יותר למעבר החדש.  
 
בשורה התחתונה – מעבר דירה יכול להפוך מאירוע מדכא לקל הרבה יותר ואפילו משמח אם רק נקפיד על כמה עקרונות פשוטים. אז שיהיה לכם (ולי) בשעה טובה ובמזל טוב, אל תשכחו ליהנות מכל עניין המעבר ו...תתחדשו!
 
מקור התמונות: shutterstock

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.