print header

כדאי לדעת: מתי ואיך תובעים את הביטוח הלאומי

 אם אתם סובלים מפגיעה או ירידה ניכרת באיכות החיים כתוצאה מתאונת דרכים, תאונה אישית, מחלות שונות, תאונות עבודה ועוד סיבות אחרות – מגיע לכם כסף מהביטוח הלאומי! אם מעולם לא התמודדתם עם הגוף הזה ורק שמעתם סיפורים מאנשים שעשו זאת, אתם כנראה יודעים מעט מאוד על הנושא. כתוצאה מכך, ברגע שיהיה לכם צורך להתמודד איתו ועם החוקים, הטפסים והמונחים המקצועיים שמעורבים בו, יכול להיות שתבצעו טעויות שימנעו מכם את הפיצוי הכספי וההקלות שמגיעים לכם. בעזרת הכתבה הבאה תוכלו למנוע את המצב הזה, להכיר את המקרים שבהם מגיע לכם לקבל פיצוי או קצבה ולהבין כיצד תהליך האישור עבורם מתנהל.

וועדות רפואיות: קלסרי מסמכים

ביטוח לאומי וזכויות רפואיות

המוסד לביטוח לאומי הוא למעשה חברת ביטוח - כולנו משלמים לו באופן שוטף וזכאים לקבל פיצויים כספיים תחת תנאים מסוימים. אפשר לדבר בלי סוף על הדרך שבה הביטוח הלאומי מתנהל ועל שלל התפקידים שלו, אך בכל מה שקשור לזכויות הרפואיות רצוי להתמקד בעיקר בנושא הפיצויים האפשריים, מתי הם מוענקים ומה התהליך שקובע זאת. כאן נכנסות לתמונה הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי – אנשי מקצוע אשר דנים בתביעות על מנת לקבוע האם לאשר אותן ואם כן, באילו תנאים.
 
באופן כללי פונים אל הוועדות האלו כדי לקבל זכות לאחוזי נכות ו/או אישור לאחת מהקצבאות הבאות: קצבת נכות כללית, קצבת נכות מעבודה, קצבה לילד נכה ועוד, וגם במקרים שבהם יש צורך בחוות דעת רפואית עבור בקשת פטור ממס הכנסה.

סוגי הוועדות הרפואיות המרכזיות שכדאי להכיר:

ועדת נכות כללית

זוהי הוועדה שאיתה נפגשים רוב האנשים שמגישים בקשה לקבלת קצבת נכות כללית בגין מחלות כרוניות, מצבים רפואיים קשים או גורמים אחרים שפוגעים ביכולתם לעבוד. אנשי הוועדה בוחנים את המטופל ואת כל המסמכים הרפואיים שלו, ועל פי המידע הזה קובעים את רמת הפגיעה ואת ההשפעה של המחלה על חייו – בהתאם לכך נקבעים לתובע אחוזי נכות וקצבה תואמת. ככל שהמידע יותר מסודר, מוצג בצורה טובה יותר ומגובה טוב יותר, כך עולים הסיכויים למיצוי זכויות מלא.

ועדת נכות מעבודה

להבדיל מהסעיף הקודם, ועדה זו עוסקת רק במקרים שבהם פגיעה במסגרת העבודה של התובע הובילה לנכות שבגינה הוא זכאי לבקש קצבת נכות מעבודה, ובודקת האם באמת היה קשר ישיר בין השניים. גוף זה עוסק רק בליקויים רפואיים שקשורים למקום העבודה של התובע, הוא לא דן במצבים רפואיים שקדמו לפגיעה ויש לו אפשרות אפילו להפחית את דרגת הנכות שקשורה לבעיות רפואיות קודמות של התובע, לכן יש לנהוג במשנה זהירות בהתמודדות עימו.

ועדת נכות לילד

ישראלים מבוטחים אשר גרים בארץ יחד עם הילדים שלהם שמקבלים מהם טיפול בגין מחלות וליקויים שהוכרו על ידי המוסד לביטוח לאומי זכאים לקצבת ילד נכה שמאושרת על ידי ועדה רפואית שמתמחה במקרים שכאלה. הוועדה לא רק מאשרת את הזכאות לקצבה, אלא גם קובעת את גובהה ובמקרים מסוימים היא אף מסוגלת להעניק אותה באופן רטרואקטיבי (לפרק זמן מרבי של שנה).

ועדת נפגעי פעולות איבה

אדם שנפגע במסגרת פעולת איבה שמוכרת על ידי המדינה והגיש תביעה לתגמול נכות בגין אותה פגיעה, יוזמן להופיע בפני הוועדה הזאת כדי לקבוע את אופי נכותו באופן זמני או קבוע, וגם לקבל טיפולים שונים, סיוע בשיקום, החזר לבני משפחה וכדומה. מי שלא מכיר את כל האפשרויות האלו פשוט לא יקבל את כל מה שהחוק מאפשר לו.
 
ישנם מספר סוגי וועדות רפואיות נוספות, אך אלו העיקריות והחשובות ביותר עבור מרבית האוכלוסייה. 

תהליך קבלת קצבאות ותגמולים מביטוח לאומי

כמעט כל תהליך מול הביטוח הלאומי מתחיל בהגשת טפסי בקשה שונים ומשונים בהתאם לסיבת התביעה. כבר מהשלב הזה כמעט כל פעולה יכולה להיות בעלת השלכות משמעותיות על הסיכוי שלו לזכות בה. לאחר מכן, מגיש התביעה מוזמן להופיע מול ועדה רפואית (שלרוב מורכבת רק משני אנשים) ולהציג את עצמו לצד מסמכים רפואיים בהתאם לסיבת הפנייה. למרות שעל פניו ההופעה מול הוועדה היא אחד מהחלקים הקלים של התביעה, רבים מתקשים לעבור אותו בהצלחה ממגוון סיבות. התרגשות, השמטת מידע חשוב בעל פה או בכתב, חוסר היכרות עם נהלי הוועדה והזכויות שלהם ועוד. אמנם יש ארגונים וקבוצות שמציעים סיוע במצבים שכאלה, אך לפי נהלי הביטוח הלאומי רק עורך דין רשאי לייצג תובעים מול הוועדות הרפואיות, ואלו מגדילים באחוז ניכר את סיכויי ההצלחה של התביעה. עורכי דין גם יכולים לסייע לאנשים שבקשת התביעה הראשונית שלהם נדחתה על ידי הוועדות הרפואיות, ולייצג אותם מול הגופים שיכולים לערער על ההחלטה הראשונית.

הדרך הפשוטה ביותר להגיש תביעה לביטוח לאומי

כדי לנצל את הזכויות שלכם מול הביטוח הלאומי אתם צריכים להתנהל בצורה מסודרת, לחשוב היטב לפני כל צעד ובעיקר לא לוותר. ליווי של עורך דין מקצועי שמטרתו להבטיח את קבלת הפיצויים שמגיעים לכם, ובמידת האפשר אף להגדילם, הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך הזה אם אתם רוצים להעלות את הסיכויים להצלחתו.
 

מעוניינים להתייעץ עם עורך דין ללא התחייבות? מלאו פרטים בטופס המצורף:

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.