print header

6 מאפיינים ודרכי התמודדות עם אנשים מעוכבי התפתחות רגשית

 פסיכולוגים מכל רחבי העולם מצהירים כי כמות האנשים עם בעיות התפתחות רגשית, כאלו שאינם בוגרים מבחינה רגשית, גדלה באופן משמעותי משנה לשנה. הם מסבירים כי אנשים רבים בגילאים 30, 40 ואפילו 50 נשארים בתוך תוכם ילדים קטנים או נערים בגיל ההתבגרות, למרות שיכולה להיות להם דירה, משפחה, מכונית, עבודה טובה ועוד. למרות כל ההישגים האלו בתוך תוכם הם "תקועים" בשלב הילדות וההתבגרות ותמיד מחפשים את מי שיכול לעזור להם. לכן, מוטב לזהות את המאפיינים שלהם ולדעת מהי הדרך הטובה ביותר להגיב כאשר את נתקלים בהתנהגות שכזאת, שלרוב תכביד עליכם מאוד. בדיוק לשם כך אספנו בשבילכם את 6 מאפייני ההתנהגות הילדותית שמבוגרים רבים סובלים מהם ואת דרכי הפעולה שלכם להתמודדות חכמה איתם.
 
אנשים מעוכבי התפתחות רגשית: מוצץ על צמח קוצני

1. מתלוננים על בסיס קבוע

אנשים שמבחינה פסיכולוגית "תקועים" בשלב הילדות נוטים להתנהג ולהגיב בצורה ילדותית כמעט לכל דבר – נוטים להתלונן ולבקש עזרה בכל רגע נתון. לכן, אותם אנשים אשר סובלים מבעית התפתחות רגשית שכזו, מתנהגים כמו קורבנות לגבי כל סיטואציה בחיים ומחפשים את המושיע שיבוא יסדר ויסביר בשבילם הכל כדי שהם לא יצטרכו להתמודד עם הקשיים שלהם.
איך זה בא לידי ביטוי? בדומה לילדים קטנים, כאלו שבלי נוכחות הוריהם מרגישים פגועים, עצובים ואבודים, כך גם המבוגרים אשר "תקועים" בשלב הילדות נוטים לבכות על כל מהמורה, בעיה או תחושת חוסר ודאות שתוקפת אותם לאורך החיים.
איך להתמודד איתם? פסיכולוגים שונים קוראים לתופעה הזו "הפרעת חוסר אחריות" וממליצים לחברים ובני המשפחה הקרובים לא לקחת אחריות על האנשים שמתנהגים כמו ילדים – תנו להם להתמודד לבד ולשאת בתוצאות של ההתנהגות שלהם בעצמם, מבלי שאתם תהיו מעורבים בעניין ישירות.

2. חולמים על הצלחה כלכלית ללא השקעה

אתם לבטח מכירים או שמעתם על אנשים שכל הזמן חולמים על הישגים בלתי אפשריים. לדוגמה, הם רוצים לזכות בפרס הראשון בלוטו או לחלופין להיות מנהלים בחברה מצליחה וגדולה. במציאות, אותם אנשים בדרך כלל מבזבזים את זמנם בישיבה על ספת הטלוויזיה או מול משחקי המחשב והווידאו.
איך זה בא לידי ביטוי? ילדים קטנים אינם מסוגלים להעריך נכונה את היכולות שלהם, במיוחד כאשר הם צעירים, לכן קל להם מאוד להכריז שהם הולכים להיות אנשים חשובים מאוד כשיגדלו. בדומה להם, כך גם המבוגרים אשר חולמים על הצלחה ללא השקעה מכריזים הכרזות חסרות ביסוס שקשה להם לעמוד מאחוריהן.
איך להתמודד איתם? ממחקרים שנערכו בארצות הברית עולה כי היחס לזכייה בלוטו הוא 1 ל-175 מיליון – יחס קטן ביותר. לכן, מוטב לכם פשוט להמתין שהאדם אשר סובל מתופעה זו יוריד את המשקפיים הוורודות שלו, ואז אתם תוכלו לעזור להם למצוא דרך אחרת להצליח כלכלית כמו למשל לקחת אותם לקורסים מקצועיים או לעזור להם בחיפוש עבודה יציבה וטובה.
אנשים מעוכבי התפתחות רגשית: אישה מחזיקה מול המצלמה שטרות דולר פרוסים

3. תלויים בעזרתם של אחרים

רובכם ודאי נתקלתם בתופעה שכזו ברחבי האינטרנט, במיוחד במהלך דיונים על נושא מסוים לפתע רואים תגובות בסגנון כזה - "אני לא מבין, הסבירו לי", "איפה אני יכול למצוא את זה?" ועוד. אנשים כאלה נוטים לבקש עזרה בכל מקום כמו למשל בסופר השכונתי, בחנות הבגדים וכדומה. לרוב, לאחר קבלת העזרה הם מצהירים כי "זה לא היה כל כך קשה לעזור לי, נכון?" – הם פשוט לא מכבדים את הגבולות של אנשים אחרים ולא מעריכים את הזמן שלהם.
איך זה בא לידי ביטוי? אנשים כאלה לרוב מתייחסים לאחרים באופן לא מודע כאילו שהם האמהות שלהם, אלו אשר אמורות להסביר להם, להנחות אותם ולהעניק להם עזרה בכל רגע נתון.
איך להתמודד איתם? אנשים אשר תלויים בעזרתם של אחרים ימשיכו לעשות זאת בכל רגע נתון, כל עוד יאפשרו להם זאת. לכן, אל תעזרו לאנשים שלא מסוגלים להתמודד עם משימות פשוטות – הרבה יותר קל לומר, "חפשו בגוגל" או "תתמודדו".

4. לא מקבלים החלטות בעצמם

"ילדים נצחיים" מאמינים שיש פתרון קסם לכל מצב בחיים, לטוב ולרע. הבעיה היא שלצד האמונה שלהם באותו פתרון, הם לא מסוגלים להגיע אליו בעצמם. גם אם הם חושבים שהתוצאות הטובות, הרווחים והבונוסים שעתידים להיות תוצאה של בחירות נכונות יגיעו ישירות אליהם, הם לא יקבלו את ההחלטות הנדרשות בעצמם.
איך זה בא לידי ביטוי? בדומה לילדים, מבוגרים שכאלה תמיד יחכו לנס ולפתרון קסם, כאילו שיש קוסם דמיוני שינופף במטה שלו ויסדר את הכל – או לחלופין, אדם קרוב שיקבל את ההחלטות בשבילם.
איך להתמודד איתם? אם יש לכם אדם כזה בחייכם ואתם מנסים לתת לו עצות שלמרבה הצער לפעמים מובילות לתוצאות שליליות, אתם תהיו האשמים הישירים. לכן מוטב לזהות זאת ולחשוב פעמיים לפני שאתם מעניקים עצה או עוזרים לאותם אנשים.
אנשים מעוכבי התפתחות רגשית: גבר מביט על נר מקרוב

5. מסתתרים מאחורי מקלדת

במציאות הטכנולוגית המתקדמת שלנו כמעט לכולם יש גישה למחשב או טלפון נייד שבעזרתם ניתן להתחבר לכל רשת חברתית שהיא. חלק מהאנשים אשר בוחרים להסתתר מאחורי המקלדת ומנצלים את כוחה כדי להעביר ביקורת או דעה שלילית מכונים "בריוני רשת" וכפי שאתם וודאי מתארים לעצמכם, מדובר במאפיין נפוץ של התפתחות רגשיות בעייתית. אנשים אלו מתנהגים ומתבטאים בצורה בוטה ביותר אשר מלווה בהערות כמו "אני לא חושבת ככה" או "אנשים חכמים יעשו את זה אחרת". בשיחות שכאלה, אותם אנשים מנמיכים ומפחיתים את חשיבות דעתם של אחרים ולעתים קרובות אפילו משתמשים בעלבונות על בסיס צבע עור, מגדר וכדומה.
איך זה בא לידי ביטוי? כמו ניסיון ילדותי לא מוצלח לנסות ולהוכיח מי יותר טוב, חכם וכן הלאה. למעשה, הם רק רוצים לזכות בתשומת לב ותחושת עליונות על חשבונם של אחרים.
איך להתמודד איתם? הפתרון הכי פשוט הוא פשוט לנתק מגע – עדיף לא לבזבז את זמנכם היקר על משתמשי אינטרנט אגרסיביים שכאלה.

6. לא מודעים לכך שהם נושאים באחריות למעשיהם

אנשים עם בעיות התפתחות רגשית לא מבינים כי הם אלו שאחראים למעשיהם, לדוגמה אנשים שבמודע, או לא במודע, הופכים את חייהם של אחרים למסובכים יותר כמו השארת עגלת קניות באמצע מעבר, חנייה על שתי חניות וכדומה.
איך זה בא לידי ביטוי? אנשים אלו דומים לנערים בגיל ההתבגרות – נערים אגרסיביים יצייתו רק לחבר החזק ביותר בחבורה שלהם, לכן כשהם חושבים שאנשים אחרים חלשים מהם, הם יינצלו את ההזדמנות להוכיח את החוזקה שלהם על ידי מעשים כמו אלו שצוינו לעיל.
איך להתמודד איתם? כשמדובר באנשים שאתם מכירים תוכלו לנסות ולהסביר להם מדוע המעשים שלהם טיפשים ובחלקם אף מסוכנים. באשר לאגרסיביות, גסות ובוטות, מומלץ להימנע ממפגשים עם אנשים שכאלה ולא לתת להם את האפשרות להתנהג כך.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.