print header

6 סימנים ברורים לכך שאתם צריכים לשנות את חייכם

 אחרי שהשתחררתי מהצבא ביליתי במשך תקופה ארוכה מחיי במעבר בין עבודות מזדמנות, מערכות יחסים קצרצרות והרבה דירות ברחבי הארץ. בשנים הראשונות של התקופה הזאת הייתי בטוח בכך שאני מאושר וחי את החיים שתמיד רציתי, אבל עם הזמן כמעט כל דבר שעשיתי הפך להיות יותר מייגע, מסובך ופחות מספק. יום אחד קיבלתי שיחת טלפון מפתיעה מסבתא שלי, שהזמינה אותי לבוא אליה לארוחת ערב. הזמנה שכזאת הייתה אירוע יוצא דופן מבחינתי, אבל משום שכמה חודשים לפני כן סבי נפטר בשל בעיה בריאותית, החלטתי לא לשאול הרבה שאלות ופשוט להגיע.

כמובן שלסבתא (כמו תמיד) הייתה תוכנית, ובאותו הערב ניהלנו שיחה ארוכה ועמוקה שבזכותה הבנתי שהחיים שלי הגיעו לנקודה שבה אני חייב לעשות בהם שינוי. במבט לאחור הדבר הזה היה צריך להיות מובן לי לחלוטין, אבל יש דברים שאנחנו לפעמים מבינים רק כשמידה מסוימת של נזק כבר נגרמה לנו... לאורך השנים חזרתי באוזני רבים על העקרונות והעצות שעלו באותה השיחה כדי למנוע מהם את הפגיעה באיכות החיים שאני חוויתי, והיום אני רוצה להעביר את חוכמתה של סבתא שלי גם אליכם...

סימנים שצריך לעשות שינוי בחיים: אישה מבוגרת בשדה ירוק

1. אתם לא מאושרים לפחות פעם ביום באופן קבוע

לסבתא שלי הייתה אמונה חזקה מאוד בכך שהחיים צריכים להיות מאושרים ושחשוב ליהנות מכל רגע, והיא שרדה זוועות רבות שללא ספק עיצבו את תפיסת החיים הזאת. יחד עם זאת זה ברור לכל אחת ואחד מאיתנו שאי אפשר לחיות את החיים באופוריה מושלמת – יהיו ימים שבהם נהיה קצת עצובים או מדוכדכים כי המכונית התקלקלה, בעקבות שיחת טלפון קשה או סתם כי לא הרגשנו טוב. הבעיה מתחילה כאשר מצב הרוח שלכם ירוד באופן קבוע, ואתם לא הכרח יודעים להצביע על הסיבה לכך.
 
לפי סבתי זה הקו האדום שממנו אנחנו צריכים להיזהר, כי ניהול קריירה, משפחה או מערכת יחסים (וכמובן שגם כולם ביחד) עלול לפעמים לשאוב מאיתנו הרבה כוחות, אבל זה לא צריך להפוך אותנו לאומללים. לאורך השנים פיתחתי סוג של מבחן בהשראת סבתא: הייתי רושם את כל הדברים שעשיתי ביום מסוים ומחלק אותם לשתי קבוצות: דברים שעשיתי בשביל עצמי ודברים שעשיתי בשביל אחרים. גיליתי שלרוב אני מרגיש שחיי לא מאושרים כי אני עושה יותר מדי דברים עבור אנשים אחרים, לפעמים אפילו אנשים שאני אוהב. במצבים האלו הגעתי למסקנה שמשהו בחיי צריך להשתנות, ואכן אחרי שביצעתי את השינוי שאפשר לי להשקיע יותר בעצמי ופחות באחרים, הפכתי את חיי להרבה יותר רגועים ומספקים.
סימנים שצריך לעשות שינוי בחיים: אדם מרכין ראש על חוף הים

2. המוטיבציה שלכם נעלמה לחלוטין

לכל אדם בעולם יש משהו שנותן לו כוח לרדוף אחרי חלומות חדשים או להתמיד במעשה מסוים. אפילו אדם שקם לעבודה "אפורה" בכל בוקר עושה זאת כדי לפרנס את המשפחה האהובה שלו, והיא זו שנותנת לו כוח. כשהרצון לעשות זאת יורד וכבר אין מוטיבציה, זה סימן לכך שמשהו כבר לא משפיע עליכם יותר כפי שהוא עשה בעבר וזאת בהחלט סיבה לשינוי. הדרך הכי טובה לעשות זאת היא פשוט לשאול את עצמכם למה אתם עושים את מה שאתם עושים. האם יש סיבה, פשוטה או מורכבת, או שמדובר רק בכוחו של הרגל? האם המטרה שלכם כבר לא רלוונטית עבורכם ויש לשנות אותה, או שאולי פשוט אתם צריכים לנסות ולהגיע אליה בדרכים חדשות שיאתגרו ויעניינו אתכם?
 
בכל מקרה חשוב לזכור, לפעמים לשינוי קטן יש השפעה גדולה והוא לא חייב להיות קשור באופן ישיר למה שמפריע לכם. בני אדם שואבים מוטיבציה ממגוון עצום של מקורות ואתם צריכים למצוא את אלו שיתאימו למי שאתם כאן ועכשיו. יכול להיות שגם הם בעתיד יפסיק לעבוד וזה בסדר גמור, כי החיים הם בסופו של דבר משהו שאף פעם לא מפסיק להשתנות. אם לא תילחמו בשינוי הזה ותבינו שאובדן המוטיבציה שלכם הוא ככל הנראה דבר נורמלי לחלוטין, תמנעו מעצמכם הרבה כאבי ראש ומצבי רוח רעים מיותרים. 
סימנים שצריך לעשות שינוי בחיים: חדר מבולגן

3. האנשים שמסביבכם משתנים

סבתא שלי אהבה את המשפט "הדשא של השכן תמיד ירוק יותר", ובזכותו אני הבנתי כבר בגיל צעיר עד כמה זה חשוב לא לשפוט את חיי בהשוואה לאחרים באופן קבוע. יחד עם זאת, מפעם לפעם אין שום צורך לפחד, ואף חשוב לבדוק מה קורה בחיים של האנשים הקרובים אליכם שנמצאים באותו שלב חיים כמוכם. הרי האנשים שמקיפים אותנו משקפים את מי שאנחנו במובן מסוים, והדרך שבה מסלול החיים שלהם מתקדם לעיתים קרובות משפיעה על זה שלנו.
 
לכן אם אתם שמים לך לכך שכל החברים שלכם כבר טיפלו בחובות כספיים גדולים מהעבר (למשל משכנתה), גיבשו תוכניות מסודרות לפנסיה או אימצו הרגלי חיים בריאים, יכול להיות שמדובר בסימן שגם אתם צריכים לשנות את חייכם בהתאם. כמובן שלא צריך לעשות זאת אם אתם מרגישים מסופקים ומאושרים, אבל אם ההבדלים בינכם לבין האנשים שמסביבכם גורמים לכם לחשוב על מטרות החיים שלכם מחדש, זה כנראה סימן לכך שהגיע הזמן לעשות שינוי.
סימנים שצריך לעשות שינוי בחיים: אנשים עם שלטים שמכסים את הפנים שלהם

4. אתם מרגישים שהחיים שלכם משעממים ונטולי גירויים

"לפעמים צריך לעבוד" היה עוד משפט שסבתי הייתה אומרת באופן קבוע, ובזכותו למדתי שהחיים לא תמיד מלאים בכיף ובריגושים. יחד עם זאת, אם אתם כל הזמן מחפשים מה לעשות ואין לכם מושג איך אתם ממלאים את סדר היום שלכם בדברים שמסבים לכם הנאה, אתם כנראה בבעיה. זהו סימן מוצהר לכך שעליכם למצוא תחביב חדש, לחזק קשרים חברתיים או לבצע כל שינוי אחר שיוסיף עניין לחיים. 
 
לחילופין, יכול להיות שממש לא חסרים לכם דברים לעשות וגם יש לכם רצון לעשות אותם, אבל בכל זאת חסר לכם קצת "פלפל" שייתן לכם זריקת מרץ ויהפוך את החיים שלכם למלהיבים יותר. גם אם תגיעו למסקנה שזו הסיבה לכך ששביעות הרצון שלכם מחייכם ירדה, אין שום סיבה לשקוע בדיכאון, וחשוב מאוד שתזכרו את זה. בכל מקרה, ככל שתזהו את תחושות השעמום ואת המחסור בגירויים מוקדם יותר, כך תוכלו לפעול בקלות רבה יותר כדי לשנות את המצב. 
סימנים שצריך לעשות שינוי בחיים: אדם מבוגר עם מבט משועמם

5. שגרת היום שלכם מלאה בלחץ וחשש 

כולנו חיים עם חששות ולחצים, זה פשוט בלתי נמנע, אבל צריך לזכור שהרגשות האלו צריכים להניע אותנו קדימה ולא לגרום לחיים שלנו לקפוא במקומם. אם הדבר שמעורר בכם חשש או לחץ הוא כמו קיר שאותו אתם לא מסוגלים לעבור, אינכם יכולים להמשיך להתפתח ולהתחזק בתחום הזה ואין שום סיבה בעולם שתסכימו לחיות עם המגבלה הזאת. 
 
כמובן שהבעיה הכי גדולה היא שדווקא במצבים שבהם הלך הרוח שלנו שלילי קשה לנו לגרום לעצמנו לבצע שינוי כזה או אחר בחיים, אבל דווקא אלו הרגעים שבהם אתם צריכים לעשות זאת. נסו לדמיין איך החיים שלכם ייראו ללא הגורם שמפעיל עליכם לחץ או גורם לכם לחששות. במקביל, נסו להבין שלחץ הוא רק תסמין למקור הבעיה האמיתי, ובדיוק כמו שנגד כאבי ראש או חום גבוה אנשים נוטלים תרופה, כך גם אתם צריכים למצוא את הטיפול המתאים ללחץ, שהוא למעשה אופי השינוי שעליכם לבצע.
סימנים שצריך לעשות שינוי בחיים: אדם עם שעון על הפנים מחזיק את ראשו בדאגה

6. האנשים שסביבכם דואגים לכם יותר

העצה האחרונה שלי מבוססת לא רק על הדברים שסבתי הייתה אומרת לי, אלא גם על קרובי משפחה נוספים, חברים ועמיתים לעבודה שהיו נוזפים בי באופן קבוע בשל הדרך שבה ניהלתי את חיי. תמיד הגבתי בזלזול להערות האלו, הרי אף אחד מהאנשים שמסביבי לא באמת יודע מה עובר עלי ולא מכיר אותי כפי שאני מכיר את עצמי. עם השנים הבנתי שקו המחשבה הזה היה בסך הכל מנגנון של הגנה והדחקה שנבע מהפחד שלי ומחוסר הרצון שלי לבצע צעדים כאלה ואחרים כדי לשפר את חיי. 
 
האנשים שהיו קרובים אלי לא התייאשו ממני עד שהבנתי זאת. אני מפציר בכם ללמוד מהניסיון שלי ולהבין שאמנם חשוב לעמוד על שלכם ולתת הרבה משקל לתחושות בטן כאלו ואחרות, אבל אם כל מי שאוהב אתכם חושב שמשהו בחייכם צריך להשתנות, הרוב כנראה צודק ואתם ככל הנראה לא תפסידו שום דבר אם לפחות תתנו לשינוי הזה צ'אנס. בדיעבד, העקשנות שלי, ואולי גם שלכם, הייתה למעשה סימן נוסף לכך שהייתי צריך לשנות כיוון בחיים, ואם אתם שמים לך לכך שאיכות הקשרים שלכם עם הסביבה נפגעת בגלל הערות שונות, אל תחכו עד שיהיה מאוחר מדי והתחילו לפעול כמה שיותר מהר.
 
מקור: דניאל ג.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.