print header

שיטות לשמירה על טריות הלחם למשך זמן ארוך

 לחם הוא מוצר בסיסי שקיים במגוון צורות, עשוי מסוגי קמח שונים ומהווה חלק בלתי נפרד מתזונתם של אנשים רבים בעולם. יש כאלו שאופים את הלחמים והמאפים שלהם בעצמם, בעוד אחרים קונים אותם ברשתות השיווק השונות, אך לכולם יש את אותה הבעיה: השמירה על הטריות והטעם למשך הזמן הארוך ביותר. בדרך כלל ימים אחדים מרגע סיום תהליך האפייה, הלחם מאבד את פריכותו וטעמו, והרבה מאוד אנשים פשוט מקבלים את המצב הזה במקום להבין שיכול להיות שהם מאחסנים אותו בתנאים לא מתאימים. לכן אספנו עבורכם מספר שיטות שיסייעו לכם לשמור על טריות הלחם שלכם למשך זמן ארוך יותר מהרגיל, וכן מגוון רעיונות בנוגע למה שאפשר לעשות עם לחם שאיבד את טריותו.
שמירה על טריות הלחם: לחמים למכירה על מדף בחנות

2 דרכים ו-5 שיטות לשמור על טריות הלחם

אחסון במזווה

זוהי השיטה המוכרת ביותר לשמירת טריות הלחם על המדף או במזווה, וכדי שהיא תהיה כמה שיותר יעילה – צריך לדעת באילו סוגי עטיפות כדאי להשתמש, ולאילו סוגי לחמים.

שיטה מספר 1: שקיות או עטיפות שונות

 
 • שקיות פלסטיק: לחם שנקנה במרכולים לרוב מגיע ארוז בשקית ניילון או שאתם תכניסו אותו לשקית פלסטיק כלשהי. במקרים שכאלה כאשר מסיימים לאכול את כמויות הלחם הרצויות, יש לוודא שאריזתו סגורה היטב לאחר השימוש. את הלחם יש להניח על המדף או במזווה, וכך הוא יכול לשמור על טריות מרבית למשך כ-2-3 ימים. יש לשים לב ששיטה זו לא מתאימה ללחמי ארטיזן, מחמצת או לחם שנאפה באפייה ביתית, מכיוון שסוגים אלו לא מכילים חומרים משמרים. בנוסף, פעולת התסיסה שנדרשת להכנת מאפה זה עדיין מתרחשת וגורמת לפעולת הזעה (כמו לחות) בשקית כתוצאה מחוסר אוויר - בשל כך נוצרות טיפות מים שמרטיבות את הלחם ומזרזות התפתחות עובש. 
 • שקיות נייר או בד: מעבר לכך שעטיפת הלחם בשקיות אלו היא בחירה חסכונית, פשוטה ואקולוגית, היא גם מומלצת משום שהיא לא מאפשרת לאוויר היבש לחדור פנימה ולגרום לייבוש של המוצר מזון זה, ובכך שומרת עליו לח ופריך. שקיות הנייר או הבד אף עוזרות במניעת תהליך הזעת הלחם המוביל להיווצרות עובש, ושימוש בהן הינו מתאים כמעט לכל סוגי המאפה.
שמירה על טריות הלחם: לחם פרוס עם עובש בתוך שקית ניילון

שיטה מספר 2: קופסת לחם מעץ או פח

אחת מהדרכים היעילות לשמור על טריות הלחם מחוץ להקפאה, היא אחסונו בקופסת עץ או פח עם מכסה מתאים המאפשר יציאת אוויר וגזים מתוכה. אם אתם רוצים לספק ללחם הגנה כפולה, כדאי לכם לעטוף אותו בשקית בד או נייר כשהוא בתוך קופסה, שאותה כדאי להניח במקום מוצל, יבש ולא חם מדי.

טיפים, הערות והארות לשמירת טריות הלחם ללא הקפאה:

 • אין לאחסן לחם מעל המקרר, מכיוון שהחום אשר נפלט מחלקו האחורי של המכשיר עולה למעלה ויכול לייבש את המאפה. אותו חום גורם גם לעיבוי בשקית, שמוביל לרטיבות שמזרזת את תהליך היווצרות העובש.
 • אם אתם רוצים לפרוס לחם, אל תעשו זאת מקצה אחד אל משנהו, אלא חצו אותו והתחילו לחתוך מהחלק הפנימי של כל אחד מהם. כך תוכלו לפרוס כמה פרוסות שתרצו, ובסיום הפעולה תוכלו לחבר את שתי החתיכות שנותרו, כשהאזורים הרכים של כל אחת מהן יוצמדו אחד אל השני על מנת למנוע חדירת אוויר אל החלק החשוף. לאחר מכן הכניסו אותן לאחסון כשהן בתוך שקית או קופסה עד לשימוש הבא.
 • אין לאחסן לחם בכל אחת משיטות האריזה במקום חם מדי ו/או חשוף לשמש ישירה, אלא באזור מוצל ויבש.
 • לא מומלץ בשום שלב לאחסן לחם במקרר, פעולה זו מזרזת עד פי 6 את היווצרות העובש, וגורמת ללחם לאבד את טעמו ומרקמו. 
 • ניתן לרענן לחם מעט יבש ו"להשיבו לחיים" בעזרת השיטה הבאה שתוכלו ללמוד כאן.
 
שמירה על טריות הלחם: לחם בתוך תיבת לחם

אחסון בהקפאה

אחסון הלחם במקפיא נחשב לשיטה היעילה ביותר מבין כל השאר, וגם לה מספר דרכים טובות וקלות ליישום שיעזרו לנו לשמור על הלחם שלנו טרי לאורך זמן.

שיטה מספר 3: עטיפת הלחם בניילון כפול

אם בחרתם לאחסן לחם במקפיא, כדאי לעטוף אותו בניילון כפול על מנת למנוע חדירת ריחות לא נעימים והיווצרות גושי קרח על גבי המאפה.

שיטה מספר 4: לא להקפיא כיכר לחם שלמה

הסיבה שבגינה לא מומלץ לשמור כיכר לחם במקפיא נובעת מהעובדה שמאוד קשה, עד כמעט בלתי אפשרי, לפרוס לחם כשהוא קפוא. הפעולה הזו מסוכנת מכיוון שמרכז הלחם מכיל מעט נוזלים שקופאים והופכים לגוש קרח, וכתוצאה מכך אם תנסו לחתוך את המאפה, הסכין שבה תשתמשו עלולה להחליק ולפגוע בכם. בנוסף, גם אם ברצונכם לאכול רק כמה פרוסות, יהיה עליכם להפשיר את כל הלחם, פעולה שתגרום להתחלה של התיישנות הלחם, ושלאחריה גם לא מומלץ להקפיא שוב את מה שיישאר ממנו. לכן הקפיאו כיכר שלמה רק אם יש בכוונתכם לאכול את כולה, אך תמיד עדיף לאחסן את הלחם בפרוסות, מה שמוביל אותנו היישר אל השיטה היעילה הבאה.

שיטה מספר 5: הקפאה בפרוסות

הקפאת לחם בפרוסות היא הדרך הטובה ביותר לשמירת טריות הלחם לאורך זמן, וזאת משום שעל מנת לאכול מספר פרוסות, אין לכם צורך להפשיר את כולו, אלא רק להוציא את הכמות המבוקשת. להלן טיפים שיעזרו לכם לעשות זאת ביעילות:

אחסון כמה פרוסות בשקיות עם פס סגירה (זיפלוק)

שקיות עם פס סגירה הן מוצר שנמצא בשימוש יומיומי בבתים רבים, ועל מנת לאחסן בהן פרוסות לחם, תצטרכו להיעזר בקשית פלסטיק פשוטה ולבצע את הפעולות הבאות:

1. הכניסו 3-4 פרוסות אל השקית וסדרו אותן אחת על גבי השנייה.

2. הכניסו חצי מאורך קשית השתייה לשקית וסיגרו את השקית כמה שאפשר מבלי להוציא הקשית.

3. אחזו את השקית באזור פס הסגירה, ושאבו אוויר מן השקית בעזרת קצה הקשית שנמצא בחוץ, עד ליצירת ואקום.

4. הוציאו תוך כדי שאיבה את הקשית וסגרו במהירות את פס האטימה.

5. עכשיו כשהשקית אטומה, הכניסו אותה למקפיא עד לשימוש.

שמירה על טריות הלחם: אריזת לחם בשקית עם ואקום

אחסון פרוסות לחם עם חציצה

כאשר מקפיאים לחם פרוס כגוש אחד, פרוסותיו נדבקות אחת אל השנייה, וכאשר רוצים להפריד אותן הן לעיתים נשברות או מתפוררות. לכן רצוי להשתמש בשיטה הבאה, שתיתן לכם אפשרות להקפיא אותו כיחידה אחת אך עדיין תאפשר לכם להפריד כמה פרוסות שתרצו ברגע שתצטרכו:

1. קחו ניירות אפייה וחתכו אותם בגודל שווה, כך שהם יהיו קצת יותר גדולים מהפרוסות.

2. הוציאו את פרוסות הלחם מהשקית בה הן נמצאות, ובין כל שתי פרוסות הניחו חתיכת נייר אפייה.

3. החזירו את הלחם עם שכבות הנייר אל תוך השקית - מומלץ להוציא את האוויר ממנה אך לא חובה - והכניסו אותה אל המקפיא עד השימוש.

4. כשאתם צריכים מספר פרוסות, הוציאו אותן בקלות על ידי הפרדתן מבלי שידבקו אחת אל השנייה.

5. את הניירות שהפרידו ביניהן וכעת לחים הניחו בצד לייבוש, וכך תוכלו להשתמש בהם בעתיד לאותה מטרה.

שמירה על טריות הלחם: כיכר לחם חתוכה לשניים

טיפים, הערות והארות לשמירת טריות הלחם בהקפאה:

 • לא מומלץ להקפיא מחדש לחם שכבר הופשר.
 • הקפאת לחם ששהה בחוץ מספר שעות או ימים והתייבש, או שהמרקם שלו כבר לא רך, לא תחזיר את טריותו. הוא ייצא מהמקפיא יבש ובדיוק באותו מרקם כמו שהיה לו כשהכנסתם אותו למכשיר.
 • משך הזמן המרבי המומלץ עבור לחם במקפיא הוא בין חודשיים לשלושה חודשים. מעבר לזמן זה הוא מאבד חלק מערכיו התזונתיים וגם את טעמו.
 • הפשרת לחם מהמקפיא צריכה להתבצע בשקית בד בהפשרה טבעית (ללא חימום) ובטמפרטורת החדר, או על ידי עטיפת כיכר הלחם ברדיד אלומיניום והכנסתו לתנור שחומם מראש על טמפרטורה של 150 מעלות למשך כ-5-10 דקות.
 • מומלץ להקפיא לחם בשקית כפולה: מהשקית הפנימית שבה מונח הלחם נסו להוציא כמה שיותר אוויר (ניתן להשתמש בשיטת הקשית) ולתוך החיצונית הכניסו אוויר כדי למנוע היווצרות קרח.

לסיכום...

לאחר שלמדנו כיצד לשמור ניתן על טריות הלחם, כל מה שנשאר הוא ליישם את האמור לעיל. אך אם בכל זאת קרה וקניתם לחם והוא התייבש או נשאר בחוץ יותר מימים אחדים, אל תזרקו אותו בטענה שאין מה לעשות איתו - תמיד תוכלו להכין ממנו מנות טעימות ומיוחדות כמו: פודינג אנגלי, נגיסוני גבינה, קוביות לחם עם גבינה ועוד הרבה מתכונים אחרים.
 
מקור לתמונות: Honey Bunny, צילום מיוטיוב, Rob, food-hacks.wonderhowto
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו